TjoOE sowëT Geen spijt dat de zomertijd voorbij is Bietencampagne begonnen De belasting 67 slokt aardappel- en uienopbrengst 77 geheel op! Vroeg gezaaide bieten nu de beste .0 D O Nu. half september, is ook op Noord Beveland de stro oogst klaargekomen en zijn er al wat aardappelen gerooid. Ondanks de late graanoogst en de goedkope stroprijzen. is er erg weinig stro gehakseld. Ook is er weinig in de schuren opgeborgen. Er is veel. geperst, op auto's afgeleverd. Je staat versteld, hoeveel autotransportmateriaal er in die weken stro rijdt. Met kunst en vliegwerk en lange dagen maakt men veel ritten per week. Een boer moet in deze weken hard werken, maar een vrachtwagen chauffeur zeker niet minder. Afgelopen week was er wat ruimte tussen afloop stro oogst en begin aardappeloogst. Er was wat tijd voor stikstof, eventueel kali strooien, kanten ploegen en culti veren. groeistoffen spuiten, fyoeke'n aardappelen of bieten rooien. Zo een week lijkt niet zo druk. maar er zijn zoveel, ook noodzakelijke werkjes, dat alle dagen in zo'n week toch vol zijn. Alle aardappelen zijn nu wel doodgespoten en de eerste kavels zijn al gerooid. Opbrengsten goed. maar geen grove sortering. De latere percelen zullen wel een grotere opbrengst geven en de sortering is dan meestal wel wat grover. Ook alle uien liggen nu wel gerooid. Het valt op dat er nogal wal percelen zijn die niet strijken. Meestal hebben die geen goede opbrengst en geen kwaliteit. Het aardappelen rooien in de WESTHOEK is nu echt goed begonnen. Terwijl we dit schrijven zijn er nog niet veel gerooid. We schatten, dat er van de totale oppervlakte ca. 20fr is gerooid. We hopen, dat we de komende weken maar goed weer blijven houden, want. dat is echt wel nodig, want er is nog veel te doen. We vragen ons wel eens af of we met de aardappelteelt wel op de goede weg zijn. Voor september waren er hoegenaamd geen aardappelen doodgespoten en een ieder weet wat dit betekent. Na 't doodspuiten moet er tenminste 14 dagen worden gewacht eer men met het rooien kan beginnen. Het resultaat van 't doodspuiten is met de huidige middelen ook beslist minder dan vroeger met de arsenieten. Maar ja. de laatste waren voor de grond nu ook niet alles. Intussen hebben we nog wat andere werkzaamheden ook kun nen doen. De perceelskanten hebben we nog eens een goede beurt kunnen geven en ook zijn er verschillende, die het kalizout voor volgend jaar alvast erover hebben gegooid. De bieten staan je maakt er eigenlijk zonde van om er nog enorm fris voor' ze al te gaan rooien. De fabrieken zullen echter moeten gaan draaien, wil de campagne niet al te laat beëindigd zijn. We weten het natuurlijk allemaal, 't is met 't suikergehalte niet te best gesteld. Wanneer de koude nachten nog wat willen doorzetten kan daar misschien nog wel wat verandering in komen. Wanneer dat overdag gepaard gaat met zonneschijn valt er best nog wel wat in te halen met de bieten. De ploeg gaat zo zachtjesaan ook even tevoorschijn komen en er zijn al collega's die aan het zaaivoren zijn getogen. Een eerste vereiste voor 't ploegen is eigenlijk: met droog weer werken! Maar ja. deze stelregel komt in ons klimaat maar zelden hele maal tot zijn recht. Voor die jaren dat dit wel opgaat is dit het volgend seizoen ook meestal wel te merken. De tarwe-inzaai vraagt ook weer onze aandacht. We zullen een keus uit het grote assortiment moeten maken. Veel factoren moeten we daarbij afwegen, want ook de tarweteelt vraagt meer vakkundigheid dan vroeger. We willen hoge opbrengsten, de gewassen worden tot het uiterste "opgefokt". De gevoeligheid vdor ziekten etc. neemt daarbij toe. 