VOOR BE Vit Oil w ■V oor ons jonge boeren en tuinders geldt de problematiek van de jonge agrariër nog keihard," zo ongeveer vatte NAJK-voor- zitter Wien v.d. Brink de diskussie samen bij de bespreking van het rapport "Faciliteiten jonge (agrarische) ondernemers." De schaalvergroting en de sterk gestegen grondprijzen doen de vermogensbehoefte bij de bedrijfsovername voortdurend toe- n^Vnen. Het eigen vermogen dat de jonge agrariër kan vormen in de periode vóór de bedrijfsovername blijft in het algemeen relatief sterk achter bij de stijging van de vermogensbehoefte. De rente- en aflossingsproblemen groeien de jonge boeren en tuinders die pas een bedrijf hebben overgenomen, boven het hoofd. Met de rentabiliteit van het landbouwbedrijf is het bo vendien slecht gesteld. Als pas begonnen boer maakt dat samen, datje maar weinig inkomen hebt te besteden voor het gezin. Al deze problemen maakt het voor de jongeren niet makkelijk om te kiezen, boer worden of niet. Als het dan ontbreekt aan andere mogelijkheden (door de strukturele werkloosheid), dan ben je min of meer gedwongen de onzekere stap van bedrijfso vername te zetten. En dan zijn erin het algemeen ook nog grote schenkingen nodig van de ouders om de bedrijfsovername mo gelijk te maken. U, ETEN, wat lekker en goed is Aktiviteiten-Agenda Het N.A.J.K. Voor de dertigste keer een "Vierweekse kursus" Uitwisseling: Kennismaking met onze agrarische Zuiderburen Tijdsbesteding van een huisvrouw Uitslag brei- en haakwerk wedstrijd prov. Zeeland 19 NOV. - 'S H.ABTSKERKE Schaatsen 25 NOV. - 'S H.ABTSKERKE GOES NRD.BEV. K.PJ. C.P.J. 3 C-J.O.-slikrit: inschrijven v.a. 19.00 uur te Heinkens- zand, gebouw Kerklaan. Inschrijfgeld 5,— per auto. Bal na met "Pride" (entree: 3,50). 25 NOV. - SPRANG-CAPELLE Algemene Ledenvergadering om 20.00 uur in de Mico- bar (o.a. winterprogramma). 11 NOV. - FIJNAART Avond binnenhuisarchitektuur o.l.v. dhr. Schijns uit Breda (klassieke, moderne inrichting, herinrichting, vra gen, problemen, enz). Om 20.00 uur precies in het Wapen van Fijnaart. 18, 19, 20 NOV. - SCHOUWEN Ledenweekend in het "Van Eeghenhuis" te Aardenburg. Thema: ontspanning èn: "de verstedelijking van Schou- wen-Duiveland." Zevenbergen Zaterdag 19 november 19.00 uur - ?-uur: Er is weer gelegenheid om te gaan schaatsen in Tilburg. Deze aktiviteit vindt plaats in de Pelikaanhal te Tilburg. Iedereen die hieraan wil deelnemen, dient dan om 19.00 uur aanwezig te zijn op de markt. Degene met eigen auto's worden verzocht om met vervoer aanwezig te zijn. Kosten zijn 2,— per persoon. De K.P.J. zal op bovenstaande aktiviteiten OOK aanwezig zijn, om aktief mee te doen. Tholen Winterprogramma: Schouwburgbezoek, film/gespreksavond (werkeloosheid), sprekersavond binnenhuisarchitektuur, drop ping, bowling, kookkursus, kursus bewegingsleer, volley-/ voetbal, schaatsen, vissen, biljarten. Volleybal: elke woensdag avond (tel. 01667 - 794, opgave). 5 november: Bowlen in Roosendaal (22.00 24.00 uirr). Goes - Noord-Beveland Een dagje uit!!! Op 26 november gaan we met een busje lief hebbers van de afdelingen Noord-Beveland en Goes naar Den Haag. Het is de bedoeling dat we ons lekker gaan uitleven op de schaatsbaan, (er is een binnen- en buitenbaan), daarna ergens smikkelen en smullen op eigen gelegenheid en 's avonds (de landelijke agrarische jongeren kommissie in 3 C.J.O.-ver- band, vöórheen de 3 C.J.O.