Goed bekeken! Goedgekeurd zaaizaad! GRASZAAD IN UW BOUWPLAN m "zeker de overweging waard De mogelijkheden COVECO had een slecht jaar met ruim twee en een halve ton verlies! Naar betere "grip" op voorkoming van varkenspest - Uitzaai van de fijne grassen onder wintertarwe staat voor de deur, aanleiding om ons tot dit gedeelte van de grassen te beperken. - Nederlandse rassen van grotere omvang beginnen in produk- ten als veldbeemd en roodzwenk de kwaliteitsmarkt te be heersen. - Het nu sinds kort gesloten EEG systeem van alleen toegela ten rassen begint een duidelijker marktbeeld te geven. - Aantrekkelijke minimum garanties verminderen duidelijk het risiko van de teler. - Grote verbruikersianden als Engeland, Frankrijk en Duits land hebben allen gepoogd deze fijne grassen te produceren op eigen bodem. Het totaal met moeite instand gehouden areaal van roodzwenk beperkt zich tot een paar honderd hektaren, van veldbeemd tot enkele tientallen. De produktie en de markt van graszaden Hierboven samengevat hebben we vast kunnen stellen dat we voor zowel roodzwenk als veldbeemd slechts een of twee kon- kurrenten hebben. Belangrijk is om vast te stellen wat wij beter kunnen en tevens de kracht van de konkurre rende landen te definiëren. Op hetzelfde moment zien we dan onze eigen produktiemoge- lijkheden in een beter perspektief. Bij uitlopervormend roodzwenkgras hebben we te maken met rassen die in de Nederlandse teelt een goede naam hebben als opbrengers. Ook bij de gebruikers zijn onze produkten als No- vorubra of Agio goed bekend en kunnen het beslist opnemen tegen de Deense konkurrentie. Wel vinden we in het uitge strekte Canadese uitlopepvormend roodzwenk teeltgebied een ras "Boreal" dat niet in zeer grote hoeveelheden geteeld wordt en kwalitatief meekan. Iets over de gang van zaken bij de teelt van graszaden Kontakten tussen teler en firma lopen over frie drie schijven. Allereerst de vertrouwde landbouwkundige, die in een steeds groter maar gelukkig in veel gevallen ook steeds intensieve u met raad en daad ter zijde staat. Hierin is de Nederlandse teler zeer bevoorrecht. Geen graszaadteler in de wereld wordt zo intensief begeleid als de Nederlandse boer. Zij kennen de nieuwste mogelijkheden uitgebroed door de instituten, tegen woordig in Wageningen en Lelystad. Op nationaal niveau hou den Landbouwschap en Kwekersbond nauw kontakt aangaan de de overeenkomst, Algemene Teeltvoorwaarden. Er is nu ook overeenstemming bereikt over een basis reglement voor ver- trouwenskommissies. Schoningskosten kunnen bij wederzijds akkoord ook weer hierin opgenomen worden. De vertrouwenskommissies hebben een zeer goed werkend sa menwerkingsverband tussen de bedrijven en hun toeleveran ciers. Niet alle telers realiseren zich misschien dat enkelen van hen zich intensief verdiepen in deze verre van eenvoudig zijnde materie. Hoofdzaak daarbij is om te komen tot een goede bere kening van de uitbetalingsprijs' waarbij aan beide partijen recht gedaan wordt. Details hierbij zijn de voor de kontinuïteit van de graszaadteelt zo noodzakelijke premies voor kweekwerk, extra transportkosten, zoals kisten en kontainers. Voor de rentabiliteit van de graszaadteelt ook in de toekomst is een goed samenspel tussen teler en firma nodig. Veldbeemd. Hoewel de Denen eerder veldbeemd teelden dan de Nederlanders, hebben wij hierin een aardige historie. Dé Pos annua hoyding van Amerika heeft hierin een deuk gegeven, maar we zien nu dat we niet meer als in de vijftiger en begin zestiger jaréh afhankelijk zijn van onze afzet naar Amerika. Europa is de markt, de eisen