't Is zeker de moeite waard om ook aan dit gewas alle aandacht te besteden. Wanneer u dit leest, zal de zomertijd ook weer spoedig tot het verleden behoren. We treuren er niet om. vooral de laatste weken was het 's morgens nog donker wanneer we uet het werk gingen beginnen. In november ben je daarop ingesteld, maar in september zeker niet. Wij hebben de indruk dat in West-Zeeuws Vlaanderen weinig bieten in de resterende septemberdagen zullen worden geoogst. Van slechts weinig velden is te zien dat het afrij pingsproces gaande is. Over het algemeen staan ze nog erg groen. Daarbij wijzen de proefrooiingen op een zeer laag suikergehalte en een kg-opbrengst aan de lage kant. Met een aantal zonnige dagen en koude nachten is enige verbetering te verwachten. Velen hopen daar dan ook op en doen liever eerst een aantal andere werk zaamheden. Want er is nog werk genoeg. We bezochten een uiendemonstratie te Biervliet die gezien hel aantal bezoekers, de variëteit in de verschillende machines en het weer als zeer ge slaagd mag genoemd worden. Als je dan zo even terug denkt aan. zeg maar 10 tot 12 jaar geleden dan is er toch wel heel veel veranderd bij de oogst van zo'n gewas. In niet mindere mate geldt dit voor suikerbieten en aardappelen. Behalve enkele aardappelhandelaren, die al enige weken aan hei rooien zijn. zijn nu ook enkele boeren-telers bezig. Zo te zien vallen de kg-opbrengsten tegen. Voor 35 ton per ha zit je zeker al bij de goede percelen. Het is dan ook begrijpelijk dat men zo lang mogelijk wacht met doodspuiten in de hoop op wat extra gewicht en geen al te veel rooimoeilijkheden. want de risiko's w orden later in het seizoen zoals normaal steeds groter. Met de prijzen van o.a. aardappelen en uien gaat het toch wel erg slecht. Met dergelijke prijzen worden niet eens de kosten van zaaizaad of pootgoed en kunstmest vergoedt. Als hier geen ver betering in komt ziet het er zeer somber uit. Op 2 plaatsen in ons gewest is er door de studieklubs voor leden en niet-leden en ook voor de handel, een voorlichtingsavond belegd i.v.m. de pro blemen rond de tarweteelt. Belangrijk punt hierbij was de ras- senkeuze in verband met de gevoeligheid voor gele roest en ook wel andere schimmelziekten. Bijna alle beschikbare rassen kunnen worden aangetast door gele roest. Toch zijn er nog een 4-tal weinig riskante rassen als Anouska. Nantisa. Arminda en Manuella. Deze rassen zullen wel het grootste deel van het areaal voor hun rekening gaan nemen. Terecht werd steeds gewezen op meer rassen telen per* bedrijf van zoveel mogelijk de veiligste rassen. Daarnaast bevat het mengen van rassen voordelen, omdat dit de kans geeft, goedgekeurd zaaizaad van de riskante rassen op te gebruiken. Tegen het mengen op zich zal menigeen opzien. Doch daar er nogal veel breedwerpig wordt gezaaid is er ook een andere mogelijkheid. U zaait bijvoorbeeld eerst 100 kg per ha Arminda en bij een tweede zaaigang nog eens 50 kg per ha Lely. Het is maar een gedachte. De prijzen van aardappelen en uien hebben een dieptepunt bereikt, waarvan we een paar maanden terug dachten dat zo'n laag peil in deze tijd niet meer zou kunnen. De aardappelen zijn de laatste dagen w eer in het nieuws. Vorig jaar maakten consu mentenorganisaties en vakbonden veel kabaal over de hoge prijzen, soms bij het onfatsoenlijke af. Nu horen we van die zijde niets, maar moeten w e zelf moeite doen om deze abnormale lage prijzen in het nieuws te krijgen. Op de bedrijven komen die lage prijzen hard aan. Er liggen aanslagen inkomstenbelasting van de dure aardappeljaren, die er niet om liegen. Op veel bedrijven moet voor het eind van het jaar meer belasting betaald wprden. dan de hele aardappel oogst. op het prijspeil van nu en de voorschotten van de bieten samen op gaan leveren. We werken hard deze weken in aard appel- en uienoogst en leggen er grote bedragen op toe. Er is weinig animo voor de voorlevering suikerbieten. Gezien het lage suikergehalte en de groene kleur van het bietenblad is dat ook logisch. Wat mooi weer en koude nachten en het gehalte kan in korte tijd stijgen. Veel meer stijgen dan de premie van 6.50 per ton. We zijn nieuwsgierig naar de uitkomst van de gedeelten die vorige herfst ontsmet zijn in de bietenpercelen van nu. De kleur en de grootte van de biet is beter in de ontsmette stukken. De opbrengst zal dus in ieder geval wel hoger zijn. maar hoeveel? Ontsmetten kost - 700.