Subsidie op energiebesparing in de tuinbouw Het Zeeuwse wijnmakersgilde groeit in ledental I n verband met een nieuwe subsidieregeling op energie besparing geven wij hieronder een overzicht van de huidige subsidiemogelijkheden op energiebesparing in de tuin bouw. Eerste trekkerrijbewijs jeugdigen uitgereikt M isschien wilt u na het lezen van dit artikel direkt aan de OUDE REGELING VAN HET MINISTERIE VAN VOLKSHUISVESTING NIEUWE REGELING VAN HET MINISTERIE VAN ECONOMISCHE ZAKEN De aanvragen moeten vóór 15 december a.s. worden ingediend! In september 1977 belangrijk meer sla aangeplant Een leuke hobby, die veel veld wint Ing. L. Mulder hoofdafdeling Tuinbouw van het Landbouwschap Welke investeringen komen in aanmerking? - warmte-isolatie van daken, wanden, ramen en vloeren in bedrijfsgebouwen - dubbel glas en voorzetramen in bedrijfsgebouwen - voorzieningen voor de automatisering van klimaatregeling in kassen - weersafhankelijke en tijdsafhankelijke regelinstallaties in bedrijfsgebouwen - beweegbare schermen van kunststof voor energiebesparing eventueel gekombineerd met verduistering, in kassen - rookgaskondensors, zowel enkele als kombi-kondensors. N.B. Alleen de kondensor komt in aanmerking; niet de hierop aangesloten grond- of ruimteverwarming. De hiergenoemde investeringen komen alleen voor subsidie in aanmerking, wanneer deze worden aangebracht in bedrijfsge bouwen en kassen, die vóór 1 mei 1975 zijn gebouwd. Investeringen in nieuwe gebouwen en kassen komen dus voor de regeling van Volkshuisvesting niet in aanmerking! Hoogte van de subsidie De hoogte van de subsidie bedraagt 2/9 deel van de investe ringskosten (ruim 22%). De investeringskosten moeten tenmin ste 3.000.— bedragen. Er is geen maximum gesteld aan de subsidie. Waar subsidie aanvragen? Direktie Bouwnijverheid van het ministerie van Volkshuisves ting, van Alkemadelaan 85 in Den Haag. Men kan de aan vraagformulieren ook telefonisch bestellen: telefoon 070 - 264201. toestel 2963. Procedure De behandeling van de aanvraag kan wel 4 a 5 weken duren. In veel gevallen komt er een ambtenaar van het Bureau BTE (TNO en Bouwcentrum) de zaak ter plaatse bekijken, omdat dit bu reau technisch advies uitbrengt over de subsidieaanvragen. Men mag voor eigen risiko (risiko dat de subsidie wordt afge wezen) de materialen en dergelijke wel bestellen, maar men mag met de eigenlijke bouw niet beginnen voordat men bericht van goedkeuring van Volkshuisvesting heeft gekregen. Advies: Eventuele plannen voor energiebesparing eerst bespreken met de tuinbouwvoorlichtingsdiensten. Deze zijn met de regeling op de hoogte. Deze regeling heeft een veel bredere strekking dan de regeling van Volkshuisvesting. Welke investeringen komen in aanmerking? Met name worden genoemd: - inrichtingen voor het nuttig gebruiken van afvalwarmte - inrichtingen voor het gelijktijdig uit energie produceren van warmte en licht (bijv. Total Energy-projekten) met de voorgaande investeringen samengaande aan- en af- voerleidingen en regelapparatuur. Belangrijk is dat in de regeling een soort "kapstokartikel" is opgenomen waaraan vrijwel alles kan worden opgehangen. Er staat namelijk: "Andere bedrijfsmiddelen die dienen tot bespa ring op het energieverbruik". Het is niet mogelijk om in een uitputtende lijst aan te geven wat er precies allemaal onder de regeling kan vallen. Het advies van Economische Zaken is: wanneer er tuinders zijn die bepaalde ideeën hebben, laat men deze dan konkreet uitwerken en in dienen! Het allerbelangrijkste is dat men globaal in kubieke meters gas kan aangeven hoe groot de energiebesparing is. Dit vraagt dus enig rekenwerk. Het is daarom verstandig om kon- takt op te nemen met de tuinbouwvoorlichtingsdiensten, omdat deze vaak al over allerlei energiebesparende voorzieningen be rekeningen hebben gemaakt en dus over cijfers beschikken. Vast staat dat alle investeringen, die voor de regeling van Volkshuisvesting in aanmerking komen, niet onder de regeling van Economische Zaken kunnen vallen. Het heeft dus geen zin om aanvragen voor isolatie, schermprojekten, klimaatregeling en rookgaskondensors bij Economische Zaken in te dienen. Op dit laatste is één uitzondering: de klimaatregeling en rook gaskondensors in nieuwe gebouwen en kassen van na mei 1975. Deze kunnen wel bij Economische Zaken worden ingediend, omdat deze namelijk niet onder Volkshuisvesting vallen. Isolatie- en schermprojekten komen nooit voor subsidie van Economische Zaken in aanmerking, dus ook niet in gebouwen en kassen van na mei 1975. De op rookgaskondensors aansluitende grondverwarming en ruimteverwarming komen niet voor de regeling van Volkshuis vesting in aanmerking. Volgens de tekst van de subsidiebe schikking kunnen deze wel onder de regeling van Economische Zaken vallen. Hoogte van de subsidie De hoogte van de subsidie bedraagt 25%. De investering moet tenminste 10.000.