Besturen, hoe moet dat VOOR III: VltOIIW W ederom zijn deze stellingen zo geformuleerd, dat je er niet onderuit kunt, als je besloten hebt om als bestuur je met deze materie bezig te gaan houden. (Dè gelegenheid hiervoor was: het halve Kaderweekend op 11 en 12 november in het "van Eeghenhuis" te Aardenburg). De vorm en inhoud van de stellingen wil nog niets zeggen over de mening van DB, Vor— mingskommissie of Kees Schipper hieromtrent. E ■V, Stellingen over: Aktiviteiten-Agenda Zeeland - Waterland Iets over nuttige kursussen, èn betaalbaar 25 NOV. - SPRANG-CAPELLE Ledenvergadering in de Mico-bar, 20.00 uur. 25 NOV. - 3 CJO-ZUID-BEVELAND Slikrit v.a. 19.00 uur in zaal Kerklaan te Heinkenszand. Bal na m.m.v. "Pride". 18 T/M 20 NOV. - SCHOUWEN Ledenweekend o.l.v. Kees Schipper te Aardenburg. 26 NOV. - GOES/NRD.-BEVELAND Dagje uit: Schaatsen in Den Haag Toneelstuk in Rot terdam. Kosten: 25,— p.p. Opgave: Janny Maris, 01180-27968, Cora v.d. Weele. 01108-551. 17 DEC. - SPRANG ANDERE PJZ-AFD. Zaalvoetbaltoernooi: Niet alleen onze leden zijn uitge nodigd, maar ook teams van andere P.J.Z.-afdelingen en teams van Sprangse sportverenigingen. Daarom vragen wij onze leden weer een goed team op te stellen. Voet balliefhebbers kunnen donderdag 's avonds komen trai nen in de sportzaal Zidewinde tussen 20.30 uur en 21.30 uur. Uiteraard verwachten wij weer veel supporters. Plaats: Sporthal Zidewinde. Start: om 9.00 uur. Einde: 17.00 uur. Opgave: W. Werther, 04167-2474. UITWISSELING: De vakanties zijn weer voorbij, de aktiviteiten in de af delingen draaien weer op volle toeren en de interesse in uitwisselingen neemt weer toe. Enige groepen hebben ons weer gevraagd om te publice ren dat zij interesse hebben in een weekenduitwisseling. Bovenaan op de lijst staat deze keer K.L.J. groep Oost- ham.in Belgisch Limburg Een Nederlandse groep had een uitwisseling gevraagd met een Nederlandssprekende Belgische groep, helaas ging dit niet door omdat de ge middelde leeftijd van de Nederlandse groep vrij hoog lag, en in de Belgische groep vrij laag. Wie geïnteresseerd is in een uitwisseling met een Belgische groep, ongeveer 20 leden in de leeftijd van 12 tot 19 jaar, moet even kon takt opnemen met ons. Ook is het mogelijk om een kleinere uitwisseling te organiseren, met alleen de oudste leden van de groep. De K.L.M. groep, gezeteld in Kraggenburg, Luttelgeest en Marknesse, ziet ook wel wat in een uitwisseling. Het is een gemengde groep van zo'n 20 perscnen, ge middelde leeftijd 20 jaar. Zij willen graag uitwisselen in de maand november, met een groep die niet al te ver weg is. (ter overdenking t.b.v. bestuursleden) Het is een voorbeeld hoe er gewerkt is in het halve kaderweekend, (waar overigens 14 gemotiveerde bestuursleden van de 80 aanwezig waren: elke 14 zijn er 14! 1. Het is nodig, dat er van elke be stuursvergadering een besluitenlijst wordt gemaakt, die bij het begin van elke volgende vergadering wordt voor gelezen (controle). 2. Een jaarprogramma plus bijbehoren de begroting lijkt in theorie wel aardig, maar is in praktijk overbodig. 3. Voorzitter secretaris moeten voor elke vergadering samen een agenda op stellen, als richtsnoer voor het gesprek. 4. Taakverdeling is een begrip, goed voor het bedrijfsleven. In een P.J:Z.-be stuur klinkt dat overdreven: je doet toch alles met elkaar? 5. Ongeïnteresseerde, ongemotiveerde bestuursleden bestaan niet, maar wor den gemaakt, doordat ze door de ande ren niet genoeg of onjuist gestimuleerd worden. 6. Nieuwe bestuursleden moet je erin laten tuinen, als je ze precies vertelt wat ze moeten doen, willen ze toch niet meer. 7. Doelstellingen en beleid zijn dingen, die vanuit het H.B. gedropt worden, het is beter dat elke P.J.Z.-afdeling zijn ei gen koers bepaalt. 8. Voor een plaatselijke P.J.Z.-groep is het van groot belang om je aan te sluiten en het beleid proberen te volgen van/bij mee eens blanco oneens de provinciale organisatie. Je hoort dan tenminste ergens bij: provinciaal, lan delijk en internationaal. 9. Algemene Ledenvergaderingen zijn (volgens de statuten) een noodzakelijk kwaad en zullen wel nooit aantrekkelijk en zinvol gemaakt kunnen worden voor de gewone leden. 10. Public Relations is de boel mooier voorstellen dan deze is - de P.J.Z. moet er daarom maar niet aan meedoen. 11. Alle leden moeten aan hun trekken komen, zegt men altijd. Dat kan alleen maar als je dezelfde soort leden hebt, want anders lukt het nooit. Dus moetje je richten op de grootst gemene deler. 