Glucosefabriek van Cargill komt in Bergen op Zoom van de grond T rouwens iso-glucose is nu wel helemaal van de baan, er fs in Europa het zout in de pap niet meer aan te verdienen. Daaren tegen voor glucose is wel een goede markt. We hebben met opzet Bergen op Zoom gekozen omdat de plaats bijzonder gunstig is gelegen voor de aanvoer van onze grondstoffen, en tevens omdat het van dc andere kant weer erg goed is gelegen voor de afzet van de glucose. Dit produkt zal zijn weg vinden over heel de EEG. Je moet dit produkt in verwarmde tankwa gens vervoeren. Hoe centraler datje zit hoe beter het is. Daar naast was Bergen op Zoom ook gunstig op het gebied van de arbeidsmarkt. Mensen willen er graag wonen, open. buiten en toch gunstig gelegen voor de grote centra. Aardappelzetmeelindustrie voelt zich gediscrimineerd H et zal zeker niet alleen de Amerikaanse mais zijn die in Bergen op Zoom zal worden verwerkt. Alle mais die geschikt is voor de glucose bereiding zal worden aangenomen. Wel is het volgens de heer Biesheuvel zo dat de korrelmais die in Neder land wordt geteeld niet zo geschikt is voor de glucose bereiding. I n februari werd met ontstemming gereageerd op het besluit van de Nederlandse regering om vestigingsfaciliteiten te verlenen aan het Amerikaanse bedrijf Cargill om in Bergen op Zoom een glucose fabriek te bouwen. In de Europese Raad van Landbouwministers waren toen afspraken gemaakt om aan dit Amerikaanse bedrijf geen vestigings vergunning te verlenen. Eerdere plannen van Cargill om zich in België te vestigen werden door de regering aldaar van de hand gewezen. Toen ineens wel toestemming om in Nederland te bouwen, algemene verontwaardiging in de Nederlandse landbouwwe- reld, met name bij de suikerbietentelers die in de glucose een direkte konkurrentie zagen voor de suikerproduktie. Immers zo werd beweerd het zou met betrekkelijk eenvoudige middelen te verwezenlijken zijn om van deze glucose fabriek een iso-glucose fabriek te maken. In die periode waren de EEG voorwaarden voor glucose suikers en invoerbepalingen voor mais ook nog van dien aard dat de maiszetmeel bevoordeeld zou worden ten opzichte van de suikerbiet. Per 1 augustus is de zetmeelrestitutie vervallen, en verder zal isoglucose behandeld worden als B suiker en ook dusdanig belast worden. "Nooit van plan geweest om iso-glucose te maken" M. van Wezel Veenkoloniale boer is de dupe KORTE WENKEN C.A.R.-Zevenbergen K.S.H. heeft strop I nmiddels is er wel het een en ander veranderd. In de eerste plaats is de wereldsuikerprij van dien aard dat de productie van iso-glucose weinig aantrekkelijk meer is. Maar ook heeft de Europese commissie zoveel beperkingen opgelegd aan de pro ductie van iso-glucose dat uit dien hoofde de productie geen aanlokkelijkheden meer biedt. Daar weten ze b.v. bij de K.S.H. ook van mee te praten, die hebben in het Engelse Tilbury een iso-glucose fabriek laten bouwen. Naast de reeds genoemde beperkende factoren kregen ze daar ook nog eens te maken met een verdubbeling van de bouwkosten en ernstige vertraging bij het bouwtempo. Begin 1979 in productie Maar we hadden het over Cargill en die heeft intussen niet stilgezeten. In Bergen op Zoom op een terrein vlak langs de haven wordt driftig gebouwd aan deze meer dan 100 miljoen kostende glucose fabriek. De bedoeling is dat per 1 januari 1979 de fabriek in productie wordt genomen. Volgens de heer Bas- tiaens. technisch direkteur Cargill. Bergen op Zoom. zullen er naar schatting zo'n 130 mensen direkt werk vinden in en op deze fabriek. Daarbij wordt ruwweg geschat dat er ook nog eens twee en een half maal zoveel mensen