M et ingang van de komende week kan er op de fruitveilingen aanvoer van appelen klasse 1 in de grote maten gaan plaats vinden in de zgn. Centraal Bureau dozen. Dan treedt de zgn. marketing regeling voor appelen van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in werking en is er voor het betere kwaliteit appelen een prachtige doos beschikbaar. Het voornemen om de aanvoer van een aantal appelrassen in deze doos verplicht te stellen heeft zoals bekend geen meerderheid kunnen vinden bij de Nederlandse veilingbestuurders. Daarop is het plan verder uit gewerkt op basis van vrijwilligheid. Het is te hopen dat er een goede belangstelling zal bestaan om mee te doen bij deze verbe tering van de presentatie van het fruit. Juist in deze tijd met een zeer grote vraag is het zeker verantwoord wat te doen aan de betere presentatie van de beste kwaliteiten. Er is dikwijls naar voren gebracht toen het fruit zo goedkoop was, dat het onver antwoord was extra kosten voor verpakking te maken. Of dat op zich een argument is dat hout snijdt wagen we te betwijfelen. Dit argument zal het huidige seizoen niet gebruikt kunnen worden. De meermalige veilingfust voor de aflevering van appelen en peren heeft zonder twijfel in het verleden goede diensten bewezen maar de tijd staat niet stil en de fruitteelt zal dat terdege moeten beseffen. Op zich zijn we helemaal geen voorstander van dwang. We hopen wel dat iedere teler zoveel moed zal hebben dat hij het nieuwe plan een vlotte kans geeft om zich waar te maken. Op Zuid-Beveland is het peretijd DINGEN VAM DB WEEK D e vorige week konden we via de nieuwsmedia kennis nemen van het feit dat er in ons land enorm wordt gespaard. Tot nu toe was wat het sparen betreft 1975 een recordjaar en ziet, in de eerste zeven maanden van 1977 is er reeds net zoveel gespaard als in heel dat recordjaar. Degenen die leven bij de gedachte dat sparen een goede zaak is en dat het verstandig is om wat weg te leggen voor de toekomst, zullen dit een gezonde ontwikkeling noemen. Toch viel het ons op dat er zeer negatief werd geschre ven en gesproken door de deskundigen over deze ontwikkeling, want het betekent dat er te weinig vraag is naar goederen. Er zou ook uit blijken dat de spaarders weinig vertrouwen hebben in de toekomst. Ze nemen op dit moment het zekere voor het onzekere en zorgen voor een appeltje voor de dorst. Ze schaffen zich op dit moment niet die duurzame gebruiksgoederen aan welke ze nor maal waren aan te schaffen en een bedrijf als Philips schijnt dat op dit moment sterk te gevoelen in de afzet van zijn produkten. Nog steeds een drukke tijd! Een drukke tijd in de fruitteelt Kwaliteitsregels voor verse groenten en vers fruit Op Zuid-Beveland is er bij de fruittelers sprake van een top drukte. De pere-oogst is in volle gang. En aangezien deze fruit- soort dit jaar voor een flinke produktie zorgt, is het alle hens aan dek. Overdag plukken zoveel als 't maar kan en veelal 's avonds sorteren. De Beurré Lebrun is afgewerkt. Van dit ras was er te Kapelle een aanvoer van zo'n 650.000 kg die tegen hoge prijzen werd verkocht. Tussen de 90 ct en 1 gulden per kg is een prijs waar je andere jaren graag de Doyenné du Cornice voor levert. Dat de peren vooral ook in het buitenland schaars zijn blijkt wel uit het feit dat de Lebrun (eigenlijk een fabriekspeer) nu vlot wordt verkocht voor export naar Frankrijk. Engeland en W. Duitsland. De pluk van de Beurré Hardy is in volle gang en de Bonne Louise en Conference volgen er direkt op. Vooral de Hardy en Conference moet er tijdig af zijn. om geen risiko's bij de bewa ring te lopen. Dat "tijdig" zal wel niet overal lukken. Op de veilingen is het één en al bedrijvigheid. Er komt weer eens veel geld binnen, ledereen glundert, niet alleen de telers, maar ook hel veilingpersoneel. want dat heeft ook liever dat het goed gaat. Opmerkelijk is dat nu zo zachtjes aan alle appel- en pere rassen al op de veilingen zijn aangevoerd, behalve de Winston. Maar er