M et het aanbreken van de winterperiode begint op het vollegrondsgroenteteeltbedrijf ook wat meer rust te komen. De oogstwerkzaamheden zijn voor het grootste gedeelte achter de rug, terwijl het zaaien en planten nog een hele tijd voor ons uit ligt. Natuurlijk is het een en ander sterk afhankelijk van het bedrijfstype. Zo zullen bijvoorbeeld de spruit- kooltelers nog een hele poos in het spruitenveld moeten vertoeven, hetgeen voor de witloftrekkers de forceerruimte betekent. Overigens wil dit laatste niet zeggen dat ook zij wat meer ruimte krijgen voor het verrichten van andere werkzaamheden. D e Nationale Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging voor Land- en Tuinbouw B.A. "Cebeco-Handelsraad" in Rotterdam heeft in het per 30 juni 1977 afgesloten boekjaar 1976/1977 een omzet behaald van 2,3 miljard. Ten op zichte van het vorige boekjaar betekent dit een stijging van ruim 400 miljoen. De in tonnen meetbare omzet steeg van 4,3 naar 4,8 miljoen ton. Grond pachten, organische stofvoorziening en ontsmetting steunmateriaal vragen reeds nu onze aandacht S teeds meer groentetelers gaan er toe over jaarlijks zaai- en plantklare grond te pachten. T ot voor enkele jaren geleden bestond de organische stof-voorziening in de vollegronds- groenteteelt voornamelijk uit een flinke stal- mestgift. Vooral op de intensief beteelde per ceeltjes werden soms hoeveelheden van 150 ton per ha of meer gegeven. Het is elke insider genoegzaam bekend, dat hierin de laatste jaren een grote verandering is opgetreden. De oude vertrouwde stalmest is in diverse gebieden in ons land voor het grootste gedeelte gewijzigd in drijfmest. D Resultaten Cebeco-Handelsraad in 1976/1977 gunstig D e financiële resultaten over 1976/'77 kunnen gunstig wor I n het behaalde resultaat heeft de afdeling Mengvoeder grondstoffen het grootste aandeel geleverd. De omzet in de mengvoedergrondstoffen steeg met 421.000 ton tot 2,85 miljoen ton, een toename van ongeveer 17%. De geldomzet van deze afdeling steeg van bijna 1 miljard tot 1,3 miljard ofwel met ca. 30%. Consulentschap voor de Tuinbouw te Tilburg Ing. A.J. van Oyen In dit artikel willen we ingaan op enkele zaken die al weer gericht zijn op het nieuwe seizoen, doch gedurende de winterperiode moeten worden uitgevoerd. Grond pachten Meestal zijn deze dan bestemd voor de teelten, zoals witlof, wortelen, spruitkool enz. Hun ei gen bedrijf is dan meestal te klein om deze gewassen in voldoende grote eenheden te ver bouwen. Vaste pacht of aankoop is in vele ge vallen niet mogelijk waardoor als enigste mo gelijkheid hetzaai- of plantklaar pachten overblijft. Op zich hoeft dit overigens ook niet zo'n probleem te zijn mits maar aan een aantal zaken wordt voldaan. Allereerst is het belangrijk dat u de te pachten grond kent. Gaan telen in een polder waar u nooit of nauwelijks eerder bent geweest brengt risiko's met zich mee. Het is echter eenieder genoegzaam bekend dat in grond grote ver schillen bestaan. Dit geldt zowel voor de kwaliteit als de on kruidbezetting. Het verbouwen van bedoelde gewassen is een dure aangelegenheid en slaagt financieel alleen op een goede grond met een geringe onkruidvegetatie. Nogal eens wordt de opmerking gemaakt, als ik dat had geweten was ik er nooit aan begonnen. Wees in deze dus extra waakzaam en koop geen kat in de zak. Komt u er zelf niet uit, uw collega's die grond in de buurt van het te pachten perceel hebben liggen willen u zeker informeren. Een andere zaak waar we steeds waakzaam voor moeten zijn is de aanwezigheid van Atra- zin in de grond. Dit middel wordt namelijk toegepast ter bestrijding van onkruid in mais. Organische bemesting i De oorzaak hiervan is de gewijzigde huisves ting van de dieren, zoals rundvee, varkens en kippen. Een groot aantal telers heeft dan ook inmiddels ondervonden dat het aankopen van stalmest praktisch onmogelijk is terwijl drijf mest ruimschoots voorradig is. Uit oogpunt van organische stof-gehalte betekent drijfmest een achteruitgang, doch we zullen er bij gebrek aan beter mee moeten doen. Overigens heeft drijf mest echt zijn waarde wel, mits deze maar op de juiste wijze wordt toegepast. Aan