Bij diverse rassen topoogsten De weersgesteldheid tijdens de pluk is van groot belang GROENTEN EN FRUIT INTERNATIONAAL DIMGEM VAM DM WBDJ^ -»■-j D e weersomstandigheden waren de laatste tijd niet optimaal voor het uitvoeren van de oogstwerkzaamheden. Tijdens on weersbuien in de eerste dagen van oktober is hier en daar wat hagel gevallen waardoor er schade ontstond aan het fruit dan nog aan de bomen hing. In de belangrijkste teeltcentra viel deze schade mee, maar toch zijn er overal verspreid op de ZuidHol- landse en Zeeuwse eilanden mensen die hun appelen niet meer in het koelhuis durven zetten omdat sommige hagelstenen door het vruchtvlees heen zijn gegaan. Verder viel er dikwijls regen in de afgelopen periode en was er veel storm. Ondanks de regen moet het plukken door gaan maar er zijn daardoor wel minder mensen beschikbaar dan bij mooi weer, want de gelegenheidspluksters lieten het gauw afweten. De storm heeft ook betrekkelijk weinig schade veroorzaakt. De meeste fruitboomgaarden hebben een stevig windscherm, meestal van els of populier en de overwegend kleine boomvorm op de fruitbedrijven is ook een waarborg voor het beperkt houden van de schade bij veel wind. Toch ontstond er soms schuurschade op de vruchten. Tenslotte willen we nog opmerken dat het een goed bramenjaar was. De oogst is nu praktisch afgelopen. Na de storm op 1 oktober was het plotseling gedaan. Was het weer goed gebleven dan was de oogst nog een poosje doorgegaan, want er leek dit jaar geen eind aan te komen. De gestekelde Himalaja leek eerst tegen te vallen. De eerste bloei was niet overmatig en wel was er vaak nabloei, maar daar komt vaak weinig van terecht. Ook de doornloze Evergreen kwam moeizaam op gang. De pluktijd begon zo laat, dat ge vreesd werd dat er van de late bloemen weinig terecht zou komen. Maar het zonnige, najaar was ideaal voor de bramen en zowel bij de gestekelde als bij de doornloze bramen kwam alles tot zijn recht. Daardoor veel kilo's, goede kwaliteit en een rede lijke prijs. Een paar jaar is het gelukkig weer meegevallen. Misschien zijn we weieens te vlug somber. De pluk van het winterfruit is op ZUID-BEVELAND nog in volle gang. De Golden Delicious begint hier en daar al flink op te schieten, maar er zijn ook bedrijven waar men voor dit ras'nog meerdere weken nodig zal hebben. De Golden hangt trouwens soms nog goed vast. Vooral de kleine appels van de nabloei zijn er bijna niet af te branden. Als er veel "nawas" is, plukt het daardoor niet lekker. Opmerkelijk is dat veel appels een mooie blos hebben. "Dat komt door de maan" zegt mijn buurman. En inderdaad, als 's nachts de maan schijnt is het helder en koud. En grote temperatuursverschillen tussen nacht en dag schijnen de kleur te bevorderen. Na de Golden volgt nog de Winston. Dit ras geeft dit jaar een topoogst. De laatste weken vóór de pluk komen bij deze appel pas de kleur en de grootte. Als er tenminste voldoende gedund is, want anders komt de gewenste grootte helemaal niet. Vol doende dunnen was dit jaar zo'n moeilijke opgave dat er nogal wat appels aan de kleine kant zullen blijven. De Winston is de laatste jaren sterk naar voren gekomen door een meevallende, regelmatige produktie en een gunstig prijspeil. In het Zuidwes ten van ons land is deze appel bijzonder goed op zijn plaats en dat is met name voor Zeeland toch wel een voordeel. Het is dan ook logisch dat er de laatste jaren regelmatig is uitgebreid. Met Jonagold neem je in feite toch wel meer risiko dan met de Winston. Overigens is het opvallend dat nieuwe rassen tijdens hun "loopbaan" afwisselend hemelhoog mateloos verguisd worden, vóór ze hun "vaste" waardering hebben. De Golden Delicious kende tijdens zijn opkomst een enorme inzinking toen er rubberhout-virus in een aantal bomen werd gevonden. De Odin werd diep in de put geduwd door jaren met grove stip, maar het ras komt nu weer terug. De Karmijn werd een paar jaar geleden als belangrijke aanwinst geïntroduceerd en kreeg zoveel lof dat men zich bijna verplicht voelde om die nieuwe wonderappel aan te planten en nu schieten woorden tekort om te beschrijven hoe ruw en lelijk de appels kunnen zijn en hoe nachtvorstgevoelig de bloemen lijken te wezen. Ook de Win ston heeft zijn ups en downs gekend, maar nu lijkt het ras toch wel definitief te zijn doorgebroken. Elders in Europa maakt de Winston geen opgang, wat zowel als een voordeel (exklusief), als een nadeel (onbekend bij buitenlandse konsument) beschouwd kan worden. De eerste dag van de maand oktober bracht voor de fruittelers veel spanning. 