Algemene bijstandswet en de oudere zelfstandigen H et eigen inkomen wordt aangevuld tot de zogenaamde normbedragen van de bijstandswet. H et Landbouwschap is principieel gekant tegen de bepaling in het Pachtnormenbesluit waarbij de pachtnormen voor bouw en grasland met 80% worden verhoogd als hierop specifieke gewassen worden geteeld. Deze extra toeslag voor bijzondere teelten is door het Landbouwschap afgewezen, omdat daarmee de weg vrij is om de pachtprijs te koppelen aan het te telen gewas binnen het bouwplan op het bedrijf. Het Landbouwschap is van mening, dat het opbrengend vermogen van gepachte grond op redelijke wijze verrekend is in de hoogte van de basispacht waarden. H et tweede punt waartegen het Landbouwschap bezwaar heeft aangetekend betreft de maximum-toeslag en aftrek voor In eerste helft 1977 nog forse prijsstijging landbouwgrond Kort verslag gewestelijke raad van het Landbouwschap voor Noord-Brabant Extra bespreking minister van Landbouw en Landbouwschap over Pachtnormenbesluit I n een de vorige week gehouden extra bespreking met de minister van Landbouw heeft het Landbouwschap zijn bezwaren tegen het onlangs vastgestelde Pachtnormenbe sluit nader toegelicht. Een prijsverschil van 800% tussen producent en patiënt (consument) O p 1 oktober 1977 is in werking getreden de Rijks groepsregeling oudere zelfstandigen. Oudere zelfstandigen die aan-de-slag willen blijven, komen in aanmerking voor een aanvulling op hun inkomen tot het netto-bedrag dat voor ontvangers van bijstand geldt, mits zij: - minstens 58 jaar zijn, maar de leeftijd van 65 jaar nog niet hebben bereikt; - in staat zijn om ook in de toekomst uit het bedrijf of beroep tenminste een inkomen te halen van 12.000,— (voor 1977). Dit bedrag wordt jaarlijks aangepast; - de arbeidstijd geheel gebruiken voor hun beroep of bedrijf; - voldoen aan de wettelijke vereisten voor het beroep of be drijf, dat bovendien al minstens vijf jaar moet zijn uitgeoe fend; - over een goede boekhouding beschikken, aldus een mede deling van het ministerie van CRM. B ij het vaststellen van de aanvullende uitkering wordt reke ning gehouden met alle inkomstéh, ook met die van de echtge note. Daarnaast wordt gekeken naar: - de lasten die voor een zelfstandige hoger zijn dan voor een werknemer (bijvoorbeeld de premie voor een ziektekosten verzekering); - de voordelen die een zelfstandige soms heeft als bepaalde bedrijfsmiddelen privé gebruikt worden (bijvoorbeeld tele foon, levensmiddelen); - het vermogen, dat bestemd is voor het bedrijf (maar binnen zekere grenzen ook voor de oudedagsvoorziening of privé- gebruik). Dit moet wel beneden een bepaald bedrag blijven. In 1977 bedraagt dit zogenaamde vrijgelaten vermogen ma ximaal 130.000,— De waarde van het onroerend goed dient door taxatie te worden vastgesteld. De gemeente kan hierover nadere inlichtingen geven en bij voorbeeld zeggen hoe groot het vrij te laten privé vermogen mag zijn. Aanvragen "V oor aanvragen kan men terecht bij de gemeentelijke sociale dienst of bij de afdeling sociale zaken. Daarbij dient de boekhouding over de laatste driejaren te wor den overgelegd. Men kan dit zelf doen, maar ook laten doen, bijvoorbeeld door de distriktsbureauhouder (voor boeren en tuinders) of door de Regionale Dienstencentra of Borgstel lingsfondsen voor de middenstand. Belangrijk: als men ver wacht dat het inkomen in de komende tijd onvoldoende zal zijn moet nu een aanvragen,Worden ingediend. De uitkering kan namelijk pas beginnen nó de aanvrage en kan niet betrekking hebben op de periode daarvoor. De uitkering Deze bedragen worden halfjaarlijks aangepast (en bekend ge maakt in advertenties in de dagbladen). Zo ontvangt een echtpaar (zonder kinderen) sinds 1 juli 1977 maximaal 955,90 per maand en een alleenstaande 649,70 per maand PLUS de premie voor een vrijwillige verzekering bij een ziekenfonds PLUS een vergoeding voor de woonkosten. Bij een huurhuis is dit bedrag gelijk aan de "kale huur", verminderd met een eventuele huursubsidie. Bij een eigen huis is dit gelijk aan de hypotheekrente, eigenaarsonderhoud, straat- en grond belasting e.d. PLUS een vakantie-uitkering 69,70 voor een echtpaar en 48,80 voor een alleenstaande per maand). De bijstand wordt per