- stuurgroep) Het Nederlands Agrarisch Jongeren K&ntakt bepaalt standpunt t.a.v. de KNBTB-nota: "Faciliteiten jongen NAJK-ondernemers." In de diskussie kwam ook het destijd uitgebrachte rapport "De jonge agrariër" van het Landbouwschap ter sprake. Naar de mening van het NAJK is het niet uitvoeren van de voorstellen uit het rapport "De jonge agrariër" een zeer effektief middel om het aantal jonge agrariërs en toekomstige agrariërs te beperken. In de "structuurvisie landbouw" van het Ministerie van Land bouw en Visserij wordt zelfs gesteld, dat het stimuleren van de toetreding tot de landbouw ongewenst is. Het NAJK kiest daarentegen voor een landbouwbeleid dat kansen en bestaansmogelijkheden biedt voor een blijvend groot aantal land- en tuinbouwers. Uitgangspunten maatregelen jonge agrariërs itgangspunt voor maatregelen ten behoeve van jonge agra riërs zou o.a. moeten zijn het streven naar maatschappelijk ge lijke voorwaarden en gelijke kansen om een bestaan op te bou wen, zo formuleerde het NAJK. In het Landbouwschapsrapport achtte men enkele jaren geleden een jaarlijkse reservering van 7500,— noodzakelijk. De voortgaande verslechtering van de positie van jonge agra riërs vereist op dit ogenblik een veel hogere jaarlijkse reserve ring. Het bedrag van 4000,— genoemd in het KNBTB-rap- port, acht het NAJK geheel ontoereikend. Misschien zou in de toekomst in het kader van de W.I.R. (een wet op investeringen) aan beginnende agrariërs een extra investeringspremie toege kend kunnen worden, die minstens hetzelfde effekt heeft bij de bedrijfsovername als de 7500,— regeling. Het in de KNBTB- nota genoemde voorstel voor de investeringsaftrek of toeken ning van investeringspremies ook van toepassing te verklaren in geval van overdracht door familieleden, vindt ook het NAJK een goede zaak. Spaarregelingen moeten beter toegankelijk worden gemaakt, maar het NAJK verwacht er weinig van, want ze staan in geen verhouding tot de problematiek van de jonge agrariërs. Het stimuleren van samenwerkingsverbanden tussen vader en zoon is een hele goeie zaak, zegt het NAJK. Want het biedt voordelen voor de vermogensvorming. Het is natuurlijk heel belangrijk deze hele problematiek in eigen kring te bespreken. Want als dat niet gebeurt, kun je ook samen geen kracht vormen om te zorgen dat je wensen op dit gebied gehoor vinden. Gerrit Walstra naar een schouwburg of theater. De kosten zullen 25,— gaan bedragen. (Maar dat is maar een schijntje voor een hele dag onder de pannen!). Wanneer we alles precies tot in de puntjes weten krijgen jullie nog een convocatie. Geef je vroeg op bij (opgave vanaf nu) Zuid. Zuid - Beveland, Janny Maris, tel. 01180 - 27968; Noord - Beveland, Cora van der Weele, tel. 01108 - 551 (overdag). Voor de dertigste keer wordt weer een z.g. Vierweekse kursus voor Plattelandsjongeren georganiseerd. Deze "Vierweekse 78" zal plaats vinden op de volkshogeschool "Allardsoog" en wel van 9 januari tot 3 februari. De kursus is bedoeld voor jonge mensen van 18 tot 30 jaar, die op het platteland wonen of in de plattelandssamenleving zijn geïnteresseerd. Vier weken lang is men bij elkaar in een ongedwongen sfeer. Er wordt gepraat over zeer uiteenlopende onderwerpen. Maar in de eerste plaats zal de positie van de agrarische bevolking in de samenleving worden bezien. Daarnaast is er ook tijd voor sport en spel, toneel en muziek. De kosten bedragen inklusief kost, inwoning en excursies 600 gulden. Iemand die lid is van een plattelandsjongerenorganisa tie krijgt 300 gulden subsidie. Voor werkeloze jongeren is er een speciale regeling. Voor inlichtingen, bellen naar Andries van Weperen volkshogeschool "Allardsoog" 05169- 241. Wij, van de Jong Gelre afdeling Maas en Waal, willen graag een uitwisseling houden met een andere plattelandsjongerenver eniging. We hebben een groep van 15 mensen waarmee we in mei 1978 bij jullie op bezoek willen komen. Het tegenbezoek zal in augustus plaats moeten