indirekt een boterham aan kunnen verdienen. Voor iso-glucose heb je een andere fabriek nodig Later spreken we de heer Biesheuvel chef publiciteit van Cargill en hij herinnert zich nog heel goed de achterdocht van de landbouw en het vermoeden dat hier in het geniep een iso-glu cose fabriek zou worden neergezet. Toch was die vrees geheel ongegrond zegt hij. Glucose is namelijk een heel ander produkt dan iso-glucose. De bewering dat met betrekkelijk eenvoudige middelen van glucose ook iso-glucose zou kunnen worden ge maakt is een fabeltje. Ik kan U vertellen dat zoiets een kompleet andere fabriek zou eisen. Het zou een fabriek naast een fabriek vergen. Als we werkelijk iso-glucose hadden willen maken dan hadden we daar nu reeds bij de bouw rekening mee moeten houden, maar dan hadden we ook geen glucose meer kunnen maken. We hebben in Amsterdam een fabriek staan die soja verwerkt, die kan niet zo min iso-glucose maken. Als we dat daar zouden willen dan moeten we helemaal opnieuw bouwen. Kort gezegd, we kunnen in Bergen op Zoom alleen dan iso-glucose gaan produceren als we er nog een andere fabriek bijbouwen. Bovendien zijn we het ook nooit van plan geweest. Gunstige ligging Het zal duidelijk zijn dat de suikerbietentelers in Nederland tevreden zijn met de maatregelen die de Europese Commissie heeft genomen om de invloed van iso-glucose te beperken. Doch in het noorden van ons land waar veel fabrieksaardappelen worden verbouwd en uit dit zetmeel ook hoogwaardige iso-glucose kan \vorden gemaakt is men helemaal niet gelukkig met deze maatregel. Dit viel afgelopen week nog te beluisteren op de dag van de "AA RDA PP EL '77" in de Flevohof waar de hr. R. Renkema sprak over de mogelijkheden van de fabrieksaardappel nu en in de toekomst. Hij zei over de zetmeeïsuikers dat deze reeds vanaf het prille begin van de aardappelzetmeel industrie behoorden tot het produktenpakket. Er was toen zelfs nog geen sprake van bietsuikerproduktie. Toch werd er destijds al glucose geproduceerd uit aardappelzetmeel. De heer Renkema zei verder: "Sinds enkele jaren is aan dit bestaande pakket een nieuwe mogelijkheid toegevoegd in de vorm van van deproduktie van een hoogwaardig zetmeelsuiker, iso-glucose. Het mag duidelijk zijn dat deze iso-glucose uit aardappelzetmeel en de biet- en rietsuikers elkaar kunnen aanvullen. Voor de hand liggend in deze situatie zou dan ook zijn dat de Overheid - in dit geval de Brusselse Overheid - tot zodanige maatregelen komt, dat er van gelijke behandeling, dus van gelijke startvoorwaarden sprake is. Helaas is dit op het moment niet het geval. Op de productie van iso-glucose is in de vorm van een heffing een boete gelegd waardoor deze produktie praktisch onmogelijk is geworden. De Nederlandse aardappelzetmeelindustrie beschouwt deze maatregel als discriminerend en protesteert hier dan ook scherp tegen. Wij menen, uitgaande van een puur Europees E.E.G.-produkt dezelfde rechten te mogen claimen als voor welk ander Europees produkt ook. De huidige moeilijkheden in de afzet van onze produkten en de afhankelijkheid van het telen van fabriek saardappelen door de Veenkoloniale boer i.v.m. zijn beperkte bouwplan noodzaakt ons bovendien tot het aangrijpen van elke afzetmogelijkheid en zeker als deze zozeer tot ons bestaande produktenpakket behoort". De fabriek produceert ook afvalstoffen in de vorm van mais- gluten. Deze materie kan worden gebruikt in veevoeder mid delen. Je zit met dit soort bedrijven wel eens moeilijk. Je investeert vele miljoenen in een produkt waarvan je van te voren niet altijd precies weet wat het op de markt gaat doen. Suikerprijzen zijn laag, de vraag naar glucose kan afnemen en toch zitje dan met je fabriek. Overigens is het wel zo dat van alle zetmeel glucose gemaakt kan worden, 't Is echt niet zo dat alleen mais maar verwerkt kan worden. Wel zul je dan zoals ik al eerder zei toch weer een andere fabriek moeten bouwen, aldus de heer Bies heuvel. 