T oen de stembussen werden geleegd en het voorlezen van de voor en tegen hektares begon, werd nog voor de officiële uitslag bekend werd. H et was een uitgelezen dag weer om het werk in het veld te verrichten. Toch namen veel stemgerechtigden de tijd om naar een van de vier stemburo's te komen. Weliswaar klonken er later stemmen die vonden dat de opkomst toch nog wel een beetje tegenviel. Temeer als men in aanmerking nam de grote hoeveelheid voorlichting die er gegeven was. Toch was die invloed van de nietstemmers niet zo groot, want 1174 stemgerechtigden kwamen niet naar het stemburo, vertegenwoordigden een opper vlakte van 886 ha. Dus geen grondgebruikers met veel hektares. Waarschijnlijk bleef hun de uitslag lood om oud ijzer. Wel is het zo dat juist de afwezigheid van hun hektares de doorslag Ruilverkaveling Willemstad, met grote meerderheid van hektares aangenomen! M. van Wezel. MARKTSITUATIE AARDAPPELEN N iemand had de uitslag van deze stemming vooraf kunnen voorspellen. Er was geen peil op te trekken, zeiden zowel de heer A.Munters als ir. Haenen uit Zevenbergen. Als je er om had moeten wedden? dan had ik er wel een flesje wijn tegenaan durven zetten, maar toch beslist geen honderd gulden. Eigenlijk was deze stemming toch min of meer een test-case voor de volgende ruilverkavelingen die in dit gebied nog op handen zijn. Als het hier mis was ge gaan, dan zou ook voor toekomstige andere verkavelingen de zaak er somber hebben uit gezien. aldus ir. Haenen van het C.A.R. te Ze venbergen. D e ruilverkaveling Willemstad is met meerderheid van stemmen en met grote meerder heid van hektares aangenomen. Het is in alle opzichten toch een historische dag geworden voor het ruilverkavelingsgebied. Moderne ontwikkelingen zullen nu doorgang kunnen vinden, de streek zal er op vooruit gaan. Een goede ontwikkeling waarmee ieder welden kend mens blij moet zijn. Ir. Siepman, gedeputeerde, „goed voor welvaart en welzijn" Betere ha-opbrengsten - lagere prijzen grote export van oogst 1976 Het koude voorjaar heeft de groei van de nieuwe oogst aardap pelen vertraagd, waardoor de aanvoer later is begonnen, aldus mededelingen van het Produktschap voor Aardappelen. Hoewel de ha-opbrengsten beter waren dan in 1976, waren ze dooreen- genomen toch maar matig. Tot ongeveer half juli hebben de prijzen zich op redelijk niveau kunnen handhaven, al was dat niveau ook lager dan vorig jaar. Op te merken is dat het areaal vroege aardappelen in de Ge meenschap aanzienlijk groter was dan vorig jaar. In de laatste weken van juli zijn de prijzen, onder invloed van vooral goedkope invoer uit België en Duitsland, sterk gedaald en ook in augustus zijn de prijzen laag^ebleven. In augustus zal voor Bintjes rond 15,- per 100 kg gemaakt zijn, af-producent. De prijsontwikkeling op de termijnmarkt weerspiegelt de stem ming, waarbij het verschil met vorig jaar opvallend is. De prijsdaling op de effektieve markt en op de termijnmarkt is onder meer een gevolg van een aantal faktoren, als daar zijn. De verwachting dat in de EG als geheel de ha-Opbrengsten vrijwel normaal zullen zijn, waarbij het areaal in de Gemeenschap minstens gelijk zal zijn aan dat van vorig jaar. Overigens is in Nederland het areaal gestegen met 9000 ha tot 98.000 ha, inbegrepen pootaardappelen. De konsumptiedaling die de laatste twee jaren is opgetreden, enerzijds door de hoge prijzen en anderzijds door de soms min der goede kwaliteit, zal wel niet zo snel ongedaan gemaakt kunnen worden, ook nu de prijzen lager en de kwaliteit beter zijn. Grote export oogst 1976 Ondanks de lage ha-opbrengst in 1976 werden van oogst 1976 niet minder dan 934.000 ton uitgevoerd, waarvan de gemiddelde exportprijs 51*90 per 100 kg was, vergeleken met een uitvoer van oogst 1975 van 789.000 ton, met een gemiddelde exportprijs van 54,30 per 100 kg. De grote export van konsumptieaard- appelen en van aardappelen bestemd voor de veredelingsin dustrie was mogelijk doordat enkele 100 duizenden tons voor de zetmeelindustrie geteelde aardappelen, als konsumptieaardap- pelen zijn afgezet. Daarbij kwam dat het areaal klein- en zand- aardappelen 11.000 ha of 14% groter was dan in 1975. Van oogst 1976 ging slechts 18.000 ton naar derde landen, ver geleken met 96.000 ton van oogst 1975 en b.v. 150.000 ton van oogst 1972. Duitsland was met 410.500 ton de grootste afnemer (vorig jaar 336.400). De uitvoer naar Engeland daalde van 273.200 ton tot 