12. Nieuwe leden hoefje niet speciaal op te vangen: het zijn geen kneusjes of kleuters op de eerste schooldag. 13. Met al te veel nieuwe programma punten (vooral: vorming) jaag je de le den weg: het beste is: het programma van vorig jaar met een ledenweekend, of filmgespreksavond bijvoorbeeld. 14. Bij een bestuur is kwaliteit en con- tuïniteit belangrijker dan representati viteit (leeftijd, beroep, dorp, jongens meisjes terug te vinden in het bestuur). 15. De vormingsleider is er eigenlijk voor niets. Want eigenlijk zouden we alles zelf moeten kunnen.» Bespreek het eens met Bram Keyzer, Neushoornweg 16 in Kraggenburg. Zijn telefoonnummer is 05275-2320. In Friesland, de afdeling Workum van de Jongeren, wordt ook een uitwisselingsadres gezocht. Hiske Blom zoekt voor haar-afdeling van 15 personen tussen de 18 en 25 jaar een groep in dezelfde leeftijd. Schrijf eens naar de Heereweg 35 in Workum, of bel Hiske op: in het weekend 05151-1985, of overdag 05100-35616. In Zwitserland wordt door de Zürcher Landjugendverei- niging in de plaats Watt gezocht naar adressen voor een agrarische uitwisseling. Hans Frei, de sekretaris van deze afdeling heeft vorig jaar met een aantal afdelingsleden op een paar bedrijven in Oostenrijk gewerkt, gedurende een maand. De Oostenrijkers kwamen enige tijd later een paar weken op de Zwitserse bedrijven werken. Iets der gelijks wil hij nu ook graag met Nederland organiseren, ongeveer midden 1978. Een leuk idee voor een agrarische afdeling? Ook "losse" aanmeldingen van jonge agrariërs zijn welkom, de P.J.G.N. kan dan uit de aanmeldingen een groep sa menstellen. Dit is nu eens een goedkope gelegenheid om Zwitserland te bekijken, in feite kost het je uitsluitend en alleen je reisgeld. Bel eens op. onder redaktie van de Redactiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen. Bosdijk I. Wissenkerke. tel.: 01107-610 en hele middag over water praten... dat was echt niet saai op de studietfiiddag van de bond van plattelandsvrouwen in Zeeland, dinsdag 15 november. De Middelburgse schouwburg was goed gevuld met leden uit de hele provincie en zowel jong als oud toonde belangstelling voor het onderwerp. Regenput roeger moesten we een emmer water uit de regenput halen: daar deed je dan heel wat langer mee dan nu met dezelfde hoeveelheid uit de kraan," zo zei presidente mevrouw L. de Regt - van Maldegem in haar openingswoord. En daarmee gaf z;j al een thema aan waarover gepraat werd. er wordt steeds meer water ge bruikt. Waar moet al dat water vandaan ko men? Uit de grond of uit de rivier, is het ant woord dat een vertegenwoordiger van de wa terleidingmaatschappij gaf. En daarmee kom je direkt op het probleem van de vervuiling. Grondwater is schoon, maar rivierwater niet. Vanaf het moment dat het water in een ver land het begin vormt van een riviertje tot het mo ment dat het "ons" Rijnwater is geworden, is er wel heel wat vuil in gestort. Vuil dat soms moeilijk te verwijderen is, al laatje het water nog door zoveel schoon duinzand stromen voor je het in de waterzuiveringsinstallaties pompt. Zuinig zijn met water, het is schaars, het is duur. Waarom worden er dan geen twee wa terleidingen aangelegd? Eén met goed drink water en één met water voor de af- was, de was en het ramen wassen en de w.c.? Inleider ir. Stoter vertelde dat de aanleg van zo'n tweede waterleidingnet veel te duur is. Bovendien kan het niet uit oogpunt van volksgezondheid: u zult maar per ongeluk thee zetten met het minder schone water of uw kind zal er een lekker glaasje water van nemen. Ook het in de handel brengen van pakken drinkwater (terwijl uit de kraan dan alleen "waswater" zou ko men) is niet haalbaar: dat zou elk gezin dui zenden guldens per jaar gaan kosten. Een douche kost 25 liter water per keer, een ligbad 150 liter. Een wasbeurt in de wasmachi ne kost 150 liter; soms brengt de fabrikant besparingen aan. In één geval was die bespa ring 70 liter - zo zie je maar wat er bezuinigt kan worden als de fabrikant zijn medewerking wil geven! Verder is er natuurlijk veel water nodig voor landbouw, rekreatie, zakelijk gebruik en wat al niet meer. Dat de industrie een flinke slokop is zal duidelijk zijn. En dat zal in de toekomst niet minder worden, zo bleek wel uit de voorspel lingen die de heer Stoter liet zien. Wat kunnen wij