KNLC KOMMENTAAR G ewoontegetrouw werd de Ledenraad geïn formeerd over de gang van zaken bij de instel lingen van de Z.L.M. Tuinbouw Nieuwe pachtnormen De Z.L.M.-instellingen H et pachtnormenhesluit 1977 heeft uiteraard in land- en tuinbouw tot uitgebreide diskussies geleid. Dat mag bij een der gelijke belangrijke zaak ook verwacht worden. Ik heb de indruk dat over het algemeen de nieuwe normen vrij positief zijn ont vangen, ook al houden ze natuurlijk een aanzienlijke lasten verzwaring voor de pachter in. I n grote lijnen gaat het in de tuinbouw ook niet zo goe<j, zo stelde de heer M.J. Coud in zijn tuinbouwoverzicht. Gemiddeld genomen zijn de resultaten van de groententeelt onder glas tegengevallen. Dit geldt met name voor sla, komkommers en tomaten. Daartegenover staan iets betere resultaten bij bonen, aard beien en augurken. D oor de voorzitter van de commissie grond gebruik van de Z.L.M., de heer W. Koster werd een uiteenzetting gegeven over de nieuwe pachtnormen, waarbij hij teruggreep op de zienswijze van de Z.L.M.-commissie die zich daar uitvoerig mee heeft bezig gehouden. "Het compromis der compromissen", aldus de heer Koster. De pachtnormen zijn zowel qua opzet KXT7J N adat dit voorjaar door de Ministers van Landbouw en CRM de beschikking "Beheersovereenkomsten" is vastgesteld, liggen nu de algemene voorwaarden, de wijze van vaststelling van de vergoedingen, de aanwijzingen voor het opstellen van de be heersplannen en de te volgen procedures ter tafel. Alles bij elkaar een indrukwekkende hoeveelheid voorschriften en regelingen, waarmee nu in de praktijk gewerkt zal moeten worden. Je vraagt je af of het niet allemaal wat eenvoudiger had gekund. Met name de wijze van berekenen van de vergoedingen lijkt voor de boer, die er mee te maken krijgt, nauwelijks nog te doorgronden. Wijziging bestuur Landbouwschap Vorig jaar werden voor de vollegrondsgroenten hoge prijzen gemaakt. Hierdoor werd dit jaar het areaal flink uitgebreid' landelijk met onge veer 8%. Ook in de ons omringende landen werd de teelt uitgebreid. Daarbij kwam dat dit jaar de opbrengsten veelal hoog waren, waar door de markt werd overvoerd. Hierdoor werd de afzet gestagneerd en zonken de prijzen tot een zeer laag niveau. Veel vollegrondsteelten zijn tegenwoordig ook op de akkerbouwbe drijven te verzorgen. Hierbij kan men door mechanisatie ongehinderd met vele hectares uitbreiden' hetgeen vaak ook een achter de markt aanzaaien betekent, met als resultaat een overvoerde markt en een zeer nadelig saldo. We hoeven hierbij alleen maar te denken aan de winterwortelen de uien en de knolselderij, aldus de heer Goud. In de fruitteelt zijn gemiddeld goede prijzen gemaakt. Er is een lage Europese produktie. Toch zijn de financiële resultaten in het Zuid- Westen van geval tot geval zeer verschillend. Ook de opbrengsten van hetzelfde ras waren vaak van bedrijf tot bedrijf verschillend. Ook waren er hier en daar telers die hun fruit reeds vroeg op het hout hebben verkocht en daarmee wel een goede prijs hebben behaald maar zeker niet hebben kunnen profiteren van de tijdelijke hoge prijzen. Bij het klein fruit was de teelt van rode bessen aan draad goed. Maar ook de frambozen en zwarte bessen deden het goed ofschoon vaak met weinig kilo's. De resultaten van de bra menteelt waren redelijk. Bij de veilingen ïs veel geld omgegaan dit jaar, maar bij de exploita tiekosten zal rekening gehouden moeten wor den met het onbenut laten van fust en opslag- kapaciteit, hetgeen kostenverzwarend zal wer ken. De gladiolen geven een gewone opbrengst zonder topmaten. Momenteel is de handel te rughoudend. De prijs van tulpen is hoog ge bleven. Over de gehele linie gaat de reeds aan de gang zijnde schaalvergroting onverminderd door. Op jaarbasis is er in de meeste sektoren een afname van 5 6%. De heer Goud sprak zijn zorg uit over het voorgenomen plan om energie straks te belas ten met 18% B.T.W. 1977 is een gunstig jaar geweest wat betreft de hagelschade. (structureel) als qua verhoging (substantieel) drastisch gewijzigd in vergelijking