W at de uien betreft bestond er reeds enkele jaren de vrees dat het een keer fout zou gaan. Elk jaar werd het areaal uitgebreid en ieder jaar opnieuw liep het best met de afzet en werden hoge prijzen besteed. Steeds waren er wel ergens faktoren welke het aanbod beperkt hielden en hierdoor de kansen voor het Neder landse produkt vergrootten. Dit jaar is de klap gevallen en die komt hard aan. De gelegenheidstelers die achter de markt aan lopen zijn er in gesprongen en krijgen het deksel op de neus. Dat geldt trouwens ook voor tal van andere produkten, waarvan we reeds noemden de breek- en waspeen maar ook tal van kool soorten. De gang van zaken in dit seizoen bewijst opnieuw dat er in feite sprake is van een smalle basis voor de afzet van tal van produkten die in het groot geteeld kunnen worden. De teelt en oogst methoden voor uien b.v. zijn dermate gemechaniseerd dat er in feite geen eind is aan de mogelijkheden voor dit produkt per bedrijf. Vroeger was het bekeken met een of twee gemet uien per bedrijf. Meer kon men vanwege het vele handwerk niet aan. Nu kan de teelt ongebreideld plaats vinden, dat heeft ze in de eerste plaats kapot gemaakt voor de kleine ondernemer maar ook het risiko vergroot voor de grote ondernemer. if^r n TUINc KLAN f f BOUW KEN Mmrhhhhh Een meevallende prijsindex over de rug van boeren en tuinders Door ruilverkaveling veel jonge bomen Steeds op zoek naar verbetering Mogelijkheden van Mesurol tegen vogelschade in de sierteelt DINGEN VAM DE WEEK H et gaat de laatste tijd uitgesproken slecht met de afzet van vollegronds en kas groenten, Tegenover een groot tot zeer groot aanbod staat een te kleine vraag met het gevolg dat er over de hele lijn zeer lage prijzen worden betaald. De omzet van de groenteveilingen blijven wekelijks achter bij het vorig jaar in dezelfde periode. Op Schouwen-Duiveland wordt door de telers van tuinbouwge- wassen haast gemaakt om vorstgevoelige gewassen op tijd te oogsten. We hebben de indruk dat het gunstige najaarsweer de telers verleidt om de gewassen zolang mogelijk te laten uitgroeien. Doordat de neerslag hoeveelheid van plaats tot plaats nogal verschillen, is op enkele gedeelten in ons gebied wat stagnatie bij het rooien van o.a. gladiolen ontstaan. De maatsortering van het fruit valt op veel percelen tegen. De late plantdatum, gevolgd door een vrij droge, koele zomer is hiervan de oorzaak. Alleen goede vochthoudende gronden ge ven een maat die tevreden stelt. De kg-opbrengst van witlofwortels, knolselderij en winterpeen zijn hoog. De aflevering van de gecontracteerde hoeveelheden verloopt moeizaam. De vrije prijzen van de produkten zijn tot het minimum gedaald, tot zelfs onverkoopbaar toe. Het is een diepe teleurstelling voor vele kwekers die dit jaar grote verliezen krijgen te incasseren. De groenten en aardappels vormen dit jaar geen "nieuws" voor de media, maar voor tal van agrariërs zijn ze dit jaar even belangrijk als vorig jaar. De meevallende prijsindex gaat tot nu toe over de rug van de boeren en tuinders, jammer dat dit niet duidelijk aan het "grote publiek" onder ogen wordt gebracht. Bij de fruittelers is na de pluk de periode van de "najaars- schoonmaak" aangebroken. Tal van karweitjes die in het pluk- seizoen werden uitgesteld komen nu aan de beurt. Ammitrol bespuitingen tegen onkruid zijn op een groot aantal bedrijven uitgevoerd. De laatste jaren wordt in een toenemende mate Simazin toegevoegd, wat o.a. bij vroegkiemende onkruiden als kleefkruid gunstig werkt. De voorjaars-bespuitingen met Sima zin kunnen meestal pas eind maart worden uitgevoerd, doordat het snoeihout anders in de weg ligt. Ook de kankerbespuitingen zijn al op veel percelen uitgevoerd, in de meeste gevallen Captan en hier en daar Torsin M. Voor gaande jaren werden veelal 1 a 2 bespuitingen uitgevoerd bij het einde van de bladvalperiode dit jaar hebben veel kwekers het plan om bij gunstig weer meerdere bespuitingen uit te voeren. De tijd van het planten van de vruchtbomen staat ook weer