dit laatste mankeert het nogal eens. Drijfmest is vaak in grote hoeveelheden aanwezig, waardoor het voor een relatief lage prijs kan worden aange kocht, uiteraard is dit verleidelijk om de grond royaal van drijfmest te voorzien. Giften van 100 - 150 m3 per ha worden dan ook veel toe gepast. Wat we dan doen, blijkt wanneer we zien wat 100 ton drijfmest gemiddeld bevat. Hiervoor is noodzakelijk dat we de drijfmest naar herkomst onderscheiden. Tevens zullen we de cijfers omgerekend in de diverse mest stoffen in kg weergeven. Alleen op goed bekende grond is een verantwoorde witlofteelt mogelijk. Bij een normale gewasontwikkeling en dose ring mag worden aangenomen dat het middel in het jaar van toepassing vrijwel geheel wordt afgebroken. Problemen kunnen zich voordoen wanneer een wat royale dosering is gebruikt en daarbij een slechte gewasontwikkeling heeft plaats gehad. De mogelijkheid bestaat dan dat het middel in het volgende jaar nog niet geheel is afgebroken en schade kan veroorzaken aan de gewassen. Zich goed informeren bij de ver pachter over de juiste toedracht in deze kan veel moeilijkheden voorkomen. aangenomen, dat deze bij toepassing in bet na jaar voor 25 30% beschikbaar komt. Bij aanwending in het voorjaar kan dit oplopen tot 50%. Voor kippemest liggen deze percenta ges met respektievelijk 40% bij toepassing in het najaar en 65% bij toepassing in het voorjaar nog hoger. Het zal een ieder duidelijk zijn dat afgaande op genoemde cijfers enige beperking t.a.v. het ge bruik van drijfmest zeker op zijn plaats is. Naast de aanwendingsperiode is de te geven hoeveel heid ook afhankelijk van de soort drijfmest. Bovendien speelt ook het te telen gewas een rol. Een algemene regel kan zijn voor drijfmest van rundvee en varkens een maximale gift van (00 ton bij aanwending in het najaar, terwijl deze bij toediening in het voorjaar dient te worden ge halveerd. Bij gebruik van kippemest zal respek tievelijk 30 en 15 ton al een goede bemesting zijn. Ontsmetting steunmateriaal iverse ziekten en plagen die tijdens het groeiseizoen aan verschillende gewassen scha de toebrengen blijven op het steunmateriaal over. We denken hierbij aan spint in bonen en augurken, bacterievlekkenziekte in augurken, roest in bonen etc. Ofschoon op de meeste be drijven deze kwalen op het gewas worden bes treden blijft de infektiehahr dvaak echter op de palen en of stokken. Door ook het steunmate riaal aan te "pakken" kan in een volgend jaar met een schone lei worden begonnen. Ook hier geldt het is beter te voorkomen dan te genezen. Een goede remedie wordt verkregen door het steunmateriaal te dompelen in een formaline- oplossing. De concentratie hiervoor bedraagt 95 liter wa ter 5 liter formaline. Deze oplossing kan met het beste gieten in een bak die voldoende lang en diep is zodat hierin de stokken en of palen volledig kunnen worden ondergedompeld. Men moet er zorg voor dragen dat de formali- ne-oplossing goed op het steunmateriaal kan inwerken. Dit laatste betekent dat niet te veel stokken en/of palen tegelijkertijd in het "bad" worden gedaan. Bovendien zal de onderdom peling minimaal vijf minuten moeten duren. Het beschikken over een goede dompelbak vormt vaak een probleem. Een enkeling be schikt vaak min of meer op toevallige wijze over een oude badkuip of een gierton die in de lengterichting doormidden is gesneden. Beiden kunnen als zodanig goed dienst doen. Ontbre ken deze attributen dan bestaan er mogelijk heden middels platic folie zelf een "dompel- bak" te kontrueren. Het best kan men dit doen door een kuil te graven in overeenstemming met de gewenste afmetingen. Door met één voldoende groot stuk plastic folie alle wanden hiermede te bedekken ontstaat automatisch een ontsmettingsbak. Uiteraard komen alleen de dikkere plastic soorten, minimaal 0 0,3^ mm hiervoor in aanmerking. Bovendien verdient het aanbeveling in plaats van één twee lagen plastic folie te gebruiken. Kalkammomsalpeter Super/ Patentkali slakkenmee! rundvee 900 1000 2000 varkens 1400 2000 1600 kippen 2000 4400 2000 Uit deze cijfers blijkt dat het voedingsgehalte in de diverse soorten drijfmest vrij hoog is. Vooral kippenmest