Verdient de aspergeteelt niet wat meer aandacht? U it gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat de oppervlakte asperges jarenlang een aflopend beeld heeft vertoond. Pas de afgelopen twee jaren geeft het areaal wederom een zeer geringe uitbreiding te zien. H et aspergegewas is typisch een teelt die, vooral in het verleden, op het gemengde bedrijf werd bedreven. Met de wetenschap dat asper ges ook nog groeiden op hoge, droge grond kwamen deze als het ware automatisch op dergelijke gronden terecht. Het gevolg hiervan is genoegzaam bekend. Met lage kg.-opbreng- sten en dunne stengels kwam de teelt onvol doende tot zijn recht. M, D e komst van plastic-folie heeft bij de as pergeteelt extra perspektieven met zich mee gebracht. Door de bedden af te dekken met plastic-folie kan de oogst 14 dagen vroeger beginnen en als gevolg hiervan ook eindigen. H et teruglopen van het areaal is op de meeste bedrijven gecompenseerd door allerlei andere gewassen. Mits de vervangende teelten economisch op zijn minst even sterk zijn dan de asperges, is dit een normale ontwikkeling. De vraag rijst of de zaken de laatste jaren niet wat anders zijn komen te liggen. Zoals reeds be schreven is, blijkt dat juist de aspergeteelt een aantal ontwikkelingen heeft doorgemaakt, welke de rentabiliteit positief hebben beïn vloed. Berekeningen toe%tonen aan dat de huidige aspergeteelt weer goed met andere vervangende teelten kan wedijveren. Een ander facet is de verschraling van het ge- wassenpakket. Het is elke insider bekend, dat door de toenemende mechanisatie een aantal gewassen geheel of gedeeltelijk zijn verhuisd naar het groter akkerbouwbedrijf. Op een aantal bedrijven kan de aspergeteelt de moge lijk opengevallen gaten weer opvullen. "V an oudsher is de teelt op diverse bedrijfsty- pen bedreven. Het typische karakter van de aspergeteelt maakte dit ook mogelijk. Als meest geschikte bedrijfstype wordt in eerste instantie gedacht aan het wat grotere volle- grondsgroenteteeltbedrijf. Arbeidstechnisch passen de asperges onder meer goed naast de gewassen zoals aardbeien, augurken, prei en spruitkool. In het kort Consulentschap voor de Tuinbouw te Tilburg Ing. A.J. van Oijen Deze moeizame ontwikkeling roept op zijn minst enige vragen op. Past de teelt niet meer in het teeltplan of zijn het rentabiliteitsoveuwegingen? De grote vooruitgang t.a.v. het rassensortiment, grondbewerkingsmethoden en gunstige prijsvorming, alsmede de extra perspektieven die zijn ontstaan middels het gebruik van plasticfolie zouden een snellere toename van het areaal mogen verwachten. Daar het nu reeds de hoogste tijd is om een aantal voorbereidingen te treffen voor het aanplanten van asperges willen wij het een en ander nog eens nader belichten. Oorzaken moeizame ontwikkeling Een ander facet, welke in het verleden een rol heeft gespeeld, is het produktievermogen van de rassen. Bij de vaak matig geschikte grond en aanwezige rassen moest men met 3.000 kg. per ha of minder genoegen nemen. De teelt heeft onder deze omstandigheden lang het "leven" gehouden; doch met de steeds stijgende arbei- deskosten moest op een gegeven moment het areaal wel inkrimpen. Overigens heeft hierop ook de verbouwde oppervlakte per bedrijf in vloed gehad. In Noord-Brabant bleek bijvoor beeld uit een enquête, enkele jaren geleden gehouden, dat de gemiddelde oppervlakte per bedrijf nauwelijks 0,50 ha bedroeg. In een tijd waarin steeds meer met grotere eenheden wordt gewerkt is dit een bedenkelijke zaak. Al deze faktoren zijn de aanleiding geweest, dat de teelt teveel als "meeloper" werd beschouwd en vaak onvoldoende als echte peiler van het bedrijf nog dienst deed. Natuurlijk zijn er in deze ook gunstige uitzon deringen, waarbij zowel de teelt als oppervlak te steeds op een voldoende hoog niveau zijn bedreven. Bij dit al wordt ook nogal eens de arbeids voorziening als een mogelijke schuldige van de areaal inkrimping aangewezen. Of dit in alle gevallen juist is, valt te betwijfelen. Bij lage kg-opbrengsten was er zowel voor de teler als steker niets te verdienen. Grond en bewerking name de proeftuin Venlo heeft zich in deze verdienstelijk gemaakt. Begin der zestiger jaren werd het veel geteelde ras Roem van Brunswijk