Fruit voor het oog I n het diffuse licht van nazomer en herfst treffen een groot aantal heesters de laatste voorbereidingen tot het in stand houden of verbreiden van de soort: de vruchten rijpen. In een soms felkleurig pogen de mooiste te zijn dingen de besjes, de kardinaalsmutsen, de druifjes, de appeltjes enz. naar de gunst van de vogels. Dat de toegewijde tuinliefhebber meegeniet van de met zilveren dauwdroppen versierde of in ragfijn spinweb verweven vruchten is slechts bijzaak. Een beloning misschien omdat hij bij het samenstellen van z'n beplanting de vogels niet is vergeten. D e gelderse roos of Viburnum is net als de kardinaalsmuts inheems. Het is een flinke heester die aan de randen van windsingels of I D D D N og twee blauw-achtigen uit het beshees- tersortiment. Callicarpa bodinieri "Profusion" heeft erg decoratieve violetkleurige vruchten die in talrijke dicht tegén de takken zittende M, DINGEN VAN DE WEEK G I C.J. NOUSE Flevohofroos BEVELAND B.V. Maar bijzaak of niet. een aanzienlijk aantal heesters draagt door haar fraaie vruchtdracht bij tot het kleurenspel dat de tuin in nazomer en herfst opvoert. Iedere soort speelt in dat spel haar karakteristieke rol. Zo probeert de schelle uurdoorn door een overmaat aan kleurmake- up de veel schonere kardinaalsmuts of lieflijker callicarpa naar de kroon te steken. Tevergeefs, want het is de clerodendron die met blauwe lijfjes, slechts in een enkel rood slipje gehuld, de prins weet te verleiden. We zullen het daar verder niet over hebben, maar een aantal be langrijke spelers aan u voorstellen. U kunt dan met wat verbeeldingskracht in eigen tuin een gepaste voorstelling maken. Zuurbes gevarieerde groep heesters. Er zijn grote en kleine vormen, opschieters en kruipers, blad verliezende en wintergroene. Zeer bekend is Cotoneaster horizontalia die menig gevel be kleedt. Overigens is die Cotoneaster horizon- talis een vrij stijve hark die het zowel in gratie als in besdracht moet afleggen tegen de vrij onbekende Cotoneaster splendens. Deze sier lijke heester met grote oranje-rode vruchten is in veel gevallen een fraai alternatief. Niet al leen geschikt als gevelbegroeier maar boven dien goed bruikbaar in bloembakken, als op de voorgrond in de heesterherder enz. vakbe- planting, p Gelderse roos trosjes de struik sieren. Deze takjes worden graag en veel verwerkt in bloemstukjes. De Clerodendron trichotonum is een heester waarvan de sierwaarde door slechts weinigen wordt geëvenaard. Eerst vergast ze ons op wel riekende bloemen en later brengt ze ons door haar prachtige vruchttooi in vervoering. De diepblauwe vruchten zijn gevat in karmijn-ro de kelkbladen. Een zeldzame en gedurfde kombinatie. De Clerodendron verlangt - voor zoveel schoonheid wel een warme, zonnige plaats. Sicrappel n ons artikel "een appeltje voor de sïër" hebben we de sierappei als bloemheester aan u voorgesteld. Maar behalve als bloemheester gooit een aantal sierappels ook nog hoge ogen door hun fraaie vruchten. 'e zuurbes of berberis is een kreng. Met haar stekels heeft ze al menigeen tegen zich ingenomen. Zoals dat met meer ogenschijnlik stekelige figuren het geval is. toont ze soms haar betere ik en gaan we haar in een ander licht bezien. Sommige berberissoorten tonen hun betere ik door zich te tooien met fraaie vruchten. Berberis rubrostilla tooit zich rijke lijk met trosjes berijpte doorschijnend rose vruchtjes, net kleine druivetrosjes. De ordinai re Berberis thunbergv heeft fel-rode vruchten en blauw zijn de vruchten van de wintergroene Berberis "Chenault". Kardinaalsmuts 'e kardinaalsmuts of Euonymus is een heester die opvalt door haar fraaie zaadom hulsels. Die zaadomhulsels lijken in min of meer geopende toestand op de uit vier pig- Callicarpa Giraldiana menten bestaande muts van de kardinaal. In heems is in ons land de Euonymus europeus, een flinke struik met kleine karmijnrode muts jes. Het is een bruikbare heester in windsingels en soortgelijke beplantingen. Eerbiedwaardi ger zijn de Euonymus sachalinensis en Euony mus phellomana. De eerste heeft grote warm- rode mutsen met oranje