Goed bekeken! Goedgekeurd zaaizaad m GHÈ% N u we de aardappelen in de bewaarruimten hebben opge slagen kunnen we voor onszelf een berekening maken hoe groot de opbrengst is geweest. Al gauw komen we daarbij echter tot de konklusie dat de opbrengsten tegenvallen en mede door de slechte sortering kan het niet anders dan dat het netto produkt erg laag zal liggen. Dit jaar hebben de aardappelen vele groeifaktoren tegengehad. Het late poten, de slechte struktuur van de grond, het slechte pootgoed en de droogte hebben hun sporen achtergelaten en de daardoor vertraagde groei heeft ui teindelijk geresulteerd in een lagere opbrengst. Wanneer we daarbij aanstippen het hoge percentage onderplaatse-, mis Grond droogploegen is heel wat waard! Aardappel nog steeds belangrijk bestanddeel van voedingspakket Mais niet geheel oogstrijp, toch hakselen Zand er over Bietenkampagne begint wat traag We beginnen met de werkzaamheden in de Westhoek aardig in de goede richting te schieten. Dat wil niet zeggen, dat we weer helemaal bijzijn. Er staan op dit moment nog wel 'A van de aardappels in de grond en dat is toch nog een behoorlijke hoe veelheid voor de tijd van het jaar. Ook de bietenoogst is nu aangevangen. Was het enkele jaren geleden zo, dat wanneer de aardappelen en de bietenoogst samenvielen, de fabrieken ver stoken bleven van bieten. Thans mogen we konstateren, dat door de ver doorgevoerde mechanisatie in de bietenoogst, dit probleem niet meer optreedt. Met name voor de bietenfabrie- ken is dit een gunstige zaak. En het betekent, dat de planning die daar gemaakt wordt, beter zal kloppen dan enkele jaren gele den. In 't algemeen lijkt de bietenoogst maar zeer-middelmatig. De vraag naar bietenblad, die de vorige jaren nogal aanwezig was, is dit jaar bijna nihil. De goede opbrengsten van 't grasland zullen daarwel mede debet aan zijn. De ploegerij gaat nu ook serieus beginnen, 't Is wat waard wanneer men de grond droog kan omploegen. Heeft men dan ook nog de mogelijkheid om deze te kultivateren, nu dan is dat een goede zet in de richting voor de oogst 1978. Verleden week zaterdag werden we al vroeg gekonfronteerd met de krachten van de natuur. De Z.W.-storm ruimend naar N.W. stak op en de dijkbewakers moesten al gedeelteijk in 't gelid staan. Ook de hagelstenen en het onweer lieten zich niet onbe tuigd. 't Afscheid van de zomer zouden "de werknemers" zeg gen! Dat het water reeds zo vroeg in 't jaar in beweging kwam is natuurlijk niets nieuws, want in 1911 was er 30 september ook een hoogtij. Zo hoog zelfs dat enkele polders volliepen. Dijk bewaking en wat daarmee samenhangt is toch altijd een in drukwekkende zaak. Altijd gaan onze gedachten terug naar 1953. En iedere keer denk je weer: In 1978 had ook de Bra bantse kust veilig kunnen zijn". Nu is dat niet, dat is duidelijk! Laat ons hopen dat de natuur in de komende jaren zo "milieu bewust" zal zijn, daft ons geen rampen boven 't hoofd hangen. 16 kilo aardappelen per gezin Het gemiddelde Nederlandse gezin (3,25 personen) eet per maand ruim 16 kilo aardappelen. In plattelandsgemeenten en kleine steden ligt het gebruik zelfs nog ongeveer 10% hoger. Het gemiddelde gezin eet vijf keer per week verse aardappels; in 39% van de gezinnen staat de verse aardappel zelfs zes keer per week op tafel. Deze cijfers zijn ontleend aan een marktonderzoek m.b.t. het gebruik van de aardappel. Dit onderzoek werd in april van dit jaar gehouden onder 2000, gezinnen in opdracht van het Nederlands Instituut voor de Af zetbevordering van Akkerbouwprodukten (NIVAA). Blijkt al uit deze cijfers dat de aardappel een belangrijk be standdeel van ons voedingspakket vormt, de verschillende soorten aardappels genieten ook een grote naamsbekendheid. Uit een recentelijk telefonisch onderzoek bleek dat 95% van de ondervraagden de Bintje spontaan als een aardappelsoort her kende. Voor de Eigenheimer en de Doré liggen deze percentages respektievelijk op 85 en 80%. In Amsterdam noemde 60% van de ondervraagden spontaan de "muis" als een aardappelsoort. Dit is echter geen soort, maar een specifiek Amsterdamse benaming voor een aardappel. Voor nadere inlichtingen: PR BUREAU van Hulzen, tel. 01717 - 4965. De afgelopen weken zijn de werkzaamheden op WALCHEREN goed gevorderd. De aardappelen zijn voor 80% gerooid, nog wat laatgepootte- en doodgespoten percelen moeten worden ge rooid. Het merendeel van de aardappelen is in goede staat binnengereden. Op sommige bedrijven heeft