P.J. UiD [GELUID Het P.A.K.-gebeuren w K IP IR IV V M evrouw van Leeuwen had als onderwerp het Maatschap pelijk en Sociaal beleid van het Europese Parlement. De heer Braks behandelde het landbouwbeleid. R.A.K. - de Bevelanden Het jaarprogramma van R.A.K. Tholen/West-Brabant W WW mm mwmJ Belangstelling voor het boek Open Hof voor de Vrouw doe mee met een leeskring I REDAKTiE I KEES SCHIPPEFf JAARPROGRAMMA 1977- 1978 (voorlopig) 10 november. Algemene ledënvergadering met de heer J. Dijk graaf over de suikerindustrie en kontraktenstelsel - mengprijs- stelsel. Na afloop diskussie. Aanvang 20.00 uur in de Caisson te Biezelinge. December. Exkursie naar Mc. Caine Europe te Lewedorp (n.b.v.). 21 december. Studiedag van de Prov. Agr. Kommissie over de Grondpolitiek. Medio januari 1978. Een avond over de Veiligheid in de Land bouw (n.b.v.). Juni 1978. Proefboerderij de Rusthoeve en verder de Regionale Proegwedstrijd. Op de Algemene Ledenvergadering kan men zich op geven voor een kursus "Nieuwe spuitmiddelen en nieuwe spuittechnieken". Op deze vergadering is er ook nog een bestuursverkiezing; en kele leden zijn aftredend waaronder de voorzitter, allen zijn herkiesbaar. Interesse? Bel Wim Minnaard, tel. 01103 - 1232. De 3 C.J.O. - P.A.K. Zeeland organiseert net als vorig jaar weer een INSTRUKTIEAVOND, die in de eerste plaats bestemd is voor de bestuursleden van de Regionaal Agrarische Kommissies in Zeeland. Deze avond zal gehouden worden op: 15 november a.s. om 20.00 uur in de Caisson te Kapelle. Eventuele belangstellende jonge agrariërs zijn deze avond ook van harte welkom! De P.A.K. organiseert deze avond ter stimulering en onder steuning van de aktiviteiten in de Regio's. Want juist een goed gemotiveerd bestuur zal bepaalde aktiviteiten op touw zetten en ook de leden stimuleren en aktiveren om aan die aktiviteiten deel te nemen. Voor deze avond hebben wij Wien van de Brink' voorzitter van het N.A.J.K. uitgenodigd om een inleiding te houden over: De invloed van de jonge agrariër op het landbouwbeleid. Daarna zijn wij in de gelegenheid om met hem te diskussiëren over de volgende twee vraagpunten en stellingen t.a.v. die vraagpunten: Vraag 1: Hebben (zouden) de jonge agrariërs invloed (moeten hebben) op het huidige en toekomstige landbouwbeleid? 22 november. Bijeenkomst bij de N.C.B. over de nota "Land schappelijke gebieden" en zaken aangaande inrichting platte land. De heer Bankers van het Landbouwschap zal aanwezig zijn. 1 december. Bijeenkomst over het "Landbouwbeleid". De Ge westelijke Agrarische Cie. heeft dit onderwerp als een centraal thema in dit seizoen. - moet de bedrijfsuitbreiding in dit huidige tempo blijven doorgaan, of gaan we stabiliseren (middenbedrijven). - contingentering in z'n algemeenheid. (Hierover wordt in formatie uitgedeeld op de vergadering van 3 november). '- of.vul maar in! 21 december. Studiedag in Kapelle (Zuid-Beveland) georgani seerd door P.A.K. Zeeland over "grondbeleid". Verder in ja nuari nog een speciale vergadering over dit onderwerp. 16 - 20 januari. Kursusweek te Schoondijke over: elektriciteit en hydroliek. (2 groepen van max. 5 man). De voorrang geldt echter voor de opgaves via de enquête en zij die vorig jaar geen kans kregen. 