ZiTDAGEN •I gropatax Tentoonstellingsagenda Z.L.M. Hoofdbestuur vergadert op 26 september Landbouwtentoonstelling te Hoornaar Ploegkampioenschap Brabant Aanvraagtermijn beëindigingsvergoeding intensieve veehouderij verruimd Agrarische inspraak "Nota Landelijke Gebieden" Trekkerrijbewijs jeugdigen vanaf 1 november a.s. verplicht Radio Provinciale raad voor de bedrijfsontwikkeling in de landbouw in Zeeland 24-25 sept. - Nationale werktuigendagen te Tongerlo-Westerlo België). 24-28 sept. - Koop Huis 3. beurs voor informatie over eerste en tweede woningen en nieuwe woonvormen. Jaarbeurs te Utrecht. 26-28 sept. - "Fleur", vakbeurs voor bloemisterijartikelen. Jaarbeurs te Utrecht. 7-8 okt. - Wereldploegw edstrijden op de Flevohof. 10-14 okt. - Security '77. Int. beveiligingsbeurs. Jaarbeurs te Utrecht. 26-27 okt. - Nat. Engelse bietenoogstdemonstratie te Wadding ham bij Brigg (Lincolnshire. Engeland). Op maandag 26 september zal het hoofdbestuur van de Zuidelijke l andbouw Maatschappij gezamelijk met haar adviserende leden in vergadering bijeenkomen in hotel "De Korenbeurs" te Goes om 54.00 uur. De agenda vermeldt o.m. dat nu de datum voor de algemene vergadering is vastgesteld op vrijdag 9 december. Deze jaarlijkse zal worden gehouden in de "Nobelaer" te Etten Leur. Dr. Ir. W.1VL Otto. directeur generaal voor de landinrichting zal dan een inleiding houden. Hoe het er bij staat in de akkerbouw, veehouderij en tuinbouw sector zal te beluisteren vallen als de respectievelijke specialisten verslag doen over de voorbije periode en hun visie zullen geven over de te verwachten perspectieven. Tevens zal de begeleiding kontraktteelt in de landbouw aan de - orde komen. Voorts wordt aandacht besteed aan onderw ijszaken. Tot slot zal het bestuur zich nog bezig houden met een groot aantal benoemingen voor diverse commissies. Op zaterdag I oktober 1977 wordt in Hoornaar (in de Alblas- serwaard ten noorden van Goreum) de 66-ste landbouwten toonstelling gehouden. Dit jaar worden er 400 stuks rundvee aangevoerd. In de diverse klassen worden de kampioenen van de Hoornaarse Fokveedag. /o heet de tentoonstelling oorspronkelijk, aangewezen. De Hoornaarse Fokveedag is belangrijk voor de handel in jonge stieren. Er zullen er dit jaar ongeveer 125 te koop worden aan geboden. Die stieren vinden als lokmateriaal hun weg door geheel Nederland. Niet zelden worden er ook van naar het buitenland uitgevoerd. - Er is ook een veiling van hoogwaardig jong melkvee. Vooreen van te voren door een commissie van deskundigen vastgestelde prijs worden-de koeien aangeboden. Wanneer er meer dan één gegadigde is wordt de koper via het lot aangewezen. Rondom de veekeuring is in de loop der jaren een groot aantal aktiviteiten gegroeid: een expositie van landbouwmachines met verschei dene demonstraties, een overdekte warenmarkt met tientallen kramen, een tentoonstelling van boerenkaas, het puikje van het boe ren volvet, een show met paarden, het optreden van een boerendansgroep uit Holten, een concours d'elegance met hon den. oude ambachten, verscheidene soorten kleinvee zoals var kens. geiten, schapen etc.. wedstrijden voor jongen oud. kortom een gebeuren met voor elk wat wils. Het vee wordt vroeg in de moreen aangevoerd. Omstreeks vier uur behoort de 66-ste landbouw tentoonstelling weer tot het einde. Inlichtingen: tel.01838- 1241. F. de.Bruijn. (technische zaken). De Brabants kampioen heen en weergaand ploegen, won met een Cappon ploeg, getrokken door een M.F. trekker... In ons blad van 9 september werd dit anders vermeld. Officieel orgaan van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij Grote Markt 28 4461 AJ Goes Postbus 46 Tel. 01100-21010 Redaktie: Mr. J.Oggel hoofdredaktie -tel. huis 01100 - 20228 M van Wezel eindredaktie -tel. huis 01641 - 3847 Ingrid Bergman red-assistente -tel. huis 01100 - 14044 Adressering en abonnementen - Secretariaat ZLM - Goes - tel 01100-21010 - toestel 1 3 Technische verzorging Drukkerij Vink B V. - Axel Advertentie-exploitatie en administratie over ad vertenties - Drukkerij Vink B