zijn streng, vooral voor de kwali tatief hoog gewaardeerde Nederlandse rassen, maar op zichzelf redelijk, zeker gezien de nu tot onze beschikking staande spuit- middelen. Rassen als Aquila, Baron, Delft, Geranimo, Mono poly, Parade, hebben ieder een zodanige markt dat zij een eer lijk vertrouwen wettigen. Opbrengsten zijn in het algemeen goed en de teler en firma hebben met ieder van deze rassen voldoende ervaring om een intensieve en goede begeleiding waar te maken. Garanties ondersteunen het produkt op de boerderij. De Deense collega-graszaad bedrijven-hebben zich er tot nu toe van onthouden om garanties te geven. Dit betekent voor de teler een zeer groot risiko en toont een mindere betrokkenheid van de bedrijven bij de produktie en de afzet. Daarnaast wordt in Denemarken veldbeemd uitgezaaid in witte klaver als dek- vrucht. Eens een produkt waar de Denen met veel trots over spraken. Wij hebben het areaal witte klaver in enkele jaren tot minder dan de helft zien inkrimpen. Wij hebben daarmee in de achterliggende tien jaren een voorsprong op onze konkurrenten door het tesamen met telers opbouwen van het optimale gebruik van wintertarwe als dekvrucht. We moeten ons deze kans op een aanvullend stuk markt niet laten ontglippen. Niets is zo, belang-!, rijk als goed ingevoerde ingeburgerde rassen en voldoende produkt om naast de EEG ook de daarbuiten steeds meer ras- senbewuste landen te kunnen bedienen. Roodzwenk Op Nederlands verzoek zal ook de EEG waar schijnlijk nu twee groepen erkennen. Binnen deze groep onder scheiden we het typisch Nederlands produkt, gewoon roodzwenk, waarin we alleen konkurrentie op de markt tegen-j komen yan Amerikaanse teelt. In Amerika wordt slechts één ras gewoon roodzwenk "Cascade" geproduceerd en daarnaast de in Nederland bekende rassen Dawson, Highdlight en Koket. Deze opzet biedt de gelegenheid om goed op de hoogte te zijn met de Amerikaanse konkurrentie. Overigens blijft het overgrote deel van het in Amerika geproduceerde zaad van Nederlandse rassen aan de andere kant van de plas onder zogenaamde licentiekon- trakten. We hebben hier dus goede afzetmogelijkheden voor het Nederlandse produkt. De laatste jaren is er dan ook haast steeds een tekort aan gewoon roodzwenk geweest. Opbrengsten liggen van bepaalde rassen in deze groep goed, mits teler en firma hier alle mogelijke aandacht aan besteden. Jaarverslag '76 In het jaarverslag '76 van de coöperatieve vereniging de centrale organisatie van veeafzet en vleesverwerkingscoöperaties (COVECO) staat dat de omzet in het zakelijke verkeer ruim schoots dezelfde hoogte bereikte als het jaar daarvoor. De waarde van de totale omzet levend vee bedroeg in 1976 ruim 966 miljoen. De omzetstijging van 10% kwam voornamelijk tot stand door belangrijke prijsstijgingen in 1976. Achter deze cij fers zijn heel wat dieren naar de slachtbank gegaan. Zo'n an derhalf miljoen biggen en fokvarkens, een zelfde aantal slacht- varkens 125.000 stuks rundvee, 117.000 kalveren en nog bijna 100.000 schapen en lammeren. Wintertarwe als dekvrucht voor veldbeemd en roodzwenk Wintertarwe is geschikt als dekvrucht voor veldbeemd en roodzwenk. De volgende rassen verdienen als dekvrucht van wege strostevigheid, blad hoeveelheid en geringe korreluitval gevoeligheid de voorkeur n.l. Arminda, Lely, Manella, Nautica, Clement, Norda, Cama. Om het legeringsrisiko te beperken wordt meestal in het voorjaar een gedeelde stikstofgift verstrekt vroeg). Oktober is de beste tijd om wintertarwe te zaaien, in die periode kan met 100-125 kg zaaizaad worden volstaan. Bij uitzaai van veldbeemd