Twee herdershonden verscheurden 45 fokooien H, H N N, D e voorzitter van het Schapen stamboek in Noord-Brabant, de heer J. C. Geluk, onder- Mhrijft de mening van Johan Borstlap volledig. Het minste waarmee men kan beginnen om een einde te maken aan deze tergende situatie is een aanlijngebod. Johan Borstlap uit 's Gravenmoer kon er wel bij huilen De gebroeders Borstlap in 's Gravenmoer zullen heel hun leven met argwaan naar herdershonden blijven kijken. Misschien zelfs met met ze kere haatgevoelens. Geen wonder trouwens, speciaal Johan Borslap weet er van mee te praten. Toen enkele weken geleden een paar herdershonden fel toebeten in zijn kudde beste fokooien verloor hij in een klap fokdieren die hij in een lange tijdsperiode met veel moeite, geduld en toewijding had opgekweekt. G Er moet een schadeuitkeringsfonds komen M. van Wezel. een enorme klus aan deze ellende. Hij is er met assistentie van half-elf in de ochtend tot vier uur in de namiddag aan bezig geweest. Voor vijf schapen was behandeling zinloos, die heb ben we direkt maar laten slachten. Twee dagen daarna gingen er nog twee dieren dood. Zoals het er nu uit ziet zullen er nog zes afgemaakt moeten worden. J ohan Borstlap loopt door de wei. De gewon de schapen liggen in het gras. Sommigen kun nen nauwelijks meer uit de voeten. Hun won den zijn vreselijk om aan te zien. Daaglijks kost de verzorging en verpleging vele uren extra arbeid. Maar Johan doet het met liefde zij het dat zijn hart móét bloeden. Kijk eens hier. zegt hij. en hij pakt een van de dieren voorzichtig op. Hij draait haar op de rug. De wonden aan de poten zijn afschuwelijk. Vooral nu. als de zon ook nog schijnt, zijn er extra veel vliegen, die eitjes op de wonden achterlaten. Dagelijks worden ze ingespoten met penecilline, de Johan Borstlap helpt hier het enige schaap dat wonden schoongemaakt en met desinfecteren- ongedeerd de dans ontsprong uit de veewagen. de middelen behandeld. J ohan Borstlap kan er nog steeds niet goed over praten, 't Was zondagmorgen vier sep tember. Ze waren bezig met hef melken van de koeien. Ineens verscheen de buurman in de stal. Ongewoon op dit vroege uur van de zon dag. Ik wist het meteen, zegt hij. Er was iets mis met de schapen. Mijn buurman die op weg was naar zijn koeien, zag spoedig de eerste schapen met bebloede koppen en achterlijven in de wei liggen. Onmiddelijk ging hij toen mij waar schuwen. fn draf zijn we naar de wei gegaan. De honden waren nog bezig met hun bloeddorstige moor dende werk. Ik had natuurlijk toen niets bij me. Had ik er maar een geweer bij kunnen gebrui ken. Ik heb er nog achternagezeten, maar 't was mistig en overal in de buurt staat er snijmais. In zo'n gewas ben je natuurlijk die boosdoeners binnen de kortste keren kwijt. Ez r liepen die nacht 46 beste fokdieren in dat gedeelte van het weiland. Schapen waarmee ik onlangs op de tentoonstelling in Den Bosch nog vele prijzen heb behaald. Ik ging naar Den Bosch met 32 dieren. De resultaten waren; 20 stuks een eerste prijs. 10 stuks een tweede prijs en een tweetal met een derde prijs, waarbij ik nog ee'n IA prijs behaalde met mijn fokgroep. Dus al de schapen werden bekroond. Nou daar lagen ze dan. van die 46 dieren waren er 45 gewond. Al met al was er één de dodendans ontsprongen. De ravage was enorm. Sommige van de scha pen waren in groepjes in paniek de sloot inge vlucht. Anderen lagen min of meer stuiptrek kend. hevig bloedend in het gras. Twee dagen zijn ze volledig van streek geweest, en waren ze erg angstig. Ja wat doe je in zo'n geval. Het enige wat je kunt doen is onmiddelijk de die renarts waarschuwen. Die was er direkt. hij had De wonden zijn vooral aan de kop en poten te vinden. et zijn vooral die verdraaide herdershon den. die het op de schapen hebben voorzien. Ze zijn ook door anderen gezien. Maar wie is de eigenaar'' Ik geloof niet in wilde honden. Die krengen zullen wel een eigenaar hebben, maar die zal zich natuurlijk wel koest houden, nu hij de verhalen van die schade heeft gehoord. We laten het er niet bij zitten. We hebben afgelo pen zondag uitgebreid jacht gemaakt op die honden. Maar 't is geen gemakkelijke taak. want zo zie je ze en zo ben je ze ook weer kwijt. Maar we hebben vorige week wel een schot kunnen lossen op een van die herders. Maar jammer genoeg was het geen dodelijke treffer. We organiseren die zoekactie in samenwerking met andere collega schapenhouders, met de politie en jachtopzichters. Voor sommige schapen was er niets meer aan te doen... et probleem nu van die penecilline is dat ik daardoor de zes schapen die het toch niet zul len halen ook weer niet onmiddelijk kan slachten. Je moet minstens één week wachten voor je die op het sl-achthuis aan kunt bieden. Maar als ik ze een week zonder penecilline moet laten dan zal er ook wel niet veel gewicht meer van overschieten. Dat is dan natuurlijk een schadepost. Maar er is meer schade die nu nog niet te overzien is. Wie zal zeggen hoe het straks met de lammeren zal zijn. Schapen die iets dergelijks hebben meegemaakt, die kun je nietmeer peilen. Ho- penlijk zal het meejvallen. Maar ik zie