KWEEK BESTRI J DING Wikken en wegen bij rassenkeuze wintertarwe Graanoogst matig een veel schot KORTE WENKEN C.A.R.-Zevenbergen AKKERBOUW Aardappelopbrengsten vallen tegen! VEEHOUDERIJ Dit jaar geen rooiverliezen bij de aardappeloogst uiteraard met: ROUNDUP® bestel NU bij uw leverancier of AAGRUNOL m AAGRUNOL BV Postbus 8 Groningen ROUNOUP geregistreerd handelsmerk van Monsanto Company Advertentie IM Hoewel we niet direct kunnen spreken van vast gunstig weer hebben we in Walcheren toch onder redelijk gunstige weers omstandigheden flink wat werk kunnen verzetten. Hetdorsseizoen zijn nu ook vrijwel overal uit de ruiter gedorsen. Het dorsseizoen voor oogst 1977 is weer bijna klaar, uitgezonderd de bruine bonen. Deze zijn gedeeltelijk geoogst en veelal geruiterd. Een aantal percelen is nog nauwelijks oogstrijp. Dit zijn vooral de wat later gezaaide. Hetzelfde geldt ook voor de zaaiuien. deze zijn gedeeltelijk gerooid en soms al verzameld. Andere percelen echter hebben nog erg veel groen loof. De weersomstandigheden zijn er ook niet naar om een snelle afsterving van het loof te krijgen. Al met al neemt de kg-opbrengst nog duidelijk toe. Dit is wel een Nu de graanoogstwerkzaamheden in Oost-Zeeuws-Vlaanderen eindelijk zijn beëindigd, kunnen we de feiten eens op een rijtje zetten. In veel delen van Oost-Zeeuws-Vlaanderen was de re genval in de oogstperiode zo groot dat de graanprodukten te velde veel schade opgelopen hebben. Vooral de gerst die voorde regenperiode nog niet gedorsen was vertoonde bijzonder veel schot. De tarwe gaf grote verschillen te zien. afhankelijk van de waarde van het perceel en het ras. In z'n algemeenheid kwam dit jaar het nieuwe ras Arminda goed uit de bus. zowel wat betreft de aan tasting door roest en meeldauw alsmede ook de schotgeyoelig- heid. Hopelijk dat dit ras zich ook de koemende jaren kan handhaven en niet dezelfde weg opgaat als bv. Hely en Clement. Deze rassen vertoonden ook in de beginperiode zich weinig gevoelig voor roest en meeldauw, maar door het zich voordoen van een nieuw type roest is de aantrekkelijkheid voor de teelt van deze rassen wel grotelijks verdwenen. Gezonde tarwerassen hebben we bijzonder hard nodig. Kortom, het zal moeilijk zijn om voor het komend seizoen de juiste tarwerassen te kiezen. Vandaar dat vorige week in verschillende plaatsen inZeeuws- Vlaanderen vergaderingen zijn belegd wat betreft de rassen- keuze voor het volgend seizoen. Van de geleverde tarwe zijn nu de' meeste uitslagen van het percentage schot bekend. Dit loopt in ons gewest uiteen van 4 lot wel 30$ schot! De ha-opbrengst was ook niet wat we ervan verwacht hadden. Opbrengsten van 6500 kg/ha. en meer kwa men weinig voor. Ook de graanprijzen zijn op dit moment teleurstellend en samen met de matige opbrengst en twijfelach tige kwaliteit is het dit jaar een heel matige oogst... Op het moment dat we dit schrijven is het mooi septemberweer. De bonenoogst is volop aan de gang. Velen laten zich door het mooie weer verleiden om de bonen uit het zwad te dorsen. Wanneer het weer goed blijft zou het veel werk besparen. Het rooien van de aardappelen is nu ook volop aan de gang. De opbrengsten lijken redelijk en ook de sortering is dit jaar-mooi. Wel schijnt de blauwgevoeligheid ten gevolge van het hoger zetmeelgehalte groter te zijn dan vorig jaar. Voorzichtigheid met rooien is dus geboden! Ook de suikerbieten profiteren ten volle van het mooie weer. Overdag vrij zonnig en een behoorlijke temperatuur en 's nachts koel. is bevorderlijk vo het suikergehalte. En dit is.wel nodig omdat