voor de deur. Veel vernieuwt lijkt er dit jaar niet te worden. Ook wordt er minder gerooid dan de voorgaande jaren. De prijzen van het fruit van dit jaar zullen hiervan de oorzaak wel zijn. Toch is het onverstandig om met een verouderde aanplant ver der te sukkelen. De kansen op een grote oogst zijn volgend jaar relatief groter dan op een kleine, gezien het beurtjaar effekt in heel West-Europa. De kwaliteit van het fruit van jonge aanplant groeit naar je toe, maar van een oudere opstand is dat omge keerd. Zodra het blad voldoende van bomen is zal de snoeischaar zijn werk weer moeten gaan doen. Een karwei dat de meeste uren vraagt van al het verzorgingswerk dat door de vakman moet worden uitgevoerd. Percelen die afgelopen seizoen slecht heb ben gedragen zijn vaak te hard gegroeid, dat geeft nu weer extra snoeiwerk. Het fruit uit de schuren zal vroeger geruimd zijn dan andere jaren. De vrij hoge temperaturen in de herfst en goede prijzen maken dat vlot wordt afgezet. Uit de koelcel zal vroeger gele verd moeten worden dan in een ander seizoen. Vooral bij Cox. en Cornice is het oppassen dat bij het huidige prijsniveau geen bewaarverliezen optreden. Misschien geldt ook hier de vraag: "als voldoende nu genoeg is, waarom wilt u dan nog meer?" Op Zuid-Beveland wordt in het ruilverkavelingsgebied Kapel- le-Wemeldinge op flinke schaal geplant. Meestal betreft het percelen die toegewezen zijn tegen inlevering van andere, die in verband met concentratie afgesloten moeten worden. Ruilver kaveling in een fruitteeltgebied is niet eenvoudig. Een verkave ling slaagt alleen als de grondgebruikers hun verspreid liggende percelen bij elkaar in één of twee blokken kunnen krijgen. Maar bij zo'n transaktie moet men percelen loslaten waarop fruitbo men staan en dat weegt zwaar. Een boomgaard die een buiten staander verouderd vindt en van weinig waarde, wordt door de eigenaar heel anders bekeken. Er staat St. Remy in die elk jaar zoveel oplevert en Lebrun die regelmatig een hoge produktie geeft. Of pruimen die men niet wil missen, dan wel jonge Con ference die veel belooft voor de toekomst. Hoe 't ook zij, aan het goede wat er tussen het minder goede staat is men erg gehecht. Inlevering van een produktieve boomgaard weegt daardoor zwaar. Toch valt het nu mee, omdat iemand die een perceel boomgaard "inlevert" voor blote grond, het oude perceel nog een aantal jaren mag blijven exploiteren tot de boompjes op het nieuwe perceel in produktie zijn. Daardoor wordt de verjonging in het gebied sterk bevorderd. Gedurende een aantal jaren zal er dus naar verhouding te Kapelle-Wemeldinge veel worden ge plant. Tijdelijk zal de oppervlakte daardoor worden uitgebreid, maar na een aantal jaren zal het areaal weer inkrimpen. Waar schijnlijk zal dat tenslotte tot een verkleining van de oppervlakte resulteren, maar zal door de verjonging de produktie iets toe nemen en vooral de kwaliteit verbeteren. De nieuwe beplantingen vragen enorme investeringen, want er wordt meestal nauw geplant. In verscheidene gevallen gaat men over op het beddensysteem met ruim 3000 bomen per ha. Ge zien de kosten van palen en bomen benevens overige voorzie ningen komt men dichter bij de twintigduizend dan bij de vijf tien duizend gulden per ha. Opvallend is dat men overwegend appels plant, hoewel in het gebied de peren altijd zeer sterk vertegenwoordigd waren en veelal een hoge bijdrage voor het inkomen leverden dan de appels. Maar begrijpelijkerwijze heeft men haast om weer vlug produktie te zien, men wil de investe ringen weer snel terugverdienen. Al met al interessante ontwik kelingen, waarbij een oud gebied nieuwe impulsen krijgt. Een gelukkige bijkomstigheid is dat de prijzen voor het fruit dit jaar goed zijn, zodat de financiering wordt vergemakkelijkt. De ap pels vallen op veel bedrijven tegen in produktie, maar de peren, die zoals eerder opgemerkt te Kapelle een grote rol spelen, zorgden voor een grote meevaller. Een flinke oogst en beste prijzen. Het mooie herfstweer is