Uitbreiding tandheelkundige hulp De pachtwet in de praktijk D e ziektekostenverzekeraars in Nederland hebben be sloten om met ingang van 1 januari 1978 de tandheelkun dige hulp voor kinderen van 0 t/m 9 jaar automatisch in het verstrekkingspakket op te nemen. N u voor de kinderen geboren na 31 december 1968 een gun stige regeling is ontworpen komt de bestaande tandartsverze kering toch wel in een schril daglicht te staan. Het inscharen van vee Ook de Vereniging voor Ziekenhuisverpleging Zuid en Noord (Z.H.V.) waarbij de meesten uwer verzekerd zijn, doet daaraan mee. Tot nu toe was het zo, dat u zich wel tegen tandartskosten verzekeren kon, maar dan moest dit worden aangevraagd. De uitkeringsvoorwaarden waren tot nu toe overigens dermate gering dat het weinig aantrekkelijks had zich tegen tandartskosten te verzekeren. Welnu, daar komt nu een drastische wijziging in voor de kinderen van 0 t/m 9 jaar of anders gezegd voor alle kin deren geboren na 31 december 1968. Zij gaan dus auto matisch onder de tandheelkundige hulp vallen, zonder dat voor hen een afzonderlijke premie wordt berekend. De bedoeling is, dat deze kinderen ook bij het ouder worden onder de nieuwe regeling blijven vallen. De tandheelkundige vergoeding is voor deze kinderen overigens niet volledig. De vergoedingen bedragen gemiddeld 80% van de werkelijke kosten. Voor de onderscheidene ingrepen zijn ver goedingsnormen vastgesteld en wel als volgt: halfjaarlijks onderzoek tot een maximum van 15,20 per keer, fluoride-applicatie boven- en onderkaak tezamen tot een maxi mum van 26,80 per behandeling; ten hoogste twee maal per kalenderjaar, instruktie mondhygiëne tot een maximum van 20,80 per in- struktie; ten hoogste twee maal per kalenderjaar. eenvlaksvulling (-restauratie) tot een maximum van 24,- per vulling, tweevlaksvulling (-restauratie) tot een maximum van 38,80 per vulling, drievlaksvulling (-restauratie) tot een maximum van 50,80 per vulling, wortelkanaalbehandeling per element kompleet (exklusief de definitieve restauratie) tot een maximum van 60.- per kom- plete behandeling, extraktie tot een maximum van 24,— per element. Nemen bovenbedoelde kinderen deel aan een schooltandver- zorgingsdiénst (STD) of aan een kleutertandverzorgingsdienst, aangesloten bij de NVST, dan vindt bovenstaande regeling geen toepassing, doch geschiedt vergoeding konform de tarieven, zoals die door de betrokken STD en kleutertandverzorgings dienst in rekening wordt gebracht tot een maximum-bedrag van 100,— per schooljaar of in geval van kleutertandverzorging per kalenderjaar. Voor het schooljaar 1978 wordt vergoed 60% van de bijdrage verschuldigd aan de STD tot ten hoogste Voor ouderen dan 9 jaar Vandaar, dat het bestuur van de Z.H.V. besloten heeft ook daaraan wat te doen. Er zijn nieuwe voorwaarden opgesteld, waaruit belangrijk hogere vergoedingsnormen voortvloeien. A. Preventieve behandelingen Hieronder te verstaan: fluor-applicatie, instruktie mondhygië ne, instruktie voeding en oefening mondhygiëne. Vergoeding maximaal 20,— per jaar per verzekerde, (was nihil) B. Conserverende behandelingen le. Eén- of tweevlaksvullingen, maximaal 2 per jaar tot ten hoogste een bedrag van 55, per jaar per verzekerde (was 50.- 2e. Wortelkanaalbehandelingen (kompleet) 65,— per jaar per verzekerde (was 25,— 3e. Kronen, stifttanden' bruggen en meervlaks inlay's 150 per element tot een maximum van 450,- per jaar per verzekerde (was 60,— resp. 180,-) C. Prothetische behandelingen le. Bij aanschaf van een volledige prothese 200.