het suikergehalte volgens de laatste proefrooiïngen nog steeds aan de lage kant is. Hopelijkt na een periode van veel regen zich nu het mooie weer blijft hadhaven zodat de nazomerwerkzaamheden vlotter zullen kunnen verlopen dan de graanoogst. AL ZIJN DE AARDAPPELEN niet duur, toch is het verstandig om er mee om te gaan als ware het eierkolen. Bij het rooien moet de rooiketting niet te snel draaien. Pas aan het einde van de rooiketting moet de grond tussen de aar dappelen zoveel mogelijk er uit zijn. Meestal moet de snel heid van de rooiketting even groot zijn als de rijsnelheid. GA MET UW AARDAPPELEN om als met eieren. Laat de valhoogte in de meerijdende wagen of bij het inbrengen in de bewaarplaats nooit groter zijn dan 50 cm. Sneldraaiende transportbanden geven uw aardappelen snelheid en een grote valhoogte geeft spoedig stootblauw. Stootblauw is jammer genoeg pas na enkele dagen te zien. Tijdens het rooien schreeuwen aardappelen het niet uit van de pijn. WIE ORG A NI SC HE MEST KOOPT, loopt naast de vele voordelen toch wel enkele risico's. Organische mest met stro verheugend verschijnsel, maar we hadden liever een flinke prijsstijging. Hoewel er nog van alles kan gebeuren met de prijzen van aardappelen en uien. ziet het er toch naar uit dat dit voor veel telers financieel een slecht jaer wordt. Bij de huidige prijzen wordt men niet betaald voor het werk. maar moet er ook nog dik geld bij om alle gemaakte kosten te vergoeden, fn de suikerbieten zien we in verschillende percelen pog wat haartjes vergelingsziekte verschijnen. Zo hier en daar blijk ter dus toch nog een wat late besmetting te hebben plaats gehad. Met het rooien van de suikerbieten zal ook weer een begin worden gemaakt. De rooipremie is aanmerkelijk lager dan vorig jaar. Kennelijk verwacht men toch een voldoende aanbod. Op het ogenblik hefeben we al enkele koude nachten achter de rug. Hopelijk heeft dit een gunstige invloed op het suikergehalte mede ook door het wat meer zonnige weer van de laatste dagen. De voorbereidingen voor de inzaai van de wintertarwe vragen ook weer de nodige aandacht. De artikelen die onlangs ver schenen zijn wat betreft het optreden van gele roest en rassen- keuze bij wintertarwe, kunnen een goede handleiding zijn voor het kiezeti van de meest geschikte rassen. Hierbij zal vooral aandacht aan de roestresistentie moeten worden besteed. Wat dit jaar ons is bespaard, kan ons volgend jaar wel overkomen. Ook spreiding van rassen is gewenst. Let er wel op. dat indien U meerdere rassen zaait, uw keuze zodanig is. dat de gevoeligheid of vatbaarheid van de roestfysios van de gekozen rassen ver schillend is. Anders heeft spreiding weinig zin. Zoals in de pers vermeld, is het pu in onze provincie toegestaan wintergerst te zaaien. Vooralsnog verwachten we hiervoor in ons gebied geen grote belangstelling. Tenslotte willen we nog wijzen op het belang van een goede afstelling van de dorsapparatuur bi j het dorsen van de bruine bonen. Beschadiging door breuk of minder goed zichtbaar barsten in de zaden dient te worden voorkomen. Door een goede kwaliteit van dit produkt moeten we trachten de verloren gegane afzetmogelijkheden te herwin nen. Degene die zich geroepen voelt om deel te nemen aan de inspraak "Nota Landelijke Gebieden" kan hiervoor in ons ge bied terecht op dinsdag 27 september a.s. in de Schouwburg te Middelburg. Aanvang: 19.30 uur. Op het moment dat wij deze bijdrage voor U aan hel papier toevertrouwen is een ieder op Tholen en St. Philipsland druk doende de aardappels te rooien. Al meermalen hebben