De oogst van prei vergt nog veel arbeid B ij het gewas prei zijn de laatste jaren nogal wat nieuwe ontwikkelingen op gang gekomen. Vooral in het zuiden van ons land is er een doorbraak naar het telen van prei met een langere witte schacht. Deze nieuwe teeltmethode komt pas goed tot zijn recht wanneer men hierop met het planten en het oogsten inspeelt. H et aantal arbeidsuren in de herfst en winterprei-teelt voor consumptie varieert van 900 tot 1400 uren per ha. De oogst vergt hierbij 70 80% van het totaal. Door het dieper planten van de prei is het oogsten met de hand nog arbeidsintensiever gewor den. Het aantal benodigde arbeidsuren bij de oogst wordt verder sterk bepaald door het plantgetal per ha. Mede door het dieper planten is het aantal planten per ha nog toegenomen, hetgeen uiteraard meer uren vergt bij de oogst en het veilingklaarmaken. D oor de diverse toepassingsmogelijkheden van "schudlich- terk" zijn er nogal wat merken op de markt gekomen. Om prei goed te lichten zijn er enkele eisen waaraan dit hulpmiddel beslist moet voldoen. -G oede diepteinstelling. Een goede diepteinstelling is be langrijk omdat prei die boven de wortels wordt afgesneden een afwijkende kwaliteit heeft. M isschien zit er enige toekomstmuziek in een lopende band systeem bij het schoonmaken van prei in de schuur. Gedacht wordt dan aan een lopende band-systeem waarbij de prei vanaf de wagen zodanig gelegd wordt dat wortels en bladtoppen me chanisch kunnen worden verwijderd. Het verder schoonmaken, sorteren en inpakken kan dan bijv. aan een draaitafel achter de band gebeuren. Consulentschap voor de Tuinbouw te Tilburg Ing. W.A. van Mullem Bij de consumptieprei gebeurt het planten daarom vrij algemeen met een gatenponsmachine. Er zijn thans diverse goede gatenponsmachines op de markt. Wil men echter tot een goed eindresultaat komen dan moet ook de oogstmethode aan deze nieuwe teeltwijze aangepast worden. Oogst arbeidsintensief Alhoewel de oogst van prei nog overwegend met de hand ge beurt zijn er naast enkele experimentele oogstmachines toch enkele hulpmiddelen die sterk arbeidsbesparend en verlichtend werken. Lichters O mdat het lossteken van diep geplante prei te arbeidsinten sief en te zwaar werk is zijn het afgelopen jaar vele lichters op de markt gekomen. Enkele in de praktijk gebruikte typen zijn: U mes Wordt de prei op bedden geplant dan kan deze met een U vormig mes, achter op de trekker bevestigd, worden losge- reden. Bij deze methode blijft de prei nog vrij vast in de grond staan. Om dit euvel op te vangen worden achter op het mes vaak een drietal geleidings-tanden gemaakt. Deze brengen de prei iets omhoog. In plaats van de starre lichter wordt steeds meer gebruik gemaakt van de z.g. schudlichter. Deze lichters be staan uit een recht of V vormig mes met daarachter een as waarop tanden zitten. Deze worden via een tandwielkast of een ander systeem aangedreven. Bij dit systeem is iets min der trekkracht nodig en de diepgeplante prei wordt beter losgereden. De besparing die met deze lichter wordt verkre gen t.o.v. het opgrepen met de hand ligt tussen de 75 en 120 manuren per ha. Plant men de prei niet op bedden dan kunnen de z.g. versteklichters worden toegepast. Hierbij wordt meestal maar een rij tegelijk genomen. Voor een goe de werking van een versteklichter is een container meestal een vereiste. De lichter met schuddende tanden wint steeds meer terrein. Eisen, lichters - Vrije doorlaathoogte. Deze moet minimaal 65 cm zijn om gewasbeschadiging tegen te gaan. Breedte. Afhankelijk van hoe de prei geplant wordt is een minimale breedte van 130 cm vereist. Instelmogelijkheden. Naast het feit dat het mes voldoende diep de grond in kan, moet ook de hoogte van de slag van de beweegbare tanden ingesteld kunnen worden. Vooral op lichte en/of droge zandgrond mag deze niet te groot zijn daar de prei anders los door elkaar komt te liggen. Algemeen moet de hoogte van de slag zodanig zijn dat de prei nog juist los in de grond blijft staan. - Construktie. Daar de lichters vaak 25 k 30 cm in de grond gaan moeten deze een stevige construktie hebben. Met name bij het oogsten van winterprei wanneer de omstandigheden vaak slecht zijn zien we nogal eens dat er een lichter sneuvelt. Vooral de as waarop de beweegbare tanden