boekjaar definitief vastgesteld, zodra het jaarinkomen uit bedrijf of beroep aan de hand van de boek houding bekend is. Het eventueel teveel betaalde moet dan worden teruggegeven. Als te weinig is ontvangen, wordt dat bijbetaald. Let op Wanneer men - onvoldoende of onjuiste inlichtingen verschaft, - niet tijdig een goede jaarrekening overlegt, - niet voldoet aan verdere door de gemeente te stellen voor waarden, loopt men het risiko dat de uitkering wordt verlaagd of beëindigd. an juli 1976 t/mjuni 1977 werd voor boerderijen inklusief bijbehorende grond gemiddeld per ha betaald, (verpacht en onverpacht tezamen) 30.540# Dit is bijna 70% meer dan in de overeenkomstige periode in 1974/75. Voor los bouwland werd gemiddeld ruim 80% meer betaald 24.260,— per ha) en voor los grasland 26.370,— per ha, nagenoeg het dubbele van de prijzen die golden in 1974/75. Dit onder meer blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De stijging van de prijzen in de eerste twee kwartalen van 1977 bedroeg voor boerde rijen, los bouwland en los grasland gemiddeld respektievelijk 20, 15 en 18% per kwartaal. Opmerkelijk is het toenemende verschil in prijs tusseni verpachte en pachtvrije gronden. Werd in 1971/72 voor pachtvrije boerderijen nog ca. 50% meer betaald dan voor verpachte, in 1976/77 waren de verkochte pachtvrije boerderijen 45.110,— per ha) meer dan 2 xh keer zo duur als de verpachte. Los bouw- en grasland was indien vrij van pacht in 1971/72 ca. 25% duurder dan in verpachte staat. In 1976/77 was dit verschil opgelopen tot ca. 70%. Bij vorenstaande cijfers moet worden bedacht dat deze van gebied tot gebied aanzienlijk kunnen verschillen. (x) inklusief objekten waarvan onbekend of zij verpacht danwel onverpacht zijn. Prijzen van landbouwgronden 1974/'75 1976/'77 Totaal(x) verpacht onverpacht Boerderijen gld/ha (vanaf 1 ha) juli-september 17,990 26.920 14.130 40.320 oktober-december 16.980 25.590- 16.290 35.170 januari-maart 17'. 880 33.570 17.230 52.570 april-juni 19.260 36.600 19.090 52.970 jaar 18.200 30.540 16.800 45.110 Los bouwland juli-september 12.290 18.650 12.880 24.010 oktober-december 13.190 22.220 15.620 26.080 januari-maart 13.230 26.570 20.330 31.320 april-juni 14.460 29.140 21.720 35.010 jaar 13.380 24.260 17.420 29.190 Los grasland juli-september 12.580 20.860 14.570 23.260 oktober-december 12.110 22.690 15.370 26.110 januari-maart 13.600 28.490 19.410 30.480 april-juni 14.650 31.210 19.380 35.860 iaar 13.410 26.370 17.450 29.830 Gasleiding Vinkel-Zaltbommel. De druk bezochte voorlich tingsavond inzake deze te leggen leiding is goed verlopen en de aanwezigen waren bereid de Gasunienormen, welke in overleg met het Landbouwschap tot stand komen, als redelijke voor stellen te beschouwen. Tijdens deze vergadering is wel gebleken dat er ten aanzien van de aanleg van de persleiding van het Waterschap "De Maas kant" nog wel klachten zijn. Wintergerstverordening. De huidige wintergerstverordening houdt voor de Biesbosch en voor het Land van Heusden en Altena een verbod in van de teelt van wintergerst. Voorlopig wordt voor een jaar de mogelijkheid geboden om ontheffing van dit verbod te verkrijgen. Wel zullen alle wintergerstpercelen regelmatig worden gecontroleerd. Dommeldal. Recent zijn over de twee studiegebieden in het Dommeldal erg wetenschappelijke rapporten uitgebracht, waarvan nu nog niet te overzien is wat deze voor gevolgen zullen inhouden. De Mortelen. De Agrarische Overlegcommissie De Mortelen is enkele keren in vergadering bijeen geweest en heeft ook een gesprek gehad met de voorzitter en de sekretaris van de Stuur groep De Mortelen. Dit laatste gesprek, waarbij de landbouw duidelijk zijn proble men en wensen op tafel heeft kunnen leggen, had een goed verloop. De problematiek van de Mortelen komt vooral naar voren in de uitvoering van de ruilverkaveling Oirschot-Best, die reeds jaren gestagneerd wordt. De plaatselijke Commissie voor deze ruil verkaveling moet op grond van de beschikking Beheersove reenkomsten een voorstel doen inzake de begrenzing van het gebied, waarbinnen de Relatienota zal worden toegepast. Volgens de voorrangsinventarisatie Relatienotagebieden zal dit een gebied van 950 ha zijn. Pachtnormenbesluit 1977. In het