met allaeys kunt u alle kanten uit C.C. Krïjnen A. L. DE BIE Tegenvallende perenoogst zorgt voor goede prijzen in de hele EEG D e perenoogst valt dit jaar tegen, dit geldt niet zozeer voor Nederland als wel voor de andere Europese perenprodu centen. De weergoden waren de telers van hard fruit dit jaar niet gunstig gezind. In het vroege voorjaar werden veel boomgaarden getroffen door bijzonder zware nachtvorsten. UIENZAADBERICHT! Mil allaeys: het verst in sproeien. M. DIELEMAN Italië blijft de grootste perenproducent E.E.G. NEDERLAND Robusta. Balstora, Hyduro Produktiviteit - Huidvastheid en Houdbaarheid Zetfrijdende sproeimachines Getrokken sproeimachines Grote gedragen sproeimachines Kleine gedragen sproeimachines Laat Uw vee voor of in het begin van de stalperiode nog eens vak kundig opkappen. Uw onkosten zullen daardoor zeker dalen. ZAADHANDEL Ook uw adres voor POOTAARDAPPELEN, GRAS- EN KLAVERZAAD! TE KOOP: Landbouwmechanisatiebedrijf: Een ander nadeel waar de Westeuropese teler sinds een aantal jaren mee te kampen heeft, is dat de afzetmarkt voor hard fruit min of meer verzadigd is. Gevolg is dat bij een goede oogst slechte prijzen gemaakt worden en omgekeerd. Via rooiregelingen wordt vanuit Brussel geprobeerd hierin voor de EEG verandering aan te brengen. De effekten van deze maatregelen zijn echter goeddeels teleurstellend, met name in Italië, dê grootste perenproducent ter wereld. De afzet van de Europese perenoogst vindt voornamelijk in de eerste helft van het seizoen plaats, het aanbod in winter en voorjaar is van geringe omvang. (Onderzoek naar verbeterde bewaartechniek is nog steeds gaande). Nederland kan eigen markt voorzien Enige landen van het zuidelijk halfrond profiteren hiervan en exporteren een deel van hun perenoogst naar de Europese markt. Hun "voorjaars"peer is de laatste jaren een steeds vastere positie gaan innemen in het fruitassortiment van de Europese konsument. Vergeleken met het kommerciële areaal van de Europese Gemeenschap is de oppervlakte aan perenboomgaar den in Nederland van beperkte omvang, evenwel voldoende om in de binnenlandse behoefte te voorzien en een meer of minder groot kwantum te exporteren, hoofdzakelijk naar de omringen de landen. In de E.E.G. is er sprake van een verzadigde markt van hard fruit. Om een beter marktevenwicht te bereiken is "Brussel" ertoe overgegaan rooipremies aan te bieden. In het kader van deze regelingen zijn door de telers van de gezamenlijke E.E.G.- landen aanvragen ingediend om 4.197 ha perenboomgaarden te rooien. Dat is 4,4% van het totale komfrierciële E.E.G.-perena- reaal van 95.000 ha en ruim 25% van het totale kommerciële E.E.G.areaal Passe Crassane van 16.500 ha het enige ras waarvoor de huidige regeling geldt). Deze variëteit woFdt met name in Italië en (in mindere mate) in Frankrijk geteeld. Over igens is aanmelden om te rooien nog geen daadwerkelijk rooien. Dat is in het verleden wel gebleken. Of het gerealiseerde deel van de rooiplannen direkt zijn weerslag heeft gehad op de oogst van dit seizoen valt te betwijfelen, wel kunnen we konstateren dat de perenoogst in de E.E.G. 25% kleiner uit zal vallen dan in 1976. België, Frankrijk en WestDuitsland zijn de landen die een geringe oogst verwachten die resp. 33%, 35% en 42% kleiner zal uitkomen dan in 1976. Zij zijn het zwaarst getroffen door de nachtvorst in het voorjaar. Mede doordat de perenoogst in Spanje volgens schattingen is gehalveerd kan worden verwacht dat de prijzen binnen de E.E.G. aanzienlijk hoger zullen komen te liggen dan in het vorige seizoen. In Frankrijk en West-Duitsland lagen de groot- handelsprijzen begin september van dit jaar al ruim 50% hoger dan in 1976. In 10 jaar tijd is het perenareaal met 37% ingekrompen. Bedroeg in 1967 de totale oppervlakte aan peren nog 10.170 ha, volgens de areaaltelling van mei jl. van het C.B.S. was het nu verminderd tot 6.344 ha. In vergelijking met de vorige gedetailleerde telling, die in 1974 werd gehouden was er 670 ha meer gerooid dan geplant. Dus de grootste vermindering aan areaal heeft plaatsgevonden eind zestiger begin zeventigerjaren. De 9% areaalvermindering die zich de afgelopen 3 jaar heeft voorgedaan betreft met name de rassen Légipont (-32%) en Beurré Hardy (-20%). Dat er door de fruittelers de laatste jaren