met de oude normen. Eerst is er de "storm" geweest over de kavelgrootte toeslagen. "Dit heeft men echter ingeslikt maar het was dan ook de dwaasheid ten top", aldus de heer Koster. De heer Koster noemde het verder een "merkwaardig ver schijnsel" dat er een procentueel verschil zit in de verhoging van zeekleigronden en zand gronden. Hij vond het ook niet juist dat er in de normen gekozen is voor 2 soorten tuinland: "dit is een precedent". Liever had hij gezien dat de beoordeling daarvan aan de grondkamer was overgelaten via de ruimte in de normen. Ook de toeslag voor bijzondere teelten zag hij niet goed uitvoerbaar. Wat de toeslagen en af trekken betreft pleitte de heer Koster ervoor dat daar ook onder gebracht zouden worden de extra toeslagen voor drainage en ruilverkave ling. Het gehele artikel 3 zou daardoor kunnen vervallen. Wat de kwaliteitsbepaling aangaat zag de heer Koster een geeigende taak voor de grondkamers, namelijk het vormen van juris prudentie daarover. Tot slot van zijn toelich ting sprak de heer Koster de hoop uit dat de grondkamers er in zullen slagen "met deze kromme stok rechte slagen te maken". De Le denraad kon zich geheel met de zienswijze van de heer Koster verenigen. Men zag dan ook een taak voor de landbouworganisaties om kritiek op de normen door te spelen naar het ministe rie. De vergadering was unaniem van mening dat het enige criterium voor de kwaliteitsklas sen het opbrengend vermogen van de grond mag zijn. De veronderstelling dat het overgrote deel van Zeeland daardoor in kwaliteitsklasse II zou vallen nam de heer Koster echter niet voor zijn rekening. Wel was hij het ermee eens dat er bij de verouderde ruilverkavelingen en bij verouderde drainage geen sprake mag zijn van maximale toeslagen. De heer J. Markusse van de S.E.V. voorlich tingsdienst van de Z.L.M. in discussie met de voorzitter vaó de Plattelands Jongeren Zuid de heer Akkermans. De heer J. Markusse, hoofd van de afdeling sociaal-economische voorlichting van de Z.L.M. wees erop dat zijn dienst veel te maken heeft met problemen van bedrijfsopvolging door jonge boeren. Aan de hand van een voorbeeld toonde hij aan dat reeds bij relatief lage overnameprijzen van de grond er nog nauwelijks een bedrijfswinst voor de jonge boer overblijft. "De S.E.V. zit daar erg mee", aldus de heer Markusse. Daar komt bij dat de grondbank slechts zeer moeizaam of niet in gang vindt. De jongeren zitten daardoor al met al in een zeer moeilijk parket. "De ouderen zullen zich daarom moeten matigen", aldus de heer Markusse. De heer Markusse riep "de ouderen" ook op om "de jongeren" te stimuleren tot het volgen van kursussen: u moet daaraan meeduwen". Uitvoerig ging de heer Markusse in op de pro blematiek bij ruilverkavelingen. De plaatse lijke commissies hebben het niet gemakkelijk: "ze krijgen van 2 kanten op hun broek". Dat het ook anders kan heeft de landbouw wel be wezen in de ruilverkaveling "de Poel". Het is dan des te meer jammer te moeten konstateren dat sommige groepen zich niet aan de afspra ken houden en "achterom" de zaak proberen te forceren. "Voor geld is blijkbaar veel te koop", aldus de heer Markusse. Hij protesteerde er ook tegen dat via de bestemmingsplannen "buitengebied" de problematiek verlegd kan worden van de plaatselijke commissie naar de gemeenteraden: terwijl de plaatselijke com missies ook van milieuzijde eigenlijk een pluim zouden moeten krijgen voor hun goede beleid bij het zoeken en vinden van een evenwicht "tussen landbouw en milieu". at de overige Z.L.M.-instellingen betreft werd mededeling gedaan over: de per 1 januari 1978 in te voeren wijzigingen bij het landbouw blad, het Administratie- en Adviesbureau van de Z.L.M. (fusie), het Grond-, Pacht- en Taxatie- bureau-Gropatax (nieuwe direkteur), de afdeling onderwijs van de Z.L.M. veel leerlingenen over de ontwikkelingen bij de Onderlinge Verzeke ringsmaatschappij van de Z.L.M. W.A.