vinden. Hebben jullie belangstelling, neem dan kontakt op met: Marry de Vor, Dorpsstraat 6, Leur (post Hernen) tel. 08894-2802. onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Bosdijk 1. Wissenkerke. tel.: 01107-610 Op donderdag 13 oktober vertrokken uit heel Zeeland 50 leden van de Bond van Plattelandsvrouwen voor een studiedag naar België. Het veeteeltgebied dat we in de Belgische Kempen nabij Geel bezochten was een 13 jaar geleden ontgonnen moerasgebied. De gemiddelde bedrijfsgrootte is hier nu 25 ha met prima weide grond. Het bedrijf dat we bezochten had een bezetting van 60 stuks vee, waarvan 40 melkkoeien die nu nog dag en nacht buiten liepen. Er wordt elektrisch gemolken in een visgraatstal, met een tank. De melk wordt elke dag opgehaald en afgeleverd als konsumptie melk aan ziekenhuizen. Deze als A.A. melk geklasseerde melk moet aan de hoogste eisen voldoen en levert de boer dan ook een cent extra op; hij ontvangt 56 cent per liter. De grondprijzen zijn er enorm hoog: 65.000,— per ha. Belas ting wordt in België echter per ha en per grondsoort geheven. Als men dus goed boert wordt op de hogere winst geen ver hoogde belasting gelegd; de vrouwen werken hard mee op het bedrijf. Tussen de middag bezochten we de abdij van Tongerlo, door de Nortbertijnen monniken gesticht omstreeks 1130. De monniken probeerden toen al door ontginningen zichzelf te bedruipen. We werden door het grote gebouwenkomplex, mooi gelegen te midden van oude bossen, rondgeleid door pater Dominicus. Deze pater was afkomstig uit Breda, maar zo vervlaamsd en zo welspraakt dat zelfs de ZeeuwsVlaamse dames moeite hadden om hem te verstaan. Pater Dominicus was eertijds "boer" van de abdij en een stuwende kracht bij de ontginningen geweest. Zijn taak is nu door 2 jongeren overgenomen, terwijl hij zelf nu het toezicht houdt op het abdijhof en een vraagbaak is voor ieder een. Bij ziekte op de omliggende boerderijen helpt de broeder gemeenschap zonder hiervoor een vergoeding te vragen. We bezichtigden o.a. een grote schuur waar enorme pakken met schone gedragen kleding zijn opgeslagen. Deze kleding wordt verdeeld en in geschenkpakketten verstuurd naar partikuliere adressen in landen ac ter het ijzeren gordijn en naar ontwikke- linqslanden. We bezoeken de abdijboerderijen van 50 ha groot met nieuwe moderne loopstallen: op deze terreinen waren 2 weken tevoren de grote Belgische landbouwdagen georganiseerd en bezocht door 175.000 bezoekers, te vergelijken met "Liempde" bij ons. In een der bijgebouwen van de abdij gebruikten we de koffie maaltijd van eigengebakken brood (4-ponders) met zelfge maakte kaas, boter en vlees en als toetjes een heerlijk stuk vlaai. Onder geleide van de landbouwkonsulent bezochten we een modern varkensbedrijf (60 fokzeugen), dat er tip-top verzorgd uitzag. Een mooie nieuwe bungalow met een prachtig aange legde tuin en zelfs bloemen rond de entree van de varkensstal len. De samenwonende schoonmoeder hield het huis proper en de boerin de tuin. De hele ochtend werkt zij in de stallen met haar man. Uit een onderzoek naar de tijdsbesteding in één week is geble ken dat een huisvrouw haar 168 uur die er in een week zitten als volgt besteedt. Voor slaap heeft ze 60 uur nodig, eten en drinken nemen 10,4 uur, voor persoonlijke verzorging 5,4 uur. Het huishoudelijk werk neemt 25,8 uur in beslag. De kinderen vragen 6,8 uur voor verzorging. Boodschappen doen kan in 6,1 uur worden gedaan. Voor andersoortige arbeid heeft ze 1,4 uur nodig terwijl op het gebied van onderwijs en vorming 1,1 uur wordt gebruikt. De vrijetijdsbesteding ziet er als volgt uit. Huishoudelijke kontak ten 13,5 uur, T.V., radio of