vai uitsluitend goedgekeurd zaaizaad Adverteren is bekend blijven /IWpfkmwm b van/^nr?H\mwn graszaadteelt De kleinste appelproduktie sinds jaren is binnengehaald dat is het beste. door toenemende vraag naar VDH selektiegrassen vragen wij telers voor PARADE en AQUILA DAWSON, WALDORF, SCARLET D D e Europese marktvoorziening met appelen kan dit jaar weieens knap krap worden als we het alleen moeten hebben van wat er dit jaar bij de negen lidstaten geproduceerd gaat worden. Er is een appeloogst op komst die het negatieve record gaat overtreffen. Minder dan 6 min ton werd er de laatste 12 jaar in de tegenwoordige gemeenschappelijke markt slechts een paar maal geproduceerd 1972 met 5,9 min ton en namelijk in 1965 met 5,7 min ton in 1974 met 5,7 min ton. Dit jaar verwacht men een oogst van rond 5 min ton, terwijl het meerjarig gemiddelde van 1971 t/m 1976 6,6 min ton bedraagt. A Is we de opbrengsten per hectare in Nederland onder de loep nemen dan blijkt dat in de nieuwe teeltgebieden zoals onder meer de IJsselmeer-polders de opbrengsten ruim boven het landelijk gemiddelde liggen, terwijl de obgst in de Betuwe en Midden-Brabant bij dit gemiddelde ten achter blijft. Maar dan goedgekeurd zaaizaad dus ras- en soortecht. Maar dan goedgekeurd zaaizaad 'dus gezond. Maar dan goedgekeurd zaaizaad Idus vrij van wilde haver en andere onkruiden. Maar dan goedgekeurd zaaizaad V^>\ dus een góede kiemkracht. veldbeemdgras roodzwenkgras inzaai nog deze herfst De prijzen zijn verdubbeld E.E.G.-produktie NEDERLAND W POSTBUS 1 -KAPELLE 3615 - TEL. 01102- 144f (marktoverzicht Produktschap Groenten en Fruit) e kleinste Europese appelproduktie sedert jaren is men op het ogenblik aan het binnenhalen. Na een vrij kleine oogst van het vorige jaar - het beurtjaareffekt speelde daarin een belangrijke rol - was de verwachting dat we dit jaar weer een goede oogst zouden krijgen. Hoe anders pakt het echter uit. Wat de eerste ramingen reeds aangaven lijkt werkelijkheid te gaan worden. De produktie van appelen in de E.E.G. zal dit jaar een kwart kleiner uitvallen dan het jongste tienjarig gemiddelde. Door een samen loop van ongunstige weersinvloeden, waarbij met name gedacht moet worden aan de nachtvorst in het vroege voorjaar, zal de Europese appel- oogst van minimale omvang zijn. In Zuid-Engeland, België en Midden- Duitsland zijn de oogstverwachtingen het laagst. Naast de kwantiteit heeft ook de kwaliteit te lijden gehad van ongunstige groei-omstandigheden. Men oogst gemiddeld meer kleine slecht ontwikkelde appelen. Dat een zeer kleine oogst goede tot zeer goede prijzen uitlokt zal duidelijk zijn. Een moeilijke vraag is op welk niveau de gemiddelde appelprijs zal kunnen komen te liggen. Naast het (beperkte) aanbod van appelen spelen toch ook nog andere faktoren een rol die bij de prijsbepaling van invloed kunnen zijn. Hierbij valt te denken aan de overige fruitoogst, de citrusoogst en hetgeen de afnemer bereid is voor de aangeboden appelen te betalen. Of supra-nationale regelingen het prijsverloop veel zullen kunnen beïn vloeden valt te betwijfelen. De appel is duur en zal dit voorlopig wel blijven. Voor Nederland is de oogstverwachting minder slecht dan in de ons om ringende landen. Hoewel ook hier te landen van een kleine oogst sprake is. De veilingaanvoer toont dit duidelijk aan. Die is later op gang gekomen dan vorig jaar, terwijl de aangeboden hoeveelheid tot nog toe gering is. Het resultaat is dat de prijzen zijn verdubbeld. De Cox's Orange Pipping lijkt het meest getroffen te zijn door de zware nacht vorst in het voorjaar. Dit is in zoverre verrassend omdat dit ras te boek staat als niet vorstgevoelig. Een sluitende verklaring heeft men nog niet kunnen vinden. In totaal wordt de oogst van deze appel op rond 50% van vorig jaar geraamd: 149.000 ton (310' en 359'). Engeland, de grootste producent van deze variëteit denkt slechts 64.900 ton (vj 123') te produceren, 47% minder dan vorig jaar. In België verwacht men slechts 5.800 ton te oogsten (21.900 en 29.200). Bij de Golden Delicious wordt een opbrengstvermindering verwacht van ca. 20%. Desalniettemin blijft de Golden - met een aandeel van 39% (38 en 36) van de totale E.G.