vervangen door Limburgia. Dit ras bezat een groter produktievermogen, met daarbij kwali tatief redelijk goede stengels en voldoende le vensduur. Als nadeel bezat Limburgia een aantal afwijkende planten. Door verder selek- tiewerk zijn uit het ras Limburgia een aantal nummers ontstaan die stuk voor stuk beter zijn dan Limburgia. Thans worden deze in de handel gebracht onder de naam Limbras nummers 10, 18, 22, 26. Elk nummer heeft zijn specifieke eigenschappen, die het best tot zijn recht komen wanneer grond en teeltwijze hieraan worden aangepast. Het pro- duktieniveau is door de komst van deze rassen aanzienlijk verhoogd. Onder goede omstan digheden worden de Limbras nummers dan ook in staat geacht 5.000 6.000 kg per ha op te leveren. Hierdoor is de teelt economisch sterk vooruit gegaan. Door intensief selektiewerk gericht op uitsluitend mannelijke planten mag men aannemen, dat binnen enkele jaren het rassensortiment opnieuw een stap vooruit zal gaan. Diverse proefresultaten wijzen inmiddels in deze richting. De oogst is nog steeds handwerk. et de gedachten dat de slechtste gronden nog net goed genoeg zijn voor de asperge teelt hebben we inmiddels afgerekend. Op econo mische basis produceren betekent bij de grondkeuze scherp selekteren. Bij voorkeur wordt geplant op een goede zandgrond die diep bewortelbaar en vochthoudend is, doch vrij van wateroverlast. Tevens dient de bemes tingstoestand op een goed niveau te zijn. Voor de pHKCL geldt een cijfer van 6 of hoger. Zware gronden moeten worden ontraden i.v.m. oogstproblemen. Verder mogen er nog geen asperges hebben gestaan. De levensduur van de aanplant wordt in sterke mate bepaald door de bewortelingsdiepte van de grond. Tot voor enkele jaren geleden was men aangewezen op ploegen waarbij-in som mige gevallen middels een ondergronder de ploegzool werd verbroken. Storende lagen be neden 40 cm bleven zitten door gebrek aan goede hulpmiddelen. De komst van moderne diepe grondbewerkingsapparatuur heeft hierin verandering gebracht. Thans zijn er machines die de grond tot 1 meter diepte goed los kunnen maken, hetgeen voor de aspergeteelt van essentieel belang is. Tevens beschikt men thans over grondmeng- machines die in staat zijn het bewortelbaar dek aanzienlijk te vergroten. Dit laatste biedt mo gelijkheden op gronden waarvan de gelaagd heid scherpe overgangen vertoont van zwarte grond naar wit zand. Natuurlijk leent niet alle grond zich voor een zeer diepe bewerking en/ of menging. Praktisch elk perceel grond heeft een andere samenstelling, welke bepalend is of wel, of geen ondiepe bewerking en/of menging mag worden toegepast. Raadpleeg in deze de bodemkundige van het Consulentschap voor de Tuinbouw. Hij is in staat te vertellen, welke de beste behandeling voor uw grond is. Rassen O p het gebied van het rassenfront is de af gelopen jaren het een en ander gebeurd. Met Plastic-folie Vooral op de bedrijven die in hun teeltplan aardbeien hebben opgenomen, betekent dit een betere arbeidsspreiding. Vroeger met de oogst stoppen houdt ook in dat de herstel lingsperiode langer wordt. Een goede loofont- wikkeling is namelijk de basis voor de produk- tie van een volgend jaar. De hogere midden- prijs als gevolg van het vervroegingseffekt heeft uiteraard ook economische gevolgen. Uit be rekeningen blijkt dat het gebruik van plastic folie al gauw wordt beloond met 3.500,— per ha. Waarom weer asperges Op welke bedrijven? Een andere groep van bedrijven waarvoor de teelt mogelijkheden biedt is het inmiddels te klein geworden akkerbouwbedrijf. Bij intensi vering van deze bedrijven kan zeker de asper geteelt een goede beurt maken. - Een goede benutting van de grond kan middels de aspergeteelt ook worden verkregen op de veredelingsbedrijven. In alle gevallen geldt uiteraard dat men ook werkelijk de beschikking heeft over "asperge- grond". Tevens is het belangrijk dat men enige ambitie voor de te«lt heeft. De bereidheid om gedurende de oogstperiode 6 weken) alle zeilen bij te zetten, moet aanwezig zijn. Ook het kunnen aantrekken van de benodigde stekers moet tevoren worden overzien. Mogelijk ten overvloede dient te worden op gemerkt dat het middels dit artikel niet in de bedoeling ligt massaal op de aspergeteelt