Stelsel van beheersregelingen beter hanteerbaar M inister mr. A. van der Stee (landbouw) heeft, in over eenstemming met minister mr. H.W. van Doorn (CRM) besloten, de Beschikking beheersovereenkomsten om re den van grotere doelmatigheid aan te passen. W erktuigen en machines welke dit seizoen niet meer worden gebruikt, moeten worden schoongemaakt en de lak moet zo nodig worden gekonserveerd. Voor niet vette stoffen geldt dat men voor het bereiken van hetzelfde reinigingseffekt belangrijk minder water nodig heeft als men de druk en/of temperatuur van Tiet water verhoogt. Voor de verwijdering van vetten dient de watertemperatuur zo hoog mogelijk te zijn. O Vertrouwenspositie boer en landbouwvoorlichting ongeschonden! Het reinigen van werktuigen Mest mengen en goed ventileren Kontrole en onderhoud van drainage H Als bekend, bevat de Beschikking beheersovereenkomsten de grondslagen en richtlijnen voor de vaststelling van nor men en maatstaven voor vergoedingen met betrekking tot landbouwbedrijven in zogenaamde beheersgebieden, waarvan de bedrijfsvoering mede is of wordt afgestemd op natuur- en landschapsbeheer. Normale pachtoverdracht nu mogelijk D e wijziging van de Beschikking beheersovereenkomsten betreft met name de algemene voorwaarden van beheersove reenkomsten. In dat kader is voor reservaten thans voorzien dat. als de ondernemer het gebruik beëindigt van percelen grond waarop een beheersovereenkomst betrekking heeft, die grond niet meer in alle gevallen aan de Stichting Beheer Landbouw gronden (SBL) moet worden aangeboden. Mede omdat de Pachtwet ten aanzien van pachtovername dwingende bepalingen bevat, is uit billijkheidsoverwegingen thans in algemene zin geregeld, dat na het aangaan van de beheersovereenkomst bedrijfsopvolging kan plaatsvinden bin nen de kring van personen, die ingevolge de Pachtwet aanspraak hebben op pachtovername. In het .bedoelde geval van ge- bruiksbeëindiging behoeft grond, die toebehoort aan de over heid of een terreinen beherende particuliere natuurbescher mingsinstantie, ook niet aan de SBL te worden overgedragen, indien dit zich verdraagt met het beheersplan. De bepalingen inzake de vervreemding en bezwaring van per celen grond, ten aanzien waarvan een beheersovereenkomst is gesloten, zijn zodanig aangepast, dat daaruit geen belemmerin gen voor de toepassing van de Belemmeringenwet Privaatrecht en de Belemmeringenwet Landsverdediging kunnen ontstaan. Ook ten aanzien van het bestigen van erfdienstbaarheden js een versoepeling opgenomen. De algemene voorwaarden zullen ten slotte bepalingen gaan bevatten inzake het van rechtswege eindigen van de beheerso vereenkomst, naast de regelen inzake het beëindigen op verzoek van partijen. Op basis hiervan zal een beheersovereenkomst van rechtsweg eindigen als de grond, waarop zij betrekking heeft, geen det meer uitmaakt van een gebied, waarop de beschikking van tot passing is. In dat geval, waarin de beletselen uit hoofde va natuur- en landschapsbehoud voor de ondernemer zijn opgt heven, zal de zogenaamde beëindigingsvergoeding worden gt geven. De beheersovereenkomst zal ook van rechtswege eindigen als d aanwijzing van het gebied, waarin de betrokken grond is gele gen, verandert (een reservaat wordt een beheersgebied, nie zijnde een reservaat, of omgekeerd). Als partijen niet tot ovei eenstemming komen over aanpassing van de overeenkomst aa de nieuwe situatie, kan deze worden "uitgediend" op de "oude voorwaarden, met een mogelijkheid van verlenging met zesjaai Voor ruilverkaveling is afgesloten al beheersovereenkomst slui ten Na beëindiging van de pacht in een gebied met beheersovereen komst valt de grond in het vervolg niet automatisch in handen van het S.B.L. m het samenspel met de Ruilverkavelingswet 1954, bij ge breke van een toereikende wetgeving ter zake, zo goed mogelij' te kunnen laten verlopen, zijn in de beschikking twee nieuw bepalingen opgenomen. Enerzijds is voorzien, dat in gebiedei waar een ruilverkaveling uit kracht van de wet wordt uitgevoerd reeds op basis van het plan van toedeling (nieuwe) beheersove reenkomsten kunnen worden gesloten, vóórdat de nieuw rechtstoestand is verwezenlijkt. Hiermee kan vertraging bij he totstandkomen van het gewenste beheer of verbreking van he bestaande beheer worden voorkomen. Met het oog op net laatste is voorts geregeld, dat reeds vóór di toedeling gesloten beheersovereenkomsten in beginsel vai rechtswege eindigen: Als voor partijen de feitelijke en juridische