algemeen worden de nieuwe pachtnormen aanvaardbaar geacht. De bepaling dat bij het ge bruik van de grond voor specifieke teelten, zoals grove tuin- bouwgewassen, de bedragen met 80% verhoogd worden, vindt de vergadering erg bezwaarlijk. Streekplan Midden- en Oost-Brabant. Het Provinciaal'Bestuur heeft een drietal hoorzittingen gepland. Tijdens deze hoorzit tingen kunnen de ingediende bezwaren tegen het ontwerp- streekplan nader worden toegelicht. De Gewestelijke Raad zal eveneens van de gelegenheid gebruik maken om zijn bezwaren nader toe te lichten. Streekplan West-Brabant. Het Provinciaal Bestuur heeft de Gewestelijke Raad verzocht om medewerking te verlenen bij de werkzaamheden in verband met de herziening van het Streek plan West-Brabant, waartoe Provinciale Staten op 17 juni j.l. hebben besloten. De werkzaamheden in het kader van deze herziening zullen op ambtelijk niveau worden uitgevoerd door een stuurgroep, een projektgroep en een centrale groep. Nota Landelijke Gebieden. Deze nota is aan de hand van een concept-reaktie van het Landbouwschap Den Haag bediskus- sieëerd in een vergadering van de Commissie Grondgebruik, die zich in algemene lijnen hiermee kan verenigen. De Gewestelijke Raad acht het in verband met bepaalde pun ten. welke specifiek zijn voor de Noord-Brabantse situatie, no dig om deze in een afzonderlijk schrijven van de Gewestelijke Raad kenbaar te maken. In dit schrijven zal worden ingegaan op: de vestigingsmogelijkheden voor intensieve veehouderij- en glas-tuinbouwbedrijven. uitbreidingsmogelijkheden voor de bestaande bedrijven. toepassing van de Relatienota in bepaalde gebieden. Het nieuwe Pachtnormenbesluit komt op een aantal pun ten tegemoet aan het advies van het Landbouwschap. De bezwaren van het Landbouwschap richten zich echter op een tweetal onderdelen die wezenlijk afwijken van het ad vies, dat na zeer uitvoerig en zorgvuldig overleg binnen het agrarisch bedrijfsleven is vastgesteld. Het Landbouwschap heeft er overigens op gewezen dat de fi nanciële opbrengsten van de bijzondere gewassen, die in de toelichting op het Pachtnormenbesluit zijn vermeld, sterk va riëren. Uit de daar genoemde reeks zijn gewasteelten waarvan de financiële resultaten niet uitgaan boven die van de akker bouwgewassen. externe produktieomstandigheden. Het Pachtnormenbesluit schiet uit boven het advies van het Landbouwschap en wel met 60,— voor zeekleigronden en met 20,— voor de overige grondsoorten. Het Landbouwschap heeft de minister gevraagd de twee naar voren gebrachte punten in heroverweging te nemen en op grond daarvan het Pachtnormenbesluit te herzien. Minister van der Stee is van mening, dat een herziening van de maximumtoeslag en aftrek voor externe produktieomstandig heden onjuist is omdat het de grondgedachte van het nieuwe Pachtnormenbesluit aantast. De grondgedachte is immers dat de pachtnormen meer in overeenstemming zijn met de bedrijf- suitkomsten. De benaderingswijze van de minister op dit punt verschilt van die van het Landbouwschap. Wat de extra toeslagen voor de bijzondere teelten betreft heeft de minister toegezegd op korte termijn een advies te vragen aan de Commissie van Advies voor het grond- en pachtprijspeil. Deze adviesaanvrage betreft de grove tuinbouwgewassen. Er wordt wel eens gesteld dat de prijs van producent tot consu ment te veel verschilt. Uien van een paar cent de kilo gaan in de winkel al gauw een paar kwartjes. Ook in de pharmaceutische wereld weten ze er wat van. Het gaat hierbij om een medicament voor de maag. Dit wordt geprodu ceerd tegen een kostprijs van 100 Franse Frank per kilo. Dan gaat het produkt van de ene naar de ander, van filiaal tot filiaal, van land tot land, om tenslotte als "Primperan", netjes verpakt bij de apotheker te komen, die het dan verkoopt tegen een omgerekende kilo prijs van 8000 Franse Frank. Het genees middel is dan tachtig keer duurder geworden. In zo'n geval wordt men stil. De Luxemburgse Socialist in de Europese Commissie, Willy Donderling is nu een onderzoek toegezegd. De vraag is of het hier gaat om een kwestie van machtsmisbruik, of het allemaal volgens de waarheid is en of het hier slechts één bedrijf betreft. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 4