o p de afgelopen maandag te Goes gehouden vergadering van de Ledenraad van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (Z.L.M.) is er ruim aandacht geschonken aan de problemen waar de jonge boeren mee te maken hebben wanneer zij een bedrijf willen overnemen. De algemeen-voorzitter van de Z.L.M. deed dat in zijn openingswoord "vooral ook omdat de jonge boer door de hoge jeugdwerkloosheid minder alternatieven heeft". De Z.L.M. voorzitter A.J.G. Doeleman pleitte in dit kader voor blijvend begrip van de fiscus bij de overname van landbouwgronden van vader op zoon, rente-subsidie en leningen voor bedrijfsovername en investeringen, stimulering van de samenwerking tussen vader en zoon, verhoging van vrij te schenken bedragen, verbetering van de grondbank- voorwaarden waaronder invoering van een terugkooprecht en een belastingvrije geblok keerde reservering op verdiend loon tot het dertigste jaar c.q. het moment van bedrijfso vername. Ledenraad XizJm vergaderde D e huidige slechte economische situatie gaat ook aan de land- en tuinbouw niet voorbij. De export loopt sterk terug vooral ook door de harde gulden. De partnerslanden streven daarbij sterk naar zelfvoorziening. Bezorgd was de heer Doeleman over de toetreding van drie nieuwe landen tot.de E.E.C. omdat die in staat zijn goedkoop te exporteren, vooral tuin- bouwprodukten". De stimulering van de Ne D e akkerbouwcommissie van de Z.L.M. doet de volgende aanbevelingen aan het be stuur: N et zo min als in zijn vorige akkerbouwo- verzicht kon ook nu de heer H.C. v.d. Maas geen optimistische geluiden laten horen ten aanzien van de prijsontwikkeling bij de akker- bouwprodukten. Met name geldt dit voor de prijzen van aardappelen en uien. Gelukkig zijn de oogstwerkzaamheden vlot verlopen en zal de opbrengst en het suikergehalte van de sui kerbieten hoger zijn dan eerst werd verwacht. De prijs van peulvruchten en van de granen stemmen iets minder somber. D e tarweprijs beweegt zich rond of tegen de referentieprijs voor bakwaardige tarwe. Dit evenwel mag geen reden zijn om de geplande interventieperiode ten behoeve van bakwaar dige tarwe voor a.s. mei al te schrappen. Het is nu ook nog niet te overzien of de markt dan aanleiding tot interventieaanbiedingen zal ge ven, terwijl tevens dit jaar veel van onze tarwe voldoet aan de minimum bakkwaliteitseisen op grond van de kleeftest. H et verslag van de heer Van Heijst riep vragen op over de instandhouding van de diverse nood- slachtplaatsen. De veehouderijcommissie zal zich over dit (financiële) probleem gaan buigen. Opgemerkt werd ook dat er vanuit de veehouderij dan nu misschien wel optimistischer geluiden te horen zijn maar dat deze sektor nog steeds op gescheept zit met de draak van de melkheffing: Wij zullen daartegen moeten blijven proteste ren aldus de Ledenraad. Akkerbouw Veehouderij De Z.L .M.-voorzitter sprak in zijn ope- ningswoor ook zijn "ergernis en ongerustheid" uit over 5 maanden "politiek geharrewar" rondom de kabinetsformatie: de bestuurbaar heid van ons land is in het geding terwijl door het geschuif met ministerposten de land- en tuinbouw blijkbaar als sluitpost wordt behan deld. De land- en tuinbouw is echter een na tionaal (export)belang van de eerste orde waardoor het noodzakelijk is dat er een sterke figuur op deze ministerpost komt die bekend is met de nationale- en internationale E.E.G landbouwproblematiek. De heer Doeleman signaleerde voorts dat er al vooruitgelopen wordt op de definitieve vaststelling van de vele nota's die door het vorige kabinet zijn uitge bracht: "daardoor dreigen een aantal gebieden reeds nu beperkt te worden in hun landbouw kundige ontwikkeling zonder dat er voldoende duidelijkheid is over de gevolgen daarvan en zonder dat bekend is wat daar tegenover staat. Als landbouw zijn wij bereid een beleid te voeren op basis van goed overleg. Soms hebben wij echter te maken met minderheidsgroepen die slechts een beperkt doel nastreven zonder daarbij rekening te houden met andere belan gen. Wij zulten echter met uiterste krachtsin spanning doorgaan met het begeleiden en sti muleren van landbouwkundige ontwikkelin gen maar daarbij ook rekening houden met andere dan alleen landbouwbelangen", aldus de heer Doeleman. derlandse export is daarom des te meer van levensbelang". Ook de situatie in de akkerbouw is zorgelijk' vooral omdat de produktiekosten wel bijzon der hoog zijn opgelopen. Door de lage prijzen komt dat nu dubbel hard aan. Vooral de pas begonnen jonge boer komt hierdoor in moei lijkheden omdat er geen reserves zijn. De oplossing ligt voor de akkerbouw volgens de heer Doeleman echter niet in een garantiere geling voor aardappels maar veel meer op het fiscale vlak. De Z.L.M.