23 - 27 januari. Kursus motoren voor een groep van 5 man. Januari en februari: 6 kursusmiddagen over belastingen (ver volg vorig jaar) en verzekeringen. Opgaves niet uitstellen: sekretaris A. de Schutter, Vlietdijk 12 te Dinteloord, tel. 01670 - 3571. Bij voldoende belangstelling exkursie naar een aardappel- of uienverwerkend bedrijf. In februari komen we nog een keer bijeen voor een aktueel onderwerp te zijner tijd. Tevens is 19 oktober j.l. opgericht een Agrarische Gespreksgroep "om op die manier een duidelijker beeld te krijgen en aandacht te schenken aan allerlei problemen van de jonge boer(in) voor een stuk meningsvorming". Interesse? Bel Marinus Geuze, tel. 01662 - 465. Overigens was er 3 november j.l. een gespreksavond over "Jonge boeren en de Suikerunie" met Dhr. Dijkgraaf. Stellingen: - Ja, de jonge agrariërs hebben enige invloed op het land bouwbeleid via het N.AJ.K. Dit is maar goed ook want onze belangen worden onvoldoende door de standsorganisaties behartigd. - Nee, de jonge agrariërs hebben geen invloed op het land bouwbeleid. Dit is jammer! Wij mogen wel mee praten, maar op de beslissingen hebben wij geen invloed. - Nee, de jonge agrariërs hebben als groepering op zich geen invloed het invloed op landbouwbeleid. Dit is niet nodig, want onze belangen worden door de standsorganisaties behartigd. Vraag 2: Worden onze belangen op dit moment goed behartigd? Wie doet dit en/of wie zou dit moeten doen (N.A.J.K./Standsorga nisaties)? Stellingen: - Onze belangen worden op dit moment redelijk goed door het N.AJ.K. behartigd. Zij zijn de aangewezen organisatie die onze belangen het beste kan verdedigen want zij bestaat uit vertegenwoordigers van ons jonge agrariërs! - Het N.AJ.K. zou de aangewezen organisatie kunnen zijn. Zij is dit niet, omdat zij niet ALLE jonge agrariërs vertegen woordigd (ongeorganiseerde) en een groot deel van de jonge agrariërs al lid zijn van een standorganisatie. Verder bezwaar is dat de meningsvorming NIET geschiedt aan de basis, maar de mening van het N.AJ.K. wordt aan de meningloze van bovenaf opgelegd. Dit heeft als gevolg dat de belangen die het N.AJ.K. pretendeert te behartigen NIET zijn van heel jong agrarisch Nederland. - Wij hebben helemaal geen behoefte aan een aparte jongere norganisatie om deze belangen te behartigen (wij hebben toch GEEN invloed). Dit kunnen de standsorganisaties veel beter voor ons doen. Naast de drie standsorganisaties nog 1 aparte jongerenorganisatie is teveel van het slechte. Beter 1 sterke standsorganisatie, waarin alle 4 worden opgenomen. Meningen genoeg dus! Wat is jouw mening? Kom naar deze avond toe en toets jouw mening aan die van je kollega's en aan die van Wien van de Brink! Het gaat immers om jouw belangen! Sophia Vermue - van 't Westeinde, sekretaresse van de P.A.K. VT HH HH B B IfcHl onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland BP Mm H Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Janser Een jaar of vijf geleden ging er een stencil uit in de Kring Schouwen-Duiveland van de Ned. Bond v. Plattelandsvrouwen, waarin 5 afdelingen opgenomen zijn, waarin gevraagd werd of er belangstelling bestond voor de oprichting van een leeskring. Hiervoor gaven zich 4 leden op' wat nogal een pover resultaat was. Deze dames echter lieten zich niet ontmoedigen en wisten nog 6 dames voor hun idee te winnen en zo werd met 10 dames uit 3 verschillende afdelingen gestart. Inmiddels zijn er nog 3 lees kringen bijgekomen, zodat er thans door 4 groepen op Schou wen-Duiveland aandacht aan literatuur (wat is literatuur?!) wordt besteed. De opzet is in alle 4 gevallen ongeveer gelijk, d.w.z. alle