-pre mies). Het ledental van de Z.L.M. vertoont nog steeds een gestage groei. Nog nooit waren er zoveel leden en verwacht mag worden dat er over niet al te lange tijd een magisch getalbereikt zal worden. De algemene vergadering zal op 9 december te Etten-Leur worden gehouden. Spreker is de di- rekteur-generaal van de Landinrichting, Dr.lr. W.M. Otto. Op de Hoofdbestuursvergadering waren van het D.B. aanwezig de heren:/1.7.G. Doeleman (voor zitter): C.P.A. van Nleuwenhuijzen vice-voorzitter S. de Visser (vice-voorzitter): Mr. J. Oggel (alge- meen-sekretaris)-en R. Hoi ting (sekretaris). De kringen werden vertegenwoordigd door de heren :L.J. van Gastel (kring Schouwen-Duiveland): M.C.J. Kosten (Tholen - St.PhilipslandH.C. v.d. Maas (Noord-Beveland): K. Dees (O. Zuid-Beveland): J. Nieuwenhuyse W. Zuid-Beveland): C.J. Almekin- ders (W. Zeeuws-Vlaanderen); A. v. Hoeve (Axel); D. Scheele (Hulst); W. Wiersma (plv. O. en M-Brabant); G.J. de Jager (Altena Biesbosch) en B.H. Maijers Langstraat). De commissies werden vertegenwoordigd door de heren 'J.M. v. Heijst (veehouderij); D. Hannewijk (plv. veehouderij); M.J. Goud (tuinbouw) en P.A. Hoogenboom (tuinbouw. Van het Z.L.M.-sekretariaat waren aanwezig:/.. v. Gastel (P.J.Z.); W.C. Sinke en mej. J.C.B. Priem. Een kijkje in de volle vergaderzaal van de Prim van Oranje... Grondbeheer Ook de provinciale advieskommissies van het Bestuur van de Stichting Beheer Landbouwgronden (de P.A.C.'s) krijgen heel wat stof te verwerken. Zij moeten immers de beheersplannen, vergoedingen e.d, voor hun gebied vaststellen. Daarom hebben we als KNLC ook voorgesteld de agrarische hedrijfsgenoten in deze PAC's in de gelegenheid te stellen over een plaatsvervanger, en zo nodig een deskundige vanuit de organisaties, te kunnen beschikken. Voor een goed tegenspel tegenover de vele ambtelijke deskundi gen op het gebied van natuuren landschapsbeheer, is dit zonder meer noodzakelijk. Het geheel overziende, dringt zich overigens de vraag op waar we eigenlijk met het op grote schaal toepassen van beheersovereen komsten naar toe gaan. Is het wel werkelijk in het belang van landbouw en landschapsbeheer dat we straks op zo'n 100.000 ha een stuk landschap gaan konserveren. En zijn we dan eigenlijk niet juist tegennatuurlijk bezig. Immers het meest wezenlijke kenmerk van de natuur is toch groei en ontwikkeling. Laten we ons dan vooreerst ook maar beperken tot enige ervaring met beheersovereenkomsten op te doen in de praktijk. Daarbij ons beperkend tot die gebieden die te zijner tijd toch aangekocht zullen worden als reservaatsgebied. Immers juist bij permanente beheersovereenkomsten, waar dus niet sprake is van een over gang naar aankoop zetten wij zeer grote door het rijk voor re servaatsgebied vraagtekens. Pachtnormen Op twee punten is het pachtnormenhesluit evenwel duidelijk slecht gevallen. In de eerste plaats wordt de maximale toeslagmogelijkheid vooi de kleigronden te hoog geacht. Naar mijn mening terecht. Hel zal hier dan ook vooral zaak zijn dat de grondkamers een uiterst zorgvuldige toetsing toepassen in het besef dat er in Nederland nauwelijks gronden te vinden zijn die voor het allerhoogste ma ximum in aanmerking komen. Zelfs in grote delen van de nieuwe polders niet. Zeer ernstig zijn voorts de bezwaren tegen de 80% toeslag vooi bijzondere teelten als aardbeien bessen, bramen, frambozen, peen, kool, spruitkool, witlof, knolselderij, erwten en bonen. Niet alleen is een dergelijke toeslag principieel onjuist, ook is de onderliggende gedachte dat deze teelten tot aanzienlijk hogere financiële opbrengsten leiden volstrekt ondeugdelijk gebleken. We zullen dan ook tot het uiterste gaan om deze toeslag onge daan te maken. In de tussenliggende tijd adviseren wij onder geen beding akkoord te gaan met een pachtkontrakt waarin een der- dergelijke toeslag is opgenomen. LUTEIJN. De heer Chr. J. Helmons te Steenbergen heeft bedankt ah plaatsvervangend lid van het bestuur van het Landbouwschap (plaatsvervanger van de heer S.P. Groen te Ouddorp). De Voedingsbond NKV heeft ter voorziening in deze vakature benoemd de heer H. van den Kieboom te Steenbergen. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 5