Bij het slapen gaan R^ozen fatsoeneren we door de stengels tot op 40-50 cm in te korten. Er is dan taklengte vol doende over om het invriezen te kunnen op vangen. Als extra bescherming van de kwets bare wortelhals deponeren we daaromheen wat stalmest, kompost of aarde. G edurende de hele periode dat de planten in rust zijn, kunnen we planten en verplanten. Veel is er al gezegd en geschreven over de wenselijkheid van najaars- en/of voorjaars planting. De praktijk heeft (ons althans) ge leerd, dat de tijdstippen maar zeer betrekkelijk zijn. Zowel aanplantingen in oktober-decem- ber, januari-februari als maart-april bleken steeds suksesvol, mits er maar aan een voor waarde werd voldaan: De omstandigheden waaronder wordt geplant moeten goed zijn. De grond moet zich goed laten bewerken. Niet te nat, geen vorst in de grond en in het late voor jaar niet te droog. Als het in november te nat is wacht dan gerust tot december-januari. Mocht het dan vriezen, dan kan er ook in februari maart nog uitstekend geplant worden. Gefor ceerd aanplanten onder slechte omstandighe den kan leiden tot veel plantenverlies. En dat is niet nodig' want voor wie geduld heeft komt er, dat blijkt ieder jaar weer, het goede ogenblik. N a een seizoen van energiek groeien en bloeien kunnen op sommige plekken de plan ten een wat te rommelige aanblik bieden. Uiteengevallen bossen vasteplanten, uitge bloeide eenjarigen, en doorgeschoten rozen zijn daar voorbeelden van. En omdat het oog ook wat wil, brengen we in die toestand wat orde door de al te chaotische elementen als dooreenliggende vaste planten, ingezakte en uitgebloeide eenjarigen e.d. af te snijden en/of te verwijderen. We pleiten niet voor een volle dige kaalslag van vasteplante borders. Vaste planten en siergrassen waarvan de uitgebloeide delen stevig en fraai gevormd zijn, laten we staan. Ze houden de tuin nog wat aangekleed en onder rijp en sneeuw komen elegante vor men nog eens extra uit de verf. D e zwakkere broeders in de tuin die het, als het erg koud wordt, wat moeilijk krijgen, hou den we extra in de gaten. Die zwakke broeders zijn in het algemeen de zogenaamde halfhees- ters. Met halfheesters bedoelen we die planten die aan de voet houtachtig zijn, maar waar daarvandaan de stengels steeds zachter wor den. En hoe zachter de stengel, des te groter de DINGEN VAN DE WEEK Tuinbouwjournaal van het Landbouwschap H. Beveland b.v. C.J.Nouse Rozen Gazon Een berk is een boom die, als we hem willen snoeien, voor kerstmis moeten aanpakken. An ders bestaat de kans dat hij gaat bloeden. omdat zulke bloedingen slecht te stelpen zijn, kan het gebeuren dat zo'n boom zich dood bloedt. Planten en verplanten T ijdens de harde novemberstormen verliezen de heesters en bomen hun laatste bladeren. Het teken, dat een periode van aktief zijn teneinde is. Het leven heeft zich in takken, twijgen en onder dikke knopschubben teruggetrokken. De lange winterslaap kan begin nen. En zoals bij het slapen gaan een goed ouderpaar zich er van overtuigd dat de kinderen goed toegestopt de nacht ingaan, zo vergewissen we ons in de tuin of we al die voorzorgen getroffen hebben die nodig zijn om onze planten netjes en zonder kleerscheuren de winter, door te helpen. gevoeligheid voor vorst. Voorbeelden van zul ke planten zijn Fuchsia, Buddleia, Lespedeza, Caryopteris, Ceanothus e.d. Bij vorst sterven de zachte stengeldelen snel af. Om te voorkomen dat deze struikjes tot op de wortel invriezen, beschermen we de eerste vijfentwintig cm. bo ven de grond met wat stro-achtig materiaal. We kunnen dat nu al doen, maar beter is het te wachten tot de vorst zich aandient. Zorg wel voor een voorraadje zodat u bij dreigende vorst direkt kunt ingrijpen. In de vasteplantenborder dekken we als koning winter er aan komt de minder harde soorten met een extra dekentje van stro-achtig mate riaal toe. Liever stro-achtig materiaal dan turf molm e.d., omdat in lange natte winters in het laatste materiaal meer water dan lucht zit waardoor eronder gemakkelijk rotting kan plaatsvinden. Bloedende bomen Fatsoeneren sterkt de winter door waarbij dunne en kale plekken sneller "vol stoelen". De zwakke broeders B ij sommige boomsoorten komt ondanks ogenschijnlijke rust de sapstroom (vocht- en voedingsstoffen vanuit de wortel) weer al om streeks de jaarwisseling op gang. Belangrijke soorten voor de tuin zijn in dit verband esdoorn en berk. Belangrijk omdat als snoeien wenselijk