en roodzwenk is de aanbevolen rij af stand voor wintertarwe 25 cm bandenzaai is ook mogelijk. Fijne grassen - tijdstip van zaaien/zaaizaad hoeveelheid De zaaizaad hoeveelheid van gewoon roodzwenk, hardzwenk en veldbeemd is 10-12 kg/ha. Deze grassen dienen voor 1 ja nuari te zijn .gezaaid, echter liefst in oktober/november. De zaaizaadhoeveelheid voor uitlopervormend roodzwenk be draagt 6-8 kg/ha, deze soort kan tot in het vroege voorjaar worden gezaaid. Zaaitechniek Gelijktijdige uitzaai van wintertarwe en veldbeemd of roodzwenk is goed mogelijk met een zaaimachine met twee bakken, waarbij het graszaad tussen de tarwe rijen wordt ge zaaid. Veldbeemd dient op de grond te worden gezaaid (licht- kiemer, pijpen ophangen), roodzwenk op een diepte van 1 - 1 Vi cm of eventueel op de grond. Al die indrukwekkende cijfers ten spijt zijn de bedrijfsresultaten onbevredigend. Hoopvolle verwachtingen had men niet, maar dat het zo zou tegenvallen had niemand verwacht. Dit negatieve resultaat is vooral tot stand gekomen in de sektor vleesproduk- ten. Op de Amerikaanse markt was de prijs en afzetontwikke- ling erg ongunstig. Ook het dalende koersverloop van de valuta in de verschillende importlanden was mede oorzaak van de slechte bedrijfsresultaten. Jammer want in de andere sektóren van het bedrijf werd wel met winst gewerkt. Al met al is op de geconsolideerde winst en verliesrekening een nadelig saldo na belastingen te zien van 267.278,- Dit bedrag zal ten laste van de reserves worden gebracht. Deze reserves, genoemd onder eigen vermogen, bedragen nog altijd een slordige 36 miljoen gulden. Met de meest in de praktijk gangbare zaaimachine is gemengde uitzaai van tarwe en roodzwenk ook goed mogelijk, er dient dan echter vanwege het roodzwenk ondiep te worden gezaaid. Zaai tussen, dwars op de tarwerijen of breedwerpig is te verkiezen boven uitzaai in de tarwerijen. Bodemherbiciden Toepassing van bodemherbiciden is niet zonder risiko voor het gelijktijdig met de tarwe uitgezaaide veldbeemd en roodzwenk. De kans op schade is voor zover thans bekend het geringste met de herbiciden methabenzthiazuron (Tribunil, AAmeryl, Shell Tritivin, Luxen metazuron spp), nitrofen/linuron (Tok Ultra) en terbutryn (Igran SO). Roodzwenk is over het algemeen min der gevoelig voor bodemherbiciden dan veldbeemd. De kans op mislukking is, vooral voor veldbeemd, aanmerkelijk kleiner in dien de grassen 4-6 weken na de herbicide toepassing worden gezaaid. Zaaien met het vliegtuig Indien met het zaaien van veldbeemd en roodzwenk is uitge steld kan ook, mocht het alnd niet meer bereidbaar zijn, met het vliegtuig worden gezaaid. Met deze methode (kosten ca. 50,-/ha) zijn vorig jaar onder omstandigheden van windstil weer of geen zijwind goede ervaringen opgedaan. Berkelbach Veenstra Mommersteeg International In het kader van de afbouw van de varkenspestmaatregelen heeft minister mr. A. van der Stee (landbouw) besloten de ver plichting tot na-enting in het ingesloten gebied van Midden- Nederla ml, alsmede in Chaam e.o. en Markelo e.o. per 1 okto ber a.s. te doen vervallen. Bij het vervoer van biggen tot 35 kg en fok- en gebruiksvarkens, zwaarder dan 35 kg die niet hebben gebigd, blijft een vervoers bewijs van de Distriktsbureauhouder verplicht. Zoals eerder vermeld, ligt het in het voornemen van de be windsman te komen tot een identificatie- en registratieregeling voor varkens. De registratieregeling zal zo spoedig mogelijk worden ingevoerd ter vervanging van de huidige regeling via de D.B.H.vervoersbewijzen. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 10