irviz\E Veehouderij publikaties E r is dit jaar veel grasland vernieuwd. (Door de grote droogte in het vorige jaar heeft de zode veel te lijden gehad). In de nieuwe grasland- percelen. die in het algemeen goed zijn aange slagen. komt nogal veel muur voor. De muur- plantjes zijn in het najaar meestal nog zo klein dat ze weinig opvallen en ook nog geen schade doen. Zonder tegenmaatregelen kunnen ze echter in het voorjaar gemakkelijk het gras overwoekeren. Het is dan ook beter om met een bespuiting niet te wachten tot het voorjaar. Nu een bespuiting met 3 liter MCPP of 1-lVz liter 2,4'5 TP (bij lagere temperaturen) is vol doende om de muur te bestrijden. De oogst van de snij maïs is, ondanks het late tijdstip door het fraaie najaarsweer, vlot verlopen. Er was een groot verschil in rijpingsstadium bij de oogst. I n november zal de stalperiode weer begin nen. De dieren zijn dan volledig aangewezen op het voer dat de veehouder verstrekt. De voeding rond het afkalven vraagt speciale aandacht. Uit onderzoek hierover is het vol gende naar voren gekomen: I n de staltijd mist het rundvee de natuurlijke reiniging van de huid door zon, wind en regen. Weide- en voederbouw Veevoeding 'Scheren van het rundvee op grupstalbedrijven Instituut voor Mechanisatie Arbeid en Gebouwen Wageningen O ktober gaf veel mooie zonnige dagen. Voor het vee was het overdag goed toeven in de wei. Het gras groeide volop. De ruwvoedervoorraad voor de komende winter is in het algemeen in ruim voldoende omvang aanwezig. Dit is wel een verschil met vorig jaar. De prijzen van ruwvoer en krachtvoer liggen thans weer op een meer normaal niveau. Kweekbestrijding. De kweek rukt op vanuit de kant. In november is een chemische bestrijding mogelijk door T.C.A. over de ploegsneden te spuiten. Het is raadzaam om een gewasmonster te laten nemen. Men weet dan de voederwaarde van het kuilvoer en men kan dan hiermee rekening houden bij de samenstelling van het rantsoen. - Na het droogzetten voer voor onderhoud en 5 kg. meetmelk (is melk met 4% vet) ver strekken. - Een maand voor het afkalven voor onder houd 10 kg. meetmelk geven. - Een week voor het afkalven nog één kg. krachtvoer extra geven. - Na het afkalven wordt de hoeveelheid krachtvoer met 1 kg. per twee dagen ver hoogd. Na 10 a 14 dagen zal dan aan vaar zen 8 kg. krachtvoer per dag worden verstrekt en aan melkkoeien 10 a 11 kg. Deze hoeveelheden zijn dan voldoende voor een produktie van 20 kg melk per dag voor vaarzen en voor koeien is dit 30 kg melk per dag. Hierbij wordt uitgegaan van een goed ruwvoerrantsoen van 10 kg melk. Mocht de produktie lager of hoger blijken, dan zal de krachtvoergift aangepast moeten worden. De dieren moeten echter voldoende tijd hebben om te kunnen tonen tot welke produktie zij in staat zijn. Door goede voeding kan de produktie per dier worden verbeterd. Een goede voeding begint met voldoende ruwvoer van goede kwaliteit. Speciaal in de nieuwmelkse periode van de koe kan zij veel produceren mits er voldoende krachtvoer 2 kg. melk terug komt is dit nog een is dit jaar niet hoog dus zolang voor 1 kg. krachtover 2 kg. melk terug komt is dit nog een voordelige zaak. Een stalgemiddelde van bo ven de 5.000 kg. melk per koe is op elk bedrijf haalbaar. Op de grupstalbedrijven missen de dieren ook de vrijheid van beweging om zich te likken. Verontreiniging van de huid vindt regelmatig plaats o.a. door afgestorven lichaamscellen, dood haar, e.d. en voorts door stof en mest. Dieren met een dicht haarkleed gaan bij hogere temperaturen gemakkelijker zweten. Bij daling van de temperatuur ('s nachts) koelen deze dieren sterk af. Deze wisseling van tempera tuur is ongezond. Om de huidfunctie blijvend goed te laten functioneren is huidverzorging nodig. De huidverzorging is doeltreffender en gemakke lijker als de dieren geheel worden geschoren. Dit scheren moet zo spoedig mogelijk na het voor dag en nacht opstallen gebeuren. De huid is dan nog niet verontreinigd. Alleen scheren bij droge huid. Met het scheren worden vuil- resten die in het haar zitten verwijderd. Dier lijke parasieten, zoals luizen en schurftmijter, hebben bij geschoren dieren weinig gelegen heid voor het vormen van broedplaatsen daaT de bescherming nagenoeg geheel is weggeno men. Op een geschoren huid blijven ook veel minder stof- en mestdeeltjes kleven. Rein hou den wordt hierdoor vereenvoudigd. Geschoren dieren hebben veel minder last van zweten. Ze voelen zich behaaglijker. Vooral het jongvee vertoont, in vergelijking met niet geschoren dieren, doorgaans een betere groei. Het is gewenst dat het rundvee op de grupstalbedrijven voor het dag en nacht opstallen geheel wordt geschoren. Mansholtlaan 10-12 Postbus 43 Wageningen 6140 Te bestellen: IMAG - Wageningen door storting van het verschuldigde bedrag op giro 35.14.771 verkenning verdient het