0 p)9B S H et weer is geheel omgeslagen en we zitten nu opeens in de herfst. Wekenlang hebben we op het land alles kunnen doen wat we van plan waren en zo verliep alles volgens het schema. Met het bietenrooien hadden we klaar kunnen zijn, maar vanwege te grote voorraden op de verharde plaatsen moest het rooien wor den uitgesteld. Het op termijn rooien en afleveren is een goed systeem, maar aan het eind van de oogst klopt het niet meer en daarom zullen we nog meer opslagplaatsen moeten kreeëren. De moeilijkheid hierbij is echter dat we vanwege de vruchtwis M eerdere opbrengsten van de bieten zijn nu bekend en deze vallen tegen en ook landelijk vernemen we hetzelfde. Er is afgelopen voorjaar een groot verschil in zaaitijd geweest en dit is nu terug te vinden in de opbrengst. Verschillen van 5-10 ton/ha zijn hierbij geen uitzonderingen en daaruit blijkt duidelijk, dat vroeg zaaien immer gewenst is, maar het moet ook mogelijk zijn. Ook het suikergehalte is de laatste weken met ongeveer 1% gedaald en dat is moeilijk te verklaren, want het blad op de bieten werd toch steeds minder en rijper. Misschien is de lange bewaring van de bieten bij hoge temperaturen hier debet aan. D oor de verslechtering van het weer is nu praktisch al het vee opgestald. Mede door de mooie nazomer en de ideale grasgroei is het vee in een prima konditie. Opvallend was hoe weinig kalveren we deze herfst nog buiten hebben zien lopen. Een oud gezegde luidt: dat men de kalveren in het overhemd naar huis moet halen en daarmee wordt dan bedoeld bij heel goed weer en vroeg. Nu is het anders en hebben we veel storm en regen. De dijkwacht is al enkele malen in touw geweest en op zulke mo menten schrik je toch weer van de geweldige plas water op de Schelde en zeker als we juist nog in een springtij zitten ook. Het enigste voordeel van de wind is, dat de bladeren van de bomen op het erf in de sloten zijn gewaaid en zo door het gemaal worden afgevoerd. Het waterschap doet dus nog meer aan het milieu dan men wel denkt. In de bietenteelt zal beperking noodzakelijk zijn Er wordt nog steeds wintertarwe gezaaid Identifikatie en registratie varkensstapel biedt voordelen Ook een akkerbouwer dient tijdig de bakens te verzetten v_ Wanneer we zo omstreeks deze tijd van het jaar op Tholen en St. Philipsland een praatje met collega's maken dan gaat dat bab beltje heel dikwijls over bieten, en meer nog dan andere jaren staan de bieten in het middelpunt van de belangstelling. Want wat zal de toekomst ons op dat terrein brengen? Gaan we verder met het mengprijssysteem of zal het toch nog een kontrakten- stelsel worden: met alle problemen wat uitvoering daarvan be treft voor ogen! Vele boeren in het Zuid Westen voelen er niets voor om C suiker op hun bedrijf te produceren, en als onze collega's dat in andere delen des lands dan wel willen, welnu laten zij dat dan voor eigen risiko en verantwoording doen, maar laat ons, die dan wel aan verantwoorde zelfbeperking willen doen, daar aan niet mee helpen betalen. Als men tegen de huidige wereldmarktprijs bieten moet telen, dan kan men beter tarwe zaaien of een ander gewas. Het zijn echter juist de uitbreidingsmogelijkheden van de an dere streken in ons land, die de keuze van hen voor het kon- traktenstelsel zo moeilijk maken. Toch zijn wij van mening dat we, met z'n allen zoekend naar een eerlijk en billijk systeem, dat ook voor de nieuwe gebieden een verantwoord bietenareaal garandeert, moeten streven naar een optimale prijs voor onze bieten, en dat zal zonder enige beperking niet gaan. Op 7 december a.s. zal het Landbouwschap in deze een beslis sing