J|ONM2ltlYMS fSfJsOTITlE'S N a een aantal jaren in de vorm van een tuinbouwkursus gedraaid te hebben zijn de kursussen aankomend en vakbe kwaam hovenier vorig jaar omgezet in een vakschool voor ho veniers, eveneens verbonden aan de Groene School te Kapelle. Ook hiervan komen de (21) leerlingen uit het gehele Z.W. klei E en kenmerkend verschil met de vakscholen ("oude stijl") is, dat de leerling gedurende de opleiding op een bedrijf werkt op basis van een leerovereenkomst. Voorts dient opgemerkt, dat de leerlingen - na het beëindigen van hun dagschoolopleiding - niet direkt naar een vakschool kunnen vanwege hun te jonge leeftijd. Bovendien moeten zij nog aan een (partiële) leerplicht voldoen. Het leerlingstelsel is twee-jarig; gedurende 40 weken per jaar gaat de leerling 1 dag per week naar school, waarbij ook aan dacht wordt geschonken aan het algemeen vormend onderwijs. In de praktijk wordt hij gekonfronteerd met - meestal seizoen gebonden - werkzaamheden, welke aan een bepaald leerling stelsel ten grondslag liggen.Om enkele opleidingen te noemen: akkerbouwer, rundveehouder, varkenshouder, pluimveehou der, bloemkweker, groentekweker, boomkweker, fruitteler, enz. Aan de Groene School te Kapelle is een leerlingstelsel voor de akkerbouw, dat door 15 leerlingen wordt bezocht. KORT VERSLAG vergadering van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap D e raad behandelde de konklusies van de in de distrikten gehouden inspraakvergaderingen die door 169 bestuursleden van de diverse organisaties werden bezocht, en kon zich in grote lijnen met de daarin verwerkte meningsvorming verenigen. Het vakschoolonderwijs D e raad besloot een telegram te zenden aan de Provinciale Staten, met het verzoek het Baalhoekkanaal niet op te nemen in het Streekplan voor Oost Zeeuws-Vlaanderen. LANDBOUWSCHAP KORTE WENKEN C.A.R.-Zevenbergen AKKERBOUW RUNDVEEHOUDERIJ NOTA LANDELIJKE GEBIEDEN Kort samengevat houdt deze in: Met de zonering, waarbij aan praktisch geheel Zeeland de hoofdfunktie landbouw (zone A) is toegedacht kon worden ingestemd: 2. Inde B-zone (Zak van Zuid-Beveland) dienen gebieden voor eventuele beheersovereenkomsten met grote zorgvuldigheid te worden gekozen. Daarbij zal moeten vaststaan dat er vol doende garanties aanwezig zijn voor volledige schadever goeding en er ook werkelijk sprake is van een vrijwillige basis; 3. Toepassing van zone D (hoofdfunktie natuur) op de zuivere duingebieden van Schouwen en Walcheren ontmoette geen bezwaren.Het aanwijzen van de Yersekse Moer als natuur gebied, zoals in de tekst van de Nota Landelijke Gebieden vermeld, was voor de raad onaanvaardbaar. Voor dit gebied zijn er wensen voor een ruilverkaveling en slechts het mid dengebied van de Yersekse Moer (plm. 400 ha) zou in aan merking kunnen komen voor het afsluiten van beheersove reenkomsten op basis van de Relatienota; 4. Grote nieuwe rekreatieobjekten dienen te worden afgeremd. Rekreatie in het landelijk gebied moet niet worden bevor derd. Tenten, karavans en zomerhuisjes dienen zoveel mo gelijk in komplexen te worden gekoncentreerd. De bestaan de regeling voor het kamperen bij de boer (3 tot 5 karavans per bedrijf) moet worden gehandhaafd. Een verdere ont wikkeling van de watersport is mogelijk mits daaraan niet wordt gekoppeld het stichten van grote komplexen 2e wo ningen. Bij de rekreatiegebieden en strandovergangen die nen zoveel mogelijk parkeerterreinen te worden aangelegd. 5. In enkele distrikten wijken plannen af van de beleidsvoor nemens van de regering, doordat een veel te grote opper vlakte is bestemd tot landschappelijk waardevol agrarisch gebied, met de daaraan voor de landbouw verbonden be perkingen. Het in het ontwerp-streekplan voor Oost Zeeuws-Vlaanderen voorkomende Baalhoekkanaal werd volledig strijdig geacht met de funktie die in de Nota lande lijke gebieden aan Zeeuws-Vlaanderen is toegedacht. 6. Leegkomende oude woningen in de kernen dienen met overheidssubsidie te worden gemoderniseerd, opdat deze aantrekkelijk worden voor de eigen bevolking en de leef baarheid van de kleine kernen kan worden bevorderd. Slechts bij uitzondering mogen vrijkomende woningen in de kernen als 2e woning worden benut. In het buitengebied kunnen vrijkomende woningen als 2e woning worden be stemd,mits met medewerking van de overheid regelingen kunnen worden getroffen dat de toekomstige bewoners zonder meer accepteren, dat zij in een agrarisch gebied ko men te wonen en de daaraan verbonden konsequenties aanvaarden. De bouw van landhuizen op 2 ha moet, gezien de daaraan verbonden problemen, worden afgewezen. Het hanteren van normen voor de bouw van een 2e bedrijfswo ning ten behoeve van een agrarisch bedrijf werd aanvaard baar geacht. De bestaande regeling voor kamperen op de boerderij dient ge handhaafd te worden. 