over te gaan. Ook dit produkt is t.a.v. het aanbod aan grenzen gebonden. De prijsvorming van de afgelopen jaren geeft echter enige ruimte in de markt aan. Met de verbeterde produktieom- standigheden voor ogen, lijkt inspelen hierop op zijn minst een poging waard. Na jarenlang achteruitgang vertoont de oppervlakte thans een geringe uitbreiding. Aan de inkrimping lagen een aantal faktoren ten grondslag. Onvoldoende inzicht t.a.v. de eisen aan de grond, matigproduktieve rassen en gebrekkige teeltverzorging zijn er enkele die steeds een vlotte ontwikkeling in de weg hebben gestaan. Nieuwe grondbewerkingsapparatuur hebben duidelijk meer mogelijkheden geschapen. Het huidige rassensortiment heeft een produktievermogen van 5.000 a 6.000 kg per ha. Toepassing van plastic-folie biedt extra perspektieven. Het typische karakter van de aspergeteelt maakt deze geschikt om op verschillende bedrijfstypen te worden bedreven. Oudenbosch Vanaf 17 oktober ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "Albano". Zij die tij dig bezwaren hebben ingediend, zowel bij de gemeenteraad als bij G.S.. alsmede zij die bezwaren hebben tegen de onthouding van goedkeuring door G.S.. kunnen beroep instellen bij de Kroon. Hooge- en Lage Zwaluwe Vanaf 18 oktober ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerpbestemmingsplan "Sportvelden- Groenendijk". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de ge meenteraad. Domburg Vanaf 20 oktober ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Badhotel". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Oss Vanaf 19 oktober liggen gedurende een maand ter inzage de vastgestelde bestemmingsplannen "Hoefeind-West", "Johan nes Zwijsenlaan-Zuid" en "Vierhoek". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend, zowel bij de gemeenteraad als bij G.S., kun nen beroep instellen bij de Kroon. Tilburg Vanaf 19 oktober liggen gedurende een maand ter in zage de ontwerp-bestemmingsplannen "Hoek Noordhoekring/ Spoorlaan" en "De Blaak la". Bezwaren kunnen worden inge diend bij de gemeenteraad. Veldhoven Vanaf 19 oktober ligt gedurende een maand ter in zage het vastgestelde bestemmingsplan "Buitengebied 1973, herziening VIII". Slechts zij die bezwaren hebben tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzigingen kunnen bezwaren indie nen bij G.S. Oudenbosch Vanaf 21 oktober ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Komplan". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Valkenisse Vanaf 20 oktober liggen gedurende een maand ter inzage de vastgestelde bestemmingsplannen "Bebouwde kom Zoutelande" (2e herziening), "Zomerhuizenterrein Vabenabos" (Koudeketke, le herziening), "Bebouwde kom Koudekerke" (le herziening). Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad, kunnen bezwaren indienen bij G.S. Axel Vanaf 20 oktober ligt gedurende een maand ter inzage de le herziening van het bestemmingsplan "Bebouwde Kom Oos- t". Zij die bezwaren hebben tegen de onthouding van goedkeu ring door G.S., kunnen beroep instellen bij de Kroon. Hulst Vanaf 21 oktober ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "Zomerstraat". Zij die bezwaren hebben ingediend zowel bij de gemeenteraad als bij G.S., als mede zij die bezwaren hebben tegen de onthouding van goed keuring door G.S., kunnen beroep instellen bij de Kroon. Aarle-Rixtel Vanaf 24 oktober ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "Starrenbos". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend zowel bij de gemeenteraad als bij G.S., alsmede zij die bezwaren hebben tegen de onthou ding van goedkeuring door G.S., kunnen beroep instellen bij de Kroon. Bruinisse Vanaf 24 oktober ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "Bedrijfsterrein". Zij die tij dig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad, alsmede zij die bezwaren hebben tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzigingen, kunnen bezwaren indienen bij G.S. Hulst Vanaf 24 oktober ligt gedurende een maand ter jnzage het vastgestelde bestemmingsplan "Clingepolder". Alleen zij die bezwaren hebben tegen de onthouding van goedkeuring door G.S., kunnen beroep instellen bij de Kroon. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 13