KNLC KOMMENTAAR Wat is en doet de bedrijfsverzorgingsdienst? (1) H et mag als bekend worden verondersteld dat de Z.L.M., in samenwerking met de andere organisa ties en daarbij niet te vergeten de N.F.O., de laatste jaren getracht heeft over de provincie Zeeland een netwerk van bedrijfverzorgingsdiensten te krijgen. Al op een vroeger tijdstip gebeurde dit in Noord- Brabant. Het is gelukt, weliswaar niet zonder moei te. Indien echter iets met moeite wordt bereikt heeft dit ook meer bevrediging. N ormaliter staan de landbouwkranten volgend op "Prinsjes dag" vol met gegevens en commentaren naar aanleiding van troonrede en miljoenennota. IEUWS UIT BMJ Brussel zet de melkheffing met gemak door "D' r is kort nog even over de melkheffing gesproken. Op mijn vraag of alle lidstaten die ook inderdaad effectief zullen toepassen werd door commissaris Gundelach bevestigend geantwoord. En geen enkele minister heeft dat tegengespro ken". M inister van der Stee is er fel op tegen wanneer de land bouworganisaties de melkheffing zouden voorleggen aan het Europese Hof van Justitie in Luxemburg, een idee van de Friese Maatschappij van Landbouw. Op de eerste plaats omdat hij 3Cz.l.m. Voorlichtingsserie W R perioden, ik hoor het u al zeggen "moeilijker want een één- mansbedrijf heeft nu eenmaal in een drukke tijd niet veel uren over om nog eens bij een ander bij te springen". Voor ziekte en ongeval is een bedrijfsverzorgingsdienst echter onmisbaar in on ze samenleving op het agrarische bedrijf. Ik bedoel daarmee een bedrijfverzorgingsdienst met leden. Vakantie e zijn tevens de mening toegedaan dat een zelfstandige agrariër en zijn gezin evenceel recht hebben op vakantie dan welke Nederlander ook. Sommige ouderen onder u die dit lezen zullen wellicht zeggen: "Daar heb je hem weer. van" vakantie zien wij het nut niet in". Andere ouderen, maar zeker jongeren zullen zeggen en terecht: "Wij willen wel eens enigejiagen per jaar van .de zorgen die een bedrijf of beroep meebrengt verlost zijn". De bedrijfsverzorger kan dan helpen. Nu kun je natuurlijk twee dingen doen. Je kunt zeggen, ik wacht om lid te worden tot ik ziek ben of een ongeval heb gehad, m.a.w. "je kijkt de kat uit de boom". Je kunt ook zeggen: "Ik zie het nut in van een dergelijke vereniging als een verzekerings premie voor een eventuele ziekte of ongeval, zodat ik weet dat mijn bedrijf ongestoord kan worden voortgezet". Waar zijn de bedrijfsverzorgingsdiensten. hoeveel leden tellen ze en hoeveel bedrijfsverzorgers zijn er in dienst: aantal aantal leden bedrijfsverzorgers Schouwen/Duiveland 80 2 1 tijdelijke dienst TKHOLEN/St. Philipsland 70 2 1 tijdelijke dienst Z. en N.-Beveland 139 3 Walcheren 77 2 Zws. Vlaanderen 146 2~ Totaal Zeeland 512 U ziet, gezien het aantal zelfstandige ondernemers in land- en tuinbouw en veehouderij is er ruimte voor een belangrijke stij ging van dit ledental. J.M. W aarom gebeurde dit? ast stond dat er steeds meer éénmans-bëdrijven zouden ko men die. wanneer de boer. de veehouder, de tuinder of de fruitteler ziek werd of een ongeval overkwam, uitermate kwets baar werden. Vooral bij gemengde bedrijven of volledige wei- debedrijven komt dan het melken en de verdere verzorging van het vee op de schouders van de vrouw en/of kinderen terecht. U zult zeggen: "Maar bij ons in de buurt is nog zoveel burenhulp, dat we daar elkaar nog onderling helpen". Gefeliciteerd! We zijn er van op de hoogte en zijn er zelfs zeer dankbaar voor dat ook nog in deze tijd, w anneer er echte nood is. burenhulp of via een afdeling van de Z.L.M. hulp wordt geboden. Door blijven gaan daarmee! Voor korte duur kan dit. maar voor langere Een éénmansbedrijf is uitermate kwetsbaar, een langdurig ziek bed kan niet door burenhulp worden opgevangen. Beschamend Hoewel ook dit jaar weer heel wat pagina's aan de miljoenennota en landbouwbegroting 1978 zijn gewijd, zullen velen zich afvra gen of dat eigenlijk wel zin heeft. Immers er wordt in het kader van de nog steeds voortslepende kabinetsformatie eigenlijk niets nieuws gebracht en een nieuwe regering kan straks alles weer veranderen via het dan vast te stellen regeringsbeleid voor de komende vier jaren. Het wordt voor vele hardwerkende arbeiders, zelfstandigen en ondernemers in ons land