is, dat gedaan moet worden voor de sapstroom op gang komt. Dus voor Kerstmis. Snoeien we later dan perst de op gang gekomen sapstroom zich door de gemaakte snoeiwonden naar bui ten. Dat verschijnsel noemen we bloeden. En an het gazon verwijderen we alle rommel en bladeren. We doen dat heel grondig omdat achterblijvende resten mosvorming sterk in de hand werken. Omdat vooral in de winter de wortelvorming van het gras doorgaat, geven we, als nog niet in een najaarsbemesting voor zien is, nu een kunstmestgift van plm. 2 kg 12-10-18 per 100 m2. Het gras komt dan ge- De aardige halfheestertjes als Hebe-soorten moeten tegen strenge vorst worden beschermd Energieprijs De definitieve cijfers over de uitkomsten 1976 van de glastuin bouw zijn bekend. Per 100,— kosten is de opbrengst 97,— In het kader van de prijsafspraken voor het aardgas betekent dit, dat per 1 oktober 1977 de normale verwachte prijsverhoging heeft plaatsgevonden met 1 ct/m3. Per sektor zijn er grote verschillen in rentabiliteit. De potplan tenteelt is het beste geweest, daarna de groenteteelt en ten slotte de snijbloementeelt. Zoals bekend worden deze cijfers omgere kend tot een gewogen gemiddelde voor de gehele verwarmde glastuinbouw. Naast de bedrijfsuitkomsten spelen ook andere elementen mee, o.a. de groei van het areaal. Beide laatste on derdelen geven geen aanleiding tot een korrektie op de meerja renafspraak. De btw op energie blijft de gemoederen terecht bezighouden. Velen in de tuinbouw vrezen dat deze belastingverhoging bo venop de prijsverhoging komt. Dit is namelijk het geval voor degenen die de landbouwregeling voor de btw toepassen. Het Landbouwschap heeft voorgesteld de tuinbouw vrij te stellen van de verhoging op het energieverbruik. Als de tuinbouw op deze manier gedwongen wordt de onder nemersregeling te kiezen, dan brengt de gehele verhoging voor de regering ook geen geld op. Alleen moet de belastingdienst dan wel jaarlijks 10.000 afrekeningen erbij verwerken. Energiebesparing We willen alle tuinders graag herinneren aan de mogelijkheden om een bijdrage te krijgen voor investeringen, waarmee een beduidende energiebesparing bereikt wordt. Er zijn thans twee regelingen. Informaties kan men verkrijgen bij het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, tel. 070-264101. toestel 2963 en bij het ministerie van Economische Zaken, tel. 070-814011. De aanvragen voor de regeling van Economische Zaken moeten vóór 15 december a.s. ingediend worden. Overleg over de glasverzekering Tussen Landbouwschap en de Hagelunie en AGO wordt het overleg over de acceptatierichtlijnen voor glasopstanden voort gezet. Inmiddels is gebleken dat de Hagelunie en AGO wèl bereid zijn tweedehandskassen te verzekeren, maar dan moeten deze wel aan bepaalde technische normen voldoen. Uiteraard zal uit de inhoud en hantering van deze normen moeten blijken, in hoeverre het verzekeren van tweedehandskassen ook daad werkelijk in de praktijk mogelijk zal zijn. Het Landbouwschap is van mening dat dit niet alleen een papieren regeling mag wor den. Voorlichting op 50-50 basis in de glastuinbouw In de afdelingen Bloementeelt en Groenteteelt vindt een ver dere discussie plaats over de vraag of,we in de glastuinbouw de weg op moeten van voorlichting op 50-50 basis. In feite betekent dit het medefinancieren van de voorlichting door het bedrijf sleven. Over deze zaak blijkt nog geen eenstemmigheid te be staan. Besloten is om de 50-50 voorlichting ook te bezien in relatie tot de medefinanciering door het bedrijfsleven van het tuinbouwkundig onderzoek. Let is bij de Nederlandse fruittelers allerminst prettig over gekomen dat er door de E.E.G. besloten is tot een verlaging van de invoerrechten op appelen uit derde landen met 8% tot het eind van dit jaar. De direkte gevolgen zijn misschien niet eens zo groot want na een invoergolf van appelen uit Oost Europese landen in de afgelopen weken, lijkt het aanbod van die kant weer al minder te worden en van andere zijde is direkt niet zoveel te verwachten. Psychologisch komt het echter slecht over omdat we als fruitte lers jaren hebben moeten leven met prijzen voor onze produkten welke belangrijk beneden de kostprijs lagen. Dringende en goed gefundeerde verzoeken aan de E.E.G. om bescherming aan de grenzen door middel van hogere invoerrechten of invoerverboden werden meestal afgewezen. Nu is er dan eindelijk voor een aantal fruittelers sprake van een jaar waarin de