- per ha. Er zijn op Noord Beveland enkele bedrijven die door lage bieten op brengsten terug gaan van een teelt van 1 op 4 naar 1 op 5. Dat is een manier om het bietenaaltje te bestrijden en de opbrengst te verhogen, maar het wordt een extensiever bouwplan. Wanneer men alles 1 op 4 heeft ingedeeld is dat met grondontsmetten wel vol te houden en zullen de meeropbrengsten voor bieten en aardappelen (bij een gemiddelde aardappelprijs) het ontsmet ten zeker betalen. Andere gebieden hebben bijzonder goede ervaringen met grondontsmetten. Waarom zouden die dan ook niet voor Noord Beveland gelden? men onderwijl al aan het rooien begonnen. Onder deze droge omstandigheden vlot het w erk zeer goed. Jammer dat de prijzen op zo'n laag niveau blijven hangen. Ditzelfde geldt ook nog steeds voor de uien. Het rooien en het naar binnen brengen gaat bij dit gewas ook op een vlotte manier. De oogst van de suikerbieten is nu ook weer al kort bij. Door het goede weer lijkt het beeld een beetje gunstiger te zijn geworden als een aantai weken terug. Aan de hand van de eerste gerooide percelen zullen we snel genoeg weten hoe de opbrengsten zullen komen te liggen. Vast staat wel dat de opbrengst van de vroeg gezaaide percelen - dat deel dat niet overgezaaid behoefde te worden - aanmerkelijk beter voor de dag zal komen als de later gezaaide. Bij het vernemen van de opbrengsten zullen we steeds die zaaitijd in de gaten moeten houden. Het ziet er naar uit dat men steeds meer en meer gebruik zal gaan maken van de zesrijige rpoimachines. Dit is zeker het geval nu de behoefte aan bietenkop- en blad voor veevoer gering en de vraag hiervoor vrijwel te verwaarlozen is. Als laatste punt - hoe moeten we verder met de teelt van win tertarwe. en met het invullen van ons bouwplan voor het vol gend jaar? Hoeveel wintertarwe wordt er gezaaid? Of w ordt de oppervlakte drastisch beperkt? Maar welke andere gewassen komen dan eventueel als vervanger naar voren? Soms winter- gerst? Van welke tarwerassen is er voldoende zaaizaad beschik baar? Of gaat men een keuze maken uit één van de genoemde mengsels? Wat we ook gaan doen met oppervlaktes en rassen, laten we in ieder geval een paar gegevens - die de laatste jaren naar voren zijn gekomen - wel goed in overweging nemen, als dunner zaaien beter 110-145 kg per ha i.p.v. 130-180 kg per ha en pas gaan zaaien in de 2de helft van oktober. Voor het rundvee is er nog steeds voldoende weidegras be schikbaar. Tot op dit moment wordt er nog maar sporadisch bijgevoerd d.w.z. meer bijgevoerd dan al steeds geschiedt aan het melkvee op de intensieve melkveebedrijven. De snijmais staat er goed voor. De massa zal wel iets kleiner blijven als het vorige jaar. De afrijping is aanmerkelijk later, er zal dan ook duidelijk later met het hakselen en inkuilen kunnen worden begonnen. Vanaf het moment - 30-31 augustus - dat weer opnieuw met het oogsten van het graan begonnen kon worden hebben we in Zuid-Beveland geen regen van betekenis meer gehad. Die graanoogst was snel verdwenen en men kon toen verder met het overige werk. Intussen is men ook al doende met de oogst van de stambonen. Van sommige percelen wordt een goede opbrengst verwacht, van andere zal het flink tegenvallen. Zowel maaien als nog met de hand plukken wordt