H et aaltjes-probleem is op een aantal percelen bijzonder groot. Dit openbaart zich vaak in slechte groei, pleksgewijs in het gewas. Dikwijls zijn de verschijnselen zo ernstig dat aaltje- sonderzoek niet nodig is. Op veel percelen echter komen aaltjes voor zonder deze symptomen, terwijl er dan toch sprake kan zijn van veel schade door het oogsten van minder kilo's of produkten van mindere kwaliteit. N og steeds komen er percelen voor met een flinke kweek- grasbezetting. In alle gewassen is het moeilijk dit onkruid te •bestrijden. Geleidelijk komen er meer percelen leeg. Een kweekbestrijding zou nu ideaal uit te voeren zijn. omdat ook bij de kweekbestrijdingsmiddelen enige wachttijden gelden. Bo vendien geven de middelen de beste bestrijding als er nog groei in de onkruiden zit. D e laatste jaren gaan er steeds meer telers toe over ook hun "opkweekgrond" te ontsmetten. Het doel hiervan is tweeërlei, namelijk het doden van eventueel aanwezige aaltjes en vervol gens als onkruidbestrijding. Mits de ontsmetting goed wordt uitgevoerd, verdient deze methode dan ook zeker aanbeveling. 'Een werkwijze die veel wordt gevolgd is de grond in september als het ware zaaiklaar maken. Dit betekent het aanbrengen van een eventuele organische bemesting en vervolgens spitten of ploegen. Hierna moet het ontsmettingsmiddel Metam-Natrium worden toegepast. De dosering hiervan is afhankelijk van het doel wat men nastreef A Is er plannen bestaan de grond te draineren of van een ondergrondse beregening te voorzien wacht dan niet langer, maar laat nu deze werkzaamheden uitvoeren. Nu liggen de percelen braak of komen binnenkort leeg, zodat er nu nergens rekening mee gehouden hoeft te worden. In het voorjaar is het altijd wat o.a. de grond te nat. zaaibedden liggen in de"weg, geen tijd etc. W anneer men met de gedachte rondloopt om voor het ko mende seizoen grond bij te pachten voor bijv. de spruitkool of witlofteelt, maak dan nu reeds afspraken. R eeds enige jaren valt op de afzetmarkt een zekere mate van verzadiging te constateren voor de hoofdprodukten tomaten, komkommers en sla. Voorbereidingen voor het komende teeltseizoen Een goed begin is het halve werk Consulentschap voor de Tuinbouw te Tilburg Tijdig voorbereiden T erwijl het huidige seizoen nog lang niet voorbij is, lijkt alweer een artikel over de voorbereidingen voor het volgende seizoen misschien wat al te voorbarig. Toch zijn er een aantal zaken die in de vroege of late herfst beter uitgevoerd kunnen worden dan in het vroege voorjaar. We denken hierbij aan grondontsmetting, kweekbestrijding, drainage, beregening, diepe grondbewerking en grond pachten. In dit artikel zullen we in het kort hierover het een en ander nader toelichten. H Groenteteelt onder glas: kostenontwikkeling vraagt aandacht I A.M. Zegers Er zijn slechts een paar belangrijke zaken genoemd. Het zijn er zeker nog meer die de aandacht verdienen. Denk bijv. aan het doorspuiten van drainagebuizen het ophalen van watergangen, ontsmetten van steun- materialen voor bonen en augurken. Deze maatrege len kunnen ook in de wat latere herfst- en winter maanden uitgevoerd worden. Vooral voor die onder nemers die plannen hebben om over te schakelen naar de groenteteelt, bijv. fruittelers, akkerbouwers etc. laat u tijdig voorlichten. Aaltjesonderzoek en grondontsmetting Wilt u zeker weten of er aaltjes voorkomen, laat dan nu een aaltjesmonste-r nemen. Na enkele weken krijgt u te horen of er aaltjes aanwezig zijn. die schade veroorzaken aan de te verbou wen gewassen. Komen er aaltjes voor dan zijn de maanden september en ok tober uitermate geschikt om de vrijgekomen percelen te ont smetten. Om een goed resultaat van het ontsmetten te krijgen, is een bodemtemperatuur van 10 gr. C vereist. In de maanden september en oktober voldoet de grond hieraan, terwijl u in