nemen en deze daarna aan de minister van landbouw doorgeven. Wij zijn benieuwd! De bieten op Tholen en St. Philipsland vallen plaatselijk heel erg mee met goede kg- en suikeropbrengsten. De verschillen zijn echter opvallend groot. Het suikergehalte liep tot aan afgelopen week. wekelijks met 0.1% op. Vermoedelijk zal die stijging zich nu niet verder door zetten. omdat er nu veel bieten geleverd gaan worden van de hopen die al een tijdje liggen en waarvan het gehalte vooral als gevolg van de hogere temperaturen die we de laatste tijd hebben gehad, beslist is terug gelopen. We zagen al enkele hopen waarvan de bieten opnieuw tot bladvorming overgingen en dat is geen beste zaak. Er moeten nog 25% van de percelen gerooid worden en dat is toch nog vrij veel voor half november. De stemming onder de agrarische bevolking is thans bepaald niet optimistisch, en dat klonk ook door op de bijeenkomst van onze bestuurders op de Rondgang van de kringen. De perspektieven voor een betere prijsvorming van onze pro- dukten zijn niet erg gunstig, terwijl daarentegen de kostenstij gingen juist van boer en tuinder in de komende tijd extra zullen aankomen. We. denken daarbij aan de sterk stijgende pacht normen en aan de B.T.W. verhoging van onze brandstoffen en mogelijk ook landbouwwerktuigen. Als dat allemaal doorgaat en onze prijs niet wordt verhoogd dan zullen wij wel genood zaakt worden om niet langer meer te kiezen voor de landbouw- regeling. Van een paar collega's hoorden wij dat hun nieuwe pachtprijs werd gebaseerd op klasse I. O.i. liggen op Tholen en St. Phi lipsland niet zoveel klasse I gronden. Juist vanwege de vele toeslagen e.d. waardoor het vaststellen van de juiste pachtprijs deskundigen werk is geworden achten wij inschakelen van de Grondkamer meer dan ooit gewenst. Op Schouwen-Duiveland verliepen de werkzaamheden in de eerste helft van november onder minder gunstige omstandig heden dan we in de gunstige maand oktober gewend waren. In de maand oktober zijn vele werkzaamheden onder gunstige grond- en weersomstandigheden uitgevoerd kunnen worden. In vele opzichten was dit positief. Op sommige gronden was het te droog, hetgeen enkele problemen gaf. Er zijn in oktober veel suikerbieten gerooid en er is zeer veel wintertarwe gezaaid. Daarna begon het weer meer en meer een stempel te drukken op het verloop van de werkzaamheden. In de eerste 9 dagen van november al meer regen dan in de gehele maand oktober. Ver slechtering van het weer gaf een ongunstige invloed op de werkzaamheden. Gelukkig is reeds een zeer groot gedèelte van het suikerbietenareaal gerooid. Sommige telers zijn reeds klaar, zelfs ook al met het ploegen. Momenteel is ongeveer 90% van de suikerbieten gerooid, maar nog niet weg. Dit laatste mede door de gunstiger kg-opbrengst dan verwacht werd. Gemiddeld ligt de kg-opbrengst nog rond de 50 ton per ha met een gemiddeld suikergehalte van ong. 16,5%. Verder nu nog een laag tarra gemiddelde. Vergeet vooral niet de mogelijkheid van vorst in de komende periode. Zorg voor afdekmateriaal, zolang de bieten nog niet afgeleverd zijn. Er wordt nog steeds wintertarwe ge zaaid. Nu hoofdzakelijk op vrij gekomen bietenpercelen. Als het weer iets meewerkt zal dit nog wel doorgaan. Nu, omstreeks half november moet er toch nog vrij veel land geploegd worden. Denk er om dat dit facet de basis is voor de nieuwe oogst, dus voer dit onderdeel goed uit. Dit laatste geldt vanzelfsprekend ook t.a.v. de groenbemestingsgewassen. Voor een goede verrot ting en ontleding is het beter zo mogelijk droog en niet te laat onderploegen. Naast een zo goed mogelijk