Overweldigende aanvoer en belangstelling met zeer goede kwaliteit Ing. P.A. Bastiaansen, M et uitzondering van de rubrieken enkeling ram- en ooi lammeren. die speciaal voor de kleinere fokkers gehandhaafd blijft, was de kwaliteit gemiddeld goed. H iervoor kwamen een 30-tal kandidaten in de ring. Een haast onmogelijke opgaaf voor de jury. Overigens geeft een dergelijke demonstratie een pracht beeld van de beste kwaliteiten wat op de fokdag aanwezig is. De organisatoren zouden eens kunnen overwegen om naast een kampioene en reserver-kampioene. ook nog de beste 1 '/jarige ooi aan te wijzen. Het grote aantal zou dan gehalveerd worden. Daarnaast blijkt de konkurrentie voor de jonge ooien erg zwaar. B ehalve een hogere opbrengstprijs heeft de zelfkazende veehouder het voordeel dat hij vrijgesteld is om bepaalde heffingen te betalen, aangezien de inning van die heffing meer zou kosten dan de opbrengst oplevert. Centrale Fokschapendag te 's-Hertogenbosch H et schapenstamboek voor Limburg en Noord-Brabant organiseert reeds jaren op de laatste vrijdag in augustus hun jaarlijkse schapenshow. In beide provincies ondervond de schapenhouderij in enkele jaren een enorme uitbreiding. Uit de meitellingen blijkt dat in vijfjaar tijd het aantal schapen meer dan verdubbeld is en het aantal is thans gestegen tot meer dan 50.000 stuks. Ook de belangstelling voor de stamboekfokkerij geniet een goede belangstelling. Jaarlijks worden 15 a 20 fokrammen op premiewaardigheid onderzocht. In 1976 werden twee rammen in dit werkgebied preferent verklaard en dit jaar kon dit sukses worden herhaald. Bijna 100 leden zorgden er voor dat ruim 1.000 dieren bijeen werden gebracht. Hierdoor kan de fokdag "Den Bosch" tot een van de grootste fokdagen van Nederland worden gerekend. De Brabanthal biedt een unieke gelegenheid voor een dergelijke manifestatie. Wat het weer betreft voorspelde de voorafgaande dagen niet veel goeds. Plaatselijk viel in enkele dagen tijds meer dan 100 mm water. Het was de schapen, en speciaal de lammeren, aan te zien dat deze "schoongespoeld" waren en daardoor enigszins een vertekend beeld te zien gaven. Wordt zelf kaas maken steeds interessanter? Ing. P. Westra, LANDBOUWSCHAP Ing. J.H. Oenk. Melkveestapel ruim 2% kleiner dan vorig jaar KWEEKBESTRIJDING C.A.R. Zevenbergen. Belangstelling en handel Een zeer groot aantal bezoekers bezocht de keuring. Bekende fokkers vanuit alle provincies waren aanwezig. Ook vanuit Bel gië was veel belangstelling. Door de ruime opbouw, de royale hokken en enkele omvangrijke keuringsringen. was de keuring goed te volgen. Er was een goede handel en heel wat dieren veranderden van eigenaar. Kwaliteit van de aangevoerde dieren Zonder voorselektie en een vrijwillige opgave kan men de am bitie stimuleren, terwijl het weinig afbreuk doet aan de kwaliteit. Praktisch in alle rubrieken kwamen beste dieren voorop. Voor het eerst was bij de rammen een rubriek ingelast waaraan alleen premie- en pref. rammen konden deelnemen. Beidèn, kort te voren preferent verklaarde rammen 3048 en 3208 van resp. G. Breure - de Lint te Dinteloord en P. Martens te Elshout. werden 1 a en 1 b geplaatst. Beiden nog gave rammen van zeer goed type. De 140 1 'A-jarige en oudere rammen werden in 13 klassen onderverdeeld en waarvan we de hoogst geplaatste willen noe men. De 3 '/^-jarige 3578 van G. Breure - de Lint werd la geplaatst, best ontwikkeld, met fraaie kop. aansluiting en bo venbouw. met goed beenwerk: 3605 van A. Kemmere te Diessen was in het achterstel beter, doch kon de kwaliteit in de voorhand niet handhaven, de vacht is zeer goed. Ram 3939 van J. Vaessen te Simpelveld werd later kampioen. Zijn rivaal in deze klasse was 6121 NH. van H. Vonken te Beek. kwalitatief niet minder, doch is niet te sterk op de koten. De kampioen van de jonge rammen 1976 - 3272 van J. Vaessen heeft zich best gehouden en kwam weer la. Gerekte ram van goed tvpe en een zeer goede bespiering. lb werd de latere reserve-kampioen 3260 van J. Geluk te Dinteloord. 3834 van C. Bouwmans te Someren. is een zware gespierde ram. die even meer adel kon vertonen. Een Belgisch importprodukt van A. Buys te Herpt werd in deze klasse lb. vast en korrekt van bouw met goede vacht, doch even wat weinig massa. Rubriek 6 leverde de kampioen van de jonge rammen. 