wintertarwe duphar Drukkerij Vink b.v. Postbus 16 - Axel zeker in het bouwplan zeer produktief wintervast mooie korrel goede bakkwaliteit Uw advertentie opdrachten voor het bestrijdt u direct na het zaaien met uitstekende bestrijding van duist, straatgras, windhalm, kamille, ereprijs en muur. Onovertroffen in zijn werking op kleefkruid optimale vochtonafhankelijkheid. Zelfs in het droge najaar 1975 was de werking goed effect vrijwel onafhankelijk van de grondsoort kan op alle tarwerassen worden toegepast onderteelt van veldbeemd of rood zwenkgras reeds in het najaar mogelijk. In het voorjaar kan iedere onderteelt worden ingezaaid 25-jarig bestaan Federatie "Het Landbouwwerktuig" A 3Cz.l.m. Land- en Tuinbouwblad dient U te sturen naar: Ir. J. Crucq: Landbouwmechanisatie tot 1990 niet groter, wél beter Graanoogst EEG overtreft gemiddelde van afgelopen vijf jaar Wonderplant voor Derde Wereld OKAPI j onkruid in wintertarwe tok - ultra «loeiliaar PHILIPS DUPHAR NEDERLAND B.V. AMSTERDAM POSTBUS 7133 TELEFOON 440911 Tok '-Ultra is een produkt van Rohm and Haas France S.A. fgelopen week vierde de Federatie "Het Landbouwwerktuig" haar vijf en twintigjarig bestaan o.a. met een symposium op de Flevohof met als onderwerp "Landbouwmechanisatie tussen nu en 1990". Een van de sprekers was Ir. J. Crucq, konsulent landbouwwerktuigen. Hij wees er op dat in de toekomst geen nog grotere machines verwacht moeten worden, maar wel betere. Dit betekent ook betere benutting van arbeid en machines. Op dat gebied is nog wel wat te verbeteren. Uit een struktuurenquette blijkt dat - driekwart van de maaidorsers minder dan 50 hektare per jaar oogst; - tweederde van de tweerijige aardappelrooiers minder dan 25 hektare per jaar oogst; - driekwart van de zesrijige bietenrooiers minder dan 50 hektare per jaar oogst. De benutting, vooral van de grote, dure oogstmachines, is en blijft een moeilijk punt. Deze machines zullen ook in de toekomst op het individuele akkerbouwbe drijf nauwelijks rendabel gemaakt kunnen worden. Wachtwoorden zijn hier: loonwerk en samenwerking. Tot nu toe is het aandeel van het loonwerk in de akkerbouw nog steeds toegeno men. De voordelen zijn dan ook duidelijk: geen investeringen, de nieuwste ma chines en vakkundige bediening. Ook de extra arbeid die men via het loonwerk in topperioden aantrekt is belangrijk. Maar daar staat tegenover dat het inschakelen van de loonwerker ten koste kan gaan van de benutting van eigen arbeid en het is op akkerbouwbedrijven toch al zo moeilijk de beschikbare arbeid nuttig aan te wenden. Aan dit punt zal in de komende periode dan ook meer aandacht worden besteed en dat betekent: - meer samenwerking in de vorm van kombinaties. Het sukses van de drierijige bietenrooiers is daarvan al een teken; - meer loonwerkkombinaties, waarbij de loonwerker voor de oogstmachine zorgt en de boeren het transport verrichten. Voor de loonwerkers blijft er werk, maar uitbreiding is er nauwelijks te verwach ten, behalve misschien in het gespecialiseerde werk (grondverbetering, slooton- derhoud, de oogst van bijzondere gewassen, e.d.). Vooral het loonwerk heeft een belangrijk aandeel in het werk op akkerbouwbe drijven. Volgens het LEI heeft ongeveer 25 pet. van de bewerkingskosten in de akkerbouw betrekking op loonwerk. Uit de Struktuurenquête Akkerbouwbedrij ven 1975-1976 blijkt, dat bijna de helft van het graan met machines van loonwer kers