'T stormden tijdens zware buien viel er op veel plaatsen hagel. Uiteindelijk viel de schade gelukkig mee. De peren waren voor het meerendeel geplukt en dat was belangrijk, omdat die het vlugst afwaaien. Je kunt er nu aan denken wat er gebeurd zou zijn als we die storm hadden gehand vlak voor de pluk van de Conference. De hagel was tamelijk zacht en viel gemengd met regen, wat altijd een dempend effekt heeft. En na een paar dagen harde wind is de rust weergekeerd en kan de pluk weer bij betrekkelijk gunstig najaarsweer plaats vinden. Wel is het 's morgens erg lang nat. Goiden dauwnat plukken is altijd een hachelijke zaak. De appels zien er dof uit met vuile plekjes op de schil. Al lijken je handen nog zo schoon en zelfs al pluk je direkt in de kist. het blijft een probleem. Je kunt nog beter in de regen plukken dan de appels halfnat van de dauw oogsten. Als de tijd erg dringt moetje wel eens plukken terwijl je 't liever niet deed, maar als 't enigszins kan is het beter te wachten tot de appels droog zijn. Winston luistert minder nauw. Het is speciaal de Golden die zo "gevoelig" is voor nat plukken. Een paar weken geleden werd op het Slot Zuylen (bij Maarssen) het Nederlandse hardfruitseizoen geopend. De foto toont het moment waarop de openingsbehandeling werd verricht: het ont hullen van de nieuwe fruitdoos, waaruit een beeldschone dame tevoorschijn komt. Hiermee wordt onderstreept dat goede kwa liteit een aantrekkelijke verpakking vraagt. Op Schouwen-Duiveland zijn de fruitkwekers aan de laatste etappe van de oogst begonnen. Het zijn de bekende laatste loodjes. In de maand september is de pluk vlot verlopen dank zij het gunstige weer. De maand oktober is begonnen met regen en een onweersbui waar plaatselijk-wat hagel uit gevallen is. Van enkele bedrijven wordt wat lichte schade gemeld. In de eerste week van oktober is de pluk van de Golden Deli cious in volle gang gekomen. Doordat de temperaturen op een hoog niveau voor de tijd van het jaar waren gekomen en de relatieve luchtvochtigheid erg hoog was is de rijping van de Golden in enkele dagen snel gevorderd. Vruchten voor lange bewaring moeten toch geen rij pingsverschijnselen vertonen wil de bewaring sukses vol verlopen Ook de zetmeel toets geeft aan dat de vruchten in enkele dagen aan de boom vlug zijn gerijpt. In theorie zou de Golden pluk in één week gedaan moeten zijn, wil de smaak, bewaarheid en voldoende kilo's allemaal tot hun recht komen. Valt deze week precies in een regenperiode zoals dit jaar, dan komt hier weinig van terecht en kunnen we droog plukken helemaal wel vergeten. In de praktijk wordt over de Golden pluk meestal langer gedaan. Dat de vruchten de laatste week bij gunstig weer het hardste groeien is al vaak bewezen, het gaat echter wel ten koste van de houd baarheid. Doordat de pluk van de Golden Delicious dit jaar in een natte periode lijkt te vallen, zijn de vruchten volgezogen met water en daardoor erg hard. De kans op pluk beschadiging door knijpen of hardhandig wegleggen van de vruchten is extra groot. Het vervelende is dat deze butsen een dag later pas te zien zijn. De ene plukker of de ander kan hier veel verschil maken, som migen schijnen het nooit af te leren. Op het moment van dit schrijven lijkt de maat van de" Winston op de meeste percelen wat achter te blijven, gedeeltelijk komt dit achteraf bezien, misschien wel door te voorzichtig