opbrengsten in een redelijke verhouding staan tot de kosten en nu moeten er direkt maatregelen genomen worden om de invoer goedkoper te maken. Het zal wel passen in het E.E.G. beleid anno 1977 maar het komt niet best over. Net zo min als het goed over komt dat er grote invoeren van Oost Europese appelen plaats vinden waarvan de kwaliteit dikwijls allesbehalve goed te noemen is. Er is weliswaar een Land- bouwkwaliteitswet en op grond hiervan moet de A.I.D. toe zien op de kwaliteit van het ingevoerde fruit, maar toch zien we soms fruit op de markten waarvan we ons afvragen hoe het mogelijk is dat dit verkocht mag worden. Voor onze klasse III bestaat een verhandelingsverbod. Dat is dan nu wel ingetrokken voor wat betreft de rassen Goudreinette en Cox's Orange Pippin maar overigens bestaat het. We hebben daar geen moeite mee, want ook zonder een dergelijk verbod moesten de telers genoeg zelf discipline kunnen opbrengen en fruit van mindere kwaliteit niet aanvoeren voor verse consumptie. Hiermede wordt de afzet in haar totaliteit alleen maar kwaad gedaan en de kansen van het betere produkt min of meer nadelig beïnvloed. Het is dan echter niet meer dan een redelijke eis van rechtvaardigheid en billijk heid dat wat er binnen komt ook nauwkeurig wordt beoordeeld op de kwaliteit en dat er afdoende maatregelen worden genomen om te voorkomen dat ze in het handelsverkeer voor consumptie komen. Wat de bevoorrading van de markt met het betere fruit betreft zouden we nog eens willen wijzen op de noodzaak om ook een begin te maken met de verkoop van Colden Delicious uit de koelhuizen. Er is beslist vraag naar het betere fruit en wat er nu nog komt uit de schuren kan voor veel afzet doeleinden niet meer worden gebruikt. O, p de geldmarkt hadden we in de afgelopen periode te maken met het duurder worden van het geld door de verhoging van het disconto met een vol procent. De geldleningen welke gekoppeld zijn aan het promesse disconto van de Nederlandse bank worden hierdoor direkt ook duurder. Het zat in de lucht dat iets dergelijks zou plaats vinden en mogelijk zal deze ontwikkeling nog verder gaan. Er gaan de laatste tijd ook steeds meer stemmen op die pleiten voor een devaluatie (waardevermindering) van de gulden. Hier door zou onze positie op de internationale markten weer beter worden want bij een goedkopere gulden nemen de export kansen toe. De waarde van de gulden wordt steeds voor een belangrijk deel gekoppeld aan die van de West Duitse Mark maar deskun digen vinden dit in toenemende mate een slechte zaak omdat de economische ontwikkeling van ons land helemaal niet te verge lijken is met die van West Duitsland. Bij ons is er sprake van een zeer lusteloze stemming op economisch gebied, niet in het minst ook door de houding van overheid en vakbeweging tegenover het bedrijfsleven. Door de sterk gestegen lonen is onze exportpositie steeds moeilijker geworden, vandaar de roep om een waardever mindering van de gulden om weer een steviger ondergrond te verkrijgen voor het bedrijfsleven. Ook in onze sektor zouden we daar de voordelen van kunnen ondervinden. De export van onze tuinbouwprodukten is de laatste jaren in toenemende mate moeilijker geworden door de zeer vaste gulden waardoor onze produkten in het buitenland steeds duurder werden. Op de bui tenlandse markten moeten we concurreren met landen als Italië en Frankrijk die een zeer zwakke valuta hebben en dat geeft veel problemen, zeker wanneer men te maken heeft met kostenstij gingen zoals deze zich de laatste jaren in ons land hebben voor gedaan. Op het ogenblik gaat het iets beter met de stijging van de kosten van b.v. het levensonderhoud. Produkten uit onze sektor verlenen daartoe ook een bijdrage want de groente is bijzonder goedkoop en ook de aardappelen hebben hun bijdrage geleverd om het huishoudpakket goedkoper te houden. Over het arbeidsvoor waardenbeleid in het nieuwe jaar bestaat echter nog veel onze kerheid. Aan de ene kant is iedereen er van overtuigd dat het van enorm belang is dat de koopkracht van de werknemer behouden blijft en mogelijk groter wordt, aan de andere kant betekent elke lastenverzwaring voor het bedrijfsleven meer sluitingen en extra werkloosheid. De regering zal hierbij de helpende hand moeten bieden maar nog steeds is er weinig uitzicht op een ploeg van bewindslieden die werkelijk weer gaan regeren zoals het behoort. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 19