;uio I Culturele dag in Sprang-Capelle De 3 CJO-kursussen D e Brabantse Plattelandsvrouwen zijn een kreatief dagje gaan houen met lappen en klei zang en woordspel erbij N oord-Brabant bestaat 40 jaar |RJj jftTIFoF oï I j t Dl1 Aktiviteiten-Agenda Landelijk Nieuws Kursus: "Vierweekse" Kursussen: Jongeren en landbouwbeleid Kursus: Landbouw in Frankrijk E.V.T.0.-kursus VOOIt IB Vit OII w Voornaam achternaam recepten (4 personen) GEBAKKEN AUBERGINES KEES SCHIPPER 15 OKT.-PROVINCIAAL: Bestuurs-instruktie-middag; voor: voorzitters, sekreta- rissen, penningmeesters; andere bestuursleden, aspirant bestuursleden, etc. Om 14.00 uur in "De Caisson" te Kapelle-Biezelinge. 21 OKT. - FIJNAART: Algemene Ledenvergadering 21 OKT. - SCHOUWEN: Informatieavond over Alkohol en Drugs door maat schappelijk werker uit Middelburg. Om 20.00 uur in "De Zeeuwse Herberg", Havenplein te Zierikzee. 21 OKT. - WEST.Z.VL.: P.J.Z. K.P.J.: Schaatsen in Brugge (alleen kunst schaatsen). Vertrek: 19.30 uur vanaf de Markt te Oost burg met eigen vervoer. 21, 22, 23 OKT. - O.Z.VL.: Ledenweekend in "Het van Eeghenhuis" te Aardenburg 21 OF 28 OKT. - GOES/NRD.BEV.: Sprekersavond over Alkohol en Drugs om 20.00 uur in "De Kroon" te Wissenkerke. 29 OKT. - O.Z.VL.: (P.J.Z. K.P.J.): Nisse-hut-feest, een soort schuurfeest, maar dan net iets anders. Om 20.00 uur bij fam. Verhelst, Kreekpolderdreef te Westdorpe. 4 NOV. - WEST.Z.VL.: Bezoek aan de ijsrevue te Antwerpen. Vanaf 18.00 uur vertrek met de bus: Markt Oostburg. Opgave vóór 22 oktober bij Jaap Flikweert, 01172-1448 20,— p.p. all- in). 5 NOV. - OOST. Z.VL.: Ekskursie-tocht door het Verdronken Land van Saeftin- ge. Vertrek: 11.30 uur vanuit café de Emma-haven, óf om 11.00 uur plein Zaamslag. Meenemen: laarzen lunch pakket. KABARET: West Zeeuws Vlaanderen, wil graag een kabaretgroep oprichten. Nodig: 10 personen. Ook: een pianist! Laat dit initiatief een sukses worden. Voor opgave: bellen: Maaike Roest, 01173-1342 vóór 25 oktober. Het kursusseizoen 1977/'78 is begonnen. In de landbouwbladen vind je talloze aankondigingen van al lerlei vaardigheids- vaktechnische- en bedrijfsekonomische kursussen. Al deze kursussen zijn min of meer direkt gericht op een verbetering van de bedrijfsvorming. In tegenstelling hier mee, zijn de 3 CJO-kursussen niet direkt gericht op een verbe tering van de bedrijfsvorming. Bij deze kursussen gaat het er vooral om meer inzicht te krijgen in de eigen positie als boer en in de krachten die van buitenaf op deze positie worden uitgeoefend. Vandaar ket motto: Boer worden, boer zijn, boer blijven; Heb je in januari de mogelijkheid om je vier weken lang vrij te maken? Dan moet je dat zeker doen en naar deze kursus komen. Om met leeftijdsgenoten die ook boer(in) worden, na te denken, te praten, te diskussiëren over jouw toekomst in de landbouw en op het platteland. Wat daar allemaal aan de hand is. Wat je plaats daar nu is en straks zal zijn. Maar ook: zal ik nu boer worden of niet? Een fijne, intensieve en vrolijke, maar ook leerzame kursus, die van belang kan zijn voor je verdere leven. Voor agrarische jongeren (ook meisjes) van 17-25 jaar. Tijd: 9jan. - 3 febr. 1978; Plaats: Volkshogeschool "Allardsoog" te Bakkeveen (Fr.); Aantal deelnemers: max. 25; Kosten: 600,- (het is mogelijk om 300,- subsidie te krijgen).: Opgeven bij: Volkshogeschool "Allardsoog" (tel. 05169-241). Een kursus van een week, vol informatie over het E.E.G.