Italiaanse trekkerfabriek SAME viert 50-jarig bestaan H et grote voordeel van ons z.g. vrije westen is het feit dat er een vrij ondernemingsschap bestaat. Daardoor zijn er in deze landen bedrijven ontstaan waarachter vooruitstrevende lieden stonden die een markt wisten te vinden voor hun produkten. Die de konkurrentie aankonden en aandurfden met daardoor voor de gebruiker een keuze uit een veelheid van produkten. GESCHIKTHEID VAN TARWERASSEN VOOR DE BROODBEREIDING D it jaar is het vijftig jaar geleden dat de SAME fabrieken werden opgericht in het plaatsje Treviglio in-de buurt van Milaan. Deze trekkerfabriek werd gesticht door de heer Cas- sani. Hij ontwikkelde als eerste de vier wiel aangedreven trekkers, een zeer goede troef van SAME. Tevens was hij de eerste fabrikant die landbouwtrekkers uitrustte met echte diesel motors. W at opvalt in deze fabriek is de ruimte die men er heeft. Er wordt stevig doorgewerkt. Lopende band werk is niet hetgeen dat de meeste arbeidsvreugde geeft. Toch kregen we de indruk dat de werknemers in de fabriek niet ontevreden waren met hun lot. Ze weten dat ze voor een economisch gezond bedrijf werken. H et is wonderlijk om te zien hoe uit een groot aantal onderdelen op den duur een trekker ontstaat. Momenteel verdienen ruim 1900 Zo is het ook op het gebied van landbouwtrekkers. Iedere trekkergebruiker die voor de keuze staat om een nieuwe aan te schaffen zal dat niet maar zonder meer doen. Hij gaat daarbij af op ervaring, op horen zeggen en ook op technische gegevens die hem ter beschikking worden gesteld. werknemers rechtstreeks hun boterham bij de fabriek. Maar rekent men er ook de toeleve ringsbedrijven bij dan komt men wel tot acht duizend mensen. De vraag naar trekkers is op het ogenblik zeer groot. Zo groot dat de pro- duktiecapaciteit niet in overeenstemming is met de vraag. Om daaraan nu in de toekomst zo snel mogelijk te kunnen voldoen wordt er met man en macht gewerkt aan een uitbreiding van de produktiehallen. Gemiddeld genomen werd ons verteld, worden er momenteel zo'n dertig trekkers per dag te weinig geproduceerd. Daarom is de direktie van SAME ook niet be vreesd voor de economische teruggang of voor een incidentele slechte oogst in Europa. De vraag is zo groot dat zelfs als die belangrijk terug zou lopen, de produktie nog niet hoog aenoeg is. Er wordt goed aangepakt. Theepauzes of iets dergelijks kent men niet. In de namiddag b.v. wordt er zonder onderbreking vier uur ge werkt. Door de fabriek wordt met een wagentje met frisdranken en ijs gereden, voor degene dier er behoefte aan heeft om wat kopen. Dat wordt dan tussen het werk door geconsumeerd. Terwijl je langs de produktielijnen loopt zie je de trekker "groeien". Onderdelen worden aan elkaar gezet. Dan komt je bij de verfspuit af deling. Ineens herken je dan de SAME kleuren. In het rassenbericht is niet ingegaan op de ge schiktheid van de tarwerassen voor de brood bereiding. Omdat het een rol kan spelen bij de rassenkeuze, willen wij uw aandacht hierop vestigen. Over de verschillen in geschiktheid van tarwe voor de broodbereiding is de laatste twee jaren veel gesproken. Door de E.E.G. zijn inmiddels maatregelen getroffen waarbij onderscheid ge maakt wordt tussen broodtarwe en nietbrood- tarwe. Besloten is de "interventie"-prijs voor tarwe af te stemmen op de voederwaarde. Eenvoudig gesteld komt het in de praktijk hierop neer dat alleen in het geval van inter ventie (dus inname van tarwe door de inter ventiebureaus) deze maatregelen van invloed kunnen zijn op de prijs van de tarwe die de boer ontvangt. Op dit moment is bekend dat als maatstaf voor het bepalen van de kwaliteit van een partij tarwe zal gelden: de geschiktheid van deeg voor machinale verwerking", kortweg "ver werkbaarheid deeg" genoemd. Om bij de in zaai van wintertarwe rekening te kunnen hou den met de eigenschap "verwerkbaarheid dee- g" van het ras. moet men de waardering ken nen. Het is om deze reden dat van de gangbare rassen de cijfers vermeld worden, zoals die in de Rassenlijst 1977 zijn vermeld. RASNAAM Anouska Arminda Caribo Clement Lely Manella Nautica Okapi