afspeelapparatuur 10,9 uur, Kranten tijdschriften en boeken 6,0 uur. Uitrusten 1,3 uur. Het vereni gingsleven in politieke of sociale zin 2,1 uur. Uitgaan 4,1 uur, recreatie buiten 0,5 uur, hobbys sport en spel 5,9 uur, karweitjes thuis, bloemen en dieren verzorgen 2,9 uur. Dan blijft er nog 3,7 uur over voor overige uiteenlopende zaken. In opdracht van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding is eind vorig jaar een onderzoek gehouden over het voedingsbe- wustzijn en het voedingsgedrag van de Nederlandse gezinnen. Over dit onderzoek verscheen een artikel in N.R.C./Handels blad september 1977 onder de titel: "Man rem op gezonde voeding van gezin". Dit bureau is begonnen met behulp van een speciale subsidie van twee ton een voorlichtende kampagne te houden met als thema: "Verstandig leven kan best lekker zijn" in het Noorden van N-Holland. De bedoeling was meer informatie te geven over gezonde voeding aan de bevolking. Hoewel de kampagne als zodanig mislukte was de daaropvol gende enquête uiterst verhelderend want wat bleek: dat de huisvrouw wel degelijk heel goed weet hoe een gezonde voeding eruit moet zien. maar dat zij allereerst haar inkopen bepaalt op versheid, op smakelijk uiterlijk. Hierbij blijkt, dat de zo bekri tiseerde kleurstoffen in vlees er niet voor niets in gedaan wor den. Het "zicht" staat dus boven het gezondheidspakket. vervolgens is belangrijk of man en kinderen het lekker zullen vinden. daarna komt de prijs aan bod. Andere kriteria wegen minder zwaar, zoals kalorische waarde, vitaminerijkdom enz. Prijsbewust schijnen de huisvrouwen zeker te zijn. Maar gezond eten vinden ze wél duur. Hun inderdaad aanwezige kennis brengen ze dus niet in praktijk. Een persoonlijke noot bij dit verslag: is het misschien duur omdat het persé gekoppeld moet zijn aan de smaak van de gezinsleden? Het is mij altijd opgevallen hoe ontzettend veel mensen en kinderen (en zijn dat niet de toekomstige volwasse nen) onmiddellijk zeggen: "dat lust ik niet", ook al hebben ze het nog nooit gegeten. Ik heb het voorrecht gehad ouders te hebben, die dat niet namen. Het gevolg is. dat ik inderdaad alles lekker vind. Tenslotte moeten babies toch ook van de melk op •groenten, vlees en aardappelen over. Waarom zouden we die opvoeding niet blijven volhouden. Voorbij gaan dan de frites, de frikandellen en het ijs? Afd. Braakman: mevr. J. v. Hoeve le prijs voor Kerstgroep; mevr. Dieleman le prijs voor stola. Afd. Goes e.o.: mevr. Edzers le prijs voor een truitje. Afd. Wilhelminadorp: mevr. Verrijzer le prijs voor een vest en tafelkleed, 2e prijs voor een jasje en 3e prijs voor een kussen, servetringen en een kleedje. Afd. Kapelle: mevr. Eversdijk le prijs voor een raampje. Afd. Noord Beveland: mej. Davidse 2e prijs voor pantoffels; mevr. van Oeveren le prijs voor een trui met jasje en mevr. Verhulst 2e prijs voor een trui en de 3e prijs voor een vest. Afd. Schouwen: mevr. C. Klompe le prijs voor een truitje; mevr. S. v. Langeraad le prijs voor een jack en servetringen. Afd. St. Philipsland: mevr. Everaers le prijs voor een trui; mevr. L. Kooij le prijs voor een vest en mevr. Rijstenbil le prijs voor een vest en een sprei. Afd. Poortvliet: mevr. W. Speijer le prijs voor een jack; mevr. Duijzer voor een truitje de 3e prijs. Afd. Tholen: mevr. G. Hoogedeure le prijs voor een trui; mevr. A. v. Veenendaal le prijs voor kousen en een trui. Afd. West-Zeeuws-Vlaanderen: mevr. I. den Doelder le prijs voor een trui, wanten, sjaal en een kleedje. Afd. Yerseke: mevr. Verwijs de le prijs voor een stola. Handwerkkommissie Zeeland, mevr. Dalebout-Koster. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 19