Amerikaanse tarweoogst '77 kan de silo's niet meer in H et afzetprobleem zit hem in het feit dat ook in de rest van de wereld goede oogsten zijn binnengehaald. Normaal wordt ongeveer 35*? van de Amerikaanse graanoogst geëxporteerd, het ziet er naar uit dat de export nu met 10 tot D e vraag is nu. zal het Carter voorstel de problemen oplossen? Maar zoals zoveel dingen die met de agrarische produktie hebben te maken zal heel veel afhangen van de toekom stige weersomstandigheden. Die factor zal van veel meer invloed kunnen zijn dan welke rege ringsmaatregel ook. Als de weersomstandighe den gunstig blijven zullen de bergen met soja bonen en tarwe nog jaren de horizon verduis teren. Maar als de groeiomstandigheden zich ongunstig wijzigen, zou weer wel eens kunnen blijken dat die lastige enorme Amerikaanse overschotten dan ineens een zegen blijken te zijn voor vele hongerige consumenten in de wereld. Terwijl men er dan weer grote bedra gen voor neer wil tellen. (Time) D e graanprijzen zullen met ongeveer drie a vier dollar per bushel moeten stijgen wil de kostprijs gedekt zijn. Maar omdat die prijzen daar nu ver onder liggen wordt er momenteel op grote schaal door de boeren bij de banken geleend. Reeds vorig jaar bleek na een onder zoek van het ministerie van Landbouw dat in het midden-westen, met name in het noorden van Dakota één op de vier boeren afbetalings- en aflossingsmoeilijkheden zou krijgen. In de staat Minesota lag de verhouding één op vijf. Terwijl het in zuid Dakota één op drie bedroeg. Tegelijkertijd bleek dat er door de boeren minder snel werd afgelost terwijl reeds afge loste bedragen opnieuw werden opgenomen, met daarnaast nog verzoeken tot verhoging van de lening. Een bekende bankspecialist merkte op dat indien de situatie zich niet snel zou wij zigen 10 tot 20% van de boeren waarmee hij te maken had het bedrijf noodgedwongen zouden moeten stoppen. N ietemin wordt er reeds maanden druk uitgeoefend op de president Carter en zijn Agrarische beleidsmedewerker Bob Bergland om iets te doen ter ondersteuning van de boe ren. D eze regeringsvoorstellen zijn in feite ook een compromis tussen Jimmv Carter en zijn minister voor Landbouw. De eerste wil de in flatie terugdringen terwijl de ander een sterk voorstander is van voorraadvorming van graan. De landbouwminister wil vijf en twintig procent van de totale graanproduktie inkrim- T och zijn er ook die kritiek hebben op de regeringsplannen. Men vindt de streefprijs te hoog. daardoor zal er toch nog meer worden geproduceerd dan nodig is. Al met al zal het dan de regering handen vol geld gaan kosten. Ook het uit de produktie nemen van 20% van het land ziet men in sommige kringen niet zit ten. Die zeggen, kijk. een boer zal dan natuur lijk zijn slechtste grond braak laten liggen. Daarom zal het uiteindelijke effect maar gering zijn. Er zijn zelfs deskundigen die hebben be rekend dat een vermindering van 20% beteeld land niet meer dan 8% produktievermindering tot gevolg zal hebben. D e oogst 1977 was er één met grote tegen stellingen in Amerika, het was een seizoen waarin aan de ene kant te veel was en aan de andere kant te weinig. In het noordwesten in delen van het middenwesten en het centrale gedeelte van Californië waren er heel wat graanboeren die zuchtten onder de droogste periode in eeuwen. Maar in de voornaamste graangebieden van Amerika viel er wel genoeg regen. Regen ook die kwam wanneer het pre cies nodig was. De grond reageerde hierop met een gulle oogst. Alleen Jimmy Carters regering zit er nu mee wat er gedaan moet worden met deze enorme overvloed. H et gevolg hiervan is dat het gemiddelde inkomen van de boer ook is* gezakt. Vier jaar geleden tijdens de hoge graanprijzen was dit 10.529 dollar, terwijl het dit jaar niet hoger zal zijn dan 7.500 dollar. Nu wil dit natuurlijk nog niet alles zeggen, want een boer heeft naast dat inkomen andere faciliteiten die de stedeling niet heeft. Toch is het tekenend voor de situatie van het ogenblik. Amerika wil 20% graanland braak laten l Als straf voor een topoogst, financiële strop 15 procent zal dalen. Don Howe, de voorzitter van de Nationale Vereniging van Graanpro ducenten zegt: "Zelfs als we dit jaar een volle dige misoogst gehad zouden hebben, dan nog zouden we in staat zijn geweest om heel Ame rika van voedsel te voorziën. En zelfs ook onze exportverplichtingen daarbij nog nakomen." Overvloedige oogsten lijken in de ogen van de consument een prettige zaak. Zij zullen dit jaar wellicht een relatief lage voedselprijsstijging hoeven te verwachten. 