Vorsterman van Oijen B ijzondere vermelding verdient een daad van Vor sterman van Oijen, waarmee hij den Nederlandschen landbouw aan den vooravond van een langdurige agrari sche crisis een voorbeeld gaf: de oprichting van de coöperatie "Welbegrepen Eigenbelang vereeniging tot aankoop van gewaarborgde meststoffen en zaden' al dus dr. P.J. Bouman in zijn boek "Geschiedenis van den Zeeuwschen landbouw en van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij". „ZEGGE EN SCHRIJVE" G eorge Auguste ("Gavvo") Vorsterman van Oijen werd op 1 1 juli 1836 te Gilze-Rijen geboren uit een geslacht van voornamelijk militairen. Op zijn vijftiende ging hij naar de Christelijke Normaalschool te Nijmegen om on derwijzer te worden. Nadat hij verschillende acten had behaald, waaronder een in de landbouwkunde, ging hij werken als hulponderwijzer te Nieuw-Loosdrecht. In 1 859 werd hij leraar wis- en natuurkunde aan het gym nasium te Winschoten. Een jaar daarna werd Vorsterman benoemd tot hoofd-onderwijzer aan de openbare school te Aardenburg. Vanaf dat moment ook begonnen zijn veelzijdige activiteiten voor de landbouw. Hij was "een man van grote intelligentie en van een werkelijk verbluf fende werkkracht" schrijft Bouman. In het begin hield hij zich nog veel met de wiskunde bezig maar al vrij spoedig na zijn komst in Zeeland werd de landhuishoudkunde zijn grote liefde. Toen ook kwam hij met de Z.L.M. in aanra king. Het zou een zeer innige verbintenis word§n die zijn hele leven zou duren. V orsterman van Oijen werd al spoeaig cGfi méï.T V3P: gezag. Men vroeg hem om raad op organisatorisch en wetenschappelijk gebied. In 1875 stichtte hij het week blad voor Zeeuws Vlaanderen's westelijk deel en richtte hij een liberale kiesvereniging op. In diezelfde tijd nam Vorsterman het initiatief tot een eigen Zeeuwsche Land bouwalmanak in plaats van Staring's almanak. Op 1 5 juni 1 885 werd hij tot ere-lid van de Z.L.M. benoemd als dank voor zijn vele activiteiten. Het was echter geen af scheid: in 1 893 volgde zijn benoeming tot secretaris van de Z.L.M. Daarvoor had hij overigens wel, wegens zijn onderwijsfunctie, de toestemming van Gedeputeerde Staten nodig. In 1 909 werd Vorsterman tevens benoemd als penningmeester van de Z.L.M. Een combinatie die tot op de dag van heden gebleven is. zuidelijke landbouw maatschappij 1 In dit nummer o.m. z.l.m VRIJDAG 21 OKTOBER 1977 65e JAARGANG - NO. 3403 land- en tuinbouwblad is li Kill?"® ;-Fiy-.y®. y r; yi;;.yy. y:^ypyy. yy: Pachtnormen besluit en de mening van het Landbouwschap pag. 3 100 jaar landbouw coöperatie herdacht pag. 4 Uit de Praktijk pag. 5 en 6 In 1980 drie en half miljoen varkens in Brabant pag. 5 Jaaroverzicht werkzaamheden van de S.E.V. dienst van de Z.L.M. pag. 7 Mechanisatienieuws pag. 8 Andere kijk op het agrarische inkomen in Nederland pag. 9 Koppeling van melkkontrole aan de vee voeding pag. 10 De oogst en de bewaring van suikerbieten pag. 11 Het binnenhalen en opslaan van winterwortelen pag. 13 Het rooien en bewaren van knolselderij pag. 14 Grondwater verordening in Zeeland pag. 15 Vorsterman van Oijen begon al vrij snel lezingen te hoi den. Daarnaast organiseerde hij cursussen. Deze acti\ ♦eiten vormden de grondslag voor het (latere) Z.L.I^ landbouwonderwijs. Bij zijn voordrachten hield Vorste man blijkbaar geen blad voor de mond. In 1 868 waren i reeds enkelen die een 'ingekankerden haat'' voelde tegen zijn wijze van voorlichting geven. De waarheid wc hen blijkbaar te veel! Zijn voordrachten waren zeer gedi gen en bestreken vele gebieden: landbouwcrediet, tien* recht, pachtrecht en pachtcontract, paardenfokkerij. In dit jaar, waarin de Nederlandse land- en tuinbouw herdenkt dat het alweer 1 00 jaar geleden is dat de eerste landbouwcoöperatie werd opgericht, is er reeds zeer veel, zo niet alles, geschreven over de betekenis van de coöperatie voor de land- en tuinbouw. Wellicht blijft er nog slechts één vraag over: wie was deze man die het allereerste initiatief nam tot wat uit zou groeien tot een gigantische organisatie. Wie was deze Vorsterman van Oijen? Om dat aan de weet te komen kom je onverbidde lijk weer bij Bouman terecht. Het antwoord levert het portret van een formidabel mens: De bijdrage van de Z.L.M. aan het eeuwfeest van de coöperatie. vrouw in Toen al! De eerste wereldoorlog zorgde voor een nieuwe crissis- sfeer in de land- en tuinbouw. Vorsterman werkte echter onverstoorbaar door. Nog steeds nam hij het leeuwen deel van de werkzaamheden voor zijn rekening. Het werk nam wegens allerlei crisismaatregelen zelfs enorm toe. Hij deed dit werk samen met zijn klerk A. Cappon. On danks zijn hoge leeftijd, bijna tachtig, leek zijn werkkracht niet te verminderen. "Het leek wel of hij overal tegelijk was" schrijft Bouman: als voorzitter van "Welbegrepen Eigenbelang" te Aardenburg, in Den Haag, besprekin gen met de uitgever van het Zeeuws Landbouwblad en nog altijd inleidingen houden. Bouman: Wanneer men hem vroeg iets in het belang van de landbouw te doen weigerde hij nooit. H et einde kwam op 1 3 oktober 1915. Vorsterman van Oijen stierf in het harnas zoals dat gaat met mensen van zijn allure. De vorige dag was hij onwel geworden tijdens een vergadering van het Nederlands Landbouw Comité over de bietenexport van Zeeuws-Vlaanderen naar Bel gië. De volgende dag werkte hij weer. Toen was het plotseling gebeurd, 79 jaar oud. Zijn laatste wens was om goed te zorgen voor zijn klerk A. Cappon. Dat gebeurde, de Z.L.M. nam hem in dienst. Eerst na zijn dood begreep men ten volle wat van Oijen gepresteerd had. Het Zeeuwsch Landbouwblad van 20 oktober 1915: "Vlijmscherp was zijn kritiek, meedogen loos soms tegenover zijn tegenstanders, maar nimmer streed hij voor iets anders dan voor de zaak waarover het ging'' Van Oijen: leider, wegbereider, vernieuwer in dienst van de landbouw. Al spoedig na zijn dood nam de Z.L.M. het initiatief om een gedenkteken op zijn graf te plaatsen: Zeeland wilde een van zijn verdienstelijkste mannen niet vergeten. Oggel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1