-oogst - veruit de meest geconsumeerde appel. Dit ondanks de rooiregeling die speciaal voor dit ras geldt. Het grootste deel van de Golden in de "Negen" groeit in Franse boomgaarden. Dit jaar wordt daar een produktie verwacht van 741.000 ton (974' en 1.117') welke daarmee 24% kleiner uitvalt dan in 1976. Italië, de tweede grote producent van dit ras, raamt de produktie op 619.000 ton (693' en 642'). Gezien de recente uitspraken van de Italiaanse mi nister van Landbouw zal dit aan de lage kant zijn. Het ras van enige importantie waarbij het draagjaareffekt wel naar voren komt is de Schone van Boskoop. Men verwacht van deze variëteit een opbrengst van rond 178.000 ton (114' en 231'). Weliswaar een kleinere oogst dan in 1974 maar dat was toen een uitzonderlijk goed jaar. Het ras Cox's Orange Pippin, dit seizoen een zeer matige opbrengst gevend in Europa, lijkt het in de nieuwe polders redelijk goed te doen. De Golden Delicious laat een gemiddeld beschot zien dat waarschijnlijk 20% lager uitkomt dan in 1976,Ook met dit ras zit men in de polders goed, in tegenstelling tot de van oudsher bekende teeltgebieeden. De Goudreinetten doen het dit jaar zonder meer goed, men plukt meer kilo's dan in andere jaren. De laatste raming gaf over dit ras al'vrij gunstige cijfers. Men raamde de opbrengst toen op 72.000 ton (vj 40'; vvj 57'). De oogstverwachtingen van de overige twee min of meer bekende appelrassen t.w. James Grieve en Jonathan liggen iets beneden die van vorige jaren en bedragen resp. 21.000 ton (vj 22'; vvj 28') en 9.500-ton (vj 11'; vvj 13'). Hoewel van de rassen Lombartscalville, Laxton's Superb, Winston Benoni en overige slechts kleine arealen in produktie zijn - ruim 4.000 ha - verwacht men dit jaar van deze rassen een gunstiger rendement dan vorig jaar. Resumerend kunnen we zeggen dat door de geringe produktie van de Golden Delicious en met name de Cox's O.P., tezamen goed voor 50% van het areaal, de handelsproduktie dit jaar klein zal uitvallen. Het gevolg hiervan is onder meer geweest dat de afzet van de appelen van de "oude oogst" aan het einde van het vorige seizoen zeer goede prijzen te zien heeft gegeven. De fruittelers die dit jaar een goede oogst binnenhalen, zullen, zoals het er nu uit ziet, ook in financieel opzicht een goed jaar hebben, de maatregelen die men op EEG-niveau treft ten spijt. Eigenlijk zijn deze regelingen alleen maar een bevestiging van het feit dat er een zekere schaarste heerst op de Europese hard fruit markt. Het waarschijnlijk (tijdelijk; tot eind december?) afschaffen van invoerrechten zal misschien kunnen voorkomen dat de prijs te hoog oploopt en de afnemer zijn/haar aankoop wat betreft appelen staakt en/of aan andere, goedkopere fruitsoorten de voorkeur gaat geven. De industriële verwerking van appelen zal dit jaar gering zijn. Een kleine oogst en hoge prijzen maken het voor de fabrikant niet aantrekkelijk de geplande pro duktie te realiseren. Hier te lande werd de laatste 10 jaar gemiddeld ruim 90.000 ton appelen verwerkt, dat is 21% van de handelsproduktie. Als we dit percentage ook hanteren voor dit jaar dan komen we op een levering aan de industrie van 70.000 ton. Dit kwantum zal waarschijnlijk nog aan de hoge kant blijken te zijn. Doordraai en interventie zullen in ieder geval tot een minimum beperkt kunnen blijven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 16