het somber in. Maar wat de schade is op het gebied van de kwaliteit van je dieren is ook bijna niet te becijferen. Veel van mijn beste dieren ben ik kwijt. Hoe lang gaat dat duren eer je dat weer te boven bent? We hebben al meer dan vijftig jaar schapen. We zijn voortdurend bezig geweest om de kwaliteit te verbeteren. In één klap wordt je weer onderaan gezet, want ook met de over blijvende dieren, zal het toch niet meer moge lijk zijn om de fokdagen te bezoeken. Maar misschien kan ik ze toch wel gebruiken om van te blijven fokken. Ik had een 12 jarige ooi. op zich al een unicum. Ze had me 22 lammeren gegeven, in 11 keer lammeren. In 1966 was ze reeds Brabants kampioen, maar na die bloedi ge zondag ben ik haar kwijt. Wat er van dergelijk kreupele dieren terecht moet komen is nog niet duidelijk. Een schaap huilt niet, blaat niet, in stilte lijdt het en vertrouwt het op de hulp van zijn baas. Dagelijks heeft Johan er vele uren werk mee om de wonden te blijven verzorgen Sommigen zeggen dat het wél zwerfhonden zullen zijn. maar'nogmaals dat kan niet. Ik heb ze van dichtbij gezien. Ze zien er weldoorvoed uit en ze hebben een gezonde kleur. Ik denk dat het honden zijn die overdag braaf thuis zijn maar 's nachts op terreur uitgaan. a de aanval op mijn dieren hebben die honden nog een keer of drie bij anderen toe geslagen. Iedereen vreest de nacht nu. De meesten hokken de schapen op. Daardoor krijgen de honden minder kans, maar het ge vaar blijft. Het moer een ware verschrikking zijn geweest, toen bij mij in de wei. De wonden zijn allemaal terug te vinden aan de kop en aan de poten. Dat is ook de enige plek waar ze effectief kunnen bijten. Oren en staarten zijn afgescheurd en gebeten. Overigens is het niet de eerste keer dat we last hebben van honden. We hebben achtereen volgens last gehad in 1940. in '57 toen verloren we veertien dieren, in 1954 werd er ook danig huisgehouden. En nog maar kortgeleden, in 1972 werden er 32 lam meren overvallen. De helft bleef slechts ge spaard. Toen waren die honden zo te keer ge gaan dat de botten van de lammeren her en der verspreid op het land lagen. gediend om eigenaars van honden te verplich ten hun viervoeters aangelijnd te houden. Maar Johan is er wel van overtuigd.dat zo'n verordening in 's Gravenmoer alleen geen zin heeft. Dit is iets dat landelijk,aan zal:moeten worden gepakt. Pas dan zalhet -enig <éff«kt hebben. Het kan in ieder -.geval; preventief wer ken. Je moet het natuurlijk oók<zoéken!bijtde verantwoordelijkheid van de thontieilbazen zelf. Daar kon ook nog wél'het eenten^nder aan worden bijgeschaafd. een wonder dat de ogen van Johan Borst lap heftig worden als hij het heeft over even tuele maatregelen tegen dit soort ellende. Ik heb kontakt opgenomen met b en w. Aanvan kelijk had men nog niet zo'n haast om iets positiefs te beloven. Maar nadat die honden nogmaals enige keren hun moordend werk de den. is er nu toegezegd dat in de eerstvolgende raadsvergadering een voorstel zal worden in- u is er nergens iemanddie.de séhadeaan de gebroeders Borstlap zal vergoeden. Ik wildeme onlangs verzekeren met de schqpen.rmaartoen werd me verteld dat dit wel. zou kunnen.ils Ik dan tegelijkertijd ook dedcoeien.zou verzéke- ren. Maar dat wil ik niet en daardoor blijf je op dat gebied ook weer weerloos. Johan Borstlap is een markant figuur, met zijn indrukwekkende baard. Peinzend strijkt hij er doorheen met zijn werkhanden. Ik hoop., zegt hij. dat degene die van dit geval horen metmij mee zullen vechten voor een verordening waarbij honden.aan de lijn moeten. Meer;kan ik niet hopen. In de eerste plaats ga ik nu weer gewoon ver der. Opnieuw beginnen aan de opbouw van mijn schapenstapeLMaar hij zal t weer wel fiksen. Zodra hij destijds lopen kon ging hij met vader reeds mee naar de tentoonstelling. De laatste dertig jaar hebben ze van buiten af geen schapen meer aangekocht en daarbij is hij het oudste lid van het schapenstamboek in Noord-Brabant. Maar dat hij niks van her dershonden hebben moet zal iedereen na het lezen van dit verhaal kunnen billijken Maar ik ben er tevens van overtuigd dat hiermede het probleem niet helemaal uit de wereld zal zijn. Je leest immers regelmatig dat zogenaamde dierenvrienden vlak voor hun vakantie het huisdier zonder wroeging ergens langs een stille landweg de auto uitduwen. Zulke honden die dan aan hun lot werden overgelaten zullen altijd een probleem blijven vormen. In de eerste plaats is het niet de schuld van de honden die volgen vaak slechts hun natuur. De oplossing ligt bij het baasje". Dat herdershonden schapen bijten is bekend, evenzeer is bekend dat diezelfde honden voor blinden een trouwe toeverlaat zijn. Toch zou er ook iets gedaan moeten worden om dergelijke schadeposten op te kunnen vangen. Geluk denkt hierbij aan een fonds. Hoe dat fonds gevoed zou moeten worden is nog wat andersmaar in gezamenlijk overleg moet het toch mogelijk zijn om iets dergelijks van de grond te krijgen... Misschien via een afdracht uit de hondenbelastingpot, of via een heffing op ieder geslacht schaap. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 13