positie ten aanzi van de betrokken grond niet vërandert, blijft de beheersov reenkomst echter van kracht. Zij wordt verder aangepast aan toestand, die door de toedeling ontstaat, als partijen zich daart- bij het sluiten van de beheersovereenkomst hebben verbonde De wijziging van de beschikking heeft ten slotte tot gevolg dat adviescommissie, die in de provincies de beheersplannen zulli opstellen, met een vertegenwoordiger van de terreinen beh rende particuliere natuurbeschermingsinstantie worden uitg breid. Op deze wijze kan in de adviescommissies een praktiscl inbreng plaatsvinden van de in de betrokken provincies wer. zame," terreinen beherende particuliere natuurbeschermingsi stanties. Geruchten over spionering louter sensatie Onlangs zijn er berichten verschenen, waarin met name de dienst landbouwvoorlichting ervan wordt beschuldigd als zou deze spioneren voor de minister van landbouw. De werkwijze zou hierin bestaan dat men regelmatig de minister inlicht om trent de situatie in de agrarische sektor. Speciaal de stemming onder de boeren en tuinders. Gesuggereerd werd dat hierdoor de minister de bui aan zou kunnen zien komen en dan in uiterste nood maatregelen kon nemen, om eventueel zoals des tijds voorkwam, betogingen van protesterende boeren te voor komen. De minister heeft hierop geantwoord, dat deze bewering volle dig uit de lucht is gegrepen. Ook vindt hij dat de vertrouwens relatie tussen boer en voorlichting daardoor in het geheel niet is geschaad. Het is een normale zaak dat het ministerie wordt voorgelicht omtrent de praktijk bij de boer en de tuinder. Het is een gewone methode om vanuit de praktijk geïnformeerd te worden omtrent het effekt van b.v. bepaalde maatregelen die genomen zijn ten behoeve van boer en tuinder. Dit gebeurt al zo lang de voorlichting bestaat. Dat hierbij ook wel eens de stemming onder boer en tuinders ter sprake komt is een normale zaak, vindt van der Stee. Ook is het niet zo van gewicht wat een individuele boer of tuinder ervan vindt, wel wat een grote groep denkt. De minister vindt het erg nuttig om de stemming bij de agrariërs te weten, want dat is immers een toets om te bepalen of genomen maatregelen ten gunste van de betrokkenen werken. Als een beleid moet worden bijgesteld moet ik de knelpunten weten. Een en ander werd door de minister gesteld naar aanleiding van een vraag van het tweede kamerlid de heer Voortman. Stoomreinigers worden vooral gebruikt voor oppervlakten die door olie en vetresten verontreinigd zijn. Men moet echter de nadelen van het gebruik van stoom niet onderschatten. Een stoomstraat hult namelijk het schoon te maken voorwerp in een ondoorzichtige nevel, verplaatst het vuil meer dan het te ver wijderen en tussen spuitdop en voorwerk koelt de stoomschaal te snel af. Ook ketelsteenvorming is bij stoomreinigers extra hevig. Of een reiniger rechtstreeks op de waterleiding kan wor den aangesloten hangt af van de aanzuigkapaciteit van de rei niger. Is deze groter dan de betreffende waterleiding aansluiting kan leveren dan dient een buffertank eventueel met vlotter te worden gebruikt. Want het zuigen aan de waterleiding is niet toegestaan. Hogedrukreinigers Wees voorzichtig met het gebruik van hogedrukreinigers spe ciaal met betrekking tot de lagen. Voordat men met het reinigen begint, dient men eerst de lagers - zo nodig - door te smeren. Tijdens het spuiten moet men alle lagers goed ontzien. Chemicaliën Deze worden gebruikt voor het normale reinigen en konserve ren van de lak van voertuigen, voor het reinigen van bijzond vette voorwerpen en om roestvorming tegen te gaan. Deze keuze dient te geschieden in overleg met de leveranciei aangezien bepaalde middelen de pomp van de reiniger kunne beschadigen door hun zuur of basisch karakter. Hoe het spuitgereedschap te gebruiken Als men spuit ziet men dat de straal kegelvormig is. De hoogs druk wordt vlak voor de spuitdop bereikt. Deze druk wor verdeeld over het oppervlak dat door de straal wordt bestreke Hoe groter dus de tophoek van de kegel is des te groter oppe vlak kan men in een keerbehandelen' maar des te kleiner is druk per cm2. Tenslotte is het van belang nog te wijzen op veiligheid voor mens en machine. De elektrische aangedreven of verhitte reiniger moet goed g aard zijn. Elektromotoren moeten thermisch zijn beveiligd, moet zuiver water worden gebruikt, ketelsteenvorming zove mogelijk voorkomen, de reiniger tegen vorst beschermen en i gebruik grondig doorspoelen met Scnoon water. (Bron: Landbouwmechanisatie no. 23.1 Nu de stalperiode weer is begonnen, dreigt het gevaar vo veehouders dat tijdens het mengen van mest in gierkelders g vaarlijke gassen vrijkomen. Deze gassen zijn zeer schadeli voor de gezondheid van de dieren en kunnen tot sterfgevalh leiden. De veehouders doen er goed aan tijdens het mengen van de me de stal of stallen goed te ventileren. Zoals elk jaar zijn ook nu dieren gedood door vrijkomende gevaarlijke gassen. Ing. J.H. Smorenburg 'C.A. Barendrecht een litermaat, waarbij u tevens de tijd het opvangen van 1 liter drainwater. Tabel 1 - Afvoer'van overtollig water per liter 1 liter in 3 seconden 28. 