Verkrijgbaarstelling jaarverslag 1976 Produktschap voor Vee en Vlees Pompen ais wijze van transport Onder de verschillende transportwijzen van betonspecie op het werk. neemt de betonpomp een aparte plaats in. De eerste betonpompen (ontwikkeld in Amerika in het begin van deze eeuw) werkten met samengeperste lucht. De tegenwoordige pompen werken meestal als plunjerpompen, waarbij de specie als het ware wordt 'voortgeduwd'. Gebleken is dat het verplaatsen van betonspecie door middel van pompen géén nadelige gevolgen heeft voor de kwaliteit; ontmenging van de specie treedt vrijwel niet op. Het principe Bij het gebruik van een betonpomp op een werk betekent dit dat op een goed bereikbare plaats de betonpomp wordt opgesteld De ontvangsilo wordt gevuld met specie en de pomp brengt deze via leidingen naar de stortplaats of -plaatsen. Het vullen van de ontvangsilo moet regelmatig gebeuren, zodat deze niet leeg raakt tijdens het werk. Door aan- en afkoppelen van leidingstukken, alsmede door de flexibele slang die de uitloop vormt, kan men alle mogelijke plaatsen op een stort bereiken Een toepassingsgebied Betonpompen kan men in principe op elk werk inzetten. Eén van de overwegingen om voor deze transportwijze van betonspecie op het werk te kiezen, hangt samen met de bereik baarheid van het werk. Zo kan bijv. de aanleg van een bedrijfsweg in een gebied met weinig draagkrachtige ondergrond problemen opleveren voor de voortgang van het werk als de truckmixers verzakken of vastlopen. Hier biedt een betonpomp uitkomst. De truckmixers hoeven het terrein niet in. ze lossen de specie in de ontvangbak van de pomp die men op een goed bereikbare plaats heeft opgesteld. Leidingen De persleiding die vanaf de pomp naar het stort loopt, wordt samengesteld uit losse stukken die met eenvoudige koppelingen tot één geheel gemaakt worden Men moet het aantal bochten in deze leidingen zo klein mogelijk houden, vanwege een vergroting van de weerstand. Ook stijgingen in de persleiding veroorzaken extra weerstand; men kan stellen dat 1 meter stijging in weerstand gelijk staat aan 8 meter horizontaal persen. Speciale bedrijven Door de ontwikkeling van betere pompen en een goed inzicht in de speciesamenstelling voor pompbeton is deze wijze van beton- transport de laatste jaren sterk toegenomen. Speciale betonpompbedrijven. die beschikken over de nodige equipment en ervaring, hebben zich hierop toegelegd, terwijl ook een aantal betonmortelbedrijven betonpompwerken kan uitvoeren. Dank zij een goede procesbeheersing kan men tegenwoordig betonspecie over vrij lange afstanden verpompen Organisatie van het werk Bij de uitvoering van betonpompwerken moet grote aandacht worden besteed aan de organisatie van het werk. Er moet een regelmatige aanvoer van specie zijn terwijl ook voldoende arbeidskrachten aanwezig moeten zijn om de aangevoerde betonspecie te verwerken, dus verspreiden, verdichten en afwerken Het storten Het eind van de persleiding bestaat uit een flexibele slang met een lengte van 4 tot 6 meter. Hiermee kan men gemakkelijk een bepaald stuk van het stort voorzien van betonspecie. Voor het verplaatsen van deze slang die gevuld met betonspecie tamelijk zwaar is, gebruikt men speciale beugels Afstanden Met het inzetten van de juiste apparatuur kan betonspecie over lange afstanden verpompt worden. Hoe langer de leiding is, des te geringer zal de capaciteit van de pomp zijn. De gemiddelde capaciteit, onder meer afhankelijk van de afstand, het type pomp en de consistentie, varieert tussen 15 en 40 m3/uur. Er zijn de laatste jaren voldoende ervaringen opgedaan met het verpompen van specie over afstanden van meer dan 300 meter Dit geldt met name voor de aanleg van bedrijfswegen. Eisen waaraan de betonspecie moet voldoen Bij het samenstellen van de betonspecie zal rekening moeten worden gehouden met het feit dat het transport per betonpomp plaatsvindt. Verder is het bijzonder belangrijk dat gedurende het pompen de betonspecie zo homogeen mogelijk van samenstelling en van consistentie blijft. Deze consistentie van de betonspecie, uitgedrukt in de zetmaat, zal in het algemeen liggen tussen 6 en 12 cm. De betoncentrale kan - eventueel samen met het pompbedrijf - adviseren over de geschikte samenstelling van de specie. Is pompen kostbaar? Door het inzetten van een betonpomp kan men op een werk belangrijke besparingen verkrijgen. Voorkómen wordt dat voor het specietransport op het werk een groot aantal kleine en arbeidsintensieve transportmiddelen moet worden ingezet. Het gebruik maken van een betonpomp die op uur- of dagbasis wordt gehuurd, kost uiteraard