is al tamelijk veel Goudreinette geveild, de eerste al omstreeks half augustus. Saint Remy wordt regelmatig aange boden. In de Betuwe was er enkele weken geleden al Gieser Wildeman geveild enz. De eerste Cox's is inmiddels ook ver kocht. Te Goes werd twee gulden nog niet gehaald, wat geen wonder is omdat de koper de groene appels toch ook eerst moet laten rijpen met veel risiko's voor kurkstip. Maar we lazen dat in de Betuwe de rijksdaalder al werd bena derd voor de grote maten Cox's. Dat gaat er op lijken. Het kontrast met de akkerbouw is wel scherp. Aardappels van 7-8 cent brengen nauwelijks de kosten van het dure pootgoed op. Uien van 5-6 cent is ook bittere armoe. Wel een enorm verschil met de twee voorgaande jaren, toen het in de fruitteelt geen weelde was. maar de akkerbouwers goede prijzen voor hun uien en aardappels kregen. Het gemengde akkerbouw-fruit- teeltbedrijf heeft goede kanten, gezien vanuit het oogpunt van risikospreiding. Om terug te komen op de fruitteelt: de prui- menoogst is achter de rug. Per bedrijf was er veel verschil in opbrengst. Een goede beschutting betekende meer pruimen. De prijs was niet overmatig hoog, zeker niet in vergelijking met appels en peren, maar toch zeer redelijk. Het weer werkte bo vendien in zoverre mee. dat er weinig schade was door scheuren en rot. De oogst van de doornloze bramen heeft zijn hoogtepunt over schreden. De gedoomde Himalaya viel tegen in produktie maar de doornloze Evergreen lijkt het beter te doen. Wel is de oogst opvallend laat. Anders valt het begin van de pluk amper 10 dagen na de Himalaya, maar nu was het zeker drie weken. De prijs is ongeveer lonend, meer niet. De familieleden, al dan niet beschadigd moeten in hoofdzaak voor de "winst" zorgen, want als er veel gebruik moet worden gemaakt van normaal betaalde vreemde arbeidskrachten is een veilingprijs van 2.50 per kg beslist geen rijk makerij. Het is bijna gevaarlijk om het te schrijven, omdat er nog zoveel kan gebeuren, maar we wilden toch als bijzonderheid naar vo ren brengen dat er tot nu toe bijzonder weinig hagelschade is - ondanks de vele onweersbuien - en dat er ook tot nu toe zo weinig windschade is. Vooral voor de Conference hopen we dat het nog minstens twee weken zo zal blijven! Deskundigen wezen er op hoe onze gehele economische situatie is gebaseerd op het vertrouwen dat de konsument heeft in de toekomst en wanneer dat zoals op dit moment kennelijk niet te groot is, ontstaan er problemen voor tal van bedrijven. Er is dikwijls gezegd dat de groeieconomie niet kan blijven voortbe staan en dat we rekening moeten houden met een afnemen van de Het is in ons Thoolse distrikt nog steeds een drukke bedoening, om het vele werk de baas te blijven. Om reden dat nog de gehele maand september, de zomertijd geldt, wordt de werkdag steeds korter, omdat niet eerder begonnen kan worden, aleer het dag licht is. Wanneer 's morgens één uur later begonnen wordt betekent sit, zes uur per week minder gewerkt. Toch moet alle aanwezige arbeid uitgevoerd worden, binnen een zekere oogst- periode. zodat er.eigenlijk geen werkuren gemist kunnen wor den. Zodoende is de ingestelde zomertijd speciaal in de maand september ten nadele van het agrarisch bedrijf. Gelukkig dat de aardappelen van de kleinere bedrijven al voor meer dan 80% geruimd zijn, want met de prijs is het momenteel, zeer droevig gesteld voor minder dan 0.10 per kg. Voor dege ne die niet over opslagruimte beschikte, maakte gemiddeld voor begin augustus het beste roegeld en dient zich hierop in te stellen. Op het intensieve bedrijf blijft het druk met de verple ging en oogsten der gewassen. Door het groeizame weertype zal de herfstbloemkool dit jaar vroeg geruimd zijn, terwijl men ook reeds bezig is, om de eerste witlofpennen op te kuilen. Zodoende is er praktisch geen rustperiode tussen de verschillende gewas sen. De vroeg gezaaide uien zijn reeds geplukt, en de kg-op- De gewassen op Schouwen-Duiveland zijn dit jaar minder ver