w anneer men tot mechanische koeling over wil gaan, is het verstandig zich eerst goed op de hoogte te stellen van de volgende mogelijkheden: Mechanische koeling van uien en knolselderij Voor wintergerst nog geen belangstelling Ga eens naar de vergadering en zet de T.V. uit Open dag landbouwpraktijkschool "Prins Willem" te Schoondijke D e vraag of mechanische koeling voordelen geeft, kan bevestigend worden beantwoord. Gelet op de houdbaarheid van het produkt is mechanische koeling een bewaarmethode bij uitstek. Uien Knolselderij Enkele tips KORTE WENKEN C.A.R.-Zevenbergen De aanhoudend gunstige weersomstandigheden hebben het gevolg dat het werk op de Walcherse bedrijven zeer vlot ver loopt. Het mooie nazomerweer heeft ook een gunstige invloed op de kwaliteit van het werk, zoals het zaaien van wintertarwe en de daaraanverbond'en grondbewerkingen en het winter- voorploegen. Op sommige bedrijven is de inzaai van wintertar we nog vóór eind oktober klaargekomen. Andere bedrijven moeten per eind oktober nog beginnen met de inzaai. Deze hechten nog wat meer waarde aan een latere inzaai, in verband met kansen van overgang van ziekten. Voor de teelt van win tergerst is er in ons gebied geen belangstelling. Voorzover tot op heden bekend is er geen enkel perceel gezaaid. Het fooien van de bieten gebeurd tot op heden ook onder gunstige omstandigheden. Nu het begin november is, lijkt het raadzaam om alle bieten te rooien. Er zijn ook van vorig jaar weer voorbeelden in de praktijk bekend, dat op laatgerooide percelen, waar de struktuur van de grond ernstig had geleden, het daaropvolgende gewas maar zeer matige resultaten heeft gegeven. Ook voor de veehouderij zijn de omstandigheden gunstig. Er is tot op heden nog een behoorlijke grasgroei, zodat de winter voorraden nog onaangeroerd kunnen blijven. Extra werk is er aan de veeverzorging tot op heden niet geweest. We hebben de indruk dat er nogal wat minder bi^tenkop en -loof wordt inge kuild dan voorgaande jaren. Een schatting is dat dit ongeveer 50-50 is. 50% voederwinning, 50% onderploegen. De berichten over de op handen zijnde sluiting van de "melk fabriek" in Middelburg zijn door sommigen wel met gemengde gevoelens ontvangen. In een tijd dat men "100 jaar landbouw coöperatie" herdenkt doen deze berichten wel een beetje wrang aan. We hebben de indruk dat vooral de ouderen onder de collega's, die de opbloei van Het bedrijf hebben meegemaakt en er soms daadwerkelijk aan hebben meegewerkt, er wel de meeste moeite mee hebben. Ook voor het personeel en de werkgelegenheid in ons gebied is het geen prettige zaak. Op het gebied van de industriële verwerking is het een verarming voor de streek. De melkleveranciers zelf zien deze reorganisatie niet al te zwaar in, zo is onze indruk. Wanneer dit alles nodig is voor een efficiënte werkwijze en een gunstige uitbetalingsprijs voor de melk tot gevolg heeft, dan kan men met de gang van zaken instemmen. Was men indertijd niet gefuseerd, dan had men ook de boot gemist. In de hedendaagse melkverwerkingsindustrie is voor een kleine zelfstandige fabriek geen plaats meer. Mogen we nog even herinneren aan de stemming op 16 novem ber aanstaande vbor de verkiezing van de persoon die de beta lers van de heffing oppervlaktewater verontreiniging in het be stuur van het Waterschap Walcheren vertegenwoordigen. Door maximaal negen hokjes rood te maken kunt u hier nog invloed uitoefenen op de gang van zaken. Als agrariërs gaat onze voor keur uit naar de agrarische georiënteerde kandidaten! De mooie herfst heeft de maisoogst vlot doen verlopen in Oost-Brabant. Ze is nu ook overal wel geruimd. Toch hadden velen als ze dit mooie weer hadden verwacht nog wel later geoogst. Veel van de eerste mais was nog erg groen en nat. Maar ja, op de lagere percelen kun je ook weer niet te lang wachten anders kom je er met die zware machines niet af. De opbreng sten waren door elkander zeer goed en overal zie je ook grote kuilen liggen wat toch een groot verschil is met de vorige herfst. De staltijd nadert snel. Als het weer omslaat en de eerste tekenen zijn er voor' dan gaan er al vlug veel koeien naar de stal. De meeste melkkoeien worden 's nachts al binnen gehouden. En het jongvee