GOEDE VOORLICHTING BELANGRIJK s> W ij hopen dat de oogst van aardappels, bieten, mais, bollen enz. onder gunstige weersomstandigheden plaats kan vinden. Zorgen maken wij ons over de prijsvorming van onze produkten. Grote prijsverschillen van jaar tot jaar zijn wel bijzonder funest voor een evenwichtige be drijfsvoering, temeer omdat ons belastingstelsel deze schommelingen nog extra aksentueert en tot onaan vaardbare konsekwenties leidt. zuidelijke landbouw maatschappij VANUIT DE Z.L.M. GEZIEN - O IZ VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1977 65e JAARGANG NO. 3398 land- en tuinbouwbla De aardappeloogst is nu in volle gang. Wanneer het droog genoeg blijft zal het rooien geen problemen geven. De zorgen komen pas bij de afzet. Diegenen die zelf geen opslagruimte hebben moeten hun produkt ruimen voor een prijs die om te huilen is. Vanuit de Z.L.M. gezien willen wij onze waardering uitspreken over de goede voorlichting, die de overheids diensten en de voorlichters van de landbouworganisaties hebben gegeven, als voorbereiding tot de stemming van de ruilverkaveling "Willemstad". De Z.L.M. is bij deze voorlichting zeer nauw betrokken geweest. Op de voor lichtingsbijeenkomsten waar de heer Markusse over de voor- en nadelen van ruilverkavelen sprak, is nog eens gebleken hoe nuttig deze uitleg is geweest. Maar ook tijdens de uitvoering is het belangrijk dat de belangheb benden goed op de hoogte blijven bij de gang van zaken. Ook dan kunt u ten alle tijde een beroep doen op uw organisatie. Dat men in het gebied Willemstad nu weet waar men aan toe is en de dienst Landinrichting de plannen verder uit kan werken is een goede zaak. Wij zijn daar des te meer van overtuigd, wanneer wij het streekplan Oost- en Mid den Brabant bezien. Via dit streekplan worden ontwikke lingen nagestreeft zonder dat men voldoende kan over zien wat de gevolgen daarvan zullen zijn. Wij worden niet gerustgesteld door de algemene doelstelling op pagina 1 opgenomen: "Het streven naar een samenleving die het welzijn van alle leden tot doel heeft en ontplooiingsmo gelijkheden biedt voor ieder individu, overeenkomstig eigen aanleg en aard". Wij vinden dat in dit streekplan wel heel gemakkelijk gesproken wordt over gebieden met landschappelijke en natuurwetenschappelijke waarden. Het is blijkbaar wel duidelijk wat men wil behouden, maar er wordt onvoldoende aangegeven hoe de mensen die in deze gebieden leven en werken zich verder kunnen ont wikkelen. Te lichtvaardig praat men over beheersovereenkomsten. Beheersovereenkomsten waardoor de bedrijven de op gelegde beperkingen gekompenseerd kunnen krijgen. Beheersovereenkomsten, waar nog geen ervaringen mee zijn opgedaan, worden gebruikt om grote delen binnen het streekplan als landschappelijke en natuurweten schappelijke waardevolle gebieden aan te wijzen, waar de boer niet meer in vrijheid zijn bedrijf kan ontwikkelen. Laat men toch bedenken dat welvarende landbouwbe drijven uitermate belangrijk zijn voor het in stand houden van het landschap. Evenwicht zal er gezocht moeten worden tussen enerzijds waarborgen van landschapsbe houd en anderzijds een gezonde agrarische samenleving. In andere landen - met name in Frankrijk - heeft men in het verleden ervaren wat het betekend wanneer tie boer van het platteland verdwijnt. Het is in Nederland niet denkbaar dat het landschap zonder gezonde landbouw bedrijven in stand gehouden kan worden. Het is dan ook noodzakelijk dat betrokkenen in dit gebied zich voldoen de op de hoogte stellen van dit streekplan. Uw landbouworganisatie wil u ook hierbij behulpzaam zijn. Overigens is niet alleen Oost- en Midden Brabant wat onze aandacht moet hebben. In andere delen van ons werkgebied zijn er ook dergelijke plannen in diskussie. De Nota