- per verze kerde mits betrokkene 2 jaar voor deze verzekering is inge schreven (was 200,— per 5 jaar) 2e. Bij aanschaf van boven of onderprothese 100,— per ver zekerde mits betrokkene 2 jaar voor deze verzekering is in geschreven (was 100,— per 5 jaar) 3e'Partiële prothese: Bij aanschaf 50,— plus 15,- per element of bijplaatsing daarvan (was 8,— per element) D. Gebitsregulatie Gebitsregulatie tot 50% van de kosten met een per jaar per verzekerde (was nihil) maximum van 150' E. Extrakties Het bedrag van de kosten tot maximaal 5 extrakties per jaar per' verzekerde (was nihil) F Schooltandverzorging Vergoeding 80% van het bedrag dat door de schooltandverzor- gingsdienst in rekening wordt gebracht tot een maximum van 80,- perjaar(wasj 10,— per jaar) N.B.: a. Vergoeding voor konsulten vindt niet plaats. b. Onder "jaar" wordt verstaan "kalenderjaar". Indien in de loop van een jaar inschrijving plaats vindt, worden de rech ten evenredig verminderd. c. Bij uitkering voor prothesen telt het tijdvak van inschrijving van de TC/TD-verzekering mee. Opmerkingen Tussen haakjes is de oude regeling vermeld. U ziet derhalve een aanzienlijke verruiming van de vergoedingen. Dat hiertegenover een behoorlijke premieaanpassing moet staan zal een ieder duide lijk zijn. Zij, die reeds bij de Z.H. V. tegen tandartskosten verze kerd waren betaalden daarvoor f 36,— per jaar en voor kinderen tot 16 jaar f 27, - De nieuwe premie wordt nu f 84, per persoon per jaar voor alle gezinsleden met uitzondering van de kinderen geboren na 31 de cember 1968. Alle reeds verzekerden tegen tandartskosten zullen intussen een schrijven van de Z.H. V. hebben ontvangen. Duidelijk is, dat zij de nieuwe vergoedingsregeling zullen toejui chen en de daarbij behorende premie als onkoombaar zullen er varen. de L. V In de achter ons liggende periode zijn we vaak benaderd over de inscharing van vee. Waarschijnlijk zullen velen op het eerste gezicht reageren met de opmerking: "Wij zetten nu het vee op stal". En toch, wat was het geval? A schaarde vee in bij B. Men kwam tot overeenstemming in maart, ging in april om een insckaringsbewijs en in mei werd de aanvraag behandeld. Indien dan gevraagd werd: "Loopt dat vee al bij je buurman?" dan werd wat verwonderd ge keken en gedacht of gezegd: "Wat dacht u, dat we pas inscharen in augustus, nee dat doen we in het begin van de weidepcriode". "Dan spijt het me verschrikkelijk, werd er gezegd, wij kunnen u als grondkamer nu geen toestemming meer geven, want in artikel 66 van de Pachtwet staat het volgende geschreven". Het is verboden zonder voorafgaande goedkeuring van de Grondkamer gras of hooi anders dan per gewicht te ver kopen of ter verkoop aan te bieden of zich te verbinden vee ter inscharing aan te nemen. De Grondkamer verleent haar goedkeuring slechts indien op grond van plaatselijke land bouwbelangen van de aard van het onroerend goed of van de persoonlijke omstandigheden verpachting bezwaarlijk is. Het addertje dat hier onder het gras zit is dat men eerst goedkeuring moet hebben verkregen van de Grondkamer voordat het vee is ingeschaard. In de praktijk betekent dit dat u er voor moet zorgen dat u vóór het weideseizoen van 1978 een goedgekeurd inscha- ringsbewijs in uw bezit moet hebben. Wat betekent het als u het inscharingsbewijs niet hebt? Dan kan de huurder inschaarder of hoe je het ook noemt, vastlegging van pacht of onderpacht vragen. Gebeurd dit dan echt, hoor ik som migen zeggen. Hier is maar één antwoord op en dat Is: Niet minder dan vroeger! Maar een gewaarschuwd mens telt voor twee. Wat hier is geschreven op het gebied van het inscharen geldt alleen voor de provincie Zeeland en niet voor Noord-Brabant. In deze