— bedragen. Er is een maximum subsidie van 1.000.000,— doch dit zal in de tuinbouw niet gauw wor den gehaald. Waar subsidie aanvragen? Direktie van de Energievoorziening van het ministerie van Economische Zaken, Bezuidenhoutseweg 30 te Den Haag. Men kan zich ook telefonisch melden: telefoon 070 - 814011 Men ontvangt bij aanmelding een exemplaar van de iekst van de subsidiebeschikking plus een lijstje met vragen die men moet beantwoorden en weer opsturen. De belangrijkste vragen zijn: konkreet aangeven wat men wil gaan doen (gedetailleerde omschrijving maken) - raming van de investeringskosten (zo mogelijk offerte op sturen) - energiebesparing ten opzichte van het huidige energiever bruik (berekening maken). Voor het rustig kunnen overwegen van de plannen is dit veel te kort, maar Economische Zaken schijnt niet anders te kunnen vanwege budgettaire redenen. Er is namelijk door het kabinet alleen voor dit jaar geld beschikbaar gesteld 20 miljoen). Voor de bouw of het aanbrengen van de eigenlijke investering zelf, heeft men nog alle tijd. Hierover mag men namelijk nog een jaar doen. Mocht men konkrete plannen hebben, werk deze dan uit en dien deze zo spoedig mogelijk in. Ook hier is ons advies: pleeg over leg met de tuinbouwvoorlichtingsdiensten. Vaardigheid verhoogt veiligheid "Onbekwame mensen, die gebruik maken van techniek, zijn een gevaar voor zichzelf en voor anderen. Want wat zijn verkeers- en bedrijfsongevallen anders dan het uit de hand gelopen gebruik van technische hulpmiddelen. Daarom wordt er op agrarische scholen veel aandacht besteed aan hand- en vakvaardigheid, als mede aan beroepsgerichte technieken. Werd enkele jaren gele den wel bezwaar gemaakt tegen een te grote beroepsgerichtheid van het agrarisch vakvaardigheidsonderwijs, tegenwoordig wordt weer veel nadruk gelegd op de maatschappelijke betrokkenheid van het onderwijs. En als er één vorm van onderwijs gericht is op de ontwikkelingen van de persoonlijkheid zoals die in een mo derne samenleving moet zijn, dan is dat het vakvaardigheidson derwijs. Bij dit onderwijs wordt hij de leerstofomschrijvingen in algemene en beroepsgerichte technieken van de aanvang af spe ciale aandacht besteed aan de veiligheidsaspekten." Dit o.m. zei de direkteur van het Landbouwonderwijs, i'r. P. van der Schans, in zijn rede gehouden op 1 november jl. in de lagere agrarische school te Nijkerk t.g.v. de uitreiking van het eerste trekkerrijbewijs voor jeugdigen aan Peter Pauwels (geboren 1 november 1961). De teelt van tomaten werd in september 1977 beëindigd op 536 ha. Dit is bijna 50 ha of 10% meer dan in september 1976 Op 1 oktober 1977 was de "stand" 912 ha tegen 883 ha vorig jaar. Dit o.m. blijkt uit een door het C.B.S. gehouden steekproef "Tuinbouwgewassen onder glas" per 1 oktober 1977. Zoals bekend mogen 16- en 17-jarigen vanaf 1 november geen trekkers meer besturen zonder dit rijbewijs, dat de Stichting Examens voor de Georganiseerde Landbouw afgeeft. Ter regeling van de afgifte van het trekkerrijbewijs heeft de minister van Landbouw een commissie ingesteld. Hierin zijn overheid en bedrijfsleven gebundeld. Zij stelt de exameneisen vast, verzorgt de opleiding en begeleiding van docent-examina toren en ziet toe op het verloop van de examens. Zij heeft tevens de richtlijnen voor de kursussen voor de opleiding tot het trek kerrijbewijs voorbereid. De heer van der Schans deelde mede dat het streven erop is gericht aan elke agrarische school een examinator te verbinden. Momenteel zijn reeds 80 docenten bevoegd dit examen af te nemen, terwijl er nog 30 in opleiding zijn. Jeugdigen die geïnteresseerd zijn in deze (korte) opleidingskur- sus, kunnen reeds vanaf drie maanden voor hun 16e verjaardag hieraan