afgelopen. De laatste tijd hadden we veel wind en regen. Weer waarbij je nieuwe kankeraantasting kunt verwachten, vooral omdat de bladval volop aan de gang is. Vervelend dat je over de natte grond moet rijden om tegen kanker te spuiten. Dat rijden is slecht voor de struktuur. Maar dat is typerend voor de kankerbestrijding. Hoe natter, hoe meer kans op infektie en hoe moeilijker de uitvoering van de bespui tingen. Toch maar doordouwen, liever een spoor dan veel kan ker. En onder deze omstandigheden toch maar liever het dure Topsin gebruiken dan het goedkopere Captan. Bij de grondverkoop te Kruiningen werden weer hoge prijzen betaald, maar het wafe opvallend dat er praktisch niet werd geboden. De inschrijver hield dus bijna alles "aan zijn broek", hoewel het inschrijvingsbedrag per ha steeds lager werd gesteld. Het lijkt dus dat te hoog werd ingeschreven en dat de koper ook voor een lager bedrag had kunnen slagen. Wellicht mede door de lage aardappel- en uienprijzen is het wilde er blijkbaar af bij de grondverkoop. Wel blijft het met dit alles moeilijk om te zeggen wat de grondprijs is. Zou er (tijdelijk) sprake zijn van een daling? Met de winter in het vooruitzicht, komen er voor de Thoolse vollegrondstuinders de convocatie's binnenvallen van vergade ringen, op voorlichtingsgebicd en standsorganisatie's. Het is een iedeijaar terugkerende noodzaak, om bij te blijven en de teelt wijzen bij te schaven, om niet achter te raken in de rentabiliteit van het produktieproces. Zo hebben de glastuinders in de nu afgelopen week de teelt van de radijs nog eens goed doorgeno men. Juist deze teelt is er in enkele jaren goed in gekomen, en ondanks de steeds grotere aanvoeren, is de prijs tot nu toe steeds bevredigend geweest. Het is gebleken dat West-Duitsland een goede markt voor dit produkt is, en er is export bijna het jaar rond. De Thoolse glastuinbouwer heeft er een dankbaar gebruik van gemaakt, om zoende meer gewassenkeuze te verkrijgen. Het is altijd gevaarlijk geweest om steeds afhankelijk te zijn van slechts twee of drie gewassen. Zo heeft dan naast de snijbonen ook de radijsteelt een vaste plaats ingenomen, zodat ook mede hierdoor meer arbeidsspreiding is ontstaan. Voor de volle- grondstelers zijn er wellicht toch wel mogelijkheden te scheppen in de teelt van winter- en zomerbloemkool. Wanneer er telers Plastic gebruik volgens de Duitse methode zijn die nog overschot van werkuren hebben, kan deze arbeids intensieve teelt een welkome aanvulling betekenen op het jaarinkomen. Als nateelt op de vroegste aardappelpercelen, kan zomer- én winterbloemkool zeer wel slagen. Hoewel niet altijd noodzakelijk, heeft het toch zijn nut voor deze teelten, over goed en goedkoop gietwater te beschikken. Juist de vollegrondsteler zal zijn bestaan moeten opbouwen in teelten, die normaal be taald handwerk geven. Er is voor de kleinere grondgebruiker nu éénmaal niets te verdienen in teelten, die volledig gemechani seerd uitgevoerd kunnen worden. Dit betekent dat men een goed verdeelde gewassenkeuze dient te hebben, die zo mogelijk de beschikbare arbeidsuren het jaar rond ten nutte kan zijn. Wanneer zekere gewassen als minder rendabel afgesloten wor den, dient men direkt een vervanger hiervoor aan te stellen, wil de rentabiliteit van het bedrijf niet in gevaar komen. Waar schijnlijk zullen deze winter de proeven bekend gemaakt wor den, van het onderzoek naar de mogelijkheden tot teeltver- Vroeging met plastic-folie. Bij de vroege aardappelteelt zouden er wel mogelijkheden voor zijn, mits het afdoendè windvast gelegd kan worden. Gedacht wordt nu wel om de Duitse met hode toe te passen bij de vroege aardappelteelt, met folie van 10 of 20 meter breed. Dit wordt dan in handwerk met de schop vastgelegd, wat echter per ha toch niet bijzonder veel werk vereist. Om de twaalf rijen aardappelen moet dan wel één rij aardappelen niet gepoot worden bij de 10 meter brede folie. Deze rij kan dan benut worden om het folie goed vast te leggen. Verdere proeven zullen