naarstig wordt gezocht naar een vernieuwing van het assorti ment blijkt mede uit de 12% areaaltoename bij de overige ras sen. Andere variëteiten die goed werden gehandhaafd waren Conference en Triomphe de Vienne, terwijl de oppervlakte aan stoofperen in 3 jaar geen wijziging onderging. Vanwege het verschijnsel beurtjaren dat zeker bij de peren nog opgeld doet, wil de handelsproduktie van jaar tot jaar nog al eens fluctueren. Het 10-jarige gemiddelde bedraagt 108.000 ton met als hoogtepunt 180.000 ton in 1968 en als dieptepunt 55.000 ton in 1973. Het lag in de lijn van de verwachting dat na de zeer goede oogst van 1976 dit jaar de perenproduktie aanmerkelijk kleiner zou gaan uitvallen. In de meeste landen van Europa is dit het geval maar in Nederland ziet het er naar uit dat we een goede perenoogst zullen krijgen. De 2e produktie-indicatie van het C.B.S. geeft een opbrengst aan van 110.000 ton (vj 130.000; vvj 65.000) en is gelijk aan de 2e indicatie van 1976, m.a.w. het is nog helemaal niet zeker dat we nu ook wel een oogst van 130.000 ton tegemoet kunnen zien. De weersomstandigheden die bij het telen van fruit een grote invloed hebben, verschillen zo sterk van die van 1976, dat een vergelijking met dat jaar beslist niet op gaat. Een ander punt van verschil is de prijszetting. Doordat vorig jaar de markt ruimschoots werd voorzien van fruit, daalde de pe- renprijs tot onder de twee kwartjes per kilo. Omdat er dit jaar in de overige Europese landen een kleine hard fruit-oogst te ver wachten is zal de marktvoorziening niet zo overvloedig zijn als vorig jaar. Het direkte gevolg hiervan is, dat de prijzen waar tegen de peren verkocht worden ruim tweemaal zo hoog zijn als vorig jaar en het ziet er naar uit dat de prijsstijging zich nog zal voortzetten. (Marktoverzicht Produktschap Groenten en Fruit) Voor het a.s. seizoen kunnen wij U de^volgende 3 toprassen leveren: Deze 3 rassen blinken uit door hun zeer goede Verder hebben we: BOLINDA, ENORMUS, RIVATO, WALDO, SELO, BARKO, JUMBO, WIJBO, DURA enz. Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij: -tt- De sproeiboom van een allaeys kan variëren van 7 tot maar liefst 30 meter, de tank- inhoud van 300 tot 3500 liter. Zelfs de grootste sproeiboom kan niet slingeren of doorzwiepen. De unieke hydraulische ophanging bij de grote machines en de gepatenteerde boom van de kleinere typen zorgen ervoor dat de boom altijd in balans blijft Daarom sproeit een allaeys altijd even efficiënt en gelijkmatig. Elke allaeys is lever baar met werveldop en/of spleetdop. Voorts kunt U iedere allaeys gebruiken voor vloei bare kunstmest en suspensies, voor fungici- den, herbiciden, insecticiden en solfix. Het uitgebreide leveringsprogramma omvat gedragen, getrokken, opgebouwde en zelf- rijdende sproei machines. Kortom, U kunt werkelijk alle kanten uit Merkwaardigerwijs is elke allaeys ondanks de sublieme afwerking, het bedienings gemak, de uitgebreide mogelijkheden en de hoogwaardige kwaliteit betaalbaar gebleven. Dat maakt de keus er wel wat gemakkelijker op. Wie allaeys koopt kiest voor kwaliteit •'•-v - Tankinhoud: 2200-3500 L. Pompcapaciteit: 130-250 Vul/roerpomp: 300-700 L/M. Volhydraulische boom: 21,24,27 of 30 meter Tankinhoud: 1200-3500 L. Pompcapaciteit: 82-250 L/M. Vul/roerpomp: 300-700 L/M. Boomlengte: 12-21 meter. Tankinhoud: 600-800 L. tank voorop mogelijk Pompcapaciteit: 85-250 L/M. Boomlengte: 16-21 meter gepatenteerde spuitboom. IMAG testbulletin no. 617 Tankinhoud: 300-400 L Pompcapaciteit: 47-85 L7M. Boomlengte: 7-14 meter. e englebert Importeur: H. Englebert N V. Dobbeweg 2-3, Voorschoten. Tel: 01717-2010. Vul de bon in en stuur hem in een enveloppe naar H. Englebert N.V., Dobbeweg"2-3, Voorschoten. U ontvangt dan uitvoerige l#UI I dokumentatie van de allaeys Ecojet Of bel 01717-2010, tst 38. Naam Adres Woonplaats Telefoon Akkerbouwbedrijf Student Loonwerker .ïsJdrU Duivekeetseweg 5 OUD-VOSSEMEER Tel. 01667-726 b.g.g. 01670-3110 20 Doelstraat 1 OUDELANDE (Z.-Bev.) tel. 01104-380 b.g.g. 252 Een Stoll bietenrooier C 45 Een Mc. Connell hydr. kraantje voor de drie punt met grondbak en mestvork. Een Haring transporteur 7 meter 2- en 3-schaar gebruikte tractorploegen Oostweg 21, Zonnemaire, tel. 01112-248

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 20