provincie is geen toestemming meer nodig voor het inscharen van vee door de Grondka mer. J.M. Er zijn woorden en uitdrukkingen waarmede wij ver trouwd zijn geraakt die wij dagelijks gebruiken en horen, die dus gemeengoed zijn geworden en die door velen toch niet of onvoldoende kunnen worden omschreven. Nu is het geven van definities niet zulk een eenvoudige zaak en daarbij word je bepaald als de vraag wordt gesteld zoals mij eens gebeurde, een definitie te geven van een paad en een rund. De eigen kenmerken van beide zoogdieren moesten duidelijk tot uitdrukking komen. Wij kennen allemaal deze dieren maar een duidelijke om schrijving is niet zo eenvoudig. Aan dit geval dacht ik toen mij de vraag werd gesteld om eens uiteen te zetten wat "inflatie" is. Een duidelijke en korte definitie. Nu zijn er twee betekenissen aangegeven in de grote "Van Dale". De eerste is een geneeskundige betekenis en geeft aan de opzetting, opgeblazenheid van het lichaam door gassen, dat is een betekenis die niet velen kennen terwijl de andere omschrijving luidt: overmatige "vermeerdering van bank biljetten die niet is gedekt door geld of goederen Inflatie is dus geldontwaarding. Inflatie is dus prijsstijgingen. Dat zijn drie woorden, inflatie, geldontwaarding, prijsstij gingen, voor dezelfde zaak. A Is dus de geldhoeveelheid toeneemt sterker dan overeen komt met de beschikbare hoeveelheid goederen, dan kan het evenwicht slechts worden hersteld door prijsstijgingen. Het evenwicht moet worden bewaard, de verhoudingen worden evenwel verbroken. A Is men de bankbiljettenpers in werking stelt, tegenwoordig noemt men dat monetaire financiering, terwijl er geen goe deren tegenover staan is het onvermijdelijk gevolg dat de prijzen stijgen. Het geld is dan ontwaard, minder waard geworden. Dat is economisch gezien een kwaad en niet alleen uit een economisch gezichtspunt maar ook uit moreel oogpunt ernstig te veroordelen. Vroeger was het zo dat de lonen op en neer gingen, niet de prijzen. Was er een groot aanbod van goederen dan waren de prijzen laag en bleef het evenwicht behouden. Tegenwoordig is dat niet meer, of in veel mindere mate het geval, de lonen stijgen sterker dan de arbeidsproduktiviteit en dan gaan de prijzen omhoog. Wij zeiden het reeds prijsstijging is een ander woord voor inflatie en uit vorenstaande moge blijken dat het systeem waarbij de verhouding, het evenwicht wordt verbroken tus sen geld en goederen, tot inflatie leidt. In het recente verleden is die verbreking van het evenwicht duidelijk tot uitdrukking gekomen wanneer geïmporteerde goederen belangrijk duurder werden. Als voorbeelden kunnen gelden, olie en koffie. De prijzen van deze grondstoffen hadden hun invloed op de indexcijfers van het levensonderhoud. De lonen werden herzien op grond van deze index-cijfers. De produktie ging echter niet om hoog. Er was een groter hoeveelheid nodig om dit te financieren en wij konstateren dus, prijsstijging; geldontwaarding; inflatie. Drie woorden, drie verschillende uitdrukkingen voor het zelfde verschijnsel. De oplossing van het inflatieprobleem is niet eenvoudig. Sommigen zeggen dat het een botsing is van systemen. Ieder is het er over eens dat maatregelen moeten worden genomen voor het tot stilstand komen althans beteugelen van de in flatie. Over de methoden en maatregelen bestaat evenwel geen eenstemmigheid. U zult van mij dit ook niet verwachten maar wel zult u het er mee eens zijn dat aller medewerking is vereist om de onza lige werking van de loon- en prijsspiraal zoveel mogelijk te beperken. Pa au we. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 3