dunnen. Ook de kleur zal in één week nog veel moeten doen, enkele koude nachten kunnen meestal helpen. Het wat langer laten hangen om dit te bereiken geeft bij dit ras een groot risiko van vroegtijdige val. Het vast spuiten helpt in deze tijd van het jaar soms wat onregelmatig, vooral bij koel, regenachtig weer, terwijl de kans op storm vrij groot is. De boterham van een fruitkweker hangt voor een groot deel van het jaar buiten en als hij in de kist zit, is het nog een kunst om er een goede prijs van te maken. Dit laatste lijkt dit jaar tot nu toe mee te vallen. Wel vertonen de bruto opbrengsten per ha dit jaar weer ongekende verschillen. Telers die op het hout verkocht hebben, delen niet mee in de meevallende veilingprijzen. Aan de andere kant is het ook zo dat in voorgaande jaren de op het houtverkopers netto nogal eens belangrijk verder kwamen. Ook zijn de kg-opbrengsten erg verschillend. Percelen met een dunbehang vallen met de pluk in de meeste gevallen toch nog een keer tegen. Percelen met vol doende vruchten komen wel aan de geraamde kilo's. Gebrek aan fust of koelruimte doet dit zich jaar beslist niet voor. Schorsing invoerrecht appelen De Europese Commissie heeft bij de Raad een voorstel inge diend om het vóór appelen geldende douanerecht van 14% tot en met 31 december 1977 volledig te schorsen. Het doel daarvan is de voorziening van de Gemeenschap te vergemakkelijken. In de Gemeenschap werden dit jaar ongeveer 5,2 miljoen ton appelen geoogst, wat ongeveer 22% minder is dan het gemid delde van de laatste jaren dat 6,7 miljoen ton bedroeg. Door de lage opbrengsten zijn de prijzen soms wel met 100% vergeleken met vorig jaar gestegen. De Commissie is van oordeel dat een algehele schorsing van het douanerecht een gunstig effekt kan hebben op de konsumen- tenprijzen. Er zouden namelijk gedurend&periode van de schorsing van het invoerrecht uitvoersmogelijkheden bestaan naar Noord-Ame- rika en in sommige Europese landen, met name naar Hongarije. Uitbreiding groenteteelt Duitsland Voor het eerst sinds 1970 is het totale areaal vollegrondsgroen- ten in Duitsland gestegen en wel met 4% ten opzichte van vorig jaar. Vergelijkt men echter het areaal met het jaarlijks gemid delde van de periode 1971/1976, dan is dit met ongeveer 10% ingekrompen. Een aanvankelijk geraamde uitbreiding met 6.6% bleek, vooral door het slechte weer niet realiseerbaar. De produktie is dit jaar nogal wat hoger geraamd dan vorig jaar, toen droogte en grote hitte een kleinere produktie van groenten tot het gevolg had dan onder normale weeFsomstandigheden. Israëlische export appelen Israël zal dit jaar voor het eerst appelen uitvoeren, onder andere naar Iran. Het gaat nog maar om een klein kwantum, te weten een 1000 ton op een totale oogst van 95.000 ton. Het grotere areaal zal de komende jaren echter ongetwijfeld tot een groter "overschot" leiden, wat men zeker op de buiten landse markt zal willen afzetten. Israëlische grapefruit Nu de aanvoer van Zuidafrikaanse grapefruit nogal stagneert, wil Israël in de komende weken een 40 tot 50.000 dozen vroeg- gerijpte grapefruits naar Europa vliegen, waarbij ervan uitge gaan wordt dat de goede prijzen die te maken zijn, de extra vrachtkosten zullen compenseren. Op 1 oktober begint de ver zending over zee van de vroeggerijpte soorten, die duurt tot 21 oktober, waarna met de verscheping van de normale soorten begonnen wordt. vdw Ondanks deze tegenwerkende faktoren schoot de pluk toch goed op en het ziet er naar uit dat vroeger dan anders de appel- en perenoogst 1977 geborgen zal zijn. Zeldzaam groot zullen wat de produktie betreft de verschillen zijn. Sommigen hebben zonder meer een goede oogst van appelen en peren. Anderen een uitgesproken kleine produktie. De prijzen zijn best maar wanneer men geen oogst van betekenis heeft, doen die prijzen weinig terzake. Er zijn telers die bijzonder veel geld maken in deze weken en anderen merken niets van wat wel wordt genoemd "het gouden jaar