wij U meegedeeld dat er al heel wat vroege aardappels hun weg via de veiling naar de consument hebben gevonden, tegen aanvankelijk goede maar daarna snel afbrokkelende prijzen. De opbrengsten van de. late aardappelen vallen nog. al tegen. Het zat er wel een beetje in. omdat zeker in ons gebied, dit jaar heel weinig neerslag is gevallen, maar toch ook dat in ogen schouw genomen valt het toch wel tegen. Wij zijn benieuwd of dat beeld zich ook landelijk voordoet of zelfs mogelijk eveneens over onze grenzen. Als dat dan werkelijk het geval zou zijn. dan kan dat mogelijk enige verbetering brengen i desastreuze prijsontwikkeling!" De stemming onder de akkerbouwers vertoont een scherpe tegenstelling tot die van de laatste twee jaar. Hopelijk hebben wij met z'n allen wat van die voorgaande jaren overgehouden, ondanks de zware fiscale druk die we hebben moeten verduren. Er bestaat nog weinig animo voor de vroege levering. kan wilde haver bevatten. Vraag dus van te voren wat U krijgt. Ook moet U zo nu en dan eens een mestmonster laten nemen, want er is erg veel verschil tussen de vele soorten organische mest. Uw grondmonsternemer neemt ook de mestmonsters. OM ZOUTSCHADE BIJ SUIKERBIETEN te voorko men, is het heel goed mogelijk om nu al de kali te geven die volgens uw grondonderzoek nodig is. Op zeeklei, maar ook op rivier klei, is de uit stoeling van de kali erg klein. Op zandgronden moet U wachten met kali geven tot het voor jaar. MOET U OOK DROOGKOSTEN betalen voor uw tarwe en gerst? Denk dan eens over een eigen droogvloer of over graanopslag op uw eigen bedrijf. Er zijn uitstekende gege vens om met niet te veel kosten uw eigen baas te blijven. Een investering kost geld, maar een goede investering geeft ja renlang veel goede resultaten. BLADKOOL EN STOPPELKNOLLEN zijn een paar De mogelijkheden voor noodzakelijke reserveringen op onze bedrijven die we blijkens de prijsontwikkeling van dit moment toch zeker nodig hebben zijn wel wat erg klein. De uienoogst verloopt vlot dank zij het goede weer. maar ook hier is de misère even groot als bij de aardappels! De kostprijs komt er aan de dag van vandaag bij lange na niet uit. Deze week gaan de eerste bieten gerooid worden, zij het overi gens maar op kleine schaal. De belangstelling voor de voorlevering in ons gebied is zeker klein, veel kleiner dan ze in vele voorafgaande jaren ooit is geweest. Dat is ook wel verklaarbaar als mén het gewas suiker bieten op het veld ziet staan. Ze staan er"zeer gezond voor met veel groen loof. terwijl het gehalte bi j de laatste proefrooiing van 7 september j.l. slechts 13.77 bedroeg (voor Tholen en St. Phi lipsland Gelukkig waren de bieten goed gegroeid sinds de vorige mon- stername en hadden zij hun achterstand t.o.v. andere jaren goed weggewerkt. Men hoopt dat deze groei nog even door zal zetten terwijl de zonnige dagen en koude nachten van dit moment wellicht voor een gehalte verbetering kunnen zorgdragen. De biètenrooicombinaties vergaderen dezer dagen om het rooischema op te stellen, w at dit jaar overigens meer problemen met zich meebrengt dan andere jaren, omdat de spreiding bij de opgave klein is. In goed onderling overleg hoopt men er echter toch wel uit te komen. Bij ons wensenformulier kregen wij ook de nieuwe rooitarieven van oogst 1'977. Alhoewel wij de sti jging van 20 per ha zeer wel verklaarbaar vonden, omdat de kosten voor de loonwerker nu eenmaal ook jaarlijks stijgen als gevolg van duurdere arbeids kosten. duurder onderhoud en duurdere materiaalkosten, toch vragen w ij ons op zo'n moment wel af. waar