deelnemen. Het trekkerrijbewijs wordt direkt na het met goedgevolg afleggen van het examen uitgereikt. Komkommers Ook de geruimde oppervlakte komkommers was in september 1977 groter dan vorig jaar (319 resp. 226 ha). De nog aanwezige oppervlakte per 1 oktober 1977 bedroeg 506 ha. Deze opper vlakte is ieté kleiner dan die op dezelfde datum in 1976 (516 ha). Sla De aanplant van sla bedroeg in september 1977 603 ha. Dit is 75 ha of 14% meer dan de aanplant in september vorig jaar. De geoogste oppervlakte was kleiner dan vorig jaar (23 resp. 48 ha). Op 1 oktober 1977 was aanwezig 632 ha. In vergelijking met vorig jaar betekent dat een toeneming met ongeveer 50 ha of 9%. is iedereen welkom, ook al weet u van wijn weinig af. Voor nadere inlichtingen omtrent de wedstrijd kunt u zich wenden tot de heer R. Voermans, Hooghout 32b te Breda. Wilt U eventueel toetreden tot de Zeeuwse wijnmakersklub dan kunt u bellen naar de heer Luteyn, tel. 01180-25711, en voor Brabant naar de heer van de Heuvel, tel. 01835 - 1616. Wijn maken is voor onze land- en tuinbouw eigenlijk een randgebied, niettemin is het een liefhebberij die snel aan belangstelling wint. Ook onder onze fruittelers zijn er wel die van hun eigen fruit wijn maken. Volgens de huidige wetgeving is het eigenlijk een verboden hobby, maar zolang men de eigen gemaakte wijn niet verkoopt, wordt een vervolging door de justitie geseponeerd. Landelijk wordt deze hobby momenteel georganiseerd in een nationaal verenigingsverband en de wijnmakers in Zeeland zijn hierin erg aktief. De mensen die in klubverband deze hobby bedrijven zijn in vergelijking met degene die nergens bij zijn aangesloten maar een kleine groep. Schattingen komen neer op 10.000 personen die zelf wijn maken. Hierbij is dan 750.000 hectoliter wijn en 225.000 kg suiker betrokken. De schatting is aan de lage kant. In Zeeland en Brabant b. v. zijn er wijnmakers die per jaar al 400 liter zelf brouwen. De meeste vruchtenwijn echter wordt industrieel gemaakt, o.a. de goedkope vermouth. Kruisbessenwijs smaakt naar Rijnwijn T 1 n Zeeland zijn de wijnmakers verenigd onder de naam van "Zeeuws Amateur Wijngilde" met als spreuk Luctor et Fer- mento. De voorzitter is de heer M. Luteyn, en de sekretaris J. van Schaik. In Brabant is de voorzitter de heer J. van den Heuvel. Al het Zuid-Westelijke fruit is geschikt om wijn van te maken. Appels, peren, pruimen, maar vooral ook kleinfruit, zoals bessen en bramen voldoen goed. Een goede kruisbessen- wijn doet veel denken aan een Rijn- of Moezelwijn. Er zijn zelfs liefhebbers die trachten de Champagne te imiteren, daarvoor worden niet al te rijpe kruisbessen gebruikt. Ook in het wild groeiend fruit kan worden gebruikt, zoals wilde bramen, vlier bes, vogelkers en duindoorn. Wedstrijd wijnmaken in Breda O p 26 november zal te Breda in het Euromotel voor de derde keer een nationale wedstrijd wijnmaken worden georganiseerd. Overigens zullen er nu ook Belgen wijn inzenden ter vergelij king met het eigen produkt. Een internationale jury zal de in gezonden wijnen keuren en beoordelen. Iedereen kan er aan meedoen. Wanneer u toevallig thuis een goed eigengemaakt wijntje heeft staan, stuur het dan maar op. Op deze wedstrijddag Recept Wienpeeënwien gang, welnu we kregen van de heer Luteyn het volgende recept voor Wienpeeënwien winterwortels 3 kg suiker 1.3 kg rozijnen 0,2 kg citroenen 2 stuks of 10 gram citroenzuur vijf liter water (verder nog wat gist). Was de wortels en snij ze Fijn, breng ze daarna zachtjes aan de kook en laat ze zachtjes sudderen, vooral niet tot prut laten koken. De kooktijd bedraagt ongeveer 20 minuten. Het kookvocht moet door een doek worden gezeefd, vooral niet persen of wringen anders wordt later de wijn niet helder. Nu het totale volume op 5 liter brengen en dan na het afkoelen 5 gram gist toevoegen. Vervolgens dit mengsel op een warme plaats zetten, niet warmer dan 28 graden C. Wel moet u dagelijks de fles schudden. Het gistproces duurt vier tot zes weken. Wanneer de wijn helder gaat worden, moet u het vocht met een slangetje overhevelen in een andere fles en daarna koel wegzetten. Laat het maar een jaar staan, en ga dan eens proeven, volgens de wijnmakers in Zeeland zult u er dan versteld van staan. 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 12