16 In Zuid-Washington bekijkt farmer rancher Monte Shaffer, 49, zijn 2000 acres grote heuvelachtige boerderij. De oogst had nu rijp moeten zijn. Maar het enige dat hij op zijn land zag was onkruid en hier en daar een halmpje graan. Twee jaar geleden nog had hij er een topoogst vanaf gehaald. Toch was dit niet zijn grootste zorg. Ik ben veel bezorgder over de exportsituatie. Als de afzetmogelijkheden op de wereldmarkt niet groter worden dan zit er voor ons geen winst meer in. In het noordwesten van Dakota is de 33 jarige Stan Erickson druk van de vroege morgen tot de late avond om zijn durum tarwe binnen te krijgen. Een topoogst, maar toch staat hij en zijn vader nu voor een moeilijke beslissing. De helft van de oogst van verleden jaar zit nog in opslag op het bedrijf. Niettemin waren ze toch gedwongen om 3.000 dollar uit te geven voor extra opslagruimte. Hij zegt, vorig jaar was het veel te goed, nu is het weer een goed jaar, maar het gevolg is dat er nu van alles gewoon veel te veel is. Een gedeelte van de oogst is op straat gedumpt in het plaatsje Marshal in Oklahoma. De reden hiervoor was dat de plaatselijke opslagkapaciteit nog vol was met graan van het vorige jaar. Weersomstandigheden blijven grote rol spelen Volgend jaar zal er misschien 20% minder land met graan worden beteeld, maar het effect op de produktie is volgens deskundigen niet meer dan 8 Maar ook hebben de kostenstijgingen hét de boeren minder gemakkelijk gemaakt dan voorheen. Dieselolie voor trekkers die vijfjaar geleden te koop was voor 17 dollarcent per gallon kost nu 43 cent. Combines die men toen aan kon schaffen voor 30.000 dollar moeten nu 60.000 dollar kosten. Boeren moeten broekriem aanhalen Een andere bankier, uitte zich minder pessi mistisch. Hij zegt. de boeren zijn bijna allemaal goede zakenlui. Het zal niet gemakkelijk voor ze worden. Een voorgenomen vakantiereisje en een nieuwe machine die ze graag hadden wil len hebben zullen er nu wellicht bij inschieten. Maar ik zie het niet zitten dat de boeren waar mee ik te maken heb niet meer in aanmerking zouden kunnen komen voor een lening. Beteugeling van de overproduktie Het wordt ook tijd. want binnen afzienbare tijd wordt weer het wintergraan gezaaid. Het voor stel van de Amerikaanse regering ziet er nu voorlopig als volgt uit: 1. Boeren moeten vrijwillig hun graanareaal inkrimpen, een areaal van 74.5 miljoen acres, hetgeen neerkomt op een reductie van 20%. Degene die zich hieraan niet houdt krijgt te maken met een stok achter de deur. Want hij loopt dan een grote kans om niet in aanmerking te komen voor be paalde agrarische hulpprogramma's van de regering. 2. Er moet dertig tot vijf en dertig miljoen ton voorraad worden vastgelegd voor het ko mende jaar. Daarnaast zal er zes miljoen ton achter de hand worden gehouden voor internationale hulpprogramma's. 3. Voorts wil men de mogelijkheid bekijken om het bedrag te verhogen waarop men in staat is leningen te krijgen voordat de oogst wordt binnengehaald. Die oogst dient dan als onderpand. Door nu de prijs per gew icht te verhogen hoopt men hierdoor mede het graanareaal in te dammen, terwijl het oogstcrediet niet wordt aangetast. Inflatiebestrijding gaat door Ken. Carter voelt daar niets voor. want indien et met de wereldgraanoogsten de verkeerde kant op zou gaan zou een dergelijke enorme produktiebeperking inflatiebévorderend kun nen werken. De landbouwminister wil ook ho gere bedragen ter ondersteuning van de boe ren, maar Carter moet hiervan niet veel heb ben. Hij wil zijn handelsbalans tegen 1981 in evenwicht hebben, en grootscheepse steun maatregelen komen hem hierbij niet van pas. Acceptabel voor de boeren Charters plannen worden geaccepteerd door de boeren, al was het alleen maar omdat er geen andere alternatieven zijn. De meeste Amerikaanse boeren moeten totaal niets heb ben van overheidsbemoeienis, maar streven naar een vrije markt. Toch hebben ze nu inge zien dat de problemen te overweldigend zijn om op eigen kracht te worden opgelost. Nie mand is er gelukkig mee. maar het is in dit geval het minst kwade. Twijfels aan het effect van de maatregelen Daarnaast zijn er twijfels of de maatregelen tijdig genoeg zijn bekend gemaakt, want in de staat Colorado is reeds de meeste wintertarwe gezaaid. Maar ook hoort men kritiek op het afzetbeleid. Men vindt dat er meer inspannin gen op dat gebied moeten worden verricht, want de graanexport is aanzienlijk gedaald, terwijl er wereldwijd gezien dezelfde hoeveel heid graan werd verhandeld als in 1976. Een reusachtige berg tarwe rijst op tegenover de graansilo's in Goodland (Kansas). Op twee na de beste oogst in de U.S.A. De graangronden in Amerika zullen dit jaar een indrukwekkende opbrengst geven. Op twee na. de beste oogst in het 200 jarig bestaan van de Verenigde Staten, en voorts maar iets minder dan vorig jaar. Maar ook de maisoogst is enorm. Vorig jaar was er reeds een rekord geboekt. Nu zal dat nogmaals worden over troffen. Ook de sojabonen beloven een record opbrengst te geven. Ruwweg berekend zal er tegen het einde van het jaar. na aftrek van eigen behoefte en nor male export een overschot van 84 miljoen ton graan, mais en sojaprodukten zijn. In sommige delen van de z.g. graangebieden is er geen plaats om het graan in de silo's te doen. daarom wordt het voorlopig maar op straat gedumpt. Maar voor de boeren ziet het er naar uit dat de wet van vraag en aanbod gaat werken als een pittige financiële strop; als dank voor een top oogst! De prijzen zakken, terwijl het eind daarvan ook nog niet in zicht is. De prijs van sojabonen is met meer dan de helft geredu ceerd vergeleken met vorig jaar. Minder inkomen en stijgende kosten

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 16