dier herkenningstekens Landbouwpraktijkschool "Prins Willem" te Schoondijke heeft er 2000 m2 overdekte werkruimte bij D eze week werd de landbouwpraktijkschool "Prins Willem" te Schoondijke officieel in het bezit gesteld van een nieuwe praktijkloods. Voor deze speciale gelegenheid kwam de direkteur van het Landbouwonderwijs Ir. P. van der Schans, over naar Schoondijke om de nieuwe hal officieel te openen. D e onderwijsstaf en het bestuur van "Prins Willem" zijn heel erg in hun nopjes met deze nieuwe praktijkloods. Het is een groot gebouw, met een werkbare binnenruimte van 64 bij 30 meter. Dat is een flinke lap grond als je die zo bij het binnen komen ziet liggen. We zeggen met opzet een lap grond, want in feite is de loods over een akker heengebouwd. Nu kan onder alle weersomstandigheden met machines praktisch worden gewerkt. D e nieuwe loods is gefinancierd door het ministerie van landbouw afdeling onderwijs. Men is er in geslaagd om net onder het miljoen te blijven wat de kosten betreft. W anneer men een lap grond overkapt, dan zal er binnen afzienbare tijd een vochttekort optreden. De grond wordt bo vendien intensief bewerkt. De ene groep kursisten wisselt de andere af. Hierdoor zou zonder extra vochtvoorziening spoedig gewerkt moeten worden in een stofbed. Evenals in een modern warenhuis is er over de gehele werkoppervlakte een buizenstel sel aangelegd dat op gezette tijden de grond beregent en daar mee het gewenste vochtgehalte van deze lichte kleigrond op peil houdt. H et enorme dak van de loods is op een speciale wijze met glaswoldekens geïsoleerd. Hierdoor wordt niet alleen de tem peratuur geregeld, maar tevens is deze isolatie ook erg geluid dempend. Tegelijkertijd met de bouw van de leshal heeft men van de gelegenheid gebruik gemaakt om daarvoor een enorm plein te maken waarop tegelijkertijd dan praktisch les kan wor den gegeven met werktuigen waarvoor geen grond vereist is. Met name geldt dit voor het werken met landbouwwagens, kraantjes, voorladers en andere transportbenodigdheden. Dit plein heeft een lengte van 70 meter en een breedte van veertig meteF. Op z'n plein kan ook heel goed geoefend worden om het trekkerrijbewijs te halen. Trouwens op de praktijkschool bestaat nu een opleiding die bedoeld is voor instrukteurs en examina tors ten behoeve van dat jeugdtrekkerrijbewijs. D e een zijn dood is de ander zijn brood is ook van toepassing op "Prins Willem". In 1972 ging de lagere landbouwschool te Schoondijke dicht. De oorzaak hiervan was de terugloop van leerlingen. Daar stond die prachtige accomodate, in 1967 plechtig ingebruik genomen om jonge Zeeuws-Vlaamse agrariërs te on derwijzen in de kunst van het boeren. De praktijkschool die van het ene jasje uit het andere groeide, greep de kans om een gedeelte van de lessen nu daar te gaan geven met beide handen aan. Men heeft er nu de beschikking over een vijftal leslokalen en een praktijkruimte die destijds reeds als zodanig ingebruik was. Een van de lokalen is in gebruik als een speciale elektriciteitsonderrichtruimte. Met name wordt hier uitgebreid aandacht besteed aan de krachtstroom van 380 Volt. Op veel grotere land bouwbedrijven wordt met dit soort stroom gewerkt. Men hoeft slechts te denken aan aardappelbewaar- ruimtes om het belang hiervan in te zien. Het blijkt dat hiervoor enorm veel belangstelling bestaat zo dat er een wachtlijst is. Nu is het zo dat de l.l.s. hieraan nog niet mee mag doen. Het werken met deze stroom die niet kan worden terug getransformeerd tot een lager voltage, is gevaarlijk. Immers één onoordeel kundige handeling en men staat met een heel groepje gelijk onder stroom. Vandaar dat pas na de derde klas van de