zo langzamerhand toch een zaak om moedeloos van te worden, wanneer dag in dag uit de Haagse politici zich steeds duidelijker een brevet van onvermogen opspelden. Immers al een halfjaar kan er geen dui delijk beleid gevoerd worden om onze steeds verder wegzakkende economie er weer bovenop te helpen. De geweldige verslechte ring van onze exportsituatie, het steeds verder oplopen van de werkeloosheid en de iedere dag moeilijker wordende positie waarin met name de middelgrote en kleinere Nederlandse indus triële bedrijven, alsmede zelfstandigen, komen te verkeren, gaat blijkbaar voorbij aan degenen die zich aan het politieke touw trekken wijden. Naar mijn mening is het de hoogste tijd om als gezamenlijk bedrijfsleven (werknemers, werkgevers en zelfstan digen) een dringend beroep op de politieke leiders van ons land te doen om nu eindelijk eens te beginnen met datgene waarvoor ze gekozen zijn. Het regeren van ons land. Het feit dat de Koningin een troonrede zonder beleidsvoorne mens moer voorlezen, gevolgd door de presentatie van een mil joenennota zonder inhoud is al met al dit jaar dan ook veel beschamender dan in 1956. De hele ontwikkeling van de econo mie was toen immers veel gunstiger en kon zich zonder "nieuw regeringsbeleid" best redden. Landbouwbegroting Eigenlijk is in dit geheel de landbouwbegroting 1978 nog niet eens het minst interessante stuk. Maar misschien komt dat om dat we in de jaren dat er wel een echt kabinet was op dit gebied ook niet al te veel cerwend zijn. In elk geval konstateerden wij een paar uitspraken en cijfers in deze landbouwbegroting die ook voor de toekomst van belang kunnen zijn. Zo konstateert Minister Van der Stee dat het landbouwbeleid afgestemd blijft op continuïteit en. zij het selectieve, groei. Het inkomen dient daarbij in de eerste plaats uit de markt te komen. Duidelijk wordt gemaakt dat inkomensaanvullende maatregelen in wezen alleen, in het kader van een sociaal beleid, tijdelijk kunnen zijn. Bij blijvende inkomensproblemen is, aldus de Me morie van Toelichting, bedrijfsbeëindiging onontkoombaar. Laten we daar het komende jaar dan ook werk van maken via het sterk verbeteren van de in wezen goed bij de positie van vooral de oudere zelfstandige, aansluitende bedrijfsbeëindigingsregeling op termijn. Ik denk voorts dat de passage over het struktuurbe- leid die aangeeft dat het accent meer op modernisering van. de outillage en verbetering van de produktie-omstandigheden dan op bedrijfsvergroting dient te worden gelegd, voor de praktijk, die zo graag het algeheel openstellen van een regeling verbetering agrarische bedrijfsgebouwen en de regeling particulier cultuur technische werken ziet. heel wat aanknopingspunten biedt. He laas bieden de begrotingscijfers op zich nog weinig perspectief in dat opzicht. Het weer op gang komen van nieuwe ruilverkavelingen vindt zijn weerslag in een 20^ hoger begrotingsbedrag voor ruilverkave- lingsvverken. De vraag is natuurlijk of dit genoeg is wanneer in 1977 en 1978 inderdaad de verwachte 80.000 ha worden aange nomen. Met betrekking tot grond- en pachtbeleid biedt de begroting, zoals verwacht mocht worden, niet veel nieuws. Zij het dat blijk baar toch wordt gewerkt aan een wijziging van de pachtwet (o.a. ten aanzien van continuatierecht boven 65 jaar) en dat ook Mi nister Van der Stee nog eens aangeeft dat met een "verantwoord" grondbeleid hooguit naar stabilisatie van het grondprijsniveau kan worden toegewerkt (geen verlaging dus). Overigens kan de cijfermatige aanwijzing dat de voortdurende terugloop in aanbod van landbouwgrond vorig jaar tot stilstand is gekomen van groot belang zijn bij de beantwoording van de vraag in hoeverre over heidsingrijpen op de markt voor agrarische grond nog wel ge wenst is. Zeker waar volgens onze inzichten het aanbod van grond dit laatste jaar weer is gestegen. Al met al dus een begro ting om snel te vergeten in afwachting van de werkelijke be leidsvoornemens van een nieuw kabinet, dat er nu toch hopelijk op korte termijn werkelijk zal komen. LL'TEIJN. (Van onze correspondent in Brussel Dat vertelde minister mr. Fons van der Stee na afloop van een extra vergadering van de E.G.