-land- bouwbeleid. Prijsbeleid, struktuurbeleid, ontwikkelingsbedrij ven, middenbedrijven, marginale bedrijven, overschotten. Maar ook: wat verwachten wij als jonge boeren zelf van het land bouwbeleid? Hoe kunnen wij boer worden, boer zijn, boer blij ven! In de kursus is een tweedaags bezoek aan de E.E.G. in Brussel opgenomen. Tijd en plaats: 16-21 januari 1978 op de Volkshogeschool "ONS ERF" te Bergen en Dal. 13-18 januari 1978 op de volkshoge school "BERGEN" te Bergen (NH). Aantal deelnemers: maxi maal 25. Kosten: 180,— (met 3 CJO-subsidie 80,— Op geven bij: Volkshogeschool "ONS ERF" (tel. 08895-1744) en Bergen (tel. 02208-4541) In deze 8-daagse kursus maakt men kennis met de wereld van de Franse landbouw; bezoeken aan bedrijven, een kaasmakerij, een wijngroothandel, en de Hallen van Rungis; ontmoetingen met vertegenwoordigers van landbouworganisaties, met de landbouwattaché, met jonge Franse boeren; bezoek aan Parijs. Tijd: 3 t/m 10 dec. 1977. Plaats: Chateau de Méridon bij Parijs. Aantal deelnemers: Minimaal 20, maximaal 35. Kosten: Leden 260,— niet-leden 310,— Opgeven bij: P.J.G.N. (tel. 070-512541). Inlichtingen over deze kursus te krijgen bij de P.J.G.N. (tel. 070-512541); C.P.J, (tel. 08380-11485);. K.P.J, (tel. 070-514191) en de volkshogeschool. Programma 125 uur): In het komende seizoen zal in samenwerking met de drie land bouworganisaties en het Middelbaar Agrarisch Onderwijs weer een E.V.T.O.-kursus georganiseerd worden. De kursus is gericht op de bedrijfsovername. Aan de orde ko men o.a. bedrijfseconomische en fiscale boekhouding, finan ciering, samenwerkingsvormen, aspekten van de overname-, af zet in dienstenverlenende instellingen. De kursus duurt 18 dagen van begin november tot begin maart, voornamelijk op woensdagen en de kosten bedragen ongeveer 125,— Hierbij komen nog de kosten van koffie, lunch, e.d. kunt zich nog aanmelden tot 18 oktober a.s. bij voorkeur aan de Rijks Middelbare Agrarische School, Ravelijn de Groene Jager 8 te Goes, tel. 01100-27203 of via uw organisatie: P.J.Z. telefoniste ).01 100-21010. onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Bosdijk 1, Wissenkerke, tel.: 01107-610 in Sprang-Capelle kan je dit gaan aanschouwen Bovenstaande limerick,/, gemaakt door één van de'deel neemsters aan de culturele dag in Sprang-Capelle, drukt kort en bondig uit wat we als plattelandsvrouwen van Brabant de 28e september in "Zidewinde" konden beleven. Na een hartelijk welkomstwoord van mevr. Bom-Broere, de presidente van het Provinciaal Bestuur, en een korte uitleg door mevr. Kant, consulente en organisatrice van deze dag, stortten we ons in het cultureel gebeuren. Van tevoren waren we, door middel van kleurige kaartjes, in 4 verschillende groepen ver deeld. Die ochtend kwam ik zelf terecht in de zanggroep. Met een stem als van een gebarsten "grammofoonplaat" zoals een leraar dat orgaan van me vroeger eens betitelde, leek me dat in het begin niet zo'n groot succes. Maar onder de vlotte leiding van mevr. Rijsbergen werd het toch een leuke bezigheid. We begonnen met een vrolijk begroetingsliedje. Daarna mochten enkele dames de zang met diverse instrumenten begeleiden. Om onze stemmen even wat rust te gunnen, vertelde mevr. v.d. Weele het prachtige verhaal "Het Straatje" van-Clara Lennaert. Geboeid werd er geluisterd. Na een improvisatie van zangspel door enkele slachtoffers uit de zaal, een raadspelletje en het nostalgische liedje van Doris Day "Que Sera Sera" werd de ochtend besloten met het mooie lied van Jules de Korte "Ik zou wel eens willen weten." In de pauze konden we buiten heerlijk genieten van het zachte najaarszonnetje. 