o "Z.L.M. manifestatie 1978" op 23 en 24 juni STEMMEN V olgende week woensdag 1 6 november - voor Tholen 1 7 november - is het zover: dan worden er in de Zeeuwse waterschapswereld voor de eerste keer verkiezingen ge houden voor hoofdingelanden waterkwaliteit. Deze ver kiezingen zijn een rechtstreeks gevolg-van het feit dat de waterschappen sinds enkele jaren tevens belast zijn met de zuivering van het oppervlaktewater. Het is zonder meer duidelijk deze verkiezingen ook voor de land- en tuinbouw van het allergrootste belang zijn. „ZEGGE EN SCHRIJVE' D eze week zijn diverse vertegenwoordigers van de Z.L.M.-diensten en instellingen weer begonnen aan de D e scherpe protesten - waaronder de onze - tegen het ontwerp grondwaterwet hebben dan toch sukses gehad Het kabinet overweegt nu om een ontwerp-wijzigingswet in te dienen om het liggende voorstel waarin staat dat grondwater even duur moet zijn als leidingwater af te zwakken (zie elders in dit blad). Daarmee is de larxj- en ^tuinbouw echter nog lang niet uit de brand. Wel krijgen wij daardoor de mogelijkheid opnieuw mee te praten. En dat is pure winst. Maaf het belangrijkste is misschien nog wel dat nu bewezen is dat het laten horen van onze stem wel degelijk nut kan hebben. En dat vooral moeten we voor de toekomst niet vergeten! Dat moeten we meer doen! Oggel. zuidelijke landbouw maatschappij Vergadering Hoofdbestuur Z.L.M. h4 z. .rh VRIJDAG 11 65e JAARGANG - NO.J406 land- tuinbouwblad Volgend jaar zal voor de negentiende maal weer een Z.L.M. manifestatie worden georganiseerd. De Z.L.M. zal dan tevens 135 jaar bestaan. Op 23 en 24 juni zal, op een speciaal voor de manifestatie verworven terrein van de Koninklijke Maatschap "De Wilhelminapolder" bij Goes, iedereen die de Z.L.M. een warm hart toedraagt van harte welkom zijn. Van vele zijden is reeds medewerking toegezegd. De voorbereidingscommissie verwacht dat de agrarische handel, alsmede diensten en instellingen op het gebied van de land- en tuinbouw en de veehouderij veel belangstelling zullen tonen om met stands uit te komen. Maar ook de levende have zal bijzondere aandacht krijgen. Op vrijdag 23 juni is er een uitgebreide presentatie van rundvee uit Zeeland en Brabant. Daarnaast zullen er ook geiten en schapen worden aangevoerd. De andere dag, zaterdag 24 juni zal de jaarlijkse "Dag van het Paard" plaatsvinden. Dit keer zal dit evenement een onderdeel vormen van de aktiviteiten tijdens de Z.L.M. manifestatie. Voorafgaande aan deze dagen in Wilhelminadorp zal in Goes een congres worden georganiseerd over een voor de landbouw aktueel onderwerp. Daarnaast zal de Z.L.M. haar leden en verdere belangstellenden de gelegenheid bieden een concert bij te wonen in de grote Kerk te Goes, dat gebracht zal worden door uitsluitend Zeeuwse musici. De manifestatiecommissie en met name de heer W.C. Sinke van het Z.L.M. sekretariaat zijn nu enthousiast begonnen met de voorbereiding in de wetenschap dat door zeer veel Z.L.M.-ers deze "manifestatie 1978" op hoge prijs wordt gesteld. In de toekomst zullen we U regelmatig op de hoogte houden over de ontwikkelingen rond dit belangrijk gebeuren. (Op deze foto uit 1919 een stemmingsbeeld van de Z.L.M. tentoonstelling, nu alweer 58 jaar geleden) Alle stemgerechtigden - de vervuilers - hebben als het goed is inmiddels hun oproepingskaart voor de stemming in huis. Op die kaart zijn ook de kandidaten vermeld. Het aantal kandidaten loopt van waterschap tot waterschap nogal sterk uiteen. Soms is er