V. - Nassaustraat 1 - Post bus 16 - Axel Tel 01 155 - 2020 - Telex 55230 - Postgiro 206991 2 De ministers van landbouw en visserij, mr. A. van der Stee, en volksgezondheid en milieuhygiëne, mevrouw mr. I. Vorrink, üebben besloten de aanvraagtermijn voor een bijdrage in het kader van de tijdelijke beëindigingsvergotdingsregeling voor be paalde bedrijven met intensieve veehouderij met drie maanden tot 1 december 1977 te verlengen. Zoals bekend kan voor de beëindiging van het uitoefenen van intensieve veehouderij op landbouwbedrijven, waarop vóór 1 januari 1972 intensieve veehouderij werd uitgeoefend en sinds dien ononderbroken wordt uitgeoefend, aan het bedrijfshoofd en diens werknemers een vergoeding worden toegekend indien na 1 januari 1976 een beslissing tot gehele of gedeeltelijke wei gering van een hinderwetvergunning onherroepelijk is gewor den. In Goes en Kruiningen werden reeds bijeenkomsten gehouden. De volgende vergaderingen staan nog op het programma. dinsdag 27 september te Middelburg - Schouwburg, 19.30 uur donderdag 29 september te Kortgene - "De Korenbeurs", 19.30 uur maandag 3 oktober te Zierikzee - "Huis van Nassau", 19.30 uur donderdag 6 oktober te Scherpenisse - "Holland Huis", 19.30 uur maandag 10 oktober te Axel - "De Halle", 19.30 uur woensdag 12 oktober te Oostburg - Ledel-theater, 19.30 uur Iedere landbouwer is welkom op deze bijeenkomsten, ofschoon deze inspraak in de eerste plaats bedoeld is voor bestuursleden. Met nadruk wijzen we er op dat in de provincie Noord-Brabant een andere inspraakprocedure is gevolgd als in Zeeland. De tarweoogst is gepaard gegaan met hoge droogkosten, terwijl bij matige opbrengsten de prijs van de aardappelen zodanig is, dat slechts de pootgoedkosten vergoed worden. Bij de uien is sprake van afbraakprijzen. Alles bijeengenomen een situatie in de ak kerbouw. die zorgelijk is. aldus de heer A.J.G. Doeleman in zijn openingswoorden bij de 97e vergadering van de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling. Bij de rundveehouderij, waarin de voedervoorziening goed is, wordt de melkheffing als onredelijk ervaren. De fruitteler kan wat ruimer ademhalen, dankzij de hoge fruitprifzen. De samenwerking tussen akkerbouw en rundveehouderij zoals deze gestalte heeft gekregen in het samenwerkingsverband Kodde te Biggekerke. heeft de voorzitter sterk aangesproken. De heer Doeleman vraagt zich af of een nadere studie van deze samenwerkingsvorm geen ernstige overweging verdient. Door het landbouwschap is een rapport "Toekomst Voorlich ting ten behoeve van Land- en Tuinbouw" opgesteld als stand puntbepaling over landbouwvoorlichting. Cursus Algemene Vorming Toekomstige Ondernemers (A.V.T.O.) Jongelui, die vanaf 1 november 1977 16 jaar worden, mogen geen landbouwtrekkers besturen. Zij kunnen van dit verbod ontheffing krijgen door het met goed gevolg afleggen van een rij-examen, waarna zij van de examinator een trekkerrijbewijs ontvangen, afgegeven door de Stichting Examens van de Georganiseerde Landbouw te Den Haag. Eigen kinderen van 16 en 17 jaar hoeven dit examen niet af te leggen, indien zij uitsluitend op het ouderlijk bedrijf rijden. Dit blijkt uit een besluit van de minister van sociale zaken. drs. J. Boersma. Het' besluit moet worden gezien in het licht van de gevaren, die aan trekkerarbeid door jeugdigen zijn verbonden. Bij ca. 3(V/r van de ongevallen met trekkers zijn persönen onder de 20 jaar betrokken. Opleiding Kursussen. die opleiden voor het trekkerrijbewijs, worden in principe gegeven aan agrarische scholen. De kosten (inklusief het rijbewijs)bedragen ca. 10.