Weinig geoefend, maar toch goed werk Mees de Lint uit Klundert Brabants kampioen rondgaande ploegen D e grond waarop de demonstratie werd ge geven was zwaar, zo tussen de vijftig en zestig procent afslibbaar. De bedoeling van de zaai- bed demonstratie was om in één werkgang de grond direkt na het ploegen gereed te leggen voor de inzaai van wintertarwe. Daarbij werd er naar gestreefd om slechts op een werkdiepte van vijf centimeter te blijven. Er moest een voldoende verkruimeling, een goede egalisatie en de mogelijkheid om het in een werkgang te doen, aanwezig zijn. Het bleek dat vooral bij de getrokken werktuigen deze dingen in één werkgang niet te realiseren viel. Op een derge lijke zware grond zouden twee bewerkingen noodzakelijk zijn. Ook de werkdiepte bleek niet altijd precies haalbaar, sommige werktui gen gingen te diep anderen te ondiep. D e wedstrijden zijn weer voorbij. Nog steeds bewijzen deze krachtmetingen hun nut. Ploegen blijft ook in de moderne landbouw een belang rijke basis werkzaamheid. Een wedstrijd met een enorme nuttige achtergrond. Men kan honderd meter in een minimum aan secondes lopen, maar afgezien van het ontspannings en trim effekt is er geen nut. Bij het ploegen gaat het in wezen om het beter boer zijn. Daarnaast is zo'n wedstrijd waarbij ook belangstellenden zijn een trefpunt van meningen en gedachten. Ook een gezellige ontmoeting van kollega's en anderen. Het is te hopen dat deze soort evene menten nog in belangrijkheid zullen toenemen. I n een toelichting op het ploegwerk was de jury van mening dat er op enkele uitzonderin gen na toch nog heel wat betere prestaties ge leverd zouden kunnen worden. Veel deelne mers zijn nog lang niet toe aan het wereld- kampioenschaps niveau, maar juist door het blijven meedoen aan deze nuttige wedstrijden kan dat peil zeer zeker worden bereikt. Sommigen denken in het begin dat een krom me voor nog wel recht te trekken zal zijn, maar in de praktijk blijkt dan dat ze krom blijven tot het einde toe. Ook nu waren er weer beginvo- ren die veel te hoog werden teruggeploegd. Voor de jury was het een beetje een raadsel hoe het toch nog mogelijk was geweest om aan een goede aanstorting te komen. De rest van de aanstorting was over het algemeen erg goed geweest. De eindvoor is en blijft bij de rond- ZEEUWSE PLOEGKAMPIOENSCHAPPEN 1977 Prettige ploegwedstrijden en ideaal weer H. Hoekstra M. van Wezel. O nder ideale weersomstandigheden werden de Brabantse ploegkampioenschappen af gelopen week zaterdag in Dinteloord gehouden. Het was heel wat ander weer dan enkele weken geleden. Toen moesten de wedstrijden worden uitgesteld omdat het terrein nog niet was geruimd. De graanoogst stond er nog op. Een en ander had wel tot gevolg dat door de verlate werkzaamheden op de boerenbedrijven de publieke belangstelling wat minder was. Toch mocht men nog niet klagen want vooral tijdens de namiddag kwam er nog heel wat volk op de been. Een van de redenen daarvoor was de interessante demonstratie op het gebied van zaaibedbereiding. Zo zijn er ook die het een sport vinden om steeds maar met het voetgas te spelen. Hier door ontstaat een onregelmatige werksnelheid, met als gevolg een onregelmatige ligging van de sneden. Gewoon konstant gas rijden is het beste. Het in- en uitzetten vormt voor veel ploegers ook nog steeds een struikelblok, ter wijl het in feite alleen maar neerkomt op wat nauwkeurigheid. Ploegen voor wedstrijden is helaas nog steeds een "mannenzaak" Consta teerden de toelichters in Dinteloord. Gek eigen lijk want op heel veel bedrijven kan moeder de vrouw ook best met de trekker overweg en weet zij ook wel hoe het ploegen gaat. Het zou inte ressant zijn wanneer in de toekomst ook enkele of meerdere meisjes aan de wedstrijden zouden deelnemen. De uitslag van de Brabantse wedstrijden was als volgt: Twee en driescharige heen en weergaande 1. A.Bove