-ministérs van landbouw in Brussel. Zij waren daar bijeen om zich te beraden over de aanpassing van de Deense groene munt. De ministers besloten tot een devaluatie met 5% overeenkomstig de voorstellen van Kopenhagen, die door de Europese Commissie waren overgenomen. .et was een extra vergadering van de Raad. maar de heren waren al in België. Ieder half jaar hebben de ministers zo'n lang en gezellig weekend waarin zij tussen de langdurige maaltijden door samen bekijken wat hun de komende tijd te doen staat. Maandag verbleven de bewindslieden in het Vlaamse bij de Katholieke Boerenbond van prof. Boon. waar zij de beroemde ruiterschool van Heverlee bewonderden. Dinsdag na de bijeen komst in de Brusselse vergadertoren doken zij in de grotten van Han onder. Minister van der Stee was dinsdag eigenlijk de enige bewinds man die de medeverantwoordelijkheidsheffing van de veehou ders zo uitdrukkelijk aan de orde stelde. Toch kwam hij niet met werkelijke bezwaren. Na afloop zei de minister: "Ik ben niet bereid om op eenmaal genomen besluiten van de Raad van ministers, ook al zijn die tegen mijn zin. terug te komen. Tenzijn er nieuw e feiten zijn. Als je dat wel zou doen dain blijf je nergens en tast de hele geloofwaardigheid van de besluitvoering hier in Brussel aan". "De bezwaren van het agrarisch bedrijfsleven in Nederland betreffen ook de bestemming van de gelden. Nu is dat naar mijn smaak nog geen reden om de heffing uit te stellen. Wantje moet toch eerst geld hebben om het te kunnen uitgeven. Dat overleg komt nu in het stadium van de definitieve besluitvoering", aldus de minister. Hij voegde er desgevraagd nog aan toe niet erop te mikken dat Nederland zondermeer evenveel uit het Europees Fonds gaat halen als onze eigen veehouders erin stoppen. Dit is het be faamde begrip "juste retour" dat de opbouw van een Europees sociaal en regionaal beleid al jaren belemmerd. "Hoe goed het ons overigens ook zou uitkomen, het zou een miskenning zijn van een gemeenschappelijke markt". Niet naar Hof van Justitie absoluut niet gelooft dat die heffing in strijd is met de regels van het E.G. recht. Maar er is meer. "Wanneer zelfs landbouworganisaties de besluiten van de Raad aan het Hof gaan voorleggen, dan is dat wel dé manier om het landbouwbeleid volkomen te bevriezen. Stel dat zulke proce dures een paar keer gewonnen kunnen worden. Dan zal de Raad van ministers voortaan voorzichtiger zijn. Daarmee is dan iedere creativiteit bij het voeren van het Europese landbouwbeleid van de baan. Dat zou dus een hele slechte zaak zijn", aldus de minister. Hij staat wel op het standpunt dat alle lidstaten de heffing moeten innen. Zou blijken dat een land achter blijft dan vraagt de minister desnoods om een nieuwe zitting van de Minister raad. Weigert dat land ook daarna, dan kunnen wat Van der Stee betreft ook de anderen zich aan hun verplichtingen ont trekken. Hij maakte verder duidelijk dat de discussies dinsdag lang niet zo diepgaand zijn geweest, omdat daar in dit stadium geen redenen voor zijn. Roomboter om weg te geven I ntussen is hier in Brussel de discussie over de besteding van de melkheffing al naar buiten getreden. Zo zou men overwegen om de Europese consumenten rond de jaarwisseling roomboter aan te bieden tegen de prijs van margarine of nog minder. Aldus denkt men dan binnen twee weken 80.000 ton (320 miljoen pakjes) extra boter te sluiten, die met de haas. het konijn of de kalkoen in onze magen verdwijnt. Het is overigens ook best mogelijk dat zo'n actie buiten het Fonds van de melkheffing om wordt gefinancierd. Tijdens de prijsonderhandelingen in mei is daar. zo herinneren we ons, immers al op gezinspeeld. Groot-Brittanië zou dan niet mee mogen doen omdat ze daar het hele jaar extra gesubsidiëerde roomboter kunnen smeren. In één van de talrijke stamminé's. die de gebouwen van de E.G. hier in Brussel garneren, kwamen journalisten onlangs op de gedachte iedere Europese burger eens per jaar één kilo room boter te schenken. Dat geeft de volgende voordelen. De Euro pese landbouwpolitiek wordt populair; de overschotten ver dwijnen en de veehouders merken dat ook hun mogelijkheden tot groei aan grenzen gebonden zijn. Het Brusselse plannetje voor goedkope kerstboter lijkt ons een variant op^wat die jour nalisten bedachten. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 4