het voorjaar zeker moet wachten tot de maand mei. Ook de wachttijd is belangrijk. Voor alle middelen is een wachttijd van 4-6 weken aan te bevelen. In de vroege herfst Uoeft dat geen probleem te geven, maar in het voorjaar is het mogelijk het teeltplan daarvan aan te passen. Met welk middel u moet ontsmetten, kunt u het best vragen aan uw bedrijfsvoor- lichter. Kweekbestrijding De volgende kweekbestrijdingsmiddelen zijn o.a. te gebruiken: 5 - 7 kg Amitrol 75% 16-20 liter Amitrol-Thiocyanaat 5 kg Roundup Genoemde doseringen zijn per ha. en hebben een wachttijd van 4-6 weken. De bespuiting van een van de middelen dient te worden uitgevoerd op een goed groeiend kweekgewas. Dit laatste betekent dat veelal met de bestrijding enkele weken na het opruimen van het cultuurgewas moet worden gewacht. Het is noodzakelijk dat minimaal 1.000 liter spuitvloeistof per ha. wordt gebruikt. Zodra na de behandeling het kweekgewas flink begint te verkleuren mag weer een grondbewerking worden uitgevoerd. Grondontsmetting plantenbanen er ha. Wil men tevens ook een aaltjesdodende werking verkrij De vaten ontsmettingsmiddel liggen klaar. gen. dan dient de dosering 500 - 700 liter Metam-natrium per ha. te bedragen. Meteen na de toepassing van het middel dekken we de grond af met plastic-folie en laten dit liggen tot na de winter. De bedoeling hiervan is een eventuele herbesmetting van de grond te voorkomen. We bedoelen het overwaaien van on kruidzaden van aanliggende percelen en wegbermen. De bo demtemperatuur tijdens een ontsmetting mag niet lager zijn dan 10 gr.C. Aanleg drainage en ondergrondse beregeningsinstallatie Laat nu dus deze werkzaamheden uitvoeren. Diepe grondbewerkingen I ndien er percelen zijn met storende lagen en verdichtingen zou het raadzaam zijn nu een diepe grondbewerking uit te voeren. De grond heeft dan alle tijd om te bezakken en bovendien heeft men de kans door eventuele verscharling de grond meer op peil te brengen wat pH en andere voedingsstoffen betreft. Laat wel van te voren uw grond bekijken' door de bodem- en bemes tingsspecialist van het Consulentschap. Hij kan u vertellen tot welke diepte de grondbewerking moet worden uitgevoerd en op welke manier. Er zijn vele mogelijkheden, o.a. diepfrezen. diepspitten. woelen, mengwoelen. diepploegen etc. Niet elke diepe grondbewerking is voor alle grond geschikt, dit hangt af van profielopbouw-samenstelling van de grond, diepte van grondwaterstand, e.d. Begin dus eerst met een goed advies in.te winnen. Nu al afspraken maken voor het pachten van losse percelen Het gebeurt maar al te vaak dat deze percelen te zwaar bemest zijn met drijfmest voor deze teelten. Dit kan voorkomen wor den. wanneer men goede en tijdige afspraken maakt. Bovendien kan men dan ook deze percelen voor de teelten in orde maken, bijv. kweekbestrijding. pH op peil brengen, grondbewerking uitvoeren. Draineer zodra de grond vrij is. et zijn vooral de loon- en energiekosten die de laatste jaren de rentabiliteit van de groenteteelt onder glas onder druk hebben gezet, zo luidt één van de konklusies van de onlangs door de Algemene Bank Nederland gepubliceerde (interne) brochure "Groenteteelt onder glas". Daarnaast kampt men met een trage afzetgroei als gevolg van verzadigingsver schijnselen en konkurrentie op belangrijke buitenlandse markten. De ABN ziet de toekomst van de tuinder niettemin met vertrouwen tegemoet, want naast de zorgelijke kostenontwikkeling zijn er een groot aantal faktoren die op de langere termijn gunstig zullen uitwerken. Genoemd kunnen worden het vakmanschap en de grote werk kracht van de tuinders, die gesteund worden door een uitgebreid research- en voorlichtingsapparaat, de hoge kwaliteit van de produkten. het afzetapparaat (de veilingen), de ligging temid den van bevolkingscentra. De tuinders hebben als regel