toegepast. Een groot deel van de aardappelen is nu toch doodgespoten. Het lijkt er een beetje op. of een aantal telers nog weinig haast had om aan de aardappeloogst te beginnen. Op andere bedrijven is Voor het ruiteren van de bruine bonen was het heel goed weer. W 'e landelijke uiendemonstratie te Biervliet heeft veel be langstelling getrokken en mag als zeer geslaagd heten. Vooraf was er loofgeklapt en ook deze ontwikkeling hadden we graag aan het werk gezien, maar niettegenstaande kwamen we toch onder de indruk van de huidige mechanische mogelijkheden in de uienoogst. Bekend is hoe erg verschillend een gewas uien van perceel tot perceel kan zijn en hoeveel stagnatie dé soms late onkruidbezetting nog kan veroorzaken. Mede door het onder zoek zijn de,üien van een zeer arbeidsintensief gewas thans een zeer arbeidsextensief gewas geworden en we mogen ons geluk kig prijzen, dat op de proefooerderij de Rusthoeve de moge lijkheid is geschapen om bewaarproeven te doen en daarbij tevens studie te maken van het drogen van uien welke volgens de nieuwe methoden zijn geoogst. Vroeger was de uienteelt alleen maar mogelijk op de kleine bedrijven en op de wat gro tere bedrijven slechts door middel van het zogenaamde deel- bouw systeem. Bij de huidige ontwikkeling kan ieder bedrijf met de nodige vakkennis uien telen, maar daarin schuilt het gevaar van prijsbederf. Door perfectionering van de teelt en door ver hoging van de opbrengst moeten we er in kunnen slagen onze kostprijs laag te houden. Mede door gewasbescherming en het kweken van nog produktieverbeterde rassen zal er in deze nieuwere en betere mogelijkheden gezocht dienen te worden. ook in dit aparte jaar is weer duidelijk gebleken, dat de faktor grond van beslissende betekenis is geweest voor het op brengend vermogen. Percelen met een góed verleden aan groenbemesting. graszaad- en lucerneteelt. stalmest en ge scheurd weiland vielen duidelijk op. Ook was dat met percelen welke in de voorafgaande herfst vroeg en goed geploegd waren geweest. Vroeg ploegen komt de struktuur van de grond zeer ten goede en zulk land krijgt door de invloed van zon en wind al een wintertje vooraf. In de oorlogsjaren toen vele paarden werden gevorderd waren we genoodzaakt om met de trekker met gas generator al heel vroeg te gaan ploegen en ondanks dat de meststoffen toen op de bon waren, hebben we toen toch nog redelijke oogsten gehad. Er werd wel eens gesteld, dat we toen min of meer nog boerden op de oude voorraad welke nog in de grond aanwezig was. Vroeger werd ook wel beweerd, dat een boer welke het laatst nog aan het bieten rooien was. een goede klant was voor de wagenmaker. Daarmee, werd dan bedoeld, dat hij zijn wagens dan totaal kapot reed. Thans kunnen we echter wel stellen, dat we met onze vele pk's er terdege voor moeten waken, dat we onze dure grond niet misbruiken. Vroeg op winterland geeft de kans om vroeger te starten met de inzaai in het voorjaar en dat hebben de planten juist nodig om tot topopbrengsten te komen. We piekeren er w el eens over hoe het toch komt. dat het zo moeilijk is om onze gew assen gezond te hoüden. Een goede lucht- en waterhuishouding van de grond zijn onontbeerlijk voor een gezonde plantengroei en hierin schuilt misschien wel de grote waarheid waar we wat aan kun nen hebben in onze strijd tegen allerlei ziekten en plagen. Pre ventief zorgen voor een gezond milieu op de akkers verdient daarom onze aandacht ten volle. OORZAAK en GEVOLG Den eersten boer was A dam, en ook den eersten heer. Voor plant en dier was hij vroeg af in den weer. d'Historie doet alom verhalen dat blad noch boom had erge kwalen. Reen roestgeen schimmel, doch zijn eigen vrouw, bracht hem uiteindelijk in het nauw.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 5