Landelijke Gebieden is voor de landbouw van bij zonder grote betekenis. Als landbouworganisatie proberen wij ook hier zoveel mogelijk, voorlichting te geven. Voorlichting naar de le den toe, maar ook omgekeerd geinformeerd worden hoe belanghebbenden tegenover deze nieuwe ideeën staan. Daarom juist zijn wij blij dat er in Willemstad een duide lijke uitspraak is geweest, op welke manier men daar verder wil. Een aanduiding ook voor de organisaties, dat wij op deze weg verder moeten gaan. In dit nummer o.m.: Aandacht voor de Phytphtora bestrijding pag. 4 "X* Zaaien van wintertarwe pag. 5 X C.B.S. structuurenquette pag- 6 ■X* Rassenkeuze Wintertarwe seizoen 1978 pag. 7 X Centrale fokschapendag 's Hertogenbosch pag. 8 X Op bezoek bij Henk Flikweert te Oosterland pag. 10 en 11 Tuinbouwklanken pag. 15 Voor de Vrouw pag. 19 Een tussenbalans Als wij dit artikel schrijven staan wij aan het begin van de aardappeloogst. Wij hebben grotendeels de balans opgemaakt van de oogst van de granen en de handels gewassen. Wij hebben de opmerking gekregen, dat er wat voorbarig noodkreten de wereld zijn ingestuurd over de situatie tijdens de graanoogst. En inderdaad hebben wij ervaren dat één week mooi weer bijzonder veel goed kan maken. Toch moeten wij kon stateren dat er hier en daar niettemin aanmerkelijke schade is geleden. Schade die van bedrijf tot bedrijf ver schillend is, maar wel zal iedereen de rekening van de hoge droogkosten gepresenteerd krijgen. Ook de schade door schot valt niet te verwaarlozen. Voor gerst betekend dit een waardevermindering van brouw tot voergerst, terwijl bij de tarwe het nog onzeker is welke invloed dit op de kwaliteit dan wel de prijsvorming zal hebben. Als ondernemer hebben wij tijdens de aanhoudende re gen de spanning ervaren. Spanning wanneer je de ge wassen zienderogen in kwaliteit ziet achteruitgaan. Spanning ook om te beslissen wanneer men wel of niet moet gaan oogsten. Of men hoge droogkosten moet ak- septeren of zijn tijd nog af durft te wachten. Wij hebben daarbij ervaren dat de weersvoorspelling van het K.N.M.I. bijzonder onbetrouwbaar is geweest, althans voor het Zuidwesten van ons land. Wij vragen ons af of er geen verbetering in de weers voorspelling mogelijk is. Vooral wanneer wij lezen dat men toegeeft dat de voorspellingen in Europa minder betrouwbaar zijn dan bv. in Amerika, doordat wij in Eu ropa minder waarnemingsposten hebben! Ervaren heb ben wij ook hoe belangrijk het is over voldoende oogst- en droogkapaciteit te beschikken. Soms klagen wij wel eens over de hoge vaste kosten die koöperatie en handel in rekening brengen. Dit jaar is gebleken hoe belangrijk het is over goed geoutilleerde bedrijven te beschikken. Dat men niet te vlug van overmechanisatie kan spreken heeft ons deze oogst opnieuw geleerd. Het blijkt in ons klimaat moeilijk te zijn via rekenmodellen een bedrijfsvoering op te zetten. De Direktie IJsselmeerpolders heeft dat deze zomer ervaren, daar is men toch wel onverantwoord lang met de oogst bezig geweest. Na een tussenbalans zullen wij niet proberen prognoses op te stellen voor de eind- balans. Geen prettig vooruitzicht Wij zijn van mening dat wij aan deze feiten de komende tijd niet zonder meer voorbij kunnen gaan. Wij zijn ons bewust hoe moeilijk het zal zijn een bepaalde richting aan te geven die binnen de mogelijkheden ligt en die voor de meerderheid aanvaardbaar is. Zo kijkt de akkerbouwer met zorg de toekomst tegemoet, terwijl de veehouderij bij het verschijnen van dit blad met de melk- heffing van doen krijgt. Een onrechtvaardige melkheffing waar sterk verzet tegen is, maar waar blijkbaar onder de Europese boeren onvoldoende eenheid is om deze geza menlijk af te wijzen. Doeleman 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1