W NOTA VAN WIJZIGING D e inspraak-procedure Nota Landelijke Gebieden is wat de land- en tuinbouw in het Z.L.M.werkgebied betreft inmiddels al weer achter de rug. De Zeeuwse reakties staan al op papier en aan het Brabantse verslag wordt de laatste hand gelegd. Bij de navolgende beschouwing staan de uitkomsten in Zeeland dan ook centraal. Voor zover de algemene lijn in Brabant afwijkt van die in Zee land zal daar nog nader op worden teruggekomen. Wel licht is het zelfs beter de beide provincies afzonderlijk te bespreken omdat Brabant er vanuit de nota bekeken duidelijk 'gekleurder'' opstaat dan Zeeland. „ZEGGE EN SCHRIJVE" D e Zeeuwse land- en tuinbouwwereld is duidelijk ook niet van plan de lasten van derden te dragen. Dit houdt onder meer in dat eventuele beheersovereenkomsten voor bepaalde - met grote zorgvuldigheid te kiezen ge bieden - wel geaccepteerd worden maar dan moeten er ook voldoende garanties zijn voor volledige schadever goeding. Bovendien moet er dan ook werkelijk sprake zijn van vrijwilligheid. Kiezen in vrijheid is juist voor de boer kiezen voor de natuurlijke weg. Een andere keus is er in B elangrijk is wat er nu met de inspraak-resultaten gaat gebeuren. Uit heel Nederland zullen deze resultaten bij eengebracht en gebundëld worden. Ongetwijfeld zullen daaruit bijzonder dikke boekwerken gaan ontstaan. De individuele inspreker zal in de konklusies zijn eigen me ning wel niet meer terugvinden. Dat is niet zo erg als in ieder geval de algemene lijn maar behouden blijft. Velen geloven echter zelfs daar niet in. Die houden het erop dat zo'n hele procedure slecht tot doel heeft: "verdeel en heers". Voor dat laatste zal de Nederlandse land- en tuinbouw op moeten passen. Dat mag niet gebeuren. Het is daarom nodig de eigen stemmen eens te meer te "bundelen". Want laat één ding nogmaals duidelijk zijn: zonder de vrijwillige medewerking van de land- en tuin bouw kan er in redelijkheid geen aantrekkelijk landelijk gebied voor iedereen blijven bestaan. N aast de inspraakprocedure nota landelijke gebieden loopt er in feite ook nog een andere procedure. Dat is de zgn. voorrangsinventarisatie relatie nota gebieden. Dat wil zeggen dat de provinciale besturen, dit jaar nog de in de relatienota genoemde voorrangsgebieden moeten toetsen aan het eigen provinciale ruimtelijke beleid. Voorrangsgebieden zijn gebieden die in aanmerking ko men voor beheersregelingen en/of voor reservaatvor ming. Nu gaat het er natuurlijk maar om of de inzichten die via deze voorrangsinventarisatie ontstaan gelijk zijn aan die van de inspraakprocedure nota landelijke gebie den. Dat kan, maar het hoeft niet. Het is al eerder geble ken dat de begrippen - "landschap" - en - "gebied" - door elkaar gehaald worden. Om dat duidelijk te maken via een voorbeeld: heggengebied is iets veel beperkters als heggenlandschap. "Gebied" is nauwkeurig omlijnd dus inhoudelijk beperkter. Het begrip "landschap" is veel ruimer. Als er dan ook nog onduidelijkheid bestaat over de buitengrenzen van een bepaald gebied cq. land schap dan dreigt de verwarring kompleet te worden. Een de verwarring wordt zeker kompleet als er ook nog ver schil van mening gaat ontstaan over de zonering van met name B- en C-gebieden: de bekende kat in het nauw kan dan wel eens rare sprongen gaan maken. Oggel. zuidelijke landbouw maatschappij Er zijn nog heel wat personen te vinden die destijds in hun jeugd gewapend met een dorsvlegel menig winterdag op de dorsvloer doorbrachten om het graan uit de aren te slaan. Daarna kwam de dorsmachine en vervolgens triomfeerden de maaidorsers. De mechanisatie voltrok zich in een hoog tempo. De jonge generatie heeft daarvan echter nauwelijks weet, zij werden geboren in de tijd van totale techniek. Geen wonder dan ook dat een demonstratie met een stoomdorsmachine die onlangs in de Flevopolder werd gehouden enorm veel belangstelling trok. leder zijn deel I n Zeeland is de afzonderlijke agrarische inspraakproce dure vrij soepel verlopen. In het begin was de belang stelling wat flauw maar dat werd steeds beter. De laatste avond waren er zo n vijftig deelnemers: agrarische vrou wen, boeren en werknemers. Helaas moet gezegd wor den dat de agrarische jongeren het wat hebben laten afweten. Jammer, het gaat toch vooral om hun toekomst. De diskussies waren overigens verrassend genuanceerd - maar eensluidend - van toon. Verrassend, niet zozeer voor de insiders maar wellicht wel voor diegenen die er van uitgingen dat de resultaten van zo n besloten "land- bouwklub" al bijvoorbaat vast zouden staan. Ter hunner geruststelling: de agrarische bevolking heeft het landelijk gebied beslist niet uitsluitend en alleen voor zichzelf op geëist. Andere belangen worden zonder meer gerespek- teerd: wonen, werken, rekreatie, natuur en milieu. Maar ook een redelijke ontwikkelingsmogelijkheid voor de land- en tuinbouw hoort dan duidelijk in het rijtje thuis. Op die punten waar de land- en tuinbouw in de nota landelijke gebieden te kort wordt gedaan is door de Zeeuwen dan ook een "nota van wijzigingen'' ingediend. Met als uitgangspunt: ieder zijn deel. Kiezen in vrijheid In dit nummer o.m. Z.L.M. voorlichting "De Pachtwet in Praktijk" pag. 3 Italiaanse landbouwminister fel tegen melkhef- fing pag. 4 Uit de Praktijk pag. 5 en 6 Knolselderij en uien mechanisch koelen pag. 6 Kan de kwaliteit van aardappelen verbeterd worden door profielverbetering pag. 7 Distriktsbureau houder J. Burger neemt afscheid pag. 7 Gijs van.Oostrum te Helmond heeft op tijd de bakens verzet pag. 8 en 9 Een passend voederschema voor zeugen en big gen pag. 10 Hoe gaat het toe bij de omschakelingspremie pag. 10 Tuintips pag. 13 Voor de vrouw pag. 15 feite niet. Want - en wanneer wordt het nu eindelijk door iedereen ingezien - zonder de land- en tuinbouw bestaat het landelijk gebied niet en zonder het landelijk gebied bestaat de land- en tuinbouw niet: Twee grootheden die volledig afhankelijk zijn van elkaar. I/Vat nu Voorrangsinventarisatie 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1