geld. Maar het vervangende transportwerk dat de pomp verricht, maakt hem veelal rendabel Toepassingen Het verpompen van betonspecie is in de agrarische bouwsector bij verschillende projecten al toegepast en met succes. Als voorbeelden kan men noemen: vloeren in bedrijfsgebouwen, wegen in veengebieden, betonnen wanden en bodems van beluchtings bassins. grondputten voor de opslag van mest enz. Kwaliteit In eerdere uitgaven van 'agrabeton' is er op gewezen dat kwaliteitsbeton wordt verkregen als voldaan wordt aan bepaalde voorwaarden. De samenstelling van de specie is een van de belangrijkste, dat geldt ook voor het verdichten en de nabehandeling die ervoor zorgt dat men een goed en sterk oppervlak verkrijgt Wie over deze aspecten het een en ander nog eens wil nalezen, kan daarvoor terecht in agrabeton nr. 1, 2, 12, 16 en 17, welke ver krijgbaar zijn bij de commissie "Cement in de Landbouw"Heren gracht 507 te Amsterdam, tel.: 020-238531 AANNEMER &ETWCÉWRALE FtynPBEDR'JE Tot slot Het verpompen van betonspecie maakt het mogelijk op vrij eenvoudige wijze betonwerken uit te voeren waar men met de traditionele stortmethoden niet of nauwelijks terecht kan. Wil men de uitvoering met betonpompen laten slagen, dan is een goed samenspel en overleg van tevoren tussen aannemer, betoncentrale en pompbedrijf noodzakelijk. Oisterwijk Vanaf 31 oktober ligt gedurende een maand ter in zage het herziene bestemmingsplan "Terburghtweg - Nic. van Eschstraat". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de ge meenteraad. Vlissingen Vanaf 31 oktober ligt gedurende een maand ter in zage het ontwerp-bestemmingsplan "Wijkcentrum Pape gaaienburg". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de ge meenteraad. Aarle-Rixtel Vanaf 1 november ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "KoppelWest". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Bergen op Zoom Vanaf 2 november ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Scheldepark". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Oss Vanaf 2 november ligt gedurende een maand ter inzage de vastgestelde herziening van het bestemmingsplan "Docfapark". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend zowel bij de gemeen teraad als bij G.S., kunnen beroep instellen bij de Kroon. Putte Vanaf 3 november ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Buitengebied". Bezwaren kun nen worden ingediend bij de gemeenteraad. Eindhoven Vanaf 7 november liggen gedurende een maand ter inzage de ontwerp-bestemmingsplannen "IV Heesterakker" en "IX Bebouwingsverordening Den Elzent". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Oostburg Vanaf 5 november ligt gedurende een maand ter in zage het vastgestelde bestemmingsplan "Nabij het Groote Gat". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad, kunnen bezwaren indienen bij G.S. Oosterhout Vanaf 7 november liggen gedurende een maand ter inzage de vastgestelde bestemmingsplannen "Slotjesveld" en "Partiële herziening Dorst 1977-1". Zij die tijdig bezwaren heb ben ingediend bij de gemeenteraad, kunnen bezwaren indienen bij G.S. St. Philipsland Vanaf 4 november ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "de Luijster I". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Tholen Vanaf 4 november ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "Achter 't Bos". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad, kunnen bezwaren indienen bij G.S. Breda Vanaf 7 november ligt gedurende een maand ter inzage de "partiële herziening 1975 van het bestemmingsplan Leuven". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend zowel bij de gemeen teraad als bij G.S., kunnen beroep instellen bij de Kroon. Tevens ligt gedurende bovengenoemde termijn ter inzage de "Partiële herziening van het bestemmingsplan Krogten 1972". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad, alsmede zij die bezwaren hebben tegen de in het ontwerp aan gebrachte wijzigingen, kunnen bezwaren indienen bij G.S. Helmond Vanaf 7 november ligt gedurende een maand ter in zage het ontwerp-bestemmingsplan "Zuidende". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. De Sekretaris van het Produktschap voor Vee en Vlees maakt bekend, dat het verslag van het bestuur van het Produktschap omtrent zijn werkzaamheden en die van de andere organen van het Produktschap omtrent zijn werkzaamheden en die van de andere organen van het Produktschap in 1976 ten kantore van het Produktschap (Sir Winston Churchill-laan 275 te Rijswijk) kosteloos algemeen verkrijgbaar is gesteld. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 7