dat zo lang buiten blijft groeit alleen nog in het haar en daar moet je later weer lang tegen voeren. We hebben ook kennis kunnen maken met de eerste "Medeverantwoordelijk heidsheffing". Dit is 'n mooie naam voor de heffing die we op de melk hebben gekregen. We zullen hopen dat het niet te lang zal gaan duren. De laatste weken werd er nog veel gras ingezaaid. Dit gebeurd vooral op de maispercelen. Men riskeert dit nog, al werd er vroeger altijd gezegd, dat het voor half september moest gebeuren. Bij een gunstige winter zijn we volgend jaar toch al gauw één snede voor. Het vergaderseizoen breekt ook weer aan, we zouden iedereen aan willeasporen de T.V. eens te laten voor wat ze is. Voor een bestuur is het ook prettig als er eens meer zijn als bestuur en spreker. Op ZATERDAG 12 NOVEMBER is er een open dag op de landbouwpraktijkschool "Prins Willem" te Schoondijke. Men kan er terecht van 's middags twee tot vijf uur. Het personeel en leerkrachten zullen aanwezig zijn om bezoekers op al hun vra gen over de school van antwoord te dienen. Deze open dag wordt gehouden naar aanleiding van de in gebruikneming van een nieuwe praktijkhal die op vrijdag 11 november officieel zal worden geopend. C.A.R. Zevenbergen SPEC. BOERDERIJ BOUW EN -INRICHTING Ing. C A M. van Bragt Daar het mogelijk is om steeds over de gewenste lage temperatuur te beschikken, kunnen ademhalingsverliezen tot een minimum worden teruggedrongen. Daarnaast zijn diverse bewaarziekten te voorkomen. O, nderzoekingen hebben uitgewezen dat spruitvorming is te voorkomen, wanneer de uien bewaard worden bij een konstante temperatuur van 0 tot -1 V2 graad C. Met behulp van mechani sche koeling zijn deze temperaturen in de hand te houden. Ondanks dat spruitvorming ook tegegaan kan worden door toepassing van antispruitmiddelen gaat de praktijk voor een langdurige bewaring toch steeds meer over naar de bewaring door middel van mechaniscche koeling. Wanneer men de uien af wil zetten in de maanden mei - juni en daarbij verzekerd zijn van een goed kwaliteits produkt, dan is bewaring in een mechanisch gekoelde ruimte noodzakelijk. Bij de koeling kunnen twee systemen worden gevolgd 1. Na droging direkt terugkoelen tot -IV2 graad C 2. Na droging een lage temperatuur met buitenlucht zien te bereiken en de mechanische koeling toe gaan passen in de maanden december of januari. De laatste koelmethode wordt ook wel genoemd de ondersteu nende koeling. Bij de ondersteunende koeling kan de kapaciteit van de koelmachine aanzienlijk worden verminderd. Wanneer uit een gemaakte berekening, met een inkoeltijd van 20 dagen, blijkt dat een kapaciteit van 105 K.kal/uur per ton nodig is, dan geeft een berekening met een ondersteunende koe ling slechts 57 I^.kal/uur per ton aan. Wordt dit omgerekend naar de vermogensbehoefte in p.k.'s dan is dit een verschil van 0.25 p.k. per ton ten voordele van de ondersteunende koeling. Bij deze berekening is er echter van uitgegaan dat bij de bouw van de bewaarruimte minimaal een k-waarde van 03 voor de wanden en 0.4 voor het dak gehandhaafd wordt. Om geen koude in de koelruimte te verliezen, moeten niet alleen goed geïsoleerde deuren worden aangebracht, maar het openen van deze deuren moet tot een minimum beperkt blijven. Voor een goede kontrole op de temperatuur in de koelruimte is men dan ook aangewezen op een systeem waar de temperatuur afgelezen kan worden buiten de gekoelde ruimte. Verder is het noodzake lijk dat de temperatuur op verschillende plaatsen in de cellen gemeten kan worden. Dit om een goed inzicht te kunnen ver krijgen over het temperatuurverloop. Voor dit doel zijn zeer goede meetinstrumenten met voldoende aansluitingen voor meetvoelers in de handel te koop. Door mechanische koeling meer bewaarmogelijkheden Geen verbetering van kwaliteit We moeten wel bedenken dat mechanische ventilatie het inge brachte produkt niet verbeterd. Wanneer een goed produkt wordt ingebracht, is het wel mogelijk om de goede kwaliteit te behouden, mits de te nemen maatregelen goed worden uitge voerd. Na droging van de uien is de juiste bewaartemperatuur 0 tot -1 V2 graad C bij een luchtvochtigheid in de bewaarruimte van 90%. Af en toe zal het nodig zijn wat buitenlucht