ploegwerk, zijn er nog een paar zeer belangrijke facetten, die van grote invloed zijn voor een goede struktuur in het voorjaar. Met name wordt bedoeld de water beheersing. Over het algemeen wordt veel aandacht besteed aan een goed funktioneren van de drainage. Dit alleen is echter niet voldoende. Goede afvoer van het water moet ook mogelijk zijn. Plaatselijk mankeert het hieraan nog al eens. Hopelijk onder kent een ieder de belangrijkheid van een vlotte afvoer van overtollig water, dus: zorg voor schone sloten en duikers. Er lopen nog veel jongvee en droogstaande koeien in de Oost- Brabantse weiden. Er is ook nog voldoende gras en de weiden liggen er nog zo groen bij of het pas mei is. Maar hier zal wel spoedig verandering in komen, najaarsstormen en buien hebben we de laatste dagen volop gehad en de weer berichten wijzen op hagel en sneeuwbuien en kans op nachtvorst. De varkenshouders hebben ook enkele veranderingen te ver wachten. Zo als de plannen er nu bij liggen zal er waarschijnlijk een groter verschil in de uitbetaling naar kwaliteit komen. Het verschil tussen hoogste en laagste klasse zal 50 cent worden is nu 35 ceht. Dit wordt gedaan om meer stimulans te geven tot het verbeteren van de kwaliteit. De laatste jaren was er bijna geen vooruitgang meer geboekt en willen we onze export behouden dan zullen we alles in het werk moeten stellen om een zo goed mogelijk varken te produceren. Onze konkurrenten zitten ook niet stil en daarom zullen wij op onze hoede moeten zijn, en blijven. Bij enkele slachterijen wil men de hoogst betaalde ge- wichtsgroep die nu geldt voor 75-90 kg terug brengen van 70-85 kg, dit ook al om minder vet te krijgen. Het is erg belangrijk zo veel mogelijk in deze gewichtsgroep te blijven daar we onze afnemers een uniform varken moeten kunnen bieden. Begin 1978 zal er waarschijnlijk een begin ge maakt worden met de identifikatie en registratie van de var kensstapel. Hetgeen inhoudt dat bij een uitbraak van een bes mettelijke varkensziekte snel de herkomst en de verspreiding kan worden nagegaan, waardoor het aantal uitbraken weer be perkt kan worden. Deze regeling houdt wel in: het merken van alle biggen op fok bedrijven; verbod op vervoer van niet gemerkte varkens; registratie van verplaatsingen en bewaarplicht van het gere gistreerde. Buiten de regeling vallen de varkens die naar de slagerij gaan. De kabinetsformatie zit nu wel helemaal in het stof. Hopelijk komt er toch gauw een iets positiever geluid uit Den Haag. Wat voor ons landbouw zeer belangrijk is gezien de planologische ontwikkelingen die er ook hier in Brabant op tafel liggen. Ook op Noord-Beveland zijn de eerste najaarsstormen overge trokken, en menige Noordbevelander pakt dan de auto om op één van de Oosterscheldedijken te kijken hoe hoog het water staat. Het is juist in deze tijd van stormen, soms gepaard gaande met hoge waterstand, dat men over de sterkte van onze dijken denkt. Gelukkig is-ook dit jaar weer een heel stuk Oosterschel- dedijk versterkt en verhoogd. Het moet gezegd worden dat het werk zoals het is uitgevoerd en er nu bijligt, een mooi stukje Nu de Oosterschelde openblijft is iedereen geïnteresseerd in de sterkte van de dijken, vooral tijdens een zware storm. vakmanschap is. Maar voor een buitenstaander is het maar moeilijk te beoordelen hoe veilig deze "nieuwe" dijk is' rekening houdend met bv. de vooroever, het percentage zand en klei en de sterkte de eerste 1 k 2 jaar. Op Noord-Beveland zelf vordert het werk gestaag. De meeste bieten zijn gerooid en als ze nog in de grond staan dan komt dit doordat men geen ruimte genoeg heeft om ze te