men een kuil aan gelegd. Deze wijze van opslag wordt niet uit weelde toegepast, maar vermoedelijk met de hoop dat de prijs nog iets beter wordt. Met het rooien van de uien is men ook flink gevorderd. Toch zijn er een aantal percelen waarvan het loof nog groen is en niet voldoende afgerijpt. Verder komen er nogal wat dikhalzen voor. Gezien het jaarge tijde is langer uitstel van rooien nauwelijks meer verantwoord. We verwachten dan ook dat de laatste percelen uien deze week wel gerooid zullen worden. Een dergelijk geval doet zich ook voor bij de snijmais, maar dan nog meer algemeen. Er is vrijwel nog geen enkel perceel waar alle kolven voldoende oogstrijp zijn. Uit een oogpunt van 100% voederwaarde zou men het oogsjen nog moeten uitstellen. De tijd staat echter niet stil! Geleidelijk aan zal toch een begin moeten worden gemaakt met de verstgevorderde percelen. Ook die percelen waarvan men vreest dat bij veel regen de berijdbaarheid moeilijk wordt, zullen op korte termijn moeten worden geoogst, tenzij men gokt op een mooie oktobermaand. Ook de machinecapaciteit speelt hierbij een rol. Enige spreiding is wel gewenst, terwijl de kans op vol doende oogstbare dagen geleidelijk aan kleiner wordt. De bruine bonen zijn nu vrijwel overal aan de ruiter gezet. Sommige kunnen nog wel goed weer gebruiken eer ze dorsbaar zijn. De eerste partijen zijn gedorsen. De opbrengsten lijken niet tegen te vallen. In tegenstelling tot vorig jaar zijn de zaden veel grover. Van de suikerbieten is al een behoorlijke oppervlakte gerooid. De kg-opbrengsten lijken redelijk, terwijl het suikergehalte ge middeld niet tegenvalt, maar er zijn vrij grote schommelingen. De tarweinzaai staat weer voor de deur. De voorlopers zullen deze week al zaaien. Buurman Janus wil nog wat eigen teelt voor zaaizaad gebruiken. Hoewel er op het oog vrijwel geen schot voorkwam in zijn partij, heeft hij voor alle zekerheid 100 korrels te kiemen gelegd. Hij wil op deze wijze enig inzicht krijgen hoeveel korrels er kiemen en ook de snelheid van kiemen. Dif kan medebepalend zijn voor het vaststellen van de zaaizaad- hoeveelheid per ha. Wanneer we zo eens andere gebieden van Zeeland bezoeken dan valt het op, dat men daar wat meer aandacht besteedt aan het schonen van sloten. Veel sloten worden daar direct na de oogst schoongemaakt, terwijl het in ons gebied meestal een sluitpost is op de werkzaamheden aan het eind van het jaar. Bij overvloedige regenval zal de afvoer in schoongemaakte sloten veel vlotter verlopen. Dit jaar is er heel wat minder belangstelling voor bietenloof dan vorig jaar. De opmerkzame lezer is het misschien niet ontgaan Dat "Het Land van Axel", enige keren verstek heeft laten gaan. De hoofdoorzaak is wel een brief die van Goes is uitgegaan. Waarin, wat wel en wat niet mocht worden geschreven, heeft gestaan. 't Leek bijna dat de pot de ketel wou verwijten Wat hij wel en wat niet aan de lezers zou mogen slijten. Door schrijver dezes is dit alles misschien te zwaar opgenomen. En zodoende, geachte lezers, is er van schrijven een poosje niets gekomen. De Kringvoorzitter zei "Zeg jong, wanneer doe je er weer eens iets aan?" En toen zijn we in het Kringbestuur de zaak aan het bespreken gegaan. Alles is toen eens op een rijtje gezet en er zand over gedaan. En we hebben besloten om weer gewoon verder te gaan. Het lijkt mij het beste dat U nu summier wordt verteld Hoe het thans met de najaarswerkzaamheden staat gesteld. Begunstigd door het goede najaarsweer Nam de oogstachterstand van aardappelen en uien een goede keer. Alles is echter nog niet binnen gehaald. Maar het grootste probleem is de prijs die voor deze producten wordt betaald. De stambonen, in ons gebied een belangrijk product, Van deze kunnen we zeggen dat ze zeer verschillend zijn gelukt. De bietenoogst is nu aan de gang En men is gestart aan campagne van 86 dagen lang. Het suikergehalte is momenteel 15,5% naar wij dachten. Er zijn echter telers die moinenteel nog wat denken te moeten wachten. Waarop zouden wij hen wel willen vragen? Misschien op vorstrisico, want dit wordt groter met de kortende dagen. Een regelmatige levering geeft, dachten wij, een verantwoorde risicospreiding En een rustiger verloop voor teler, fabriek en haar leiding. Nu begin oktober ook op NoordBeveland de herfst storm en regenbuien over onze akkers gaan, krijgt men weer het gevoel dat het jaar een eind verstreken is. De aardappelen zijn voor 85 a 90% geborgen, de sortering