Steeds meer voorlichting „ZEGGE EN SCHRIJVE' H et lager agrarische onderwijs is de laatste jaren weer duidelijk in de lift gekomen. Zo zelfs dat er van verschil lende kanten op nieuwe vestigingen voor deze vorm van onderwijs wordt aangedrongen. E r gaat bijna geen dag meer voorbij of er staat in de kranten wel iets over de plannen om een zenderpark te vestigen in West Zeeuws-Vlaanderen. Allerlei berichten die elkaar weer tegenspreken, geruchten en zelfs de monstratieve optochten. Ook van landbouwzijde worden de ontwikkelingen op de voet gevolgd gezien de grote oppervlakte landbouwgrond die met zo'n zenderpark ge moeid is. Strikt genomen zou al die drukte niet nodig zijn omdat er toch een bestemmingsplan-procedure moet ko men waarbij ieder zijn of haar bezwaren in kan brengen. Veel belangrijker is echter de konstatering dat al deze opwinding ook niet nodig zou zijn als er van officiële zijde nu eindelijk eens volledige opening van zaken wordt ge geven. Ook vanaf deze plaats werd daar reeds maanden geleden om gevraagd. G ewoontegetrouw is er door de sociaal-economische voorlichtingsdienst van de Z.L.M. weer de balans opge maakt van een jaar werk; het werkverslag 1976/'77 waarin tevens is opgenomen het werkprogramma 1977/'78. In het werkverslag staat het heel simpel: "naar onze mening worden zeer veel agrarische gezinnen bereikt". Achter dat zelfde zinnetje gaat echter een ont zettende hoop werk schuil op het gebied van groeps- voorlichting, cursussen, zitdagen, ruilverkaveling, indivi duele voorlichting enz. De conclusie is dan ook meer dan gerechtvaardigd dat de sociaal economische voorlich tingsdienst niet meer is weg te denken. In het werkpro gramma '77/'78 staat: "het werk van de E.S.V. wordt er niet eenvoudiger op, de problematiek wordt ingewikkel der, het werk breidt zich nog steeds uit. Waarschijnlijk is het steeds meer bekend worden van het werk van de E.S.V. hieraan niet vreemd". <9 T IJCj3}Ó' zuidelijke landbouw maatschappij A* z.l.m VRIJDAG 7ÜKTOBEÏÏ 1977 65e JAARGANG - NO. 4001 land- en tuinbouwblad Je kunt het Nederlandse klimaat van alles verwijten maar ontegenzeggelijk biedt het ons een grote variatie aan weertypen. Nu in de herfst wisselen donkere stormwolken en zonneschijn elkaar af, zoals vreugde en verdriet, pech en geluk afwisselend op ons afkomen of zoals goede en slechte boerenjaren elkaar opvolgen, altijd anders, nooit eentonig.... Als het een beetje heeft meegezeten dan is de schier uitzichtloze kabinetsformatie op het moment dat u dit leest eindelijk rond. Maar het aanzien van de Nederland se politiek zal er bij de kiezer wel niet beter op zijn ge-1, worden. Zeker is in ieder geval dat "landbouw" bezet wordt door een CDA-politicus. Wie dat zal zijn is op het moment dat dit artikeltje geschreven wordt nog niet he lemaal duidelijk. Het ziet er echter steeds minder naar uit dat dit opnieuw Van der Stee zal zijn omdat in de pers steeds meer achter "landbouw" nog alleen de naam van drs. Jan de Koning (CDA/ARP) prijkt. Dit wijst er toch min of meer op dat "Fons" het veld zal (heeft) moeten ruimen. Of de Nederlandse land- en tuinbouw daar nu zo rouwig om moet zijn valt op z'n minst te betwijfelen. Het is immers niet zo dat Van der Stee erop kan bogen het onverdeelde vertrouwen van boer en tuinder te genieten. Velen vinden het al langer of korter tijd dat een ander het gaat doen. Als het De Koning (52) wordt, dan lijkt dat gezien de omstandigheden niet de slechtste keus. Hij is als oud-se cretaris van de Mederlandse CBTB, als lid van de 2e kamer-commissie van landbouw en als Europees parle mentariër goed op de hoogte van het reilen en zeilen van de land- en tuinbouw. Hij staat bekend als een serieuze In dit nummer o.m.: 3§l Wat is en doet de bedrijfsverzorgingsdïenst pag. 4 jj^ Uit de praktijk pag. 5 en 6 Ontmoeting met de Amerikaanse landbouw P«g 7 j|( Reorganisatie kontraktteelt pag. 8 41 Mengprijssysteem of kontraktstelsel pag. 9 Met of zonder graszaad in het bouwplan pag. 10 De niet leveringspremie pag. 11 Adri Kik in Yerseke zoekt het in de champig nons pag. 12 en 13 Subsidiemogelijkheden bij verbouw van de eigen woning pag. 15 Onderwijsnotities 3|t Tuintips Voor de Vrouw pag.17 pag. 19 pag. 23 vent die bovendien moeilijk van zijn standje is af te bren gen. Kortom, De Koning kent de noden en deugden van de land- en tuinbouw van binnen en buiten en dat kan een groot voordeel zijn. De tijd zal het echter moeten leren. Onderwijs Nog niet zo lang geleden was het net andersom en moesten - ook in ons werkgebied - vele scholen opgehe ven worden. De geschiedenis maant dus wel tot voor zichtigheid, in die zin dat de behoefte aan lager agrarisch onderwijs voor langere tijd aangetoond zal moeten kun nen worden. Bij de prognoses daarover zal tevens de vraag betrokken moeten worden in hoeverre deze vorm van onderwijs aan de leerlingen een toekomst kan bie den. Het heeft immers geen zin grote aantallen jonge mensen te stimuleren een bepaalde opleiding te volgen als al van tevoren te voorzien is dat er in die richting voor slechts weinigen een toekomst is weggelegd. Overigens moet daarbij ook bedacht worden dat lager agrarisch onderwijs vooral ook algemeen vormend is. Dat wil zeg gen, men kan met het diploma vele kanten op. Dit neemt echter niet weg dat een goede (beroepskeuzevoorlich ting vooraf aan de leerlingen een eerste vereiste is. t Wanneer na een grondig onderzoek mocht blijken dat er inderdaad op langere termijn behoefte is aan nieuwe vestigingen voor het lager agrarisch onderwijs dan zal het initiatief daartoe nadrukkelijk uit dienen te gaan van dë landbouworganisaties gezamenlijk. Doodgewoon omdat dan de kans van slagen, om velerlei redenen, het grootst is. Een gewaarschuwd man telt voor twee. Zenderpark Tot nu toe heeft de officiële inmenging de ongerustheid echter alleen nog maar groter gemaakt. Geen beste beurt! Voorlichting Dat is eenvoudiger gezegd dan gedaan. Maar dat ze het hem weer zullen lappen lijdt geen twijfel. Het is goed dat de buitenwacht dit weet. Hopenlijk zullen de op hoog niveau aan de gang zijnde discussies over de voorlichting daardoor verstommen. Oggol

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1