dames lezen hetzelfde boek, waarover door de leiding (één van de deelneemsters, hoeft niet deskundig te zijn, wel enthousiast) vragen zijn gemaakt. Hierover wordt van gedachte gewisseld, waarover dan soms diepgaande discussie's ontstaan. Op deze manier wordt bereikt, dat de boeken grondig gelezen worden. De keus van de boeken wordt in onderling overleg bepaald, waarbij ook de literatuurlijst van de Bond geraadpleegd wordt. Bij behandeling van een moeilijk onderwerp wordt wel eens een beroep gedaan op een deskundige, zoals een leraar Nederlands en een predikant, dit gold voor zeer moderne literatuur en een veelomvattend onderwerp. Een greep uit gelezen auteurs: Lampo, de Hartog, Wolkers, Mullisch, Vestdijk, Hella Haasse, Gallico' Bouman, Toffler, Huxley Ferguson e.a. Het is gebleken, dat door de dames niet altijd lektuur gelezen O p 7 oktober werd in de Flevohof een symposium gehouden met als thema: "EUROPESE BEWUSTWORDING VAN DE VROUW". De inleid(st)ers waren: de heer F.A. Wijsenbeek, sekr. gen. van de federatie van Liberale en Demokratische par tijen in de Europese Gemeenschap: Mevrouw J. van Leeuwen. 2e kamerlid C.D.A. en de Heer Ir. G.J.M. Braks, 2e kamerlid CDA. Mevrouw Waalkens Sytsma - Poll was discussieleidster. Gedurende het eerste deel van de ochtend woonde Prinses Beatrix het programma bij, terwijl haar echtgenoot bij dë ploegwedstrijden was. In verband met ons onvolprezen veer was ik zeer vroeg en vond een hele horde vrouwen druk in de weer met het opzetten van de stands, waar gedemonstreerd dan wel verkocht zou worden. Er wordt, waar nu bepaald de voorkeur naar uitgaat, maar omdat het min of meer verplicht is, de gekozen boeken te lezen, geeft het toch veel voldoening ook hiervan kennis te hebben gentT- men. Misschien interesseert het U, hoe het reilt en zeilt in zo'n lees kring: De groep telt 10 a 12 leden, die elke maand een vast bedrag afdragen aan de leidster. Deze koopt de boeken (meestal 3 of 4 exemplaren), maakt de vragen en deze rouleren dan bij 3 of 4 dames. Na behandeling neemt de leidster de boeken weer terug en na verloop van 3 of 4 maanden (de huiskamerbijeen komsten zijn eens per maand) heeft ze de beschikking over 10 of 12 boeken. Deze worden dan onder de dames verloot. Mocht u belangstelling hebben om in uw afdeling tot oprichting van een leeskring te komen, dan kunt u inlichtingen inwinnen bij: Mevr. E.J.A. de Koeyer-Doeleman, "Mon Genie", Prov. Straatweg 7 te Brouwershaven, tel. 01119-381. Deze commissie vorming wil provinciaal aandacht besteden aan de uitbreiding van het aantal literatuurkringen. Hiertoe wordt een voorlichtingsmiddag gehouden op donderdag 17 november 1977 in de Prins van Oranje te Goes. Aanvang 2 uur. Kosten !.-■ Mevr. M. Pen uit Abbenbroek zal een uiteenzetting geven over de opzet en organisatie van een literatuurkring. Hier zijn alle geïnteresseerde leden van de afdelingen in Zee land van harte welkom. R.M.M. warerj ook enkele buitenlandse stands. Wat me opviel was de duidelijke berg werk, die het komité had moeten verzetten om deze dag te organiseren. Alleen al aan de prachtige bloemstukken waren uren besteed en ik was dus zeer benieuwd naar het nog ongeziene en - gehoorde. Ik kon het prettigste plekje aan de perstafel in beslag nemen en eens op mijn gemak rondkijken. Allereerst een fraai wandkleed dat de doelstelling van de Fle- vohofkommissie alsmede de drie daarin samenwerkende plat telandsvrouwenorganisaties