199.500 ton, die naar België steeg van 45.900 ton tot 152.700 ton. Opmerkelijk was de grote uitvoer naar Frank rijk van 120.000 ton, vergeleken met 150 ton van oogst 1975. Aardappelimport In het julijaar 1976/77 was de import van aardappelen, andere dan primeurs met 149.700 ton een 10.000 ton groter dan voor gaand seizoen. Er deed zich wel een belangrijke verschuiving voor. Zo daalde de import uit de partnerlanden van 117.800 ton tot 44.500 ton, zodat de invoer uit derde landen steeg van 21.900 ton tot 105.200 ton. Belangrijke leveranciers uit derde landen waren Canada met 42.000 ton, de Verenigde Staten met 37.000 ton en Argentinië met 16.000 ton. De gemiddelde importprijs steeg van 40,40 tot 49,95 per 100 kg. vdw. 9 Het was een test-case! Uitstekende begeleiding (V.l.n.r. staande): Ir. C. P. Lambregts H.I.D. voor de landinrichting in Noord-Brabant, ir. W. J. Bonekamp hoofd afdeling projecten van het Kadaster te Breda, en ir. J. A. H. Haenen Consulent, C.A.R. Zevenbergen bespreken de voorlopige resultaten. Er heerste een opgewekte stemming in Fijnaart toen alles achter de rug was... velingskommissie de heer A. Munters. Dag en nacht heeft u gereedgestaan, ik ben blij dat vanavond dit werk zo gunstig kan worden af gesloten. Met volle moed kan nu aan de vol gende fase worden begonnen. Tevens betrok de heer Siepman in zijn dankwoord al de anderen die bezig zijn geweest bij het voorbereidende werk. Tot slot wil ik ook graag iets zeggen tot de tegenstemmers. Ik hoop van harte dat u straks wanneer de werkzaamheden zijn begonnen en de eerste resultaten van deze verkaveling zichtbaar worden, deze zo positief zullen zijn, dat u ook enthousiast en tevreden zult worden. Dan kan het best zijn dat uw mening toch nog naar de voorstanders overgaat, aldus besloot de heer Siepman zijn kommentaar. duidelijk dat de verkaveling er door was. De zaal die inmiddels behoorlijk gevuld was met belangstellenden waagde zich reeds aan een voorspelling. Sommigen hadden zelfs verwoed het aantal opgelezen hektares proberen bij te houden, en becijferden nu zelf reeds een "de finitieve" uitslag. Iedereen was het er over eens dat de begeleiding bij deze ruilverkaveling erg goed is geweest. Er is een schat aan voorlichting gegeven die positief heeft gewerkt. In het bij zonder werden de laatste drie voorlichtings bijeenkomsten genoemd die geleid werden door het hoofd-voorlichting van de Z.L.M., de heer J.Markusse. Iedereen kreeg daar nog eens de kans om het zijne te zeggen, waarbij op vele vragen een duidelijk antwoord kon worden gegeven. Schakel in Fijnaart aanwezig was, toonde zich gelukkig met deze uitslag. Een ruime meer derheid aan hektares, dus een duidelijk man daat om het werk te beginnen. Ir. J. Siepman. Gedeputeerde van de provincie Noord-Bra bant, toonde zich bijzonder verheugd met deze positieve ontwikkeling. Hij niet alleen, want na het voorlezen van de definitieve uitslag weer klonk een luid applaus. De heer Siepman wenste de streek geluk met deze uitslag. Door de verbeteringen die nu op handen zijn zal de welvaart van het gebied worden verhoogd. Daarnaast sprak hij de hoop uit dat naast de welvaart ook het welzijn van de bevolking naar een hoger peil zou worden gebracht. In het bizonder wenste hij de agrariërs en hun stand organisaties geluk, maar ook de betrokken gemeentebesturen en waterschappen, die nu hun gemeentes straks beter ingericht zullen zien. Een speciaal woord" van waardering richtte hij tot de voorzitter van de Ruilverka- Een van de stembussen wordt geleegd. Ir. J. Siepman (met snor), gedeputeerde heeft dit al meer bij de hand gehad. Veel kleine grondgebruikers kwamen niet naar de negatieve kant had kunnen geven. Maar 't is moeilijk om de interesse op te wek ken bij mensen die het totaal niets kan schelen. 296 personen voor - 280 tegen In totaal werden er 581 stembiljetten in de bussen gedeponeerd. Hiervan waren er 3 on geldig met een oppervlakte van 33 ha. Er ble ven dus 576 geldige stemmen over. Hiervan stemden 296 personen voor met een hektare aantal van 3949. Tegen waren er 280 personen, maar zij vertegenwoordigden maar een opper vlakte van 1940 ha. Tegenstanders van nu, later wellicht toch voor I edereen die 's avonds in het gebouw de De voorzitter van de ruilverkavelingscommissie de heer A. Munters (midden) heeft na het bekend worden van de definitieve uitslag alle reden tot lachen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 9