zaden en de. tweede heeft iets kleinere vruchten is een prachtig rose, een rose dat geenszins aan een kardinaal doet denken. Deze prachtige heesters worden maar weinig aangeplant. Ze verdienen beter. Dwergmispel dwergmispel of Cotoneaster is een zeer Kardinaalmuts - Euonymus Sachalinensis vogelbosjes voor een kleurige noot zorgt. De grote trossen helderrode bessen van deze Vi burnum opulus worden graag door de vogels gegeten. Gele bessen heeft Viburnum opulus Xanthocarpa. Zeer afwijkend van de overige familieleden is de Viburnum davidii. Een win tergroen heestertje met opvallend helder blau we vruchten. Callicarpa en Clerodendron Dwergmispel - Cotoneaster Firebird Malus Golden Bornet en Wintergold hebben kleine diep-gele vruchten. Malus John Downie steelt de show met haar grote oranje-rode vruchten en overladen met kleine geel-rode vruchtjes zijn de boompjes van Malus Prof- Sprenger. Te veel om op te noemen .et de hierboven beschreven soorten zijn de mogelijkheden zeker niet uitgeput. We be schreven eerder al eens de vuurdoorns. te den ken valt voorts aan hulst, lijsterbes, meidoorn, kornoelje, kamperfoelie en anderen. Er is te veel om in dit bestek te noemen, maar meer dan genoeg om een tuin mee te vullen. O p Flevohof heeft de keuring plaatsgevonden van de rozen in het rosarium. Uit de ruim 150 soorten, die alle voorzien zijn van het certificaat "redelijk goede roos", werd de Flevohofroos 1977 gekozen. De vijf keurmeesters kozen voor de roos "Sunsilk" van Fryer's Nursery uit Engeland. Deze kweker wordt in Nederland vertegenwoordigd door Fa. G. de Ruiter te Hazerswoude. Behalve op de Flevohof kennen we ook de rosaria in Winscho ten. Oploo en Den Haag (Westbroekpark) een jaarlijkse keu ring. die geschiedt onder auspiciën van de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde en de Vereniging De Roos. Over een periode van drie jaar worden dezelfde rozen in de vier over het land verspreide rosaria gekeurd. De rozen zijn alle voorzien van het certificaat "redelijk goede roos", maar bij de keuring gaat het erom. een assortiment Nederlandse rozen te knjgen. die de naam "toproos" met ere kunnen dragen. Van de 150 soorten rozen in het Flevohof-rosarium. zijn 28 soorten inmiddels van het predikaat "toproos" voorzien. De rozen worden door de keurmeesters beoordeeld op geur. kleur, bloeirijkheid (zo lang mogelijk bloeien) en resistentie tegen ziekten. Dit jaar zijn 18 soorten gekeurd, waarvan er een aantal over twee jaar "toproos" kunnen worden en een aantal over drie jaar. De kwaliteit van het Flevohof-rosarium mag wel blijken uit het feit, dat alle 28 Nederlandse toprozen in het rosarium te vinden zijn. Van de 1000 Nederlandse rozen zijn er ongeveer 200 voorzien van het certificaat. In het najaarzullen een vijftiental nieuwe soorten aan het rosa rium op Flevohof worden toegevoegd, welke in de komende jaren zullen moeten bewijzen het predikaat "toproos" waardig te zijn. hinderende fruittelers en glunderende veilingmensen, in de regionale rubriek van Zuid Beveland werd hierover de vorige week in dit blad geschreven. Het gaat best met de afzet van fruit en voor het eerst na vele jaren komt er weer behoorlijk geld in het laatje van de fruitteler. Grote vraag naar zijn produkt in binnen- en buitenland heeft de prijzen doen oplopen tot een peil dat tot voor kort niemand voor mogelijk hield. Vooral de exportvraag is enorm groot en daarbij zien we van welk een betekenis Frankrijk is voor de prijsvorming van appels en peren in Europa. Een grote Nederlandse produktie heeft geen enkele invloed op de prijsvor ming, net zo min als een kleine Nederlandse oogst dat heeft. Vele jaren achtereen heeft de fruitteler het moeten doen met prijzen die lager waren dan de kostprijs en er was geen gelegen heid tot het doen van de zo noodzakelijke investeringen. Dit jaar wordt iets van deze achterstand ingehaald en we twijfelen er niet aan of dat zal ook gebeuren met het doen van de noodzakelijke investeringen. n deze weken van grote vraag naar de produkten van het fruit- bedrijf blijkt weer opnieuw van welk een enorme betekenis het