te laten toestromen om voldoende zuurstof in de bewaarruimte te handhaven. O m een produkt zoals knolselderij laat in het voorjaar af te leveren van goede kwaliteit, met een zo gering mogelijk verlies aan schurft, rot en indrogen, is mechanische koeling de meest gewenste bewaarmethode. De bewaartemperatuur die konstant moet worden gehandhaafd, is x/i tot -1 graad C. Knolselderij moet niet te droog worden bewaard en vraagt dan ook een hogere luchtvochtigheid dan uien, n.l. 95%. Veel intern ventile ren is niet noodzakelijk, omdat hierdoor indrogingsverliezen optreden. Is de gewenste temperatuur bereikt, dan kan worden volstaan met alleen 's nachts de koelmachine te laten werken. Een bijkomend voordeel is, dat dan gebruik kan worden ge maakt van de goedkopere nachtstroom. Door verstandig te ventileren en te koelen, kan er bij mechani sche koeling van knolselderij nog veel worden bezuinigd op stroomkosten. Wat de bewaarruimte betreft, moeten dezelfde eisen worden gesteld als bij bewaring van uien. Dit geldt ook voor de waarnemingen van temperatuur in de te koelen ruimte. - welke koelmachine verdient de voorkeur. - hoe is het gesteld met de krachtaansluiting. In de meeste gevallen is een extra aansluiting noodzakelijk. - Is de mogelijkheid van aansluiting aanwezig en waar moeten de kosten op worden geraamd. - Is de bestaande bewaarplaats om te bouwen en welke kosten zijn er aan verbonden. Wanneer tot algehele nieuwbouw wordt besloten, is het zeer verstandig om vooraf advies in te winnen om onherstelbare fou ten te voorkomen. AKKERBOUW ALS HET EEN DAG REGENT, kunt u prima de werk tuigen die u niet meer nodig heeft schoon spuiten. Als u zelf een regenpak aantrekt, blijft u droog en het voorweken gaat vanzelf Na afloop alle lagers van nieuw vet voorzien en de blanke delen invettenvoorkomt veel onnodige roest. Maak vast een lijstje van de onderdelen die aan vervanging toe zijn! LEES UW KNOLSELDERIJ KONTRA KT nog eens door. Dan weet u wat er in staat over leveringsvoorwaarden en over de tarrabepaling. Maak zo nodig een tijdige af spraak wanneer u uw knollen kunt en moet leveren. Want alleen een goede afspraak geeft een goede scheiding. DE ROOI MACHINES EN het transport geven veel spo ren in het land. Ploegt u nu in dezelfde richting dan krijgt u problemen met de rijsporen. Door overdwars te ploegen, heeft u minder problemen en is uw ploegresultaat veel beter. Beter een halve dag langer ploegen dan een winter lang een ongelijk perceel. UW BEREGENINGSAPPARATUUR zult u vooreerst wel niet meer nodig hebben. U kunt het dus opbergen. Zorg echter dat al het water uit de pomp en uit de buizen verwij derd is, want een plotseling invallende vorst heeft al veel mensen verrast en water dat bevriest, zet nog steeds uit met alle gevolgen van dien. HEEFT U AARDAPPELEN zitten in een ruimte die niet voor vorst is beveiligd dan wordt uw risiko met de dag groter. Er zijn 2 mogelijkheden: U zorgt voor materiaal om inval lende vorst tegen te gaan of u bijt door de zure "aard''appel heen en gaat over tot verkoop. Bij het laatste weet u waar u aan toe bent en bij het eerste moet u nog investeren. Nie mand kan u raden, u moet zelf kiezen. VEEHOUDERIJ HET GEZEGDE "JEUK IS ERGER DAN PIJN" is waarschijnlijk evenveel overdreven als het gezegde "borste len is voeren In ligboxstallen kunnen de koeien zichzelf borstelen, mits u zorgt voor een goede aangebrachte borstel. Eigenlijk is het onbegrijpelijk dat op sommige van deze stallen geen borstel is aangebracht. U KENT ZE REEDS OP AFSTAND, de donkergroen- gekleurde bladkool- en stoppelknolpercelen. Laat deze ge wassen eerst op nitraat onderzoeken voor U tot vervoederen overgaat. Begin altijd met gespreide kleine porties. Boven dien is het raadzaam om tevens dit groenvoer aan te vullen met graan- of graszaadstro. Denk om voldoende ruwvezel. VOER DROOGSTAANDE KOEIEN niet te energierijk. Meestal is het grondrantsoen ruim voldoende tot 14 dagen voor het afkalven. Een te rijke voeding in deze periode werkt kalf- en slepende melkziekte in de hand. Ook is meermalen gekonstateerd dat bij te hard voeren, tijdens de droogstond, de kans op klauwgebreken toeneemt. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 6