7. De verkeersveiligheid dient te worden bevorderd door het aanleggen van meer fietspaden en het regelmatig en vol doende snoeien van houtgewassen op uitzichtloze hoeken van wegen. Waar nodig dienen bestaande wegen te worden verbeterd c.q. parallelwegen te worden aangelegd. Aanleg van nieuwe wegen dient zoveel mogelijk te worden voorko men. Leidingen moeten worden gebundeld en hoogspan ningslijnen dienen, indien zulks technisch mogelijk is, on dergronds te worden aangelegd. U Onder redaktie van L. Anderson. B ij het vakschoolonderwijs kunnen worden onderschei den de tuinbouwvakscholen en de vakscholen voor het leerlingstelsel, welke zich op het gehele terrein van de land- en tuinbouw begeven. Het tuinbouwvakonderwijs is al ruim veertig jaar oud en is begonnen met de fruitteelt, gevolgd door groenteteelt. Later is het aantal richtingen uitgebreid met bloementeelt, boomteelt en bollenteelt, terwijl er bovendien specifieke vakscholen voor teeltspe cialisten werden opgericht. Het doel van deze vorm van cursorisch onderwijs is om leerlingen van 18 jaar en ouder, die werkzaam zijn in de tuinbouw, een theoretische en praktische scholing te geven gericht op de sektor waarin ze dagelijks werkzaam zijn. Verdeeld over een tijdvak van ca. VA jaar worden een 400 lessen gegeven - gedurende 1 dag per week - in theorie en praktijk. Op initiatief van het Consulentschap voor de Tuinbouw te Goes is op 27 oktober j.l. najaren van afwezigheid weer een fruitteeltvakschool - ondergebracht in de Groene School te Kapelle - van start gegaan. Deze opleiding wordt gevolgd door een 19-tal leerlingen (ondernemers) uit Zeeland, Zuid-Holland, Noord-Brabant en België. De lessen wor den verzorgd door bedrijfsvoorlichters van het konsulent- schap. Wij zullen nog nader op deze vakschool terugko men. De Hoveniersvakschool gebied; de lessen worden gegeven door leraren van de school. De eindexamens zijn onderworpen aan landelijk vastgestelde exameneisen. De schriftelijke examens zijn uniform en worden door centrale commissies samengesteld. De mondelinge exa mens worden op de eigen school in het bijzijn van gekommi- teerden afgenomen. De diploma's zijn rijksdiploma's die door het ministerie van Economische Zaken worden erkend als vak bekwaamheidsbrevetten. Het aantal examens gedurende deze 3-jarige opleiding in resp. "aankomend hovenier", "tuinteke- nen" en "vakbekwaam hovenier" is wellicht een beetje veel van het goede, maar zowel uit het onderwijs als het bedrijfsleven zijn voorstellen gedaan om dit aantal terug te brengen. De vraag naar de hoveniersvakschool is landelijk gezien het grootst. In vele gevallen fungeert de hoveniersvakschool ook als omscholingsinstituut voor gesaneerde boeren of tuinders. Het bedrijfsleven werkt graag met deze omgeschoolde boer of tuin der. Een prettige bijkomstigheid is dat ze nog vaak weer in leidinggevende funkties terechtkomen. I DE PERCEELSKA NTEN, speciaal langs de sloten, vragen altijd om een ekstra behandeling. Vooral voor hak-vruchten moeten deze perceelskanten ekstra schoon zijn want anders is er straks veel handwerk nodig om het onkruid de baas te blijven. U kunt deze perceelsranden na het ploegen, behandelen met TCA. U heeft dan 3A kg TCA nodig voor 100 m? slootkant. Spuiten gaat vlugger en beter dan hakken. HET LANGZAAM VERKEER op onze wegen heeft al vaak ongelukken veroorzaakt. Zorg, speciaal in tijden van mist, voor le klas verlichting. Een rode mistlamp achterop het voertuig is bij mist hard nodig. Misschien is het nog beter om tijdens mist niet op de weg te komen. Moet u toch werken onder slechte omstandigheden, zorg dan voor goede waarschuwingslichten. BOUWPLAN, ARBEID EN MECHANISATIE moeten op el kaar zijn afgestemd tot een goed resultaat te komen. Vooral in tijden van "eb" komt het op uw vakmanschap aan om financieel te kunnen blijven varen. Spreek uw bedrijf eens door met een "vak man" uw bedrijfsvoorlichter. ALLE AKKERBOUWERS ONTVINGEN een voorlichtings- brief over de diverse middelen voor onkruidbestrijding in winter tarwe. Speciaal de duistpercelen moet U niet vergeten. Deze mid delen werken over een lange periode en geven een goed resultaat. 