aanbeveling de regionale consulent te raadplegen. Deze kan, aan de hand van een konkreet program ma van eisen, bij een verdere keuze adviseren. Met behulp van de in deze publikatie verstrekte informatie kan de toekomstige gebruiker beter beslagen ten ijs komen bij de gesprekken met voorlichters en leveranciers. Rekenmodel energiebehoefte in kassen Publikatie 77 - prijs 5,— Reeds eerder werd de energiebehoefte voor Tuinbouwkassen berekend. In deze publikatie worden aan de hand van reken modellen. met gebruikmaking van computertechnieken derge lijke berekeningen uitgevoerd voor een zevental teeltkombina- ties. n.1.tomaten - komkommers, komkommers - tomaten, sla - tomaten - komkommers, chrysanten, potplanten, rozen en an jers. Onderscheid is gemaakt tussen een regeling waarbij de binnentemperatuur wordt aangepast aan de hoeveelheid be schikbaar natuurlijk licht en een regeling waarbij dit niet het geval is. Voor het model met lichtafhankelijke regeling zijn tevens berekeningen uitgevoerd waarbij is nagegaan wat de energiebesparing is bij het verlagen van de binnentemperatuur. De belangrijkste resultaten van deze teeltkombinaties worden besproken, waarvan een tweetal in detail. Leidraad bij het aanschaffen van klimaatregelaars voor kassen Publikatie 78 - prijs 6,— In deze publikatie is een overzicht gegeven van de regelappara- tuur voor het klimaat in kassen, zoals die'in Nederland wordt aangeboden. De gebruikers van deze apparatuur wordt, met behulp van overzichten, de mogelijkheid geboden snel te bepa len welke apparatuur aan hun wensen kan voldoen en waar deze verkrijgbaar is. Een toekomstig gebruiker van deze apparatuur zal overweldigd worden door het enorme aanbod. Een leidraad, die hem kan helpen bij zijn keuzebepaling, is dan ook op zijn plaats. Deze publikatie is slechts bedoeld als zo'n leidraad. Na een eerste I 1 1 Een goed voorbeeld van eenuitgebreid weerstation voor kaslimaatrege1ing Nieuwe Merkengids 1977 (tevens 4-talig handboek voor de land- en tuin— bouwmechanisatie) prijs 40,— De verscheidenheid aan machines, werktuigen, installaties en andere technische hulpmiddelen voor de land-, tuin- en bos- bouwmechanisatie is bijzonder groot. Daarbij doen zich ook nog geregeld vernieuwingen en veranderingen voor. Vandaar dat geregeld vragen naar voren komen als: "Wie levert wat?", "Welke merken zijn er?". Op deze vragen geeft de nieuwe Merkengids 1977 antwoord in een goed hanteerbaar handboek van 450 pagina's. Onderverdeeld in hoofd- en ondergroepen wordt de gehele Nederlandse mechanisatie schematisch weer gegeven, een merkenaanbod van zo'n 9500-10.000 technische apparatuur, zowel van binnenlands als buitenlands fabrikaat. Het internationale karakter van dit boekwerk wordt bovendien benadrukt door het feit dat behalve in het Nederlands, het geheel tevens in het Frans, Duits en Engels is weergegeven. Ter verduidelijking zijn tevens in de overige talen, behalve de keu zebenaming, ook alternatieve benamingen opgenomen, tenein de mogelijke begripsverwarring in de handel e.d. te voorkomen. De gids fungeert op deze wijze dan ook tevens als een uitstekend viertalig geïllustreerd woordenboek op agrarisch-technisch ge bied. De nieuwe Merkengids biedt vele mogelijkheden. Men kan er in vinden welke merken er van een bepaald soort machine in Nederland leverbaar zijn en wie de leveranciers zijn. Als men van een bepaald merk machine een onderdeel moet hebben, kan men in de Merkengids het adres van de leveranciers vinden, ook van machines die sedert 1966 niet meer in de handel zijn. Verder geeft de gids een goed beeld van hoe de gehele mecha nisatie in technische groeperingen is in te delen. Het boekwerk bevat verschillende delen en ingangen en wel de volgende: Deel A geeft een alfabetische indeling van de machines en werktuigen in 61 hoofdgroepen. Deel B bevat een uitsplitsing van de hoofdgroepen schematisch weergegeven in ca. 1100 on dergroeperingen. Deel C geeft viertalige overzichten van de merken per groep met vermelding van de trefnamen van de betreffende importeur of fabrikant. Hierbij zijn ook merken opgenomen die sedert 1966 uit de markt zijn genomen, maar waarvan de herkomst i.v.m. de onderdelenvoorziening nog van belang is. Deze merken zijn met een speciaal teken aangeduid. In dit deel zijn ook alle illustraties opgenomen. In totaal zijn in dit hoofdstuk meer dan 11.000 merken ondergebracht. Deel D is een alfabetisch merkenregister met vermelding van het soort werktuig en de trefnaam van de importeur of fabrikant met in totaal 3600 verschillende merknamen. Deel E bevat de naamlijst van Nederlandse fabrikanten en importeurs - in totaal ongeveer 1500 - met adressen en telefoonnummers. En Deel F een uitge breid trefwoordenregister in vier talen, die het opzoeken verge makkelijkt. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 11