Boeke-Heesters Het totaalprogramma voorde beste grondbewerking Groenbemesting en middelenkeuze bij de onkruidbestrijding in wintertarwe /tb- Bestrijding van kweek na het op wintervoorploegen C.J. Govers arminda wintertarwe D T CA 75 kg per ha (diverse merken). S teeds moet worden bedacht dat de meeste in het voorjaar uit te zaaien gewassen in meer of mindere mate gevoelig zijn voor genoemde middelen. In ver band met de lange werkingsduur van TCA en chlo ralhydraat in de grond moet daarom niet na eipd november worden gespoten. Granen en in het bij zonder maïs en zelfs stambonen zijn erg gevoelig. Bieten zijn wel het minst gevoelig. In de praktijk vol doet zeer goed dat in het najaar 75 kg TCA wordt gespoten en dan ongeveer 4 weken voor de uitzaai van de bieten nogmaals 20-30 kg TCA per ha. De resulta ten zijn dan vaak aan C.A.R. Goes P. Verhëge Algemeen wordt bij de wintertarwe kort na het zaaien, gespoten met bodemherbiciden. Zowel uit het oogpunt van bestrijding van duist als van muur en kamille, is dit een bedrijfszekere toepas sing. Er zijn echter ook schaduwkanten. Zo is het zeker dit najaar - niet denkbeeldig dat bij zwakke partijen zaaizaad, door de bo demherbiciden kiemremming in de hand wordt gewerkt. Breedwerpig zaaien en een ongelijke ligging van de grond ver groten het risiko. Verder is daar het feit dat het gebruik van bodemherbiciden in het najaar, gevolgen kan hebben voor het slagen van de witte klaver die als ondervrucht in het voorjaar wordt ingezaaid. Gras levert, mede door de latere zaaidatum, als regel minder moei lijkheden op. Middelen op basis van methabenzthiazuron (Tri- bunil, AAmeryl, Shell Tritivin, Luxan Metazuron spp.) en Di- curan geven in bepaalde jaren zoveel schade aan klaver als ondervrucht, dat de teelt er door kan mislukken. De langdurige werking van deze middelen die uit het oogpunt van onkruidbe strijding alleen maar gunstig is. blijkt ten opzichte van de kla verteelt dus ongunstig. Welke faktoren bij de schadekansen de doorslag geven is niet helemaal duidelijk, zowel het weer tijdens de winter als de omstandigheden na het zaaien van de klaver, spelen hierbij een rol. Hier staat tegenover dat TOK-Ultra en Chandor minder risiko's opleveren voor de klaver. Aangezien de teelt van klaver als ondervrucht de laatste jaren meer in de belangstelling is komen te staan zijn wij - gezien bovenstaande - van mening dat: aop die percelen waar men duist moet bestrijden en om die reden (of anderszins) de voorkeur geeft aan methabenzthia zuron of Dicuran, er van dient uit te gaan dat geen klaver ingezaaid kan worden; b. daar waar men klaver denkt in te zaaien, men de voorkeur moet geven aan TOK-Ultra of Chandor; c. wanneer men klaver wil zaaien en in het najaar niet spuit men in het voorjaar volledig aangewezen is op DNOC, Herbogil Super. Basagran (puur) of Faneron (puur) omdat zowel bodemherbiciden als groeistoffen bij aanwezigheid van klaver niet gebruikt kunnen worden. Tenslotte wijzen wij er nog op dat TOK-Ultra een betere be strijding geeft van kleefkruid dan de andere middelen en dat het ook op zeer zware grond de voorkeur verdient. I Vv. 4>* j# Iff! eenlcDLkweekprodukt Wuif/// heeft zijn draai gevonden C.A.R. Goes e chemische bestrijding van kweek vindt nog vaak in de stoppel plaats; echter niet zelden met teleurstellende re sultaten. Het is gebleken dat op kleigrond 'n bespuiting na het wintervoorploegen een veel beter effekt geeft. Wel licht moet dit worden toegeschreven aan de normaal gro tere hoeveelheden neerslag in de daaropvolgende winter maanden en de minder snelle afbraak van het middel. De ervaring heeft geleerd dat een éénmalige bespuiting, al of niet aangevuld met mechanische bewerkingen, zelden voldoende is. Meestal zijn er meerdere jaren nodig om dit lastige en