8. De doelstellingen van de regering om rendabele vormen van landbouw te bevorderen werden algemeen als juist erkend. Deze bieden echter geen garanties zonder een goed markt en prijsbeleid. Ruilverkavelingen moeten zoveel mogelijk worden bevorderd. Voor de uitvoering van partikuliere kul- tuurtechnische werken dient blijvend de aandacht van de overheid te worden gevraagd. Aan de zoetwatervoorziening moet een grote prioriteit worden gegeven. Koncentratie van nieuwe glastuinbouw wordt in Zeeland niet mogelijk geacht. Aan bestaande agrarische bedrijven dient een intensieve veehouderij te kunnen worden toegevoegd. Voor nieuw te stichten intensieve veehouderijbedrijven kunnen bepaalde maatregelen worden geaksepteerd, met name wat betreft de plaatskeuze. 9. Voor bosbouw moet in Zeeland het accent worden gelegd op het bestaande. Voor uitbreiding zijn er praktisch geen mo gelijkheden. De erfbeplanting bij boerderijen dient te wor den bevorderd. 10. Een zekere begeleiding van de overheid t.a.v. natuur en landschap, met name in de grote rekreatiegebieden, wordt aanvaardbaar geacht. Nationale parken en landschapspar ken worden voor Zeeland afgewezen. Beheersregelingen middels de Relatienota zijn op kleine schaal akseptabel. De raad besloot de mening van de landbouw over de Nota Landelijke gebieden ter kennis te brengen van de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, het Provinciaal Be stuur en de gemeentebesturen. STREEK EN BESTEMMINGSPLANNEN Met betrekking tot het plan "Buitengebied"van de gemeente Borsele in het kader van het vooroverleg, werd besloten een aantal wensen voor te leggen aan burgemeester en wethouders. Tegen het ontwerp-bestemmingsplan "Buitengebied" van de gemeente Goes moest, in hoofdzaak t.a.v. de voorschriften voor bestaande bedrijven, bezwaar worden gemaakt. Overigens werd met erkentelijkheid gekonstateerd dat aan een aantal verlan gens werd tegemoet gekomen tijdens het vooroverleg. De plannen "Oude Vaart" van Terneuzen en "2e herziening (begraafplaats) van Axel ontmoetten geen bezwaren. NOODSLACHTPLAATSEN Besloten werd een nader onderzoek in te stellen naar de moge lijkheden voor het behoud van de noodslachtplaatsen, daar hiervoor per 1 januari 1978 andere regelingen zullen gaan gelden. GESCHILLENCOMMISSIE In de onder de Sociale Commissie ressorterende Geschillen commissie zullen vertegenwoordigers van de B.O.V.A.L. en de F.L.E.C. worden benoemd. COMMISSIE BEHEERSOVEREENKOMSTEN In de, op grond van de voor het ganzengebied en het heggen- landschap in de Poel getroffen beheersovereenkomsten, inge stelde commissie werd als vertegenwoordiger van de Geweste lijke Raad aangewezen de heer J. Nieuwenhuyse te Lewedorp. Het leerlingstelsel Overlap niet want dan geeft U een dubbele dosis. Rij niet breed want dan blijft een strook onbehandeld. De opkomst van de tarwe is meestal iets trager, maar dat is geen bezwaar. OPSLAG IN GRASZAADCELLEN, zoals gerst en tarwe, zijn le klas instandhouders van allerlei infektieziekten. Zorg voor een tijdige bestrijding van deze ongewenste planten. Neem tijdig kontakt op met uw graszaadadviseur, hij is het beste op de hoogte met uw soort en type en weet wat wel en wat niet kan HET IS WEL GEMAKKELIJK dat de maaltijd voor U wordt opgediend, maar wel moet U dan eten wat de pot schaft. Ook het melkvee moet het doen met wat er voorgeschoteld wordt. Willen we een goede produktie, dan zal het rantsoen toch wel aan de te verwachten melkgift aangepast moeten zijn. Zowel te weinig als te veel krachtvoer kost onnodig geld. Een goed uitgekiend rantsoen geeft zowel tevreden melkvee als een tevreden melkveehouder. EKSTEROGEN ON STAAN WANNEER er steeds op dezelfde plaats knelling of overmatige druk optreedt. Ook bij melkvee, waarvan de klauwen niet regelmatig worden gekapt en de weg naar de melkstal hard en ongelijk is, treden zoolzweren op. Zorg dat de koeien voor het definitief opstallen nog eens ekstra worden nage zien. Staan ze eenmaal op stal, dan is de kwaal al erg voor U de pijnlijke klauwen opmerkt. SOMMIGE VEEHOUDERS UITEN NOGAL 'NS de klacht dat klauwbekappen van 80 stuks melkvee en meer, een vrij dure aangelegenheid is. Wanneer U vindt, dat regelmatig klauwonder- houd te veel geld kost, moet U het vak zelf leren. Probeer via uw organisatie te komen tot een kursus, waarbij een dierenarts U de knepen van het vak bijbrengt. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 5