»rt> PRAKTIJKSCHOLEN V orige week is de nieuwe hal van de praktijkschool te Schoondijke op bijzonder originele manier geopend. Met de eens zo vertrouwde Zeeuwse koudbloedpaarden tot een indrukwekkende 250 PK traktor werden de voren geploegd in deze enorme hal. Met dit gebeuren werd duidelijk aangetoond dat het in deze hal mogelijk is ook in de winter praktisch onderricht te geven. De praktijkscho len hebben een unieke en onmisbare plaats ingenomen naast de land- en tuinbouwscholen. Leerlingen van laatstgenoemde scholen kunnen op de praktijkscholen op gezette tijden praktisch onderwijs krijgen. Maar ook voor de praktijk is er de mogelijkheid bijgeschoold te worden. Men spreekt tegenwoordig van "education permanen W ij vinden dat de praktijkscholen met deze technische begeleiding vooruit hebben gelopen bij de ontwikkeling van de open scholen. Het is overigens al meer voorgeko men dat het landbouwonderwijs de toon heeft aangege ven bij andere ontwikkelingen. Wij denken daarbij aan de 4-jarige opleiding bij het lager Land- en Tuinbouwonder- wijs. Deze 4-jarige opleiding kwam verschillende jaren eerder tot stand dan bij de overige richtingen van het Lager Beroepsonderwijs. H et is goed daar eens de aandacht op te vestigen. Im mers deze ontwikkelingen zijn mogelijk geworden door goed samenspel tussen het Min. van Landbouw en het agrarisch bedrijfsleven. Landbouwonderwijs en voorlich ting leveren een belangrijke en onmisbare bijdrage aan de ontwikkeling van de landbouw. Het is goed, bij een D aarom is het bijzonder belangrijk dat aan het hoofd van dit ministerie een minister staat, die weet wat er in de landbouw omgaat en die voldoende zwaar is om de landbouwbelangen te verdedigen. Landbouwzaken zo wel op nationaal niveau als in EEG-verband, die voor onze hele economie van groot belang zijn rechtvaardigen een sterfiguur op deze ministerpost. In landbouwkringen is er dan ook veel ergernis ontstaan toen met het gesjoemel van ministerposten die voor landbouw als minder be langrijk werd gekwalificeerd. Doeleman. f \S3*tU EEL>^y zuidelijke landbouw maatschappij VANUIT DE Z.L.M. GEZIEN Dr. C.D. Saai wint Landbouw-Komité-Prijs 1 8i8l'07^S. m m X-VaiJÜA(l.i^QVEMBFR 1977 land- en tuinbouwblad z.l.m De laatste vrachten worden van het veld gehaald. Het wordt steeds stiller en leger in de polder. Toch groeit alweer de wintertarwe als een belofte voor de oogst van volgend jaar. Elders wordt de grond op wintervoor geploegd. Novemberstormen hebben de laatste bladeren van de bomen gerukt en de golven omhoog gezweept tegen onze dijken en duinen. Gelukkig is de schade beperkt gebleven maar de dreiging van het water is er niet minder om, sinds al die eeuwen dat Zeeland en West-Brabant na iedere nieuwe bedijking groeiden tot wat ze nu zijn. In dit nummer o.m. De pachtwet in de praktijk en de nieuwe pacht normen pag.3. Algemene bijstandswet en de oudere zelfstandi ge pag.4. Uit de praktijk het reilen en zeilen op de bedrij ven y peg- 5 en 6. Er is plaats voor 30.000 ha.pootgoed. pag.7. Een medicijn tegen de gele roest in tarwe? pag.8. Nog geen zekerheid omtrent de toelating van te". Welnu, op deze scholen is er gelegenheid om prak tisch onderricht te krijgen op een breed terrein. Hiervan wordt dankbaar gebruik gemaakt door zowel bedrijfsge- noten, loonwerkers alsook door de werknemers. Wij zijn van mening dat er een vergelijking getrokken kan worden met de open school. Open