4109 van A. Buys te Herpt, 3803 van dezelfde eigenaar kwam lb. 3818 van A. Kemmere te Diessen is goed ontwikkeld en best bespierd. met fraaie vacht, kop en hals mocht even sprekender. Meer type. doch wat minder massa, vertoonde 3951 van fok ker-eigenaar P. Sijben. die in 1976 als beste lam van de fokdag werd uitverkoren, la voor 3665 van W. Vermeulen te Den Hout. best type. met goede vachten bespiering: eveneens la voor 3861, de latere reservekampioen van de komb. van de Laar e.a. te Gemert. Meer gespierd en zwaarder, doch wat minder goed aangesloten, was de lb 3737 van G. Peeters te Helden-Beringe. Best ontwikkeld en evenredig was ram 0582 NH van J. Geluk te Dinteloord; 3788 van L. Coppens is vast gebouwd en van zeer goed type. de lb in deze klasse 3653 van J. Geluk is nog wat jeugdig en vart vlot type, best achterstel en goede vacht; 3666 van Gebr. Borstlap is vast van romp, best gespierd en even minder korrekt van benen dan de 1 b 3677 van W. de Neve te De Heen. best type ram. met gestopte bouw en goede bespiering. Speciaal de rubrieken 3- en 4-tallen fokooien waren van uit zonderlijke kwaliteit. Een groot aantal beste groepen werden gedemonstreerd, waar zowel ontwikkeling, type en bespiering. alsook de goed gesloten vachten een grote mate van uniformiteit vertoonden. De groepen eigengefokte volbloeden A.fhankelijk van de grootte van de bedrijven kon men deel nemen aan de rubrieken 3-. 4- of 5tallen. Drietallen. Van de zes groepen, die werden opgesteld kwam voorop de groep van J. en A. Meevis te Ospel. een uniforme groep ruime, vast gebouwde ooien met goede vachten; lb de gröep vart D. den Uyl te Hedikhuizen. Fraai van type. zeer uniform, doch even minder in ontwikkeling. Bij de viertallen was het de zeer uniforme groep, best typische ooien van Gebr. Borstlap te 'sGravenmoer. die even uitliep op de toch wel vrij uniforme groep, goed ontwikkelde ooien van W. Moonen te Nederweert. Het meest imponeerde de rubriek vijftallen van de grotere be drijven. Beste groepen met veel uniformiteit per groep, maar ook als gehele rubriek. Na zware konkurrentie werd de groep van P. Martens te Elshout bovenaan geplaatst. Zeer uniforme groep, best typische ooien met goede benen en fraaie vachten: A. Buys te Herpt. best uniform, ruim en gespierd vijftal; gevolgd door de groep van A. van Wijk en A. de Graaf te Wijk en Aalburg. Ooien met beste voorhand, goed gespierd en vlot goe de vachten, ld de tweede groep van P. Martens te Elshout. best ontwikkelde ooien met zeer goede bespiering. een enkele ooi vertoonde een iets lange voorhand. Ie de groep van J. Vaessen te Kampioen van de oudere rammen 3939 v. Vaessen (links) en res. kampioen ram 3260 v. Geluk. Simpelveld, goed uniforme groep, typische ooien, waarvan een iets weinig bewold was in het achterstel; gevolgd door de groep van W. de Neve te De Heen; uniform en goed ontwikkeld, met goede benen, de vachten konden even meer gesloten. Kampioenschap ooien Na een lange strijd werd tot kampioene uitgeroepen ooi 16050 van A. Buys te Herpt, een 2 '/-jarige zware, goed ontwikkelde. Daarbij komt straks nog dat vanaf 16 september 1977 zelf verkaasde melk niet wordt belast met de mede verantwoordelijkheidsheffing van 0,89 per 100 kg melk. De zelfkazers -vergroten daarmee opnieuw hun gunstige positie in dit opzicht, terwijl andere veehouders misschien door dit laatste zetje besluiten ook zelf boerenkaas te maken. Voor sommige melkveehouders wordt het nu inte ressant zich af te vragen of het nog zin heeft de melk nog langer aan de fabriek te leveren. Na 16 september betalen de kaasmakers niet: - de administratieve heffing voor het Produktsch, Zuivel 0.38 - de heffing voor de gezondheidszorg voor runderen 0,10 - de heffing voor de Dienst Rundveeverbetering 0,12 - de medeverantwoordelijkheidsheffing 0,89 totaal f 1.49 Naast deze lasten van 1,49 per 100 kg melk komen nog de produktenheffingen voor het propagandafonds. die door de zuivelfabrieken betaald moeten worden, maar indirekt toch ten laste komen van de melkveehouders. Voor boter, kaas en kon- sumptiemelk zijn de heffingen resp. 2,50: 7.50 en 0,22 per 100 kg. Gelijkelijk verdeeld over de ca. 10 miljard kg melk, die in 1976 aan de fabrieken is geleverd, betekent dit