doen om zo zuinig mogelijk met water om te springen? Ten eerste: zuinig zijn met het gebruik en ten tweede: geen on nodig afval wegspoelen. Vast vuil kan in de vuilnisbak, olie en vet in een fles en ook in de vuilniszak, vette jus in een krant pakken en dan dezelfde weg ermee. Wasverzachters vervuilen het water erg, zware metalen ook. Risiko oor de ramp werd een dijkval als een nor maal risiko beschouwd", zei mevrouw De Regt verder in haar openingswoord. "Maar 1953 was voor de Zeeuwen een keerpunt. Sindsdien wordt er gepraat van de periode vóór en de periode na de ramp." Zij leidde met deze woorden de heer P. van der Maas in, die in zijn toespraak over Het Water in de aanval, een uitgebreid historisch overzicht gaf van het "wel" en vooral het "wee" van de vele over stromingen in vroeger tijd. De luisteraarsters zullen zich wel met mij afgevraagd hebben hoe het mogelijk is dat er toch nog zoiets als Zee land is ontstaan. De naam van onze provincie is bijzonder goed gekozen. De heer Van der Maas liet ook dia's zien van dijkversterkingen en de verschillende manie ren om een afsluitdam te maken. Ging dat vroeger met rietmatten, nu komen de matten die moeten zinken om later volgestort te wor den, kant en klaar uit de (enorme) machine. Hij had ook foto's van de gevolgen van de stormen van vorig jaar toen gekonstateerd werd dat een stuk Noordbevelandse oever niet sterk genoeg meer was als zeewering. Het Waterschap deed er gelukkig datzelfde jaar nog wat aan. Mevrouw Ir. M.J. van der Weeie-Minderhoud sprak over de taak van de waterzuivering. Zij ging ook in op het werk van de waterschappen. Tenslotte werd de prachtige dia-serie "zuiver water - zeeuwse noodzaak" getoond, een werkstuk dat bijzonder mooie natuuropnamen liet zien en waar alle aanwezigen geboeid naar keken. AdJ Er is natuurlijk geen enkele plattelandsvrouwenafdeling, die niet op de hoogte is van het bestaan van de instelling: Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande (HVP). Hierbij zijn 12 organisaties aangesloten en vertegenwoordigd in het bestuur, waaronder verscheidene vrouwenorganisaties. De HVP wordt gesubsidieerd door de ministeries van Onderwijs en Wetenschappen, Landbouw en Visserij en Economische Zaken, waardoor de kosten van de kursussen bijzonder laag zijn. Deze kunnen bestaan uit: kursusgeld, zaalhuur, materialen, ingrediënten, brochures, stencils, e.d.: te delen door het aantal kursisten. Wat U misschien nog niet weet is, dat deze voorlichtingskursussen, want dat zijn het, niet alleen bedoeld zijn voor afdelingen van orga nisaties. Ze zijn bestemd voor iedere groep personen vanaf 10-20 kursisten. (dit aantal hangt af van de aan te vragen kursus). Er zijn veel verschillende kursussen bijvoor beeld: Huishouding met jonge kinderen: waarin men leert kijk te krijgen op praktische inrichting van het huis; rondkomen met tijd, geld en energie; goede voeding; veiligheid in en om het huis; tuin; milieu; kontakt. spel en beweging met kinderen; kinderkleding.... U toegrijpt, dat in deze onderdelen heel wat méér vragen naar voren komen tijdens de lessen. Nieuwe tijd, andere levensstijl: een praat- en doe-kursus, b.v. gemakkelijk en toch lekker eten: alternatieve voeding; samen wonen met één beurs; elektrische apparaten (handig, vaak overbodig), rechten en plichten van de kamer huurder enz. enz. Meer doen met wat je hebt: wél een goed on derwerp in deze tijd van inflatie en bezuini ging! Ook mannen kunnen kursussen aanvragen, bijvoorbeeld de eerste beginselen van het ko ken is vaak best een goed idee. En in deze tijd dat vrouwen naast hun huishoudelijk werk ook wel ander werk willen doen en veel mannen al een hand uitsteken bij die huishoudelijke taak is een kursus als "niet alleen huishouden" zeer nuttig. Basiskursussen: Weet wat U eet, voeding voor kinderen: Samen afslanken; Beter bewegen op muziek: Kontakt, spel en bewegen met kinde ren; Rekenen moeten we allemaal; (deze kur sus gaat over geldzaken. Van girobiljetten tot afbetalingsproblemen en kas houden en be groting etc.); Consument, pas op je tellen. En zo zijn er nog legio. Diegenen die hierin geïnteresseerd zijn kunnen kontakt opnemen met de provinciaal secreta resse van de Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande: Mevrouw E. Zandee- van Damme, Noordeinde 14, Kloetinge. Tel. 01100-15895. L.H.G. v.d. H.-M.P. 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 23