zitten moet voldoende dik zijn, zeker wanneer deze maar aan één kant wordt aangedreven. - Snijmes met scherpe hoeken. Het mes van de lichter moet scherp en glad zijn om het stroppen te voorkomen. Het beste is, dat het mes recht is of een V vorm naar binnen toe zodat het gewas bij het lichten niet buiten de lichter komt. Bewegende preilichters vragen minder trekkracht en maken diepgeplante prei goed los. Om het stroppen bij de hoeken van het mes tegen te gaan moet deze goed scherp zijn of men moet voor de lichter op de hoeken 2 meskouters bevestigen. Punten waarop men moet letten bij het lichten Snelheid van het trillen. De snelheid van het trillen die meestal door het aantal toeren van de aftakas wordt bepaald moet zodanig zijn dat de prei gemakkelijk uit de grond wordt gehaald maar toch zoveel mogelijk recht blijft staan. De hoogte van de slag moet instelbaar zijn. Vooral bij losse droge grond mag deze niet te groot zijn. Gewasbeschermers voor de trekkerwielen zijn een onmis baar hulpmiddel. Gebruikt men deze niet dan wordt er veel blad beschadigd of stuk gereden. Het beste voldoen de hydraulisch te bedienen gewasbeschermers. Bij het schoonmaken van prei in de schuur wordt deze vanaf het zwad met de wortels naar buiten op een wagen gelegd. Oogsten op het veld I ndien de weersomstandigheden het toelaten is de snelste methode het oogsten, schoonmaken en sorteren op het veld. Nadat het fust is uitgereden op het veld, gebeurt het rooien, schoonmaken, wortels inkorten en blad afsnijden in één bewer king als de planten zijn losgereden worden ze met één hand uit de grond genomen terwijl met de andere hand de wortels tot vlak onder de bodem worden afgesneden. Hierna worden één of twee buitenbladeren afgestroopt. Vervolgens wordt de plant omgedraaid en met een mes de bladeren ingekort. De plant wordt daarna in de kist gelegd. Om bladbreuk te beperken moet men de prei bij het uit de grond trekken zo diep mogelijk bij de schacht pakken. Samenvatting Diepgeplante prei die goed geoogst wordt kan een kwaliteits- produkt geven... Veilingklaarmaken in de schuur B ij het oogsten van late herfst- en winterprei zijn de weers omstandigheden meestal zodanig dat een groot gedeelte van de oogst in de schuur plaats vindt. Deze werkmethode vergt dooi zijn extra handelingen en transport meer arbeidsuren. Daai staat tegenover dat de werkomstandigheden beter zijn. De meest gebruikelijke en snelste werkmethode ziet er als volgt uit. Na het lichten worden de planten met beide handen uit de grond getrokken, afgeklopt en op zwad gelegd. Hierna wordt het gewas op een lage platte wagen of een pallet gelegd. Om de vervuiling te beperken, bladbreuk tegen te gaan cn om de prei bij het schoonmaken in de schuur makkelijk te kunnen pakken moet deze met de wortels naar buiten worden gelegd. In de schuur kan nu vanaf de wagen of pallets worden schoon gemaakt en gesorteerd. Toekomstbespiegel ingen O mdat de oogst van prei zeer arbeidsintensief is wordt ge zocht naar oogstmachines. Enige ervaringen zijn reeds opge daan met de Dzense A.S.A., preioogstmachine en een oogstma- chine van de Fa. Baayens uit Roosendaal. De prei wordt door een schaar gelicht. Twee torpedo's draaien de bladeren van de plant bij elkaar, waarna deze tussen 2 V snaren geklemd naar een dwarsband worden afgevoerd. De grond aan de wortelpruik wordt door een vibrator afgeschud terwijl het bovenste gedeelte van de bladeren door 2 roterende messen wordt afgesneden. Tot nu toe is zeker voor consumptie-prei de werkwijze van de ma chines nog onvoldoende. Het produkt wordt vaak nog bescha digd en zeker bij nat weer sterk vervuild zodat er nog te veel schoningsuren nodig zijn. Lopende band Gewasbeschermingselementen voor de trekkerwielen is een ver eiste. De oogst van prei is arbeidsintensief. Schudlichters geven een arbeidsbesparing. De lichters moeten stevig van constructie zijn en goed afgesteld worden. Een vrije doorlaathoogte van 65 cm is vereist. Gewasbeschermers voor de trekkerwielen is eveneens vereist om de bladbreuk te beperken. Oogst op het veld gaat het snelst maar is vanwege de slechte werkomstandigheden vaak niet mogelijk. Er zijn enige ontwikkelingen om het oogsten en schoonmaken van prei te mechaniseren. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 11