Halsteren, Renault Rumptstad 2. J.Ligtvoet Oosteind, Ford 5000 Rumptstad iets dergelijks beschikbaar te stellen. Daarom was het van de organisatoren een gelukkige gedachte om direkt na afloop van de wedstrij den een demonstritie zaaibedbewerking te houden. In de eerste plaats trekt zo'n evene ment altijd publiek, in de tweede plaats is het leerzaam, om diverse kombinaties gelijkertijd onder dezelfde omstandigheden aan het werk te zien. Maar op de derde plaats bereik je er mee dat de grond ntejes wordt achtergelaten, zodat de eigenaar ook een volgend jaar weer bereid is grond voor een wedstrijd beschikbaar te stellen. In één bewerking het tarwezaaibed maken Bij de aangedreven werktuigen bleek op deze zware grond wel aan de verkruimelingseisen te kunnen worden voldaan. Maar daar staat dan wel een veel lagere kapaciteit tegenover. Een globale konklusie volgens de beoordelings kommissie zou zijn, dat de aangedreven werk tuigen dubbel zoveel tijd over één werkgang deden als de getrokken werktuigen. Waardoor als men die ene werkgang als uitgangspunt neemt en niet de benodigde tijd en trekkracht, de aangedreven werktuigen de voorkeur ver dienen. De beoordelingskommissie voegde er overigens aan toe dat op andere soorten grond wellicht weer heel andere resultaten naar voren zouden zijn gekomen. Nuttige inspanningen! O nder zomerse omstandigheden, die we in 1977 helaas weinig kenden, hebben op zaterdag 3 september de wedstrijden om het Zeeuws Ploegkampioenschap plaats gevon den. De 25e wedstrijden in successie, welke dan ook letterlijk in het zonnetje werden gezet. Door de late graanoogst dit jaar, was het echter niet vanzelfsprekend dat de wedstrijden op de geplande datum 3 september zouden kunnen doorgaan. De organiserende Com missie: Regelingscommissie Provinciale Ploegwedstrijd, heeft in begin van de vooraf gaande week in dublo gestaan de wedstrijden door te laten gaan danwel uit te stellen. Toen in de loop van de week bleek dat het weer geen gehoor gaf aan de voorspellingen van het KNMI en bijzonder goed bleef kon de graanoogst vlot worden aangepakt en de ploeg wedstrijden doorgaan. Van de 24 aangemelde deelnemers moesten zaterdag 3 het wegens drukke werkzaamheden laten afweten, alsmede een aantal juryleden. Niettemin kon na enige improvisatie de wedstrijd met 21 deelnemers starten. Reeds bij de aanvang van de wedstrijden kwam naar voren dat er voor de ploegers weinig gelegeheid was tot oefenen. Een handicap die echter voor alle deelnemers in evensterke mate gold. Wat meer sleutelwerk en ervaring waren nodig om goed ploegwerk te laten zien. Minder belangstelling O ndanks het feit dat enkele ploegers duide lijk moeite hadden met de lengte van de top- stang en een aantal andere problemen bij het stellen van de ploeg, was de jury algemeen van oordeel dat er goed ploegwerk geleverd werd. Temeer daar door omstandigheden het te ploegen veldje niet was gekultivaterd, en dien tengevolge niet overal even egaal lag. Een extra spannend wedstrijdelement was het facet dat de provinciale wedstrijden gelden als definitieve voorselektiewedstrijden voor de Nationale Kampioenschappen in de Flevopol- der. In normale omstandigheden mogen ca. 12 deelnemers uit Zeeland worden afgevaardigd naar genoemde Kampioenschappen. In ver band met de Wereldkampioenschappen 1977 in de Flevopolder is deze deelname echter be perkt tot 6, waarvan 2 rondgaande ploegers en 4 trekkerwentelploegen. In tegenstelling tot het geleverde ploegwerk, liet de publieke belangstelling te wensen over. Dit in tegenstelling tot 1976 toen ruim 300 be zoekers welkom geheten konden worden. Deze geringere belangstelling, ruim 120 bezoekers, lag echter in de lijn der verwachting. Afscheid Ing. T.T. Miedema .