een open oog voor nieuwe ontwikkelingen, ze schakelen vrij ge makkelijk over op nieuwe produkten die goede kansen lijken te bieden. In de publikatie van de ABN komen naast onderwerpen als de betekenis van de groenteteelt onder glas, de struktuur van be drijven en produktie. ook zaken aan de orde als: de afzetmark ten. de veilingen en het doordraaien van groenten. Uitgebreid wordt ingegaan op de financiële gang van zaken en de finan- cieringsaspekten die zich bij de bedrijfsvoering kunnen voor doen. Meer grote bedrijven E venals in de meeste andere bedrijfstakken, heeft zich ook bij de groenteteelt onder glas een belangrijke schaalvergroting voorgedaan. De gemiddelde bedrijfsgrootte is sinds 1960 bijna verdubbeld en bedraagt thans 4 ha. In die periode verviervou digde het aantal bedrijven met een oppervlakte van meer dan 1 ha. groenten onder glas. Toch blijft het gezinsbedrijf een domi meerdere landen en gebieden. Instellingen van onderzoek en voorlichting schenken hieraan veel aandacht. Financiering niet eenvoudig nerende positie bekouden. Bijna tweederde van de arbeid op de bedrijven wordt verricht door de ondernemer en zijn gezin. Konkurrentie niet onderschatten De buitenlandse markt is de bestemming voor 80% van de onder glas geproduceerde groenten. Was enige jaren geleden de kon kurrentie van Oost-Europese landen nog vrij zwaar, thans zijn het vooral de Middellandse Zee-landen, die het marktaandeel bedreigen. Als voorbeeld kan worden genoemd de tomaten- markt in West-Duitsland, waar met name Marokko het Neder landse produkt konkurrentie aandoet. Hoewel deze zuidelijke landen het nadeel hebben van hogere transport- en verpak- kingskosten. stellen de lagere produktiekosten (arbeid; energie) hen in staat te konkurreren met de Nederlandse produkten. Ons land bezit echter sterke troeven door de goede kwaliteit en regelmatige levering van de produkten. De Nederlandse kon- kurrentiepositie in deze sektor kan worden versterkt door toe passing van energiebesparende teelttechnieken, door verbre ding van het assortiment en door spreiding van de afzet over n het algemeen wordt een balans van een bedrijf met groen teteelt onder glas gekenmerkt door een hoog percentage vaste aktiva (kassen, verwarming, tuinderswoning), gecombineerd met een hoog percentage lange middelen. Ook de verhouding eigen/vreemd vermogen (solvabiliteit) is in het algemeen zeer gunstig, wat een sterk punt genoemd kan worden. Na een aantal minder gunstige jaren is de rentabiliteit in 1976 naar schatting gemiddeld weer positief geweest. Daardoor kon den de investeringen in het vorige najaar- en winterseizoen weer toenemen. De totale investeringen per bedrijf bedragen gemiddeld 0.5 min. voor grotere bedrijven zal het dubbele bedrag in veel ge vallen worden overschreden. Door de voortgaande schaalver groting zal het gemiddeld te investeren bedrag eveneens toene men. De financiering hiervan op basis van het eigen vermogen van één ondernemer zal daardoor moeilijker kunnen worden. Het aantal bedrijven met meer dan één ondernemer stijgt. Voor een verlichting van de financieringsproblemen kan een onder nemingsvorm als besloten vennootschap (B.V.) of vennootschap onder firma (V.O.F.) in sommige gevallen overweging verdie nen. Nieuwe ontwikkelingen, zoals bijvoorbeeld het plaatsen van een Total-Energy-installatie, zullen in de nabije toekomst nog meer investeringen vragen. De tuinder zal hierbij steeds een open oog moeten houden voor de doelmatigheid, niet alleen van zijn investeringen, maar ook van de werkmethoden op zijn be drijf. Samenwerking met naburige bedrijven kan volgens de ABN de efficiency ten goede komen. De publikatie is verkrijgbaar bij de afdeling Public Relations van de Algemene Bank Nederland, Vijzelstraat 32, Amsterdam. 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 14