Middelbare Landbouwschool meegedaan mag worden. Er wordt verondersteld dat men op die leef tijd wat meer bezonnen te werk gaat. N aast lessen in krachtstroomtechniek wordt er ook onderwezen in normale elektriciteit. Door het terug brengen van de kracht tot slechts 45 volt kan hieraan iedereen meedoen. Dit wordt onderwezen in het voormalige scheikunde lokaal. Verder is er nog een speciale afdeling pneumatische fceremming. Deze techniek wordt steeds meer toegepast ook op land bouwbedrijven, waardoor ook hiervoor erg veel be langstelling bestaat. Er kan door de leerling praktisch worden gewerkt. Aan speciaal gekonstrueerde tafels kan men zelf allerlei aansluitingen maken. A 1 met al is het duidelijk hoe belangrijk de prak tijkschool voor de Nederlandse landbouw is. Geluk kig heeft men dat ook bij het ministerie ingezien en de wens om een rüime praktijkloods te bouwen beloond. Het kan best zijn dat Uw nieuwsgierigheid gewekt is naar deze school. U kunt er een kijkje gaan nemen. Op zaterdag 12 november is er een open dag. Iedereen die wil komen kijken is welkom. De instrukteurs zul len van twee tot vijf uur aanwezig zijn om overal te vertellen wat er aan de hand is en hoe alles in elkaar zit. Ze hopen daar in Schoondijke dat u er druk ge bruik van zult maken. TRANSPORTBANDEN NIEUW - REPARATIE RUBBER - PLASTIC (PVC) (in iedere lengte) Montage met de modernste apparatuur ter plaatse of in onze fabriek M. van Wezel. Het gaat goed met de landbouwpraktijkschool. Er zit een duidelijke groei in het aantal kursisten dat jaarlijks in grote getale de school bezoekt. Wanneer het tot het afwegen van prioriteiten komt is het nu al zover dat soms lagere landbouwscholen lang op hun beurt moeten wachten omdat volgens ministeriële richtlijnen middelbare landbouwscholen voorrang krijgen. Dat er soms gewacht moet worden is niet leuk, toch onderstreept het de toenemende belangstelling van jongeren om een kursus te volgen. Werken onder alle weersomstandigheden Terwijl we er op bezoek waren striemde de regen uit de hemel, maar binnen in de loods werkten een aantal jongeren ijverig met een zaaimachine. Het grote voordeel van deze nieuwe loods in vergelijking met de reeds bestaande is dat er nu in de breedte kan worden gewerkt. De breedte van dertig meter is voldoende om met machines van velerlei aard te kunnen werken. In de reeds aanwezige loods kon alleen maar in de lengte worden gewerkt. Het nadeel hiervan is datje dan met minder groepen tegelijkertijd bezig kunt zijn. Nu kan er met meer mensen bin nen worden geoefend. Bijna één miljoen gekost Dit voorjaar is men met de bouw begonnen en heeft men in vlot tempo de zaak af kunnen maken. In de hal staan een aantal enorme afzuiginstallaties en luchtverversings apparaten. Dat is hard nodig, want tijdens ons bezoek was door eet) technische storing even deze apparatuur uitgeschakeld terwijl er toch maar twee trekkers bezig waren. De lucht was er toen niet direkt verstikkend. Toch waarborgt de ultra moderne apparatuur een optimale luchtverversing in de loods. Zeer moderne opzet Ook nieuw in de loods zijn de vier leskabines. Men kan na een stukje praktijk dat wat nadere theoretische toelichting vereist, onmiddellijk zo'n leskabine binnengaan om daar na de uitleg door de instrukteur weer weg te gaan en de trekker op te stap pen. Hierdoor vermijdt men dat het lawaai van de andere trek kers het rustig lesgeven moeilijk maakt. Daarnaast zijn er ook De nieuwe loods met het grote oefenterrein ervoor in de strie mende herfstregen nog 'n aantal plateaus voor stationaire afstelling van machines en werktuigen. Dat ook dit onderdeel weer gescheiden is van de grote loods heeft wederom te maken