sprake van komplete lijsten (Walcheren) terwijl er in andere waterschappen of dis- trikten daarvan helemaal niet gestemd moet worden om dat er geen tegenkandidaten zijn. Een bijkomend pro- In dit nummer o.m. De Pachtwet in de praktijk "Wees voorzichtig met de verhuur van verpacht land" pag. 3 De drie "M" wegen zwaarder dan inkomen pag. 3 De ledenraad van de Z.L.M. vergaderde deze week in Goes pag. 4 en 5 KNLC kommentaar pag. 5 Stelsel van beheersregelingen nu beter hanteer baar pag. 6 Controle en onderhoud van drainage peg- 6 Alles wat U moet weten over pompbeton pag. 7 De definitieve oogstraming van akkerbouwpro- dukten bekend peg. 9 Het huidige ontwerp grondwaterwet niet verde digd door het Kabinet pag. 9 Er zijn nog steeds flinke voorraden graszaad pag. 10 Het pootaardappelbeleid in 1978 pag. 10 De oogst van prei vraagt nog steeds veel arbeid pag.11 Landbouwpraktijkschool Schoondijke belangrijk uitgebreid pag. 12 Het eerste trekkerrijbewijs werd uitgereikt pag. 13 De nieuwe subsidiemogelijkheden bij energie besparing in de tuinbouw pag. 13 bleem is bovendien dat veel kiezers niet weten wie die kandidaten nu eigenlijk zijn en wat ze precies willen. De zaken worden er daardoor helaas niet duidelijker op. Een ding moet echter heel duidelijk zijn: ga in ieder geval stemmen! Lees de instrukties op de oproepingskaart zorgvuldig door en maak eventueel gebruik van de mogelijkheid iemand anders voor u te laten stemmen. Probeer er achter te komen welke kandidaat uw belangen het best kan behartigen. En weet vooral dat niet stemmen in feite betekent dat u dan stemt op de kandida(a)t(en) die u het minste kan of kunnen bieden. Volgende week zal blijken of de Zeeuwse land- en tuinbouw zijn belangen goed verdedigd heeft. Rondgang jaarlijkse rondgang langs de kringen. Deze rondgang mag gezien worden als de traditionele opening van het winterse vergaderseizoen. Het 'circus'' gaat dan weer op volle toeren draaien. Toch is deze rondgang veel meer dan een traditie. Het is de gelegenheid voor informatie uitwisseling. Daar moet dan ook optimaal gebruik van gemaakt worden. Het is daarom goed te weten dat "Goes" best tegen kritiek kan. Eigenlijk zijn we daar nog blij om ook, omdat kritiek ons in staat stelt bij o':s zelf te rade te gaan of we onze taak niet nog beter kunnen vervullen. De ervaring leert dat de nuchtere en praktische kijk van het afdelings- en kringkader daar veel aan kan bijdragen. De waarheid mag toch best gezegd worden? Grondwaterwet Voorafgaand aan de Ledenraad vergaderde maandag- morgen 7 november ook het Hoofdbestuur van de Z.L.M. Daarin werd ondermeer de Z.L.M. -begroting 1978 goed gekeurd. Dit betekent dat aan de algemene vergadering zal worden voorgesteld de vaste contributie voor alle le den met 10 gulden te verhogen. Voorts werd het Hoofd bestuur ingelicht over de plannen voor de in 1978 te houden 'Z.L.M-manifestatie 1978" Het Hoofdbestuur keurde met enkele aanvullingen ook het concept-vraagpunt 77/78 goed. Dit vraagpunt gaat ge heel over de Z.L.M.-organisatie. In een aantal vacatures werd door het Hoofdbestuur voorzien. Tenslotte besloot het Hoofdbestuur enkele voorstellen van de akkerbouw commissie over te nemen. Dit betrof ondermeer het bij de Keuringsdienst N.A.K. aanhangig maken van de wense lijkheid om te komen tot een speciaal label voorpootaard- appelen die een goede behandeling tegen fusarium heb ben gehad (zie ook het akkerbouwoverzicht van de Le denraad). 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1