wij die bewuste 20 per ha dit jaar bij de bieten vandaan zullen moeten halen. In een hogere prijswaardering van de bieten zien wij dat voors hands nog niet zitten! Op Schouwen-Duiveland hadden we. na een vlotte maar late oogst van granen, tot nu toe weinig moeilijkheden met de ver dere werkzaamheden. Er is en kon veel stro geperst worden. Het blauwmaanzaad is onder gunstige omstandigheden gecombi- ned. In de opbrengst zeer grote verschillen, hetgeen te ver wachten was. daar in de stand reeds grote verschillen bestonden. Topopbrengsten waren er weinig, matig tot slecht vrij veel. zo dat de gemiddelde kgöpbrengst niet hoog zal zijn. Ook de brui ne bonenoogst ondervond weinig vertraging: maaien en ruite- ren. Al spoedig kwam het werk hoofdzakelijk te staan in het teken van het aardappelrooien. Het rooien op zich verloopt vlot. Wel moest men voldoende tijd in acht nemen tussen tijdstip van doodspuiten-en rooien, met het oog op ontvelling van het pro dukt. T.a.v. dit laatste kwamen nog wel eens problemen voor. Het produkt hééft over het algemeen een goede sortering, maar het aantal knollen per plant is niet te hoog. Rooiverliezen zijn van geen betekenis. Er moet uiteraard nog wel veel gerooid worden, zodat we gebaat zijn bij nog wel enige tijd gunstig weer. Na het rooien -heeft men een vrij dikke laag fijn uitgezeefde structuurloze grond, die bij regen als een paplaag wordt. Voeg hierbij de zeer vele sporen en u zult begrijpen, dat deze grond moeilijk water doorlaat. J)us bi j droog weer deze percelen direct met een cultivator grof bewerken. De uien zijn nog niet allemaal gerooid. Afrijping verloopt traag. Het weer en het ras zullen hierbij mede een rol spelen. De suikerbietenoogst staat ook weer voor de deur. Dit gewas heeft over het algemeen nog een goede stand. Het suikergeha-lte is nog niet hoog en ook zal de kg-op brengst gemiddeld toch wel iets tegenvallen. Zorg bij deze oogst voor een juiste afstelling van taster, kopmes en rooischaren enz. Verder is snelrijden met de rooimachine sterk af te raden. Kopverlies rooiverlies is bietverlies en dit behoort binnen de perken gehouden te worden. Het is bekend, dat 1 cm te diep koppen neerkomt op - 10$ kg-opbrengstverlies. Zichtbare evenwijdige vaatbundelringen op het snijvlak is een bewijs van te diep gekopt. In zo'n geval ook meer suikerverliezen bij be waring. Goede afstelling van kop- en ontbladerapparatuur is noodzakelijk. aantrekkelijke ruwvoermiddelen, die vooral bij een krappe grasvoorraad in het najaar goed van pas komen. Wees ech ter voorzichtig, beide produkten hebben vaak een hoog ni traatgehalte. Vooral jongvee is hiervoor zeer gevoelig. De enige juiste manier om hierover zekerheid te krijgen, is dit ruwvoer eerst te laten onderzoeken op nitraat bij het Be drijf slaboratorium te Oosterbeek. DE SNIJ MAIS BELOOFT een goede opbrengst te geven. Bedenk echter wel dat de kolfontwikkeling dit jaar minstens 2 weken later is dan vorig jaar. Het gaat niet alleen om de kg-opbrengst, maar nog meer om de voederwaarde. Wan neer U gaat kuilen op het juiste tijdstip, dus in het hard- deegrijpe stadium, hebt U een hoge kg-opbrengst en voe derwaarde. PRIJSZETTING IS IN VELE GEVALLEN een kwestie van vraag en aanbod. Nu er veel ruwvoer is gewonnen, zal aankoop van snijmais niet te duur uitvallen. U hebt nu de kans om tegen redelijke prijs een voorraad aan te leggen. Dit kan goed van pas komen wanneer het volgende zomer ekstra droog zou worden. Beschouw een kleine voorraad als een verzekeringspremie. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 6