met het lawaai dat men anders van de in werking zijnde trekkers ondervindt. In de kabines kan men vooraf rustig met een machine bezig zijn om alle punten na te gaan die van belang zijn alvorens men er mee in de "praktijk" trekt. Ook een groot buitenplein 5000 m2 overdekte werkruimte ijfduizend vierkante meter overdekte werkruimte heeft men nu ter beschikking. Het is veel en toch is het zeker niet te veel. want de toeloop is enorm. Gemiddeld per week zo'n 70 a 75 kursisten. Ze komen uit het hele land, van allerlei scholen. Ze komen ook uit België, waarmee de school ineens ook een inter nationaal karakter krijgt. Gezien de ligging van Schoondijke, zo dicht bij België, is die toeloop geen wonder. Er zit wel één maar aan die toeloop. Tegenwoordig gaan er steeds meer jongelui uit niet agrarische milieus naar de praktijkschool. Ze vormen door hun onervarenheid een probleem voor de instrukteurs. Daar komt nog bij dat de groepen waarmee een instrukteur werkt ook groter zijn dan anders. Dit komt door de toegenomen belang stelling van scholen waarmee in feite het aantal beschikbare ininstrukteurs niet in gelijke tred is gebleven. Er wordt een krachtige inzet gevraagd van deze onderwijsmensen om de si tuatie de baas te blijven. Dankzij het enthousiasme van zestien vaste instrukteurs blijft de zaak naar behoren draaien. Toch is 't gevaar van ongevallen door de grote groep niet agrarische leer lingen niet ondenkbeeldig, daarbij komt ook nog dat er extra slijtage optreedt aan de machines wanneer die wat onhandig worden behandeld. Buiten wordt ook gewerkt O ok buiten de gebouwen wordt heel wat afgewerkt in Schoondijke. De school beschikt nu over 12 ha grond die wordt gehuurd van de gemeente, daarnaast pacht men nog 6 ha elders. Verder komt het ook wel voor-dat landbouwers in de omgeving bereid worden gevonden om bij tijd en wijle land beschikbaar t£ stellen voor praktijkwerk Steeds groeide de school verder uit tot wat het nu is; een hyper modern technisch centrum waar jonge agrariërs veel kunnen ler^n. Riese oormerken, zoals afgebeeld fors en geheel buigzaam oormerk koeien, kalveren en zeugen Goliath voor koeien en zeugen Jumbo voor kalveren en zeugen Roto voor schapen en biggen Halsbanden met topstuk voor koeien idem zonder topstuk Nekplaatjes Ook leverbaar met nylonkoord en ketting Enkelbanden in geel, rood of blauw per Kalfdrinkunits geheel compleet per een zeer sterk, geschikt voor 100 st. f. 84,00 100 st. f. 96,00 100 st. f. 54,00 100 st. f. 31,00 per st. f. 8,50 per st. f. 6,80 per st. f. 1,65 st. f. 3,30 st. f. 10,60 Verder leveren wij zeugensingels, koehalters, uiernetten etc.. Gratis documentatie. Alle prijzen zijn excl. b.t.w. en portokosten. Dalton Continental B.V. Nijverheidsstraat 16 Lichtenvoorde tel. 05443-2497 De een zijn dood, de ander zijn brood Pneumatische beremming en hydrauliek Hetzelfde geldt ook voor de afdeling hydrauliek. De moderne landbouw is ondenkbaar zonder het hy draulisch systeem. Op allerlei gebied heeft men er mee te maken. De instrukteurs van praktijkschool hebben hier en daar onderdelen van afgedankte ma chines gesloopt, waarmee de hydrauliek kan worden beoefend. Juist door de echtheid van deze onderdelen spreekt het oefenen met dit systeem de leerlingen bij zonder aan. Men werkt aan de hand van schema's die door de lesgevende staf zelf zijn ontworpen. Wanneer de hydraulische aansluiting foutief in elkaar zit, dan merkt de leerling dat vanzelf, of het hydraulisch sys teem werkt niet, of de olie spuit met kracht tegen de zolder. De plekken tegen het plafond getuigen daar hier en daar nog van. Kom eens naar de open dag 13 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 13