moeten bewijzen, welke mogelijkheden de Thoolse vroege aardappeltelers van nut kunnen zijn, om hun voorsprong te behouden. GEWASBESCHERMINGSNIEUWS Het Bayer-middel Mesurol wordt reeds geruime tijd met sukses toegepast in o.a. mais ter voorkoming van schade door vogels. Na uitgebreide proefnemingen is dit produkt nu ook toegelaten voor het beschermen van sierteeltgewassen in de volle grond tegen knoppen- en bessenvreterij door vogels. Het kan bijvoorbeeld met goede resultaten worden toegepast voor de bescherming van Forsythia's tegen knoppenvreterij en ter voorkoming van bessenvreterij bij o.a. Ilex, Pyracantha en diverse Cotoneastersoorten. Zodra de eerste pikkerij of vreterij wordt waargenomen, de desbetreffende heesters bespuiten met 100 gram Mesurol per 100 liter water. De vergelijking met het vorig jaar is wat moeilijk omdat er toen door verschillende oorzaken zeer hoge prijzen werden betaald maar het is nu wel een erg sombere zaak. Sla draaide de vorige week in grote hoeveelheden door. Kom kommers waren slechts tegen lage prijzen te verkopen en soms was er doordraai. Alleen de tomaten trokken wat aan, maar hiervan nam het aanbod steeds af. Spruiten zijn aanzienlijk goedkoper dan het vorig jaar en dat geldt ook voor alle kool soorten. Voor produkten als knolselderij en industriekool is bijna' geen markt. Over de zeer slechte prijzen van uien zullen we het maar helemaal niet hebben. De prijs hiervan is gedaald tot een niveau dat nie mand nog ooit voor mogelijk had gehouden. Vanaf juni is het al mis geweest met de prijzen van de meeste vollegronds en kasgroenten. Juli is een zeer drukke aanvoer- maand van komkommers. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen deelde mede dat in deze maand de aanvoer op de 14 grootste veilingen ruim 52 miljoen stuks bedroeg. Het vorig jaar was de gemiddelde prijs 64 cent per stuk en dit jaar kwam men aan 27 cent. In de maand september was de gemiddelde prijs 34 cent per kg tegen het vorig jaar 51 cent en sindsdien is het ongunstige ver schil gebleven. Sla bracht de laatste tijd gemiddeld 50-60% op van de prijs van het vorig jaar en dat geldt eveneens voor bloemkool waarvan het aanbod eveneens ruim is en ook herhaaldelijk door draai optreedt. ij spruiten is het nadelig prijsverschil wat minder groot maar toch geeft ook dit produkt een belangrijk lagere prijs te zien dan het vorig jaar. Op de peenmarkt ligt de situatie al net zo moeilijk. Er is sprake van een overvoerde markt, mogelijk mede een gevolg van de gunstige afzetsituatie van het vorig jaar waarop een aan zienlijke uitbreiding van het areaal is gevolgd. De prijzen van dit nrodukt liggen bijzonder laag. Voor de komende maanden zijn de verwachtingen voor de ver schillende vollegrondsgroenten niet hoog gespannen. Er is een dermate grote voorraad van verschillende gewassen dat er als het ware een wonder moet gebeuren wil er sprake kunnen zijn van een belangrijk prijsherstel. Met name ten aanzien van de uien is de situatie erg somber. De teelt van dit produkt in binnen- en buitenland is dermate sterk uitgebreid na de zeer hoge prijzen van de laatste jaren dat er dit seizoen gewoon teveel zijn gegroeid om een bestemming te kunnen vinden. De uien vanaf het land zijn op dit moment vrijwel waardeloos. De handel in het exportgeschikte produkt vindt plaats op een prijsniveau waarbij duidelijk is dat er voor de teler niets over blijft. Vanzelfsprekend kunnen we de klok niet terug zetten en een ontwikkeling is niet te stuiten. Het houdt echter wel in dat de ondernemer in de vollegrondstuinbouw met een kleine opper vlakte grond het moet zoeken in arbeidsintensieve produkten w aarop de mechanisatie nog weinig of geen vat heeft. Dat is geen gemakkelijke opgave en het gemakkelijkst is het om achteraf vast te stellen wat men gedaan zou moeten hebben. Toch is de gang van zaken in dit seizoen voor velen een les en zal deze aanleiding geven tot bezinning op wat men moet doen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 15