's Middags werden de nummers van het programma veranderd. Een deel kon meedoen aan het 's ochtend begonnen wandkleed, onder leiding van mevr. v.d. Put en mevr. Bos. Een andere groep werd geaktiveerd door mevr. Meijerink met kreatief spel en verder nog een groep die mocht boetseren. Deze laatste werd geleid door mevr. Lia Koenen. Heerlijk werd geknoeid met klei. Omdat deze dag onder het motto stond van "Elk vogeltje zingt zoals het gebekt is" moesten we iets maken dat op een vogel leek. Gelukkig stonden er di verse resultaten van de ochtendgroep en stilletjes hebben we daar maar naar "gespiekt". Want zomaar een vogel boetseren uit een vierkante klomp klei is niet niks. Volgens mevr. Koenen hadden enkele dames wel een beetje gejokt door te zeggen dat ze nog nooit klei in hun handen hadden gehad. Het resultaat was echt niet gek, vond zij. Ook het wandkleed, dat een herfstimpressie voorstelde, was een groot succes geworden. De bedoeling is dat dit naar een bejaar dentehuis gaat. De produkten van het creatief spel werden aan het eind van de middag voor alle deelneemsters gespeeld. Mevr. de Haan vermaakte ons met haar prachtige smartlap en de onderstaande limmerick van mevr. Overbeeke wierp tot slot alvast een blik op de toekomst. wij wilden het dan samen klaren zo vrolijk en blij dat zongen dan wij ook voor alle volgende jaren dat heeft zij zitten denken wat zij de leden zal bieden en schenken een Brabantse dag met een traan en een lach zo wil zij deze 40 jaren gedenken. R. Spoor 2 of 4 aubergines, zout, bloem, boter. De aubergines wassen, ze in vrij dikke plakken snijden en ze met wat zout bestrooien. De schijven vervolgens door bloem halen en in boter lichtbruin bakken. Heel smakelijk is het om de op deze manier gebakken aubergines op te dienen met gebakken tomatenschijven, die van te voren met peper en zout zijn be strooid. Enige tijd geleden had ik een merkwaardige ervaring. Ik moest om de een of andere reden een officieel provinciaal orgaan op bellen en kreeg, toen de door mij gezochte niet aanwezig bleek te zijn, te horen: "Ja, met Piet". Nu ken ik aardig wat Pieten maar toch tastte ik bij deze mededeling volledig in het duister. Trou wens, wat moest ik nu antwoorden: "Met Lucie?" Ik meende toch niet, dat de bewuste "Piet" zich door dit ant woord geïnformeerd zou gevoelen. Toch is het prettig in zo'n gesprek te weten wélke Piet en wélke Lucie er aan de uiteinden van de lijn hangen. Kijk, zodra de bewuste Piet gezegd zou hebben: "met Piet Jansen", dan sluit dat meteen alle Pieten Pieterse, Dirkse, Almekinders, Goedegebue- re en wat dies meer zij, uit en hebben we meteen al een aardige selektie achter de rug. Bovendien zou het toch wel stom toeval zijn als er twee Pieten Jansen op dezelfde afdeling van dat pro vinciaal orgaan zouden werken. En met de combinatie Lucie en van den Hoek kan men ook vrij gauw weten wie er bedoeld wordt. Het is de achternaam, die maakt dat men weet wie de figuur in kwestie is. Zo weten we over en weer op wie we terug kunnen vallen. Dat is de funktie van het noemen van de naam in dit geval. Als dat niet zo zou zijn kan men beter volstaan met het noemen van de instantie waarvoor men de telefoon van de haak heeft genomen. In het dorp, waar ik woon, is het noemen van de voornaam van jong tot oud zelfs een veel voorkomend verschijnsel, dat ik met een zeker verlangen waarneem. Ik vind, dat wanneer iemand op deze wijze "benoemd" wordt deze voor de volle 100% als die ene, bepaalde, hele eigen persoon wordt bepaald. Dat vind ik oprecht geweldig en ik zal dat zelf nooit bereiken. Ik zou het heerlijk vinden als mijn kinderen en kleinkinderen me zo zouden noemen in plaats van "Ma" en "Oma" maar ook dat is niet voor me weggelegd. Mensen, die ik vaak ontmoet of waar ik mee samenwerk op de een of andere manier ken ik ook graag bij voornaam. Je kunt elkaar veel gemakkelijker een pluimpje geven of bekritiseren. Maar in al die gevallen kent degene, die de voornaam bezigt de persoon in kwestie als mens én bij achternaam, al is het na een vluchtige ontmoeting. Daarom komt de in de aanhef van mijn verhaal aangekondigde voornaam op mij over als volmaakt nutteloos, een beetje bela chelijk en in ieder geval modieus. L.H.G. van den Hoek-Maclaine Pont 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 23