voor de fruitteelt". Dat is altijd al zo geweest maar dit jaar komt het bijzonder sterk naar voren. De veilingkoelhuizen in ons gebied zullen overwegend wat min der fruit bevatten dan in andere jaren. Hier en daar is er nog al wat ruimte over die dan meestal wordt benut voor opslag van produkten als uien en pootaardappelen. Vooral voor het koelen van uien bestaat nog al wat belangstelling wat geen wonder is wanneer we zien welke lage prijzen er op dit moment voor worden betaald. P eren zijn er toch heel wat opgeslagen in de koelhuizen, op Zuid Beveland spreekt men zelfs van een vrijwel gelijke hoeveel heid Conference in het koelhuis als in andere jaren. De direkties van de twee centrale fruitveilingen van Zeeland hebben hun leden reeds benaderd met de vraag op welke wijze men de afzet van het fruit uit het koelhuis wil regelen en daarbij is gewezen op de noodzaak om geen "gat" in de markt te laten ontstaan maar direkt nadat de peren "vanaf de boom" zijn geruimd, verder te gaan met de verkoop uit het koelhuis en dat geldt ook voor een appelras als Cox's Orange Pippin. De veilingdirekteuren wijzen er op dat het niet verantwoord is een periode te laten ontstaan waarop er geen of een veel te klein aanbod van appelen en peren is, terwijl de koelhuizen vol zitten. Daarom is gevraagd medewerking te verlenen bij de afzet en met name denkt men daarbij aan het vormen van zgn. afzetpools per maand. Bij deze afzetmethode kan men per maand opgeven wat men wil verkopen en de veiling regelt dit dan aan de hand van de vraag en het aanbod. Aan het eind van de maand wordt per kwaliteit de gemiddelde prijs aan de teler uitbetaald. Op die wijze wordt een aanvoerspreiding verkregen welke van groot belang kan zijn voor de prijsvorming en voor de handel is het belangrijk dat men zekerheid heeft dat er geregeld aanbod van fruit is. Daarbij wil men in Zeeland ook weer zoveel mogelijk het systeem volgen van "voorverkoop" dat wil zeggen verkoop voordat wordt gesorteerd. De mogelijkheid is dan aanwezig direkt in het fust van de afnemer te sorteren en bij exportvraag is dat bijzonder belangrijk. De laatste weken is vooral door de veiling Kapelle-Terneuzen en in mindere mate door de veiling Z.H.Z. op grote schaal deze vorm van afzet toegepast met bijzonder goed resultaat. We vernamen van de veiling Kapelle dat men vanaf begin september tot de eerste week van oktober ruim 1,5 miljoen kg. peren in voorverkoop heeft verkocht en daarbij moest het grootste doel in exportfust worden gesorteerd. Zeker voor het koelhuis fruit wil men ook deze methode toepassen omdat niet alleen de afzetkansen hier door groter worden maar ook komt het de kwaliteit van het fruit ten goede. tjcn middel om de kwaliteit ten goede te doen komen is verder het gebruik van de dozen voor de aanvoer van appelen van de beste kwaliteiten in grote maten. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft een bijzonder aantrekkelijke doos voor dit doel gemaakt en zal haar reklame kampagne voor appelen in de komende tijd mede afstemmen op het gebruik van deze doos voor de presentatie. We vernamen dat er op dit moment op de Zeeuwse veilingen nog geen gebruik van de doos is gemaakt. Daarbij zal een rol spelen dat de Cox's Orange Pippin welke op dit ogenblik de belangrijkste plaats inneemt bij de appelaanvoe- ren, in hoofdzaak als klasse II kwaliteit wordt aangeboden van wege het feit dat er toch nog al wat vruchten zijn met te weinig kleur. In de voorschriften van de E.E.G., die door het Produkt- schap voor Groenten en Fruit zijn overgenomen, staat dat Cox's Orange Pippin voor tenminsten 10% rood gekleurd moeten zijn wanneer het klasse-I betreft. Zit er geen of minder dan 10% rode kleur op de vruchten dan is het klasse II kwaliteit en die wordt er dan ook het meest aangeboden. We mogen wel aannemen dat bij de komende aanvoer van Golden Delicious de nieuwe fruitdoos op grote schaal gebruikt gaat worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 19