is zeer rijk. Natuurlijk komen deze voedingsstoffen niet volledig voor de planten ter beschikking. Veel hangt af van het tijdstip van toedienen. Met name van stikstof mag worden In het kort Wees kritisch bij het pachten van zaai- of plantklare grond. De aanwending van drijfmest dient met overleg te geschieden. Naast de aanwendingsperiode is de te geven hoeveelheid ook afhankelijk van de soort drijfmest en het te te len gewas. Ga met "brand" schoon steunma teriaal het nieuwe seizoen in. De omzet volgens de geconsolideerde resultatenrekening, die de omzet van Cebeco-Handelsraad plus die van zijn meerderheidsdeelnemingen aangeeft, bereikte een hoogte van 2,9 miljard; vergeleken bij vorig jaar een stijging van 600 miljoen. De omzet van de Cebeco-Handelsraad-groep, waarin sa mengevat de leden-coöperaties, Cebeco-Handelsraad èn de deelnemingen, die in 1975/'76 3,5 miljard beliep bereikte in 1976/'77 een totaal van 4,3 miljard. Financiële resultaten den genoemd. Het totaal van de baten steeg van 94 miljoen tot 102 miljoen, ofwel met 9%. De totale kosten beliepen dit jaar 89 miljoen, 5,2 miljoen meer dan vorig jaar, of een stijging van 6,1%. Per saldo is het bruto-resultaat vóór belastingen, na afschrijvingen tot een bedrag van 8 miljoen, ruim 13 mil joen, tegenover 9,7 miljoen in het vorige boekjaar. Na aftrek van de vennootschapsbelasting resteert er een bedrag van 8,1 miljoen, waarvan volgens de bepalingen van de statuten 3,1 miljoen wordt toegevoegd aan het Fonds voor Prijsverschillen. In de resultatenrekening is een voorstel verwerkt om de in de baten van de deelnemingen begrepen vrijgekomen reserve ad 1.800.000,— toe te voegen aan de reserverekening. Na deze mutaties resulteert een netto-exploitatie-overschot van 3,2 miljoen. Voor dit bedrag is, na een statutaire reservering van minimaal 20%, 2,6 miljoen beschikbaar voor uitbetaling aan de leden-coöperaties door bijschrijving op leden-kapitaal. Een voorstel voor winstverdeling in deze vorm zal aan de in decem ber te houden Algemene Vergadering worden voorgelegd. Resultaten van de afdelingen Ook de ruwvoeder-omzet was, mede als gevolg vanyie droogte, hoger, nl. 164.000 ton, tegenover 104.000 ton vorig jaar. De toename is grotendeels te danken aan de snijmaïsaktie in het najaar van 1976. De totale omzet van mengvoeders bij de Ce- beco-Handelsraad-groep geeft dit jaar een stijging te zien van rond 11% tot ca. 3,5 miljoen ton. De aanzienlijke stijging van de geldomzet in mengvoeder grondstoffen is mede het gevolg van prijsverhogingen. De ge middelde grondstoffenprijs lag dit jaar op 45,78 per 100 kg, 6,77 hoger dan vorig jaar. De omzet in Westeuropese granen was onder invloed van de droogte in totaal 64.000 ton lager; de geldomzet van deze afde ling daalde van 177 miljoen tot 161 miljoen. De meststoffenomzet steeg tot 1.190.000 ton en een bedrag van 299 miljoen (vorig jaar 1.167.000 ton en 290 miljoen). De omzet in gewasbeschermingsmiddelen nam zowel kwanti tatief als in geld uitgedrukt sterk toe; de geldomzet steeg met 18% tot 81 miljoen. De afdeling Zaaizaad en Pootgoed boekte een omzet van 25 miljoen, tegenover 20 miljoen in 1975/'76. Het veredelingsbedrijf van landbouwgewassen behaalde goede resultaten en zag het aantal officieel erkende rassen in binnen- en buitenland wederom toenemen. De omzet van de afdeling Land- en Tuinbouwmechanisatie te Steenwijk steeg met bijna 25% tot 116 miljoen. De afdelingen Landbouwbedrijfsuitrusting en Bedrijfs- en Winkelartikelen, die beide in Deventer gevestigd zijn, behaal den een gezamenlijke omzet van ƒ113 miljoen, tegenover 84 miljoen in het vorige boekjaar. De vraag naar stallen en bunga lows steeg in aantal en ook de prijs per objekt nam toe. De omzet van de afdeling Aardolieprodukten en Motorvoer tuigen vermeerderde met ca. 3%. Het Ingenieurs- en Bouwbureau kan bogen op een goed gevulde orderportefeuille. Bij het begin van het boekjaar waren er 112 projekten in behandeling met een totaal investeringsbedrag van 72 miljoen, aan het einde van het boekjaar 134 projekten met een geraamd investeringsbedrag van 142 miljoen. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 17