een bedrag van 0.36 per 100 kg. Samen met de direkte heffingslast is dit in totaal een bedrag van 1.85 cent per kg afgeleverde melk of bij 5000 kg melk per koe ruim 90,- per koe. Bij 33 koeien per bedrijf betekent dit 3000,- voordeel. In mei jl. is een LEl-publikatie verschenen van een modern melkbedrijf in het rivierkleigebied over de jaren 1968/69 t/m 1974/75. Uit dit verslag blijkt, dat het verschil tussen de op brengst van de verkaasde en van de afgeleverde melk in 1974/75 14 cent per kg bedroeg in het voordeel van de verkaasde melk. best gespierde en goed typische ooi met fraaie huid. Reserve-kampioene werd de 1 të-jarige ooi 5446 van Gebr. Borstlap, te 's-Gravenmoer, zeer evenredig en fraai van type, met vlot goede vacht en korrekt beenwerk. Tien de beste ramlammeren T ijdens de keuring werden een vrij groot aantal ramlammeren als kandidaat aangewezen, die allen in de arena los werden samengebracht. Een schouwspel dat door het publiek wel op prijs werd gesteld. Na selektie bleef er een zeer goede groep uniforme lammeren, zowel in ontwikkeling als in type. over. Zonder een verdere volgorde te bepalen, werden onderstaande lammeren aangewezen. 254415 van A. Kemmere te Diessen: 600 en 601 van J. Sijben te Neerkant; 1282 en 1283 van A. Heidens te Horst: 8098 en 8123 van Gebr. Borstlap te 's-Gra- venmoer: 7648 van J. Geluk: 8741 van P. Martens te Elshout en 7866 van J. van Bergen te Wanroy. Kampioenschap rammen B ij de 1 '/2-jarige rammen werd kampioen ram 4109 van A. Buys te Herpt, een zoon van de nieuwe preferente ram 3208 en gefokt door P. Martens te Elshout; een ram van best type en goede ontwikkeling, zeer goed bespierd en beste vacht, iets krachtiger op de benen zou wenselijk zijn. Reserve-kampioen van de jonge rammen werd 3861. gefokt door J. Geluk te Dinteloord en in eigendom van de kombinatie van Dommelen. Klaassen en van de Laar te Boekel-Gemert. Gelijnd en evenredig, met fraaie vacht en mooie aansluiting, het beenwerk is korrekt. doch iets fijn. Bij de oudere rammen werd uitverkoren de 2 '/-jarige ram 3939 van J. Vaessen te Simpelveld. een eigen fokprodukt van zeer goed type. beste bespiering. speciaal in de achterhand. De vacht is fijn en gesloten. Reserve-kampioen werd de eveneens 2'/2 jarige oude ram 3260 van J. Geluk te Dinteloord. Gefokt door P. Verberne te Texel. 3260 is een zware, beste gespierde ram. met zeer ruime voor hand. waardoor de aansluiting achter de schouder even fraaier kon zijn. best van type. goede kop, korrekt.beenwerk en goede vacht. Een geslaagde dag. die ook organisatorisch zeer vlot verliep. Het zelf verkazen van melk heeft op dit bedrijf in dat jaar geresulteerd in een arbeidsopbrengst van 23.66 per uur. ter wijl voor dat jaar het cao-uurloon 11.87 bedroeg. Om de arbeidsopbrengst voor de ondernemer weer op een ak- septabel niveau te brengen kan de kaasbereiding dan ook een oplossing zijn. enerzijds door een betere prijs, anderzijds door lagere heffingen. Melkveehouders die er serieus over denken zelf melk te verka zen. moeten echter wel in ogenschouw nemen, dat het resultaat van de kaasbereiding daarnaast afhankelijk is van andere fak- toren. Genoemd moeten worden de noodzakelijke technische kennis, de investeringen, de extra tijd en de afzetmogelijkheden. In ieder geval leek het ons goed het kostenvoordeel nog eens onder uw aandacht te brengen. Commissie Melkveehouderij, Rundvee De totale rundveestapel was 36.000 stuks of 1% groter dan vorig jaar. Dat blijkt uit de betreffende C.B.S.steekproef per 1 juli 1977. Bij de inderscheiden kategorieën blijkt dat de melkvee stapel is afgenomen van 2.251.000 op 1 juli 1976 tot 2.204.000 op 1 juli 1977 (- 2%). Het aantal stuks gedekt jongvee verschilde op 1 juli 1977 niet belangrijk van dat op 1 juli 1976 (632.000 resp. 638.000). De groep "Ander rundvee be temd voor de fokkerij" nam af van 1.260.000 op 1 juli 1976 tot 1.241.000 per 1 juli 1977 (- 2%). Het aantal stuks mestvee nam toe van 690.000 vorig jaar tot 798.000 per 1 juli 1977 16%). Advertentie 1M uiteraard met: ROUNDUP® bestel NU bij uw leverancier of AA6RUNOL AA. AAGRUNOL BV Postbus 8 Groningen ROUNDUP® geregistreerd handelsmerk van Monsanto Company Kampioen ooi 16050 v. Buys. 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 8