36 meter hoge silo O ndertussen is al duidelijk te zien dat Cargill opslagcapaciteit- nodig heeft voor zijn grondstof de mais. Was voorheen het chemisch bedrijf General Electric de blikvanger op het indus trieterrein van Bergen op Zoom, dit is nu veranderd want door het aannemingsbedrijf Nelis uit Uitgeest is in continuwerk in negen dagen en nachten een 36 meter hoge silo uit de grond gestampt. De silo heeft een doorsnee van 14 meter. Er zullen nog meer opslagsilo's komen maar die zullen van minder grote om vang zijn. Ook Europese mais wordt verwerkt Akkerbouw ER IS 5,5 MILJOEN GULDEN beschikbaar voor ge luidsarme trekkerkabines. Zowel voor landbouwers op ei gen bedrijf en ondernemers van een loonbedrijf of land bouwcoöperatie. Nadere informatie over deze regeling en aanvraagformu lieren zijn verkrijgbaar bij de bureaus van de Arbeids- inspektie. Zorg dat uw aanvraag tijdig binnen is. EEN GOED ZAAI BED, 120 kg zaaizaad per ha en oktober zaai zijn de grondslagen voor een hoge tarwe op brengst. A lleen extreem droge omstandigheden geven wei eens reden om het zaaien van tarwe uit te stellen, want een oude waarheid zegt, zaai tarwe in het slijk en rogge als het stuift en ze zal dragen dat ze buigt. KOUDE LUCHT IS NOG STEEDS zwaarder dan warme lucht. Praktisch bevriezen opgeslagen aardappelen altijd doordat de warme lucht uit de partij verdwijnt en de koude lucht via tochtkieren of via het luchtkanaal de partij aard appelen binnen dringt. Dus van onderen af Wees daar tijdig op bedacht en zorg voor vorstbeveiligingsmateriaal. ONDER STOFFIGE OMSTANDIGHEDEN heeft uw trekkerluchtfilter handenvol werk, om uw trekker veilig te laten draaien. Zorg dat uw luchtfilter niet vol stof komt. Ververs de olie tijdig. MET SCHERPE PLOEGSCHAREN gaat uwploegwerk veel beter. U kunt ook, vooral bij meerscharige ploegen, de ploegscharen laten zitten en de achterkant regelmatig b.v. 2 x per dag met de slijpschijf van achteren bijslijpen. Het voordeel is dat uw ploeg regelmatiger blijft lopen, dus minder stelwerk. Rundveehouderij OOK DEZE ZOMER KWAM in een aantal maispercelen weer veel kweek voor. Let op uw percelen waar volgendjaar mais wordt geteeld. Wanneer U TCA gebruikt, kunt U volstaan met 50 kg per ha wanneer U na de bespuiting de TCA direkt 7 a 8 cm diep infreest. Nog een beter resultaat wordt verkregen als U tijdens de winter of vroeg in het voorjaar nog een ekstra grondbewerking toepast. Spuit TCA nooit later dan half oktober. OOK MET HET MIDDEL ROUND-UP is kweek te be strijden mits het juiste tijdstip in acht wordt genomen. Met 4 kg Round-up per ha op kweek die in volle groei is en een lengte heeft van 12-15 cm, is een goed resultaat te ver wachten. In tegenstelling met TCA bij gebruik van Round up minstens 4 weken wachten voor aleer de grond wordt bewerkt. HET NIEUW INGEZAAIDE GRASLAND heeft in het algemeen een vlotte en voldoende opkomst. Hebt U gezien dat naast de grasplanten muur, zwarte nachtschade, her derstasje en meidesoorten in ruime mate aanwezig zijn? Onderdruk tijdig deze oneerlijke konkurrentie. Neemt U geen maatregelen, dan is het jonge gras in alle gevallen de verliezende partij. Wanneer de grasplantjes 3 blaadjes heb ben en 6 a 7 cm hoog zijn, spuit dan 31MCPA +31 MC PP per ha. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 6