-voorzitter pleitte daar om voor een "slechte tijden reserve" die in goede jaren opgebouwd moet kunnen worden. Daardoor zal het ook mogelijk zijn een even wichtiger investeringsbeleid op de bedrijven te voeren dan nu het geval is. De fruitteeltbedrij- ven zullen daar dit jaar zeker weer mee te ma ken krijgen. De fiscale problemen komen ook aan de orde in de nota arbeidsvoorwaarden beleid 1978 waarin de positie verbetering van de kleine zelfstandige opnieuw in de verdruk king komt. De heer Doeleman twijfelde eraan of de "studie Hofstra" soelaas zou bieden: "het wordt meer en meer een publiek geheim dat de zelfstandigen daar niet te veel van moeten ver wachten en dat dit een zoethoudertje zal blij ken te zijn geweest". De Z.L.M.-voorzitter toonde zich ook niet op timistisch over de Brusselse prijsvoorstellen voor 1978 omdat de gemiddelde kostenstijging in Nederland beduidend hoger is dan die in de ons omringende landen. Tot slot van zijn openingswoord sprak de heer Doeleman nog over de nieuwe pachtnormen: deze zullen voorzichtig gehanteerd moeten worden om te voorkomen dat we in een prijs- spiraal terecht komen. "De toeslag voor bij zondere teelten echter vind ik zonder meer on rechtvaardig en onhanteerbaar uit oogpunt van bouwplan en rentabiliteit" aldus de Z.L.M.- voorzitter tot slot van zijn inleiding. Een dergelijke maatregel halverwege het af- zetseizoen valt voor de handel en de boeren te willekeurig uit, dit i.v.m. reeds gedane zaken. Verder zou het in strijd zijn met onze houding t.a.v. marktordende maatregelen in E.E.G.- band. Nederland moet een eigen speciale bes temming vinden vóór de maat 35/40. Vanuit Frankrijk komen wensen naar voren over te willen gaan tot een invoerstop van uien die met het antispruitmiddel MH30 zijn be handeld, dit ter bescherming van de volksge zondheid. Ook hier dient kritisch de zaak ge volgd te worden terwijl tevens de beschikbaar heid van alternatieve spruitremmingsmiddelen bevorderd dient te worden. a. Bij de N.A.K. Nederland dient erop te worden aangedrongen dat men daar komt tot hantering van een speciaal label voor pootaardappelen die een juiste preventieve behandeling tegen fusarium hebben gehad. b. Het onder de aandacht brengen van de daarvoor in aanmerking komende instan ties om te streven naar afschaffing van de weegbrugkorting bij granen en zaden. c. Het bevorderen van een officiële publikatie van kg-opbrengsten van graszaden op grond van proefveldgegevens. Dit zou mis schien het best kunnen gebeuren onder auspiciën van het proefstation voor akker en weidebouw. d. Een kritische benadering van een eventuele wijziging van het BTW-tarief op land bouwwerktuigen. e. De akkerbouwcommissie adviseert ten aanzien van het mengprijs of kontrakten- stelsel-systeem bij het telen van suikerbie ten het volgende: 1. Indien geen extra korting van het B- quotum bij het mengprijssysteem t.o.v. Ook op langere termijn zijn de afzetkansen voor de aardappelen en uien niet best. Daar staan steeds stijgende kosten tegenover. Het L.E.I. berekende voor de afgelopen vier jaar een kostenstijging van meer dan 1100 gulden per ha. Hierbij zijn dan nog niet inbegrepen de hogere kosten die de gewasbescherming vragen en de herziene pachtprijzen, die naar het zich laat aanzien gemiddeld ongeveer driehonderd gulden per ha zullen gaan bedragen. De heer v.d. Maas stelde dat het akkerbouwbeleid ge richt dient te zijn op drie hoofdpunten te we ten: a) een betere prijsvorming en hogere prijsstelling van de produkten b) een evenre- diger en eerlijkere belastingheffing en c) door de overheid gestuurde en gestimuleerde maat regelen ter versterking van onze konkurrentie- positie in de E.E.G.