GRONDIG BEKIJKEN <y\*9 ..ZEGGE EN SCHRIJVE" H et overlegorgaan 3 Zeeuwse Landbouw Organisaties (3 Z.L.O.) heeft voor de eerste keer vertegenwoordigers van alle in Provinciale Staten van Zeeland vertegenwoor digde fraktie's uitgenodigd voor een gezamenlijk ge sprek. De bedoeling daarvan is om over allerlei zaken die de land- en tuinbouw in de provincie aangaan van ge dachten te wisselen. Het gaat er dus niet om op deze manier politiek te gaan bedrijven. Het is in feite een uitgewerkte vorm van het reeds lang bestaande zgn. landbouwkontakt, het van tijd tot tijd plaatsvindende overleg tussen vertegenwoordigers van Gedeputeerde Staten met vertegenwoordigers uit de Gewestelijke Raad. Dit landbouwkontakt heeft zonder meer een duidelijke funktie. Het is te hopen dat deze eerste aanzet om te komen tot een overleg 3 Z.L.O./Staten fraktie's tot een terugkerend "instituut" uit zal kunnen groeien. Mogelijk kan de volgende stap zelfs zijn om ook op gemeentelijk niveau tot een soortgelijk overleg te komen. Ook al zijn de verhoudingen goed, dan kan het nooit kwaad elkaar van tijd tot tijd eens te spreken. V orige week hebben de in Brabant en Zeeland werkza me landbouworganisaties via hun landbouwbladen een nieuwe opzet voor de belangenbehartiging van de kon traktteelt in de akkerbouw aangekondigt. Doordat de landbouworganisaties deze taak nu uitdrukkelijk tot de hunne rekenen kan er aan deze belangenbehartiging meer "body" worden gegeven terwijl er tevens een basis is geschapen voor een goede landelijke koördinatie. Het belangrijkste is echter wel dat de telers zelf - via gekozen vertegenwoordigers - de basis vormen van deze nieuwe aanpak. Omdat de onderhandelingen in met name de peulvruchtensektor al weer voor de deur staan, is er uit praktisch oogpunt gekozen voor een overgangsperiode waarin het "oude kader" nog zal funktioneren. Het moge duidelijk zijn dat bij de nieuwe opzet de volle medewer king van de telers een eerste vereiste is. Daar wordt ech ter zonder meer op gerekend omdat het tenslotte om een eigen belang gaat. Inmiddels is de nieuwe opzet ook doorgesproken met het bestuur en de algemene verga dering van de kontrakttelers vereniging Brabant-Zeeland waarvan de aktiviteiten door de nieuwe 3 C.L.O.-Com missie Kontraktteelt worden overgenomen. Het start schot kan gelost worden. zuidelijke landbouw maatschappij z. .m VRIJDAG 14 OKTÖBCI 65e JAARGANG - NO. 4002 land- en tuinbouwblad Het NIVAA (Nederlands Instituut voor Afzetbevordering van Akkerbouwprodukten) gaat binnenkort een intensieve reklamekampagne starten die het eten van meer aardappels tot gevolg moet hebben. Het aard- appelverbruik loopt terug, tenvijl de opbrengsten per ha nog stijgen. Het voornaamste akkerbouwgewas verdient een stevige ruggesteun in de vorm van deze reklameaktie. 0 p het deze week (maandag en dinsdag), ter gelegen heid van het 1 5-jarig bestaan van het Geografisch- en Planologisch Instituut aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, gehouden kongres "Grondig Bekeken" - over grondpolitiek, grondeigendom en ruimtelijke ordening - is uitermate veel gepraat over de boer als grondgebrui ker. Door anderen wel te verstaan, want de land- en tuinbouw was niet of nauwelijks aanwezig. Niet bij de inleiders en niet bij het forum maar dat is meer een zaak van de organisatoren. Echter ook niet op de info-markt en dat was toch wel teleurstellend. Daar had toch minstens wel een stand van het Landbouwschap kunnen staan. Maar ook onder de kongresgangers waren er zeer weinig belangstellenden vanuit de land- en tuinbouw hetgeen vooral jammer is omdat het een belangwekkend kongres was. Niet zozeer omdat daar nou het verlossende woord gesproken werd, daarvoor lagen de opvattingen van de - meest (hoog-)geleerde heren - wel wat te ver uit elkaar. Maar wel omdat dit kongres beslist een bijdrage heeft geleverd aan het inhoudelijke denken over het gebruik van de grond. Zodra het eindverslag gereed is zal daar in dit blad op teruggekomen worden. Vooral ook uit de politieke forum diskussie (Van den Broek, de Haan, J .M. Polak, Voortman) kon je als het ware proeven welke kant het op gaat. Om meerdere redenen zou de land- en tuin bouw toch echt aan deze diskussie moeten (gaan) deel nemen. In het Z.L.M.-vraagpunt "Grond" staat het trou wens al: de land- en tuinbouw zal zelf een eigen visie moeten ontwikkelen. De gang van zaken op dit kongres heeft mij overigens wel gesterkt in mijn enige tijd terug in "Zegge en Schrijve" naar voren gebrachte mening dat de land- en tuinbouw min of meer behoefte krijgt aan een eigen wetenschap pelijk bureau. Ik noemde dat een denktank. Het valt op zo n kongres op hoe goed de diverse inleidingen onder bouwd zijn. Op die onderbouw stoelt men vervolgens zijn In dit nummer o.m. De aardappel verschaft 25.000 manjaren werk pag 3 De nieuwe pachtnormen pag 4 Goed geslaagde wereldkampioenschappen ploegen pag 5 Glucose fabriek Cargill komt van de grond pag|6 Grondbewerking in het najaar pag 7 Mechanisatie nieuws pag 9 Groenbemesting en het gebruik van bodem herbiciden in wintertarwe pag 10 fDe doelstellingen van het Instituut Hoorn pag 11 f Contingentering in de aardappelteelt onge wenst pag 12 4 De oogst van knolselderij, winterwortelen en witlof pag 13 Ontwikkelingen in de veehouderij pag 14 Onderwijsnotities pag 15 Nieuws uit Brussel pag 16 Subsidie op de verbetering van woningen pag 17 Tegenvallende perenoogst in de EEG pag 20 Voor de Vrouw pag 23 maatschappelijke visie. Het is dan des te moeilijker daar iets tegen in te brengen terwijl je eigenlijk intuïtief aan voelt dat er iets niet klopt. Daarom zal de land- en tuin bouw daar eigen onderzoek tegenover moeten stellen. Dat kost natuurlijk (veel) geld. Toch denk ik dat het waard zal zijn. Bovendien kan zo n wetenschappelijk bureau tevens als "kweekschool" dienen voor toekomstige ka der. Ik geloof dat we een en ander maar eens grondig moeten bekijken. Politiek overleg Kontraktteelt Oggel. 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1