Nederlandse veilingsysteem is voor de prijsvorming. De hoogst mogelijke prijs wordt behaald door de koncentratie van de vraag en het aanbod op één punt zoals dat op de veilingen gebeurt. Ook is daarbij van enorme betekenis dat er een voldoende ruim aan bod is. De exporthandel moet het hebben van grote hoeveelheden welke men tegelijk kan kopen en dat kan in deze weken op de fruitveilingen in ons gebied. De telers zullen er voor moeten zorgen dat dit zo blijft want met een klein en versnipperd aanbod komt men er niet meer in deze tijd. De velen welke meenden dit voorjaar een^oede slag te slaan door hun fruit op stam te verkopen tegen een prijs welke hoger was dan ze de laatste jaren hadden gemaakt, zitten wel bijzonder zwaar "in de boot". Niemand had deze prijsontwikkeling kunnen voor zien maar opnieuw blijkt dat men als teler bij de afzet een beleid moet voeren wat gekenmerkt wordt door een regelmaat. Dat daarbij de veiling een bijzonder grote en belangrijke rol kan spelen, wordt steeds opnieuw bewezen, maar niet door elke teler onderkend. Een van de Zeeuwse veilingdirekteuren schreef in zijn mededelingenblad aan de leden dat een fruitpachter uit een ander deel van het land had gezegd dat het hem was opgevallen dat er door een aantal fruittelers in het zuidwesten zo negatief over de veiling werd gesproken. Hij kon dat niet begrijpen al zei hij er bij, er wel een dankbaar gebruik van te maken. Deze handelaar zei er ook bij dat hij de veiling niet graag zou missen voor de afzet van zijn produkten omdat ze zulk een enorme rol speelt bij de prijsvorming. We dachten dat het goed is voor elke fruitteler in het Zuid-westen daarover eens na te denken. I met al dus een zeer positieve gang van zaken rond de frui- tafzet. Wanneer de weersomstandigheden in de komende weken gunstig blijven kan ook het bewaarfruit onder goede omstandig heden binnen komen. Van een achterstandbij de pluk is vrijwel nergens sprake op dit moment en voor een goede bewaring is op het juiste tijdstip plukken van zeer groot belang. In dit verband zouden we ook willen wijzen op het feit dat we de koelhuizen gebruiken om goed fruit op te slaan. Er is op het ogenblik een zeer grote vraag naar industriefruit. Kroetappelen in het koelhuis zetten zal vrijwel zeker verlies geven, zeker omdat een deel van b.v. de Golden Delicious uit het koelhuis komt op een moment dat de fabrieken als regel met de verwerking zijn gestopt. Wanneer u het ook maar enigszins voor elkaar kunt krijgen zouden we willen adviseren om het ondereind van Golden Deli cious te koelen. Op het ogenblik krijgt u er ook 40-50 cent per kg voor. Hoewel er veel positiefs te melden is, ook over de kwaliteit van hetgeen op de veilingen wordt aangeboden, zijn er toch ook enkele negatieve ervaringen geweest in de laatste weken en wel die van het veel te vroeg plukken van met name de goudreinette. Op de bedrijven waar er weinig vruchten aan de bomen hingen waren ze reeds vroeg erg groot en toen er gebrek aan appelen was. kwam er vraag naar goudreinette. Die was er reeds in de tweede helft van augustus. Ze werden geleverd ook. De konsument heeft er echter nare ervaringen mee opgedaan. In een vakblad van de detailhandel in groenten en fruit werden ernstige kritieken geuit over het op een zo vroeg tijdstip aanbieden van Goudreinette en geschreven werd over de negatieve invloed hiervan op het afzet mogelijkheden voor appelen in het algemeen. Ondertussen worden er nu geen brokken meer gemaakt met de aanvoer van goudreinette. Het is echter steeds opnieuw noodza kelijk dat wordt bedacht dat het fruit dat via de veilingen naar de handel gaat, door de konsument moet worden gekocht. We heb ben reeds meerdere keren geschreven over de vraag naar kwali- teitsfruit en over het feit dat hiervan dikwijls nog te weinig wordt geleverd. In de komende weken zal nog veel fruit afgeleverd moeten worden. Wanneer U een goed produkt hebt geteeld, probeer dat dan ook zo goed mogelijk bij de konsument te bren gen. Maak daarbij gebruik van de nieuwe CA verpakkingen. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 19