-competitie (afzetbevorde ring en grondverbetering staan hierbij boven aan het lijstje). Voorts vroeg de akkerbouw specialist aandacht voor de Bayleton-kwestie. Nog niet alle betrokken departementen heb ben hun goedkeuring gehecht aan een voorlo pige ontheffing. We dienen de gang van zaken hieromtrent argwanend te volgen. Ook vond hij de subsidie-regeling ten aanzien van de ge luidsarme trekkercabines waarin wordt gesteld dat deze slechts zes maanden geldt een erger lijke zaak. Ook het feit dat het geluidsarm ma ken van bestaande cabines niet onder de sub sidieregeling valt vond hij verwerpelijk. Van der Maas zei, suikerbietentelen zou pas renda bel worden in het Zuidwesten wanneer we een prijs van 140 gulden per ton bij 16% suikerge halte konden verwachten maar we zullen dit wel als een utopie moeten beschouwen. Nu zegt men dat door de meerdere suiker die zal worden geproduceerd de toch al lage prijs nog belangrijk lager zal liggen. Het zou in ieder geval een prijs moeten zijn die duidelijk boven de 100 gulden per ton ligt. Ten aanzien van de aardappelen vond de heer v.d. Maas dat de minimummaat voor gesor teerd produkt niet van 35 naar 40 mm moet worden verschoven zoals Frankrijk voorstelt. het kontraktensysteem toegepast zal worden (in E.E.G.-verband) zijn er on voldoende voor de hand liggende argu menten om uitdrukkelijk te opteren voor het kontraktenstelsel met ingang van mei 1978. 2. Indien wel een afstraffing in het B- quotum bij handhaving van het meng prijssysteem plaatsvindt dan dient onverkort gepleit te worden voor invoe ring van het kontraktenstelsel. 3. Dit dient dan onder de volgende voor waarden te geschieden: a. Kontrakten dienen gebaseerd te zijn op de historische referentie met een keuzemogelijkheid voor de teler uit een bepaalde reeks teeltjaren (met uitzondering van 1977); b. Een star systeem maar wel met een bijstellingsmogelijkheid van b.v. om de vijf jaar; Je zou het periodieke "herverkaveling" kunnen noemen; c. Deze bijstellingsmogelijkheid neemt ook grotendeels de noodzaak voor een reservepot van kontrakten in portefeuille weg; d. Een maximaal te telen oppervlakte suikerbieten per teler die in verhou ding tot het bouwplan 1 op 4 ligt; e. De mogelijkheid tot uitvoering van een rekening courant systeem over verschillende jaren, per teler dient nagegaan te worden; f. Tenslotte dient de invoering van een kontraktenstelsel gepaard te gaan met een direkte koppeling van kon trakten aan aandelen en(of) certifi caten van de suikerindustrie. Naar aanleiding van het akkerbouwoverzicht discussieerde de vergadering levendig over het te kiezen bietensysteem. Enkele suggesties zullen nog nader door de akkerbouwcommissie onder zocht worden. In de grote lijn kon men zich ech ter goed vinden in de opstelling van de akker bouwcommissie van de Z.L.M. Benadrukt werd nog eens dat de boer zelf attent moet zijn op de toepassing van de weegbrugkorting. Elen heel wat minder somber beeld schetste de veehouderijspecialist de heer J.M. v. Heijst. Het is inmiddels half november en het meeste jongvee loopt nog buiten. De melkkoeien zijn overdag nog in de wei en vinden daar nog vo- overdag nog in de wei en vinden daar nog vol- geen schade toegebracht aan de graszode. Al met al wordt door deze ontwikkeling de staltijd verkort. Dat is een voordelige zaak voor de veehouder. Op alle bedrijven is er ook een rui me voorraad ruwvoer die in veel gevallen van uitstekende kwaliteit is. De opbrengsten van de snijmais waren goed. Vaak werd het gewas niet helemaal rijp. Gedwongen door het late tijdstip moest dan toch worden geoogst. Hoe deze wat groene onrijpe mais zich in de kuil zal gaan gedragen moet nog worden afgewacht. Een andere oorzaak van het snel aan de kant zijn van de snijmaisoogst is het grote aantal mais- hakselaars. De heer Van Heijst konstateerde dat er steeds minder slachtvee in het najaar aan de markt komt omdat de meeste veehouders over vol doende stallen beschikken. Overigens vond hij dat de rundveemesterij zich steeds meer richt op het houden van stieren. In vergelijking met dezelfde periode vorig jaar is de melkaanvoer belangrijk hoger. Het ziet ernaar uit dat dit jaar 1 2% meer melk zal worden geproduceerd dan in 1976. De boter- voorraden en die van magere melkpoeder zijn groot. Het ligt in de bedoeling om met de roomboter een soort kerstaktie te voeren en dan circa 4000 ton voor een speciale prijs op de markt te brengen, dit is dan bedoeld als ex traatje voor de huisvrouw rond de kerstdagen. Dit is trouwens geen aktie alleen voor Neder land, heel de E.E.G. doet eraan mee, waarbij dan circa 65000 ton boter zal zijn betrokken. Op de kaasmarkt gaat het goed. Er is een le vendige export met goede prijzen en weinig voorraden. Ten aanzien van de sanerings maatregelen bij het Campina-concern zei Van Heijst dat het een hele ingreep is wanneer 20 van de 28 zuivelfabrieken zullen worden ge sloten, maar wanneer dit uiteindelijk zal resul teren in een hogere uitbetalingsprijs voor de veehouder dan zal men de ontwikkeling toch positief moeten benaderen. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 4