is wat minder grof dan men had verwacht. Mede hierdoor vallen de kg-opbrengsten gemiddeld wat lager uit. Met de prijs is het helemaal droevig gesteld, in vele gevallen haalt men zelfs de pootgoedkosten er niet uit. De uien zijn voor ongeveer 60% van het veld geruimd. Ook bij dit produkt haalt men de gemiddelde kgopbrengst niet, en evenals bij de aardappelen is het met de prijs zeer slecht. Deze twee gewassen zijn op het ogenblik een zwaar verliesgevende zaak. De bietenkampagne komt hier wat traag op gang. Velen denken blijkbaar dat de suikerbieten, wat groei betreft nog wonderen zullen doen. Men steekt het er wel op dat men het met andere werkzaamheden nog zo druk heeft wat ook wel het geval is -, maar toch al$ men wil, is er wel tijd om bieten te rooien. Het suikergehalte lijkt op het ogenblik wel goed, zo rond de 15% is om te beginnen wel redelijk. Om te rooien was het de laatste dagen van september wel wat droog en hard, zodat de rooima- chines ondanks het zachter rijden, nogal wat afgebroken bieten op het land achter lieten. Met de regen van het afgelopen weekend zal het vermoedelijk wel weer beter gaan. De eerste week van oktober zal een begin worden gemaakt met het rooien van knolselderij, hetgeen voor dit gewas wel bijzon der vroeg is. Na de laatste regen zal het ook wel wat beter gaan om te ploe gen, zodat men een begin kan maken met het op zaaivoor ploegen. tl et is weer oktober en de eerste storm met hagelbuien hebben we weer gehad. In de tweede helft van séptember is het prachtig weer geweest en dat was een reuze nazomertje voor vele werk zaamheden op het land. Van de aardappel- en uienoogst is veel geruimd en daarbij was droog weer een groot gemak. In ons gebied zijn de aardappelen over het algemeen laat doodgespo ten en daarbij zaten we tevens met het euvel dat het velvast worden van de knollen dit seizoen erg traag verliep. Meerdere telers hadden er bij deze lage aardappelprijzen de voorkeur aan gegeven om hun gewas goed uit te laten groeien en dan wordt het tijdstip van rooien vanzelf verlaat en tevens veel riskanter. Anderen konden op de zware grond vanwege de droogte en de kans daardoor op beschadiging door de kluiten niet rooien. Zo zitten er hier en daar nog percelen in de grond waarbij het wachten op regen was. Nu hebben we regen en hopen maar, dat deze telers de kans krijgen om nog onder goede omstandigheden te rooien, want de vorige herfst is het voor enkelen falikant uitgekomen. Op zware grond kunnen we weinig risiko nemen en zijn we eigenlijk wel verplicht om half augustus dood te spuiten. Vroeger werd op dit type grond veelal voorgekiemd pootgoed gebruikt om de oogst wat te vervroegen en dan nog zaten we wel eens moeilijk met de oogst. De aardappelen werden dan 's morgens met de riek gerooid en pas 's middags met de hand opgeraapt om het grondprobleem zo klein mogelijk te maken. vormde-, groene- en schurftige knollen, dan is het thans de hoogste tijd dat we de balans eens opmaken en precies vaststel len wat de netto voorraad aan aardappelen thans wel is. Niet alleen de teler maar ook de konsument heeft daar recht op, want niets is erger voor een mens dan te moeten leven in het onge wisse. O ndanks de vroege en veelvuldige voorlichting in ons gebied betreffende de rassenkeuze van wintertarwe weten we eigenlijk nog niet goed wat we zullen gaan zaaien. Het meest voor de hand liggend is een keuze te maken uit de weinig riskante rassen, maar de vraag is of daarvan wel genoeg zaaizaad voor radig is. Vanwege het slechte oogstweer zijn vele percelen door een te hoog percentage aan schot voor de "zaai" verloren ge gaan. Mogelijkheden voor menging van rassen zijn er wel ge noeg, maar daar is in het verleden nog weinig ervaring mee opgedaan. Uit proeven is echter wel gebleken, dat een mengsel nooit minder aan opbrengst heeft gegeven dan van elk ras wat afzonderlijk was uitgezaaid. Dit is een goed gegeven wat ons tot steun kan zijn bij het nemen van voor ons wat vreemde beslis singen. Bekend is, dat gele roest- niet achterblijft op dode plan tendelen, dus maakt het niet uit of het stro geperst, verbrand of verhakseld is. Wel kan gele roest overzomeren en overwinteren op opslagplanten en daarom is het goed om daar nu al aandacht aan te gaan schenken. In zijn strijd tegen allerlei graanziekten lijkt de boer van vandaag meer en meer op een medicus, maar hij wordt er jammer genoeg niet naar betaald.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 5