schadelijke onkruid de baas te worden. Wat kunnen we er nu nog aan doen? llereerst zal er naar gestreefd moeten worden het perceel zo vlak mogelijk, vroeg en droog te ploegen. Ook om andere rede nen dan kweekbestrijding is dit aan te bevelen. Is de ligging te grof, dan kan met een cultivatorbewerking hierin verbetering worden gebracht. Doe dit wel onder droge omstandigheden! Voor slempgevoelige gronden is deze bewerking niet aan te bevelen en meestal ook niet nodig. De berijdbaarheid is op een vlakliggend perceel met de spuit- machine beter en de verdeling van het middel komt beter tot zijn recht. Veelal is het niet nodig het gehele perceel een spuit- beurt te geven, maar kan worden volstaan met één of meer plekken en/of de perceelskanten te spuiten. Het blijft uiteindelijk 'n dure bespuiting. Zand-en zwa- velgronden die niet voor de winter worden geploegd, kunnen mogelijk in oktober onder droge omstandig heden een paar keer extra worden bewerkt en daarna worden gespoten, liefst voor half november. Alle zorg aan goed ploegen besteden. Middelen en hoeveelheden TCA-granulaat 75-100 kg per ha. Wordt wel gebruikt als strooimiddel, maar voldoet in de praktijk minder goed. Chloralhydraat (diverse merken) 75 L per ha. De grond dient tijdens de bespuiting wat vochtig te zijn en de temperatuur niet boven de 15 °C. Gebleken is dat een bewerking met bijvoorbeeld een cultivator 4 weken na een behandeling het effekt vaak verbetert. Wachttermijnen merkelijk beter dan alleen 75 kg in oktober of no vember, vooral wanneer die bespuiting in februari weer gecombineerd kan worden met een grondbe werking. Dat een dergelijke methodiek ook wel zal passen bij laat te planten aardappelen of bij knolselderij, maïs en bonen - daar die pas laat in het voorjaar worden gezaaid - gaat beslist niet op. Bij TCA is voor granen de wachttermijn (is tijd tussen spuiten en zaaien) 4 maanden, voor maïs 5 maanden en voor de overige gewassen 3 maanden. Bij chloralhydraat is voor maïs de wachttermijn eveneens 5 maanden en voor granen en de overige gewassen 4 maanden. Na een droge winter en bij een langdurige vorstpe riode, waarbij de middelen langzaam uit de bouwvoor verdwijnen, kan de genoemde wachttijd voor de zo mergranen zelfs nog te kort zijn. Hankmo Kvernelands: de ploeg voor uw leven Met z'n moderne buisconstructies is Kvernelands lichter en sterker dan elke andere ploeg. Boeke-Heesters levert Kvernelands wentelploegen, rondgaande ploegen en schijveneggen. Ploegelemenïen makkelijk aan te bouwen. Ploegscharen extra gehard. Maletti: de robuuste frees met een probleemloos leven. Drie versnellingen. Makkelijk uitneembare freesas met veel ruimte. Geen kettingaandrijving maar tandwieloverbrenging in gesloten oliebad. Hankmo: de roterende, snelle messeneg. Land zaaiklaar maken, grasland scheuren, stoppels en bemesting onder brengen. Met Hankmo kunt u werken met een snelheid van 8 tot 10 km per uur. Dat betekent: grote capaciteit. Kan worden aangepast aan de omstandigheden. Diverse werkbreedten. Flemstofte: de cultivator met de sterk trillende tanden. Maakt de grond uitstekend los en laat een ideaal vlak kiembed achter. Werkt zichzelf schoon, haalt-onkruidwortels boven. Diverse werkbreedten. Bohema: de vastetandcultivator die niet volloopt. Voor bewerking van bieten en aardappelland na het rooien. Bewerking 'over de vorst'. Ondiepe stoppellandbewerking. En voor het breken van storende onderlagen. -Diverse werkbreedten. Boeke-Heesters bv Industrieweg 9, Amersfoort, tel. (033) 30434 Vestigingen te: Beugen (08856-1441), Erp (04135-1733), Goes (01100-1 51 35), Goutum (05100-29949), Haaren (04117-1441), Hengelo-GId. (05753-1964), en Vessem (04979-444) Thyssen-Bornemisza Europe nv Flemstofte Bohema

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 10