gevorderd dan de kalender aangeeft. Veel gewassen zijn door de koele zomer later dan normaal. Ook de pluk van het fruit is wat later begonnen. Dit betekent dat in een korte periode alles geoogst zal moeten worden, want rond 25 oktober zal toch al het fruit geplukt moeten zijn. Voor lange bewaring valt deze datum nog iets eerder. Bij het verschijnen van dit blad zal een groot deel van de Conference al geplukt zijn. De rest zal in de aan staande week volgen willen we ze nog redelijk kunnen bewaren. Nu de pluk van de bewaarrassen begonnen is kunnen in korte tijd heel wat soorten geplukt worden. Op de meeste bedrijven is het dan ook hoog seizoen. Daar waar de Cox een misoogst geeft is natuurlijk de top van de drukte af. Want Conference. Bonne Louise en Cox O.P. komen vrijwel gelijktijdig De vruchtmaat van de zomerrassen is goed geweest doordat bij voldoende neerslagen matige temperaturen de rijping niet overhaast doorzette. De Cox heeft een groot percentage grove vruchten die bij de bewaring extra aandacht verdienen. De maat van de Golden Delicious is voor de tijd van het jaar ook goed. Wel komen er plaatselijk veel vruchten met vorststrepen voor die soms scheurtjes vertonen. De afzet en prijs van het fruit doen het goed dit jaar groei maar wanneer zich dat aankondigt ontstaan er toch aller- wege problemen. Het is te hopen dat de nieuwe regering welke in deze maanden wordt gevormd en waarmee men thans een eind op weg schijnt te zijn, overtuigd zal zijn van de noodzaak van een vertrouwen in de toekomst door konsument en producent. Het regeringsbeleid kan daartoe een belangrijke bijdrage leveren. Wanneer we een regering hebben uit welks midden bij herhaling naar voren komt dat ondernemers een soort van mensen zijn die alleen maar uit zijn op veel winst waaraan getornd moet worden, dan kon de economische situatie wel eens verder verslechteren door dat gebrek aan vertrouwen. Bij het opstellen van het rege ringsprogramma voor de komende tijd mag dat zeker worden bedacht. Volgende week dinsdag zullen we weer te horen krijgen wat de regering in de toekomst wel en wat de deskundigen er van ver wachten. Het staat vast dat er maatregelen nodig zullen zijn om de economie te stimuleren en een belangrijke bijdrage hiertoe levert op zich reeds een gezond ondernemersklimaat. De grote spaardrang van ons volk zoals deze zich op dit moment voor doet heeft ook tot gevolg dat er zeer veel geld voor belegging beschikbaar is. Hiertegenover staat geen al te grote vraag voor investeringen en het gevolg is dat het geld ook steeds goedkoper is geworden in de afgelopen maanden. Voor degenen die geld nodig hebben is dat een prettige zaak, degenen die uit moeten zetten, houden er op dit moment weinig aan over. De rente van hypotheken is de laatste tijd regelmatig gedaald. Voor de nabije toekomst wordt in finan ciële kringen rekening gehouden met een verdere daling van de rente. Daarmee wordt dan een West Europees voorbeeld gevolgd want overal daalt de rente. Het kan op zich van belang zijn bij het brengst laten een goed produkt zien. De laatgezaaide zullen echter met de groei wat in tijdnood geraken, daar veel percelen nog steeds geen afrijping vertonen. Het is bekend, wanneer uien niet voor half september gestreken zijn, dit voor de opbrengst geen goed teken is. Soort voor soort van de verschillende bloemzaden, worden en werden reeds geoogst. De kleinere ty pen zoals violen, lage floks en leeuwbekken worden direkt via de drooginrichting verder nagerijpt. Ondanks dat de droogkapaci- teit in deze streek groot is, kunnen ze het aanbod niet aan, zodat verder gelegen drogerijen zich hierover moeten ontfermen. De zaadteelt heeft zich in de laatste jaren enorm uitgebreid, en het is te hopen dat dit dikwijls intensieve gewas zich op gezonde basis kan blijven ontwikkelen. De zaadfirma's zullen er zich van bewust moeten zijn dat de kostenfaktor voor de teler, zich ook steeds in stijgende lijn blijft ontwikkelen. Naar de mogelijkhe den die