wordt geoogst en dat deze ook ongeveer een derde van de aardappeloogst en bijna driekwart van de bietenoogst voor hun rekening nemen. Het gekombineerd gebruik van deze oogstmachines blijft daar nog sterk bij achter. Bij de graanoogst wordt ongeveer 20 pet. met gezamenlijk gebruikte machines geoogst, bij de aar dappeloogst is dat ongeveer 28 pet. en bij de bietenoogst ongeveer 14 pet. Tenzij zich geheel onvoorziene omstandigheden voordoen, zal de mechanisatie van de akkerbouw doorgaan. Er zal daarbij wel een accentverschuiving optreden van groter naar beter. De Nederlandse akkerbouw heeft ook in de komende 15 jaar behoefte aan machines. Wat dat betreft is er een blijvende taak voor de leden van de bij de jubilerende Federatie Het Landbouwwerktuig aangesloten organisaties. Maar ook van hen zal steeds meer kennis en vakkundigheid worden geëist, aldus ir. Crucq. (Fries Landblad). De graanoogst van de EEG heeft dit jaar naar schatting 102,7 miljoen ton bedragen. Vorig jaar bedroeg de oogst 90,5 miljoen ton. Het gemiddelde van de afgelopen vijf jaar (1972 t/m 1976) bedraagt 100,9 miljoen ton. Dat heeft de Europese Commissie, het "dagelijks bestuur" van de EEG, meegedeeld. De commissie zegt dat de oogst betrekkelijk groot is als gevolg van een hoge op brengst per hectare. De kwaliteit is echter niet al te best: er is veel schot en het graan bevat veel vocht. Het aandeel van tarwe zal dit jaar tussen 39 en 39,5 miljoen bedragen. De tarwe-oogst van 1976 bedroeg 39,2 miljoen ton en het gemiddelde van 1972/76 beloopt 41 miljoen ton. De commissie raamt de gerstoogst op 36,5 a 37 miljoen ton (1976: 29,9 miljoen ton en gemiddeld 1972/76: 33,1 miljoen ton). Als alles goed gaat zal de EEG dit jaar 14,5 a 15 miljoen ton maïs oogsten, zo zegt de commissie. Vorig jaar werd 11,1 miljoen ton geoogst. De gemiddelde oogst van 1972/76 bedroeg 13,9 miljoen ton. Het graanareaal van de EEG bedroeg dit jaar naar schatting 25,89 miljoen hectare, vergeleken met een areaal van 26,17 miljoen hectare in 1976 en een gemiddelde van 26,58 miljoen de afgelopen vijf jaar. Het tarwe-areaal van de gemeenschap heeft dit jaar naar schatting 10,18 miljoen hectare bedragen. Vorig jaar was op 11,23 miljoen hectare tarwe ingezaaid en de afgelopen vijf jaar gemiddeld op 10,97 miljoen hectare. Voor gerst luiden de cijfers respektievelijk 9,31 miljoen, 8,89 miljoen en 8,83 miljoen, voor maïs 2,79 miljoen, 2,33 miljoen en 2,81 miljoen. (ANP-Graanbulletin) Een wonderplant die veel in Mexico voorkomt, de leucaena, kan in de komende jaren de voedselproblemen van de ontwikkelingslanden oplossen. Aldus een zojuist verschenen studie van de Amerikaanse nationale raad voor wetenschap pelijk onderzoek (National Research Council). De leucaena, familie van de mimosa, komt voor in de vorm van struiken of bomen en kan worden gekweekt in klimaten die niet geschikt zijn voor traditio nele gewassen. Volgens de studie van de National Research Council hebben de experimenten in Hawaï, Australië en in de Philippijnen uitgewezen dat de leucaenaverbouw behalve veevoeder ook mest, brandhout en papierpulp oplevert. De leucaena groeit goed op stikstofarme grond en in zeer droge streken. Hij heeft weinig verzorging nodig. Als struik verspreidt hij zich even snel als onkruid. Als boom kan hij in 6 a 8 jaar bijna 20 meter hoog worden. (Economisch Dagblad, 19-9-1977)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 8