- Tijdens de kursus zullen, naast het praktische gedeelte, worden behandeld: - de eisen waaraan trekkers en landbouwmachines moeten vol doen. - arbeidsvoorschriften. - verkeersvoorschriften. Voor verdere informatie omtrent bedoelde kursus en/of het afleggen van het daarbij behorende examen, kan men zich wenden tot de direkteur van de dichtstbijzijnde agrarische school. Dinsdag 27 september a.s., Hilversum II (402 meter), 12.50-13.00 uur De Landbouwbegroting - II. een vraaggesprek met dr. ir. M.PM. Mes. plaatsvervangend direkteur-generaal voor de landbouw en voedselvoorziening. Vrijdag 30 september a.s., Hilversum II (402 meter), 12.50-13.00 uur De Landbouwbegroting - III. een vraaggesprek met mr. J.E. van Leeuwen, plaatsvervangend direkteur-generaal voor de landin richting en de visserijen. ADMINISTRATIE- EN ADVIESBURO VAN DE Z.L.M. GOES OOSTBURG: woensdag 28 sept. in Café "De Windt" KORTGENE: donderdag 29 sept. in Hotel "De Korenbeurs" ZIERIKZEE: donderdag 29 sept. in Hotel "Huis van Nassau" MIDDELBURG: donderdag 29 sept. in Hotel "Walcheren" te Koudekerke van 1 - 4 uur SEROOSKERKE: vrijdag 30 Sept. in Café "Huysse" van 9.00 - 13.00 uur De zitdagen MIDDELBURG van 29 sept., 6 okt. en 13 okt. worden wegens vakantie van de Brasserie verplaatst naar Hotel "Walcheren" te Koudekerke. BERGEN OP ZOOM DINTELOORD: woensdag 28 sept. in Hotel "De Beurs" van 12.00- 13.00 uur I andbouwhuis - Grote Markt 28 - Goes Dinsdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. de heren J. Zuidweg en J. van Nispen. De Raad besluit de opzet van een eventuele A.V.T.O. -cursus te delegeren aan een werkgroep, waarin onderwijs en voorlichting deelnemen. De bedoeling van een dergelijke cursus is belangstellende jon geren. die niet over de vereiste vooropleiding beschikken om deel te nemen aan de cursus Economische Vorming Toekom stige Ondernemers (E.V.T.O.). de gelegenheid te bieden door middel van een A.V.T.O.-cursus óók de E.V.T.O.-cursus te vol gen. Borgstellingsfonds- en Dn tw ikkelingsaangelegenheden. Door de Provinciale Adviescommissie voor het Borgstellings fonds en voor de Ontwikkelingsaangelegenheden van het O.- en S.fonds voor de Landbouw in Zeeland werden 4 borgstel li ngs- fondsaanvragen behandeld en toegewezen tot een totaal garan tie van 480.000.- Voorts werden 3 aanvragen voor rente subsidie behandeld en toegewezen tot een totaal investering van 433.952.— In het kader van de bijdrageregeling samenwer kingsverbanden werden 18 aanvragen met een totaal bijdrage van 277.823.— toegewezen, terwijl 1 aanvrage werd aange houden. Deurne Vanaf 16 september ligt gedurende een maand ter in zage het ontwerp-bestemmingsplan "Deurne Centrum I. Her ziening I". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeen teraad. Westerschouwen Vanaf 14 septemberligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp van de 2e herziening van het bestem mingsplan "Buitengebied". Bezwaren kunnea worden inge diend bij de gemeenteraad. Westkapelle Vanaf 15 september ligt gedurende een maand ter inzage de vastgestelde 3e herziening van het bestemmingsplan "Bebouwde Kom". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad, alsmede zij die bezwaren hebben tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzigingen kunnen bezwaren indie nen bij G.S. Goes Vanaf 15 september ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Psychiatrisch Ziekenhuis Zee land". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeente raad. Tilburg Vanaf 15 september liggen gedurende een maand ter inzage de vastgestelde, gedeeltelijk herziende bestemmings plannen "Tilburg Noord Quirijnstrook". "Oerle". "Het Zand" en "De Hoeven". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend, zowel bij de gemeenteraad als bij G.S.. kunnen beroep instellen bij de Kroon. Prinsenbeek Vanaf 19 september ligt gedurende een maand ter inzage 't vastgestelde bestemmingsplan "Kapelakkers-Noord" Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend, zowel bij de ge meenteraad. als bij G.S.. alsmede zij die bezwaren hebben tegen de onthouding van goedkeuring door G.S.. kunnen beroep in stellen bij de Kroon. Breda Vanaf 19 september ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Moleneind-Oost 1975". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Terneuzen Vanaf 19 september ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Othene". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Voorzitter: A.J.G. Doeleman: Prijsvorming akkerbouwprodukten zorgelijk. 2

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 2