^^.an het slot van de wedstrijd gaf ing. A. Remijn, voorzitter van de jurycommissie een kort overzicht van de resulqgen welke werden behaald en een toelichting op de moeilijkheden waarmee de meeste ploegers hadden te kam pen. Tevens werd op deze wedstrijd afscheid Mees de Lint toonde meesterschap O ngeveer dertig ploegers traden in het strijdperk. Hiervan waren er een en twintig die kwamen met een twee of driescharige heen en weergaande ploeg. Negen deelnemers werkten met de rondgaande ploeg. Het werd een span nende strijd, waaraan de jury haar handen vol had. Maar toen de wedstrijd vorderde tekende zich steeds meer duidelijkheid af wie het zou gaan worden. Mees de Lint uit Klundert, lid van de P.J.Z., eindigde als eerste bij de rondgaande ploegen. Mees toonde wederom zijn meesterschap. Als eerste bij de heen en weergaande ploegen kwam A.Bové uit Halsteren (K.P.S.) uit het strijdperk naar voren. Zij zullen straks in okto ber weer meedoen aan de landelijke ploeg kampioenschappen. genomen van het adviserend lid van de Rege lingscommissie Ing. T.T. Miedema. Dhr. Mie dema, specialist Arbeid en Werktuigen, is in deze funktie vertrokken naar Friesland. Voorzitter M. van Nieuwenhuijzen meende dat het ondanks de vele jaren van nauwe samen werking met dhr. Miedema nog steeds niet duidelijk was of genoemde inderdaad trekker en ploeg naar behoren kan hanteren. Als advi seur en specialist zou men dit aldus dhr. Nieu wenhuijzen zeker mogen verwachten. Na een "buitengewone" beginvoor te hebben getrokken, was de daartoe speciaal ingestelde jury van oordeel dat dhr. Miedema in aanmer king kon komen voor het maximaal te behalen aantal punten. Tenslotte kon dhr. van Nieuwenhuijzen in zijn slotwoord terugzien op een geslaagde jubi leum-wedstrijd. De totale uitslag van de gehouden wedstrijden is als volgt: Kampioen Rondgaande ploegen: C.P. de Rijke uit Tholen met 233 punten; Kampioen Trek- ker-wentelploegen: M. den Engelsman uit Poortvliet met 232 punten. Wat de jury ervan vond Mees de Lint neemt de eerste prijs in ont vangst die hij behaalde in de kategorie rond gaande ploegen. gaande ploegen een moeilijk onderdeel. Zoals steeds werden er nu ook weer ware sloten ge ploegd. De jury was van mening dat het bij zonder belangrijk is om goed te beginnen. Sommigen treden in het strijdperk zonder een helper. Vaak wreekt zich dat bij pogingen, om een rechte beginvoor te maken. Het is echt noodzakelijk om een helper te hebben die er zorg voor draagt dat de richtpalen goed worden gezet en tijdig worden opgetrokken. Alleen hierdoor kan de ploeger zijn goede zicht be houden en een kaarsrechte beginvoor maken. Adrie Bove wist de beker in de kategorie heen en weergaande ploegen te behalen. 3. Chr. Ooms Halsteren, Massey-Ferguson Rumptstad Rondgaande 1. M. de Lint Klundert, Ford, Kverneland 2. H. Heyens, Hoogeloon, Fendt, Kverneland 3. L.van Rijn, Reusel, Renault, Rumptstad Het wedstrijdterrein goed achterlaten O m op uitgebreide schaal ploegwedstrijden te organiseren houdt tevens in dat men moet beschikken over een geschikt terrein. Niet iedereen staat te trappelen om zijn land voor Overige uitslagen: KATEGORIE RONDGAANDE PLOEGEN: 2. A.G. van Dijke 's Heer Arendskerke 219 p 3.1.A. Haartsen Schoondijke 211 p KATEGORIE TREKKER-WENTELPLOE- GEN: 2. J. Hoogenboom 3. M.C. Steyn 4. A.L. Fierens 5. A.J. Driedijk 6. M.P. Verdoorn 7. C.P. van Luyck 8. Th. Salomé 9. P.A. de Jonge 10.J. Steeneveld 1 l.A. Kleijwegt 12.J.W. v.d. Vaate 13.C.J. de Jonge 14.M. van Tilbeurg 15.L. de Kok ló.W.de Buck 17.C. Rijk 18. M.Duyzer Noordwelle 224 P Lewedorp 218 Vi P Schuddebeurs 218 P Wolphaartsdijk 216 P Grijpskerke 210 xh P Breskens 209 Vi P IJzendijke 209 P Wemeldinge 208 P Schoondijke 207 Vi P Scharendijke 203 P St, Maartensdijk202 Yl P 's H. Abtskerke 201 xfl P Oud Vossemeer 200 Yi P Kerkwerve 199 p Gapinge 195 P Ovezande 194 xh p Poortvliet 191 !4 P De beide winnaars poseren hier met genoegen samen met Miss Ploegwedstri jd 1977 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 7