Adamant Cyrano Norda VERWERKBAARHEID DEEG 1) 4 8 8 4 6 1) een hoog cijfer duidt op een gunstige waar dering van de eigenschap Van bovengenoemde rassen zijn de verschillen in geschiktheid voor machinale verwerking van het deeg niet in volle omvang aangegeven. Daarnaast spelen faktoren zoals bodem, kli maat en stikstofbemesting een rol. C AR - GOES 17 Uit de enorme onderdelenmagazijnen worden stukje bij beetje de trekkers in elkaar gezet. Vierwielaandrijving gooit hoge ogen! Vorig jaar bedroeg de omzet van deze fabriek ongeveer drie honderd miljoen gulden. Er worden ongeveer honderd tot honderd vijftig stuks trekkers per dag gemaakt, afhankelijk van het tvpe. De export bedraagt 50% van de totale produktie. SAME trekkers vinden hun weg over de hele wereld niet name de ontwik kelingslanden maken er veel gebruik van. Zo werden nog niet zo lang geleden aan Cuba 2000 trekkers geleverd. In 86 landen is er nu een verkoop- en dealersnet. Werken zonder pauzes Produktie kan de vraag niet bijhouden Hier worden met een boor die gelijkertijd twin tig gaten kan maken de motorblokken gereed gemaakt. Ze worden nu ook betrokken in het bedrijfs- gebeuren door middel van aandelen. Wanneer een werknemer een aantal vastgestelde jaren in dienst is krijgt hij een aandelen pakket. Be scheiden weliswaar, maat het geeft hem wel het gevoel gewaardeerd te worden en er bij be trokken te zijn. Iedere lijn heeft zijn eigen produktie onderdeel af te handelen. Nog een test en de trekker rolt de fabriek uit. Daar komt hij samen met nog vele anderen te staan. Lang staan ze er niet want zoals gezegd de vraag is groot. M. van Wezel een vier wiel aandrijving. In Nederland zijn de Same trekkers met een vermogen boven de 80 p.k. bijna stuk voor stuk vier wielig aangedre ven. Cebèco Handelsraad heeft in de loop der jaren ook een net van dealers en service depot's op gebouwd. terwijl vanuit Steenweek het hoofd- depöt een snelle levering door heel Nederland mogelijk is. ,Veel aandacht wordt ook besteed aan het comfort. Na enige jaren van ontwikkeling zijn thans de eerste Same trekkers bij de Neder landse boer in gebruik waarop een moderne en geluidsarme cabine is gemonteerd. Het betreft hier vooral de typen Tiger (100 p.k.) en Buffalo (130 p.k.). Cebeco Handelsraad staat op het punt om binnenkort de 7.000ste trekker te im porteren. Aan het einde van de lijn, als er al een kleurtje op zit begint het al wat te lijken. 200.000 stuks per jaar R r zijn vele trekkermerken te koop. Ze zijn allemaal goed. in feite zou je dan met één soort toe kunnen. Gelukkig is er keuze voor de boer. Je kunt van SAME zeggen dat het een goede trekker is. die ook ook goed oogt. Een beroe ring van de Italiaanse levendigheid is er in te rug te vinden. In 1948 werden er 33 trekkers gemaakt, vorig jaar kwamen er bijna 200.000 stuks van de band. b. De ontwerpers realiseerden zich dat vier wiel aangedreven trekkers een toekomst hadden. Dit is in de loop der jaren ook uitgekomen. Momenteel heeft circa 60% van de produktie Waar geld is zal gekocht worden W e hebben een uitstekende indruk gekregen van het vijftig jarige bedrijf. We kunnen niets anders hopen dan dat de fabriek samen met de andere trekkerfabrieken in Europa nog een goede toekomst tegemoet gaat. Wanneer het in deze bedrijfstak goed blijft gaan. dan zal het ook in de landbouw wel blijven drijven, want waar helemaal geen geld is zal op den duur ook niet meer gekocht worden. Cebeco Handelsraad importeerde bijna 7.000 trekkers Ook naar Nederland zijn er trekkers geko men van dit merk. Tijdens de R.A.I. 1960 wer den door Cebeco-Handelsraad afdefing land en tuinbouw de eerste SAME trekkers in Ne derland tentoongesteld. De toenmalige model len zijn inmiddels vervangen door trekkers van 30 tot 130 p.k. De basisgedachte achter haar trekkers is echter door SAME nog steeds ge handhaafd n.l. luchtgekoelde dieselmotor Same fabrikaat. Same 4-wiel aangedreven systeem. Hefinrichtingssysteem A.C.U. Tijd om tussendoor naar de kantine te gaan is er niet, een drank- en ijswagentje komt langs de werkers.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 17