storten. Het ophalen van de bieten gaat, naar het schijnt, momenteel niet meer zo vlug als in het begin van de kampagne. Dit wekt menigmaal de ergernis op van vele boeren. Het ploegwerk op de zwaardere grond is al een heel eind op weg, terwijl de lichtere gronden altijd wat later zijn. Het vergaderseizoen komt ook weer langzaam op gang. Het is te hopen dat de vergaderingen weer volle zalen trekken, en als het zo is als een jaar of drie geleden' toen de vooruitzichten ook slecht waren, dan zit dat er wellicht wel in. Want een boer is soms toch een kortzichtig persoon, men hoort ze niet als de prijzen goed zijn, maar o wee als het andersom is, dan klaagt men steen en been. Maar men ziet niet in (of wil het niet inzien) dat zowel in een goed als een slecht jaar de strukturele veranderingen ver achter blijven, wat dan soms verbloemd wordt door hoge aardappel- en uienprijzen. Daarentegen zou het toch goed zijn als de akkerbouwboeren de hand ook eens in eigen boezem zouden steken. Want men wil voor alles zelfstandig blijven, maar zelf op tijd de bakens ver zetten is er altijd niet bij, men wil soms te lang vasthouden aan het idee: zo ging het vroeger dus gaat het nu nog zo. Maar zelfstandigheid moet wel gepaard gaan met eigen verantwoor delijkheid, en deze moet men niet ergens anders willen zoeken. Over een maand is al het werk gebeurd en dan is er tijd genoeg om jezelf wat bij te spijkeren op allerlei gebied. Er worden zoveel kursussen georganiseerd' maar velen worden afgelast bij gebrek aan belangstelling. Dit geldt vooral voor de jongeren onder ons, maar toch ook voor de ouderen, er is nl. een gezegde: "men is nooit te oud om te leren". En is die "winterslaap" voor de akkerbouwers nu echt wel ver antwoord en noodzakelijk, de goede niet te na gesproken. Ook op ons eiland zijn de jagers elke zaterdagmiddag aktief om hun plicht te doen. Laten we hopen dat de heren jagers de wildstand op dat peil brengen dat volgens boerenmaatstaven goed is en niet teveel rekening houden met buitenstaanders. V- seling ieder jaar weer op een andere plek behoefte aan deze opslagplaatsen hebben. Een rekensommetje leert dan al gauw, dat zo'n verharding een heel dure investering is. Tarrapercentages van 25% zijn ook geen uitzonderingen, doch voor onze begrippen toch zeer hoog in zo'n mooie droge herfst. Wanneer we onze bietenhopen zo eens bekijken dan zien we duidelijke verschillen in grond- en koptarra. Het zijn vooral de percelen met het grootst aantal planten waarin verhoudingsge wijs de meeste kleine bieten voorkomen en deze worden bij het huidige rooisysteem het slechts gekopt. Vroeger in handwerk hadden we veelal slechts 65.000 planten per ha en tegenwoordig meestal meer dan 85.000. Bekend is, dat grote bieten immer minder tarra hebben en daarom voelen we ons weer meer ge - sterkt inonze overwegingen om de bieten in 't vervolg op een nog grotere afstand in de rij te gaan zaaien. Dit is een theorie waar mee iedere teler het niet eens is' maar daar valt dit vergadersei zoen over te diskussiëren. Afgelopen rooiseizoen hebben we de aardappelen van de kop akkers apart gehouden en los op de dorsvloer gestort. Een boer denkt al gauw dat hij goed doet, maar nu wordt deze partij door de handel niet aangekeken. Blijkbaar hebben aardappelen van een lage prijs meer beschadiging en daarom zal deze partij zijn bestemming in de voersektor moeten vinden. Zeer zeker zal het vee deze winter veel aardappelen te konsumeren krijgen en daarom is het een zegen, dat een koe vier magen heeft, want dit komt de kapaciteit ten goede. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 5