uit de IJsselmeerpolders daarin symboliseert. Voorts had men in negen gelijkvormige wandver sieringen, uitgaande van eenzelfde basismotief, elk E.G. land in een speciaal symbool voorgesteld. Hoe raak bedacht. De zaal was ei-vol. Natuurlijk zal het bezoek van Prinses Beatrix daartoe hebben bijgedragen, maar ik dacht toch ook, dat de vrouw tegenwoordig veel meer belangstelling heeft voor poli tieke onderwerpen dan vroeger. Er vertrok dan ook niemand in het kielzog van de prinses. Na het welkomstwoord door de voorzitter van de Flevohof- kommissie Mevrouw L.K.N. van den Berg- de Lange kregen de sprekers ieder een kwartier om hun onderwerp uiteen te zetten. Men hield zich daar strikt aan. Waarom vermeld ik al deze details. Omdat ik vind, dat een zo schitterend lopende organisatie moet worden genoemd, want het is wel eens anders. Na de inleiding van Mevr. Waalkens kreeg de keer Wijsenbeek het woord over de technische kant van de E.G.-organen en het belang van de Europese verkiezingen. Ik meen, dat de knappe samenvatting daarna van Mevrouw Waalkens, die daarbij de gestelde vragen en antwoorden ook verwerkte, voor mij de leidraad is om de kern in dit verband weer te geven. De europese verkiezingen, die direkte verkiezin gen zullen zijn, zullen de europese bewustwording versterken en de democratisering bevorderen. Het nationale denken zal op de achtergrond komen, omdat de europese partijen zullen fungeren naar europees partijpro gramma. Ook deze europese partijen, spcialistische, liberaal- democratische en christen-democratische, moeten nog leren te fungeren. Maar het feit, dat over enkele jaren de burgers weer "betere europeanen" kunnen kiezen als de eerder gekozenen de blik te zeer in nationale richting lieten gaan, is toch een stok, die de schapen de goede kant op kan drijven, naar de Europese Unie. De sociale sector is tot nu toe verwaarloosd. (Uit een eerdere bijeenkomst over dit onderwerp heb ik begrepen, dat bij het verdrag van Rome de "sociale paragraaf' vergeten was.) De land- en tuinbouwsector is de enige, die werkelijk europees werkt. Deze ondervindt echter bijzonder veel nadeel van het uitblijven van een gemeenschappelijk economisch en monetair beleid. Zolang dat niet geregeld is blijft de gemeenschap zitten met concurrentievervalsende nationale maatregelen. Er zal steeds meer naar gezinsbedrijven worden gestreefd in de land- en tuinbouw sector. Er moet meer evenwicht ontstaan tussen vraag en aanbod en het beleid moet steeds meer gericht zijn op de wereldvoedselvoorziening. De ontwikkelingslanden moeten reële kansen krijgen zich dan ook te ontwikkelen, maar, zoals men dat in die landen uitdrukt: "no aid but trade". Geen kuip maar handel. Want hulp houdt afhankelijkheid in. Handel gelijkwaardigheid. Het middagprogramma werd opgeluisterd door een koor, dat verschillende liederen op gezette tijden zeer goed ten gehore bracht. Bovendien bleek men over een uitstekende soliste te beschikken. Voorts was er een show van kleding, die bij be paalde beroepen hoorde, de visvrouw, de baker, dienstbode, keukenmeid, gouvernante enz. enz. Alles heel leuk aan elkaar gepraat. En een dansgroep. Al deze groepen waren samenge steld uit leden van de samenwerkende vrouwenorganisaties. En met wat een plezier werd alles gebracht. Ik heb er geen spijt van, dat ik deze dag heb meegemaakt. L.H.G. van den Hoek- Maclaine Pont. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 15