er wederzijds zijn, zullen dan ook de prijzen voor vol gend jaar aangepast dienen te worden. Hopelijk dat dit door samenspraak van zaadfirma's en telersvereniging, tot tevreden heid opgelost kan worden ten bate van beide partijen. Het is een streekbelang dat deze teelt zich kan blijven handhaven, omdat de gladiolenteelt ieder jaar weer verder afbrokkelt, door gebrek aan perspektief. Juist de intensieve gewassen zullen ons be- drijfstype gezond kunnen houden, mits ieder zich houdt aan de nodige en onvermijdelijke aanpassingen. De afzet van fruit verloopt nog steeds vlot. Ook voor de Golden Delicious verwachten we goede prijzen, gelet op de prijs van de Franse import Golden, die toch meestal maatgevend is voor ons produkt. Op de veiling Z.H.Z. te Barendrecht wordt dit seizoen in na volging van andere veilingen een deel van de perenoogst in voorverkoop aangeboden. De eerste veiling van 70 ton Beurré Hardy verliep suksesvol. Hopelijk zal deze manier van veilen zijn verdiende plaats in ons verkoopsysteem bewijzen. Bij de grove groenteteelt staat de knolselderij er gezond voor. Tot nu toe komt het gevreesde virus slechts in beperkte mate Bij voor. Bij de bloemenzaadteelt zijn al veel violen geoogst. Hoe de zaadopbrengsten zullen uitvallen weten we pas als het zaad geschoond is. Dit zal nog wel enkele maanden kunnen duren voordat we de uitslag hiervan weten. Bij de gladiolen komt in de late soorten noch steeds bloei voor. Hierdoor zal de oogst beslist later kunnen beginnen, terwijl de dikte groei in een korte periode zal moeten gebeuren wil de maat nog meevallen. lie regels betreffende de kwaliteit en de kwaliteitskeuring van verse groenten en fruit hebben een nieuwe rechtsbasis verkregen in een Algemene Maatregel van Bestuur (Stbl. 490 d.d. 6 sep tember 1977), waarmede dan voor wat deze sektor betreft uit voering wordt gegeven aan de Landbouwkwaliteitswet. In dit Landbouwkwaliteitsbesluit groenten en fruit, tot stand gekomen op voordracht van o.m. de minister van landbouw mr. A. van der Stee, wordt geen onderscheid gemaakt naar gelang de bestemming of herkomst van groenten en fruit binnen- of bui tenland is. Aldus wordt op meer uniforme wijze toepassing gege ven aan de E.G.-kwaliteitsnormen. Met de uitvoering van de keuring is één (privaatrechtelijke) mstantie belast, namelijk het onlangs ingestelde Kwaliteits- Contröle-Bureau voor Groenten en Fruit, dat in feite een voortzetting van het Uitvoer-Contróle-Bureau voor Tuinbouw- produkten is. Het Besluit voorziet in een direkte aansluitings plicht bij de controle-instelling voor veilingen en sorteer- of pakstations, voor zover het betreft de verhandeling of de ver pakking en sortering van in ons land geteelde groenten en fruit. Naast deze direkte aansluitingsplicht voorziet het systeem van het Besluit in een indirekte aansluitingsplicht. De indirekte aansluitingsplicht ligt besloten in de bepaling, dat de controle- instelling uitsluitend bewijsstukken aangaande de keuring uit reikt aan aangeslotenen. Op grond van de E.G.-regels dienen groenten en fruit die ons land verlaten, vergezeld te gaan van dergelijke bewijsstukken. Het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft inmiddels bij verordening kwaliteitsvoorschriften voor vrijwel alle gangbare verse groente- en fruitprodukten vastgesteld. Ook onder de nieuwe situatie blijft de Algemene Inspektie Dienst (A.I.D.) van het ministerie van landbouw en visserij bevoegd tot controle op de naleving van de bedoelde voorschriften. Het stelsel van tuchtrechtelijke correctie wordt eveneens gehandhaafd. nemen van beslissingen over investeringen hoewel daar ook weer niet al teveel waarde aan gehecht moet worden want bij een groot vertrouwen in de toekomst wordt er ook bij een hoge rentestand vlot geld opgenomen om te investeren. Om de zaak aan te moedigen is er een subsidieregeling van het C.B. bij het gebruik van de doos voor aanvoer in de veiling.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 15