scholen, waar»de laatste tijd veel aandacht aan wordt besteed en waarvan de bedoe ling is permanente mogelijkheid te bieden tot bijscholing of het volgen van kursussen. Landbouw loopt voorop j- Waardering Dr. C.D. Saai (50), lector gezinssociologie te Groningen heeft de landbouw-komité-prijs 1977 gewonnen. De prijs werd hem uit gereikt door voorzitter ir.D.Luteijn van het Koninklijk Neder lands Landbouw Comité tijdens de algemene vergadering van deze organisatie op dinsdag 15 november j.l. té Den Haag. De Landbouw-Comité-Prijs werd 18 jaar geleden ingesteld ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Landbouw Komi- té. De prijs wordt uitgereikt aan diegene die op bijzondere wijze heeft bijgedragen aan het scheppen van een beter begrip bij het Nederlands volk voor de landbouw. Cornelis Derk Saai, geboren in het Noord-Hollandse Wognum, studeerde sociale geografie te Amsterdam. Via godsdienst-, jeugd- en gezinssociologie vond hij zijn uiteindelijke bestem ming in de sociologie van het wonen. Na een tijd werkzaam te zijn geweest bij "Kerk en Wereld" in Driebergen onder leiding van Prof.W. Banning, werd hij in 1951 benoemd als lector in de gezinssociologie te Groningen, waar hij onder leiding van prof. ar. PJ. Bouman (die zelf de eerste Landbouw-Komité-Prijs in ontvangst mocht nemen) een aantal jaren met vrucht doceerde en publiceerde. In 1958 promoveerde hij op een proefschrift over "Het boerengezin in Nederland". Saai heeft er nimmer misverstand over laten bestaan, dat hij van het platteland kwam. In zijn voordracht voor de Nederlandse Sociologische Vereniging in 1950 over het "Gezinsleven in Ne derland, met name ten plattelande", ontwikkelde hij een gezin stypologie (Open en gesloten, objektief en subjektief geïnte greerde gezinnen), die in de Nederlandse sociologie sindsdien gemeengoed is geworden. Onder de titel "Bedreigd bestaan" leverde hij zijn bijdrage aan het onderzoek in het leeglopende Noord-Groningen. Bayleton pag.8. - K.N.L.C. voorzitter Luteyn: agrarisch grondbe leid koppelen aan het totale landbouwbeleid pag.9. Prijs verhogings voorstellen van het CO PA in de buurt van 3 a 4%. pag.10. - Exportwaarde landbouwzaaizaden nam met 33 miljoen toe in 1977 pag.11 Mechanisatie nieuws. pag.12. Praktische Tips voor Huis en Bedrijf. pag.13. - Goed ruw voer moet ook goed gebruikt worden. pag.14. - Belangrijke tijdelijke regeling intensieve vee houderij sluit op 1 december. pag.15. Onderwijsnotities. pag.16. - Grondpachten en ontsmetten vragen nu reeds de aandacht van de tuinbouwer. pad.17. Nieuws uit Brussel. pag.18. I gelegenheid zoals die zich vorige week in Schoondijke voordeed, daar eens de aandacht op te vestigen, en onze waardering uit te spreken voor het werk wat het Min. van Landbouw voor het bedrijfsleven doet. Bij alle wensen die bij onderhandelingen door het bedrijfsleven op tafel worden gelegd, lijkt het weieens of wij altijd ontevreden zijn. En dat nu willen wij vanaf deze plaats graag eens in een ander licht plaatsen. Ondanks openstaande wensen en ook wel eens verschil in benadering van bepaalde problemen, is het bedrijfsleven gelukkig dat met het Min. van Landbouw gezamenlijk een beleid gevoerd kan wor den' Voor het Min.' van Landbouw is het evengoed moeilijk een voldoende groot deel van de totale koek die de overheid te verdelen heeft te krijgen. Sterk figuur

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1