1 liter in 3,5 seconden 24. 1 liter in 7 seconden 12 1 liter in 14 seconden 6 1 liter in 28 seconden 3.' 1 liter in 102 seconden opneemt die nodig is voor bij verschillende taptijden .800 liter per etmaal .682 liter per etmaal 341 liter per etmaal 171 liter per etmaal 086 liter per etmaal 847 liter per etmaal O, p het moderne akkerbouwbedrijf met een veelal sterk door gevoerde mechanisatie, waar voor het bereiken van zo hoog mo gelijke opbrengsten bijzondere teeltmaatregelen getroffen die nen te worden, is een goede ontwatering noodzakelijk. Voor het zeker stellen van de afvoer van overtollig water uit de grond is een drainagesysteem een ideaal hulpmiddel. KONTROLE OP GOEDE WERKING Een goed werkende drainage moet in staat zijn gedurende regenrijke perioden per etmaal ongeveer 5 tot 8 liter water per m2 grondoppervlakte af te voeren. De hoeveelheid water die per drainbuis moet worden afgevoerd is dan gemakkelijk te berekenen. Drainafstand x drainlengte geeft de door de drainbuis te ontwateren oppervlakte in m2. Of de drains in een regenrijke periode werkelijk de genoemde 5 tot 8 liter water per m2 grondoppervlakte afvoeren is door uzelf gemakkelijk na te gaan. Het uitstromende water vangt u op in Als voorbeeld kan de volgende berekening dienen: De lengte van de drainbuis bedraagt 300 meter, terwijl de drainreeksen 10 meter uit elkaar liggen. Bij een waterafgifte van 5 tot 8 liter per m2 per etmaal wordt dan door deze buis in totaal 5x (300x10)= 15.000 liter tot 8x (300x10) 24.000 liter water per etmaal afgevoerd. Geeft de drainreeks na een regenrijke periode minder water af, dan dat u volgens de berekening kan verwachten (uitgaande van een afvoer van 5 tot 8 liter per m2 per etmaal) dan is een onder houdsbeurt noodzakelijk. ONDERHOUD VAN DE DRAINAGE et onderhoud van de drainage moet een vaste plaats krijgen in de arbeidsorganisatie van het bedrijf. Er zijn vele oorzaken waardoor uw drainage niet meer optimaal kan werken o.a. door: - vervuiling met gronddeeltjes. (vooral op gronden met een hoog gehalte aan fijn zand in de ondergrond en waar geen omhulling is toegepast). - verstopping van de instroomopeningen met ijzerafzetting. - verstopping of verzakking van de eindbuizen. Het noodzakelijke onderhoud aan het drainagesysteem kan op de volgende manieren worden uitgevoerd: a. doorsteken van de drains met een kunststof buis. Nadelen zijn: beperkte reinigende werking en zeer arbeidsi tensief. b. het schoonspuiten van drains. Dit werk wordt in veel gevallen door een loonwerker uitgevoei Het resultaat van de behandeling is beter dan bij het doe steken. Bij het schoonspuiten zijn twee methoden bekend. 1. Met lage en middendruk. Dit is vooral voor drainreeksen met omhullingsmateriaal meest aan te bevelen methode. Bij deze methode varieert persdruk van 10 tot 30 meter atmosfeer. Bevat het drainag systeem ijzerafzettingen dan verdient het aanbeveling drainage door te spuiten terwijl de drains water afvoeren. De ijzerafzetting in de instroomopeningen is dan wat gewee en daardoor gemakkelijker te verwijderen. 2. Met hoge druk Hier wordt gewerkt met een druk van 60 atmosfeer en hog Doordat hier het spoelwater met grote kracht de drainbuiz wordt ingeperst kan de omhullingslaag van de drainage vaar lopen. Deze methode is alleen veilig wanneer het wt door vakkundig personeel wordt uitgevoerd. Bij een reg matig onderhoud is het toepassen van de hogedrukmetho niet nodig en is alleen geschikt voor sterk vervuilde drair gesystemen. Meer informatie over de kontrole en het onderhoud van dr; nagesystemen kunt u krijgen bij uw bedrijfsvoorlichter. O' heeft hij de beschikking over vlugschriften betreffende drain geonderhoud. Ze zijn gratis voor iedere belangstellende te vt krijgen. uit "Bedrijfsvoorlichting Zuid Hollan 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 6