w anneer het weer even goed is, dan kan er in één week ontzettend veel werk verzet worden. Met de graanoogst hebben we dat ook ondervonden en de achterstand was eigenlijk binnen een week weggewerkt. Tot laat in de avond en tijdens het weekend werd er gedorsen en soms zelfs met heel hoge vocht- percentages. Door deze snelle manier van werken werd getracht het schot zo klein mogelijk te houden. Toch zijn we benieuwd naar de cijfers van de kiemkracht van de zaaizaad partijen, want ongetwijfeld zullen er wel door de mand vallen. De opbrengsten van de tarwe zijn erg verschillend en duidelijk komt naar voren, L® SqOÉSqh^ "V oor sommige loonwerkers is de graanoogst bepaald geen erg winstgevende zaak geweest. Op het moment dat het droog was wilde iedereen gelijktijdig een maaidorser in het land hebben en zo is er door burenhulp heel wat werk voor de loonwerker verloren gegaan. Bij de huidige prijzen van maaidorsers is het niet erg aanlokkelijk om over te gaan tot vernieuwing van zulke dure machines welke hooguit een paar weken voor het werk kunnen worden ingezet. Ongetwijfeld zal daarom de levensduur door goed onderhoud met vele jaren verlengd moeten gaan worden. W eer spoedig wacht ons een grote beslissing wanneer we met de bietenoogst moeten gaan beginnen. In de praktijk zijn de meningen nog erg verdeeld en men speelt met de gedachte om de bieten nog een poosje te laten groeien. De rooikapaciteit is dermate groot, dat men dat wel aandurft en in de aardappel- en uienoogst ligt momenteel nog genoeg werk te wachten. Toch zou het in dit aparte jaar wel interessant zijn om inplaats van om de veertien dagen nu wekelijks rooimonsters te nemen en desnoods het aantal proefpercelen van de vroeg gezaaide bieten uit te breiden. Meer informatie is op het ogenblik van veel belang om een weloverwogen beslissing te nemen, want met een gedegen rekensommetje kunnen we in deze beslist ons voordeel doen. De veehouders moeten bukken voor de heffing! Overmechanisatie kwam goed van pas Bijna al het stro werd geperst! Van de stoppelbewerking kwam niets terecht EG-uitbreiding en Landbouwbeleid Als we vanuit Tholen en St. Philipsland onze bijdrage schrijven kunnen we gelukkig een optimistischer geluid laten horen dan de vorige keer toen het weer bijzonder slecht was. Gelukkig is het weer de laatste week omgeslagen in gunstiger zin en dan kan er in korte tijd, in de graanoogst, heel veel werk worden verzet. Zaterdag 3 sept, was de graanoogst, op wat zomertarwe en een gedeelte blauwmaanzaad na, dan ook aan de kant. Ongeveer een maand later dan vorig jaar, toen heel vroeg nu wel erg laat. De kg opbrengst is goed over 't algemeen en schot komt in geringe mate voor maar zeker rrlet zo erg als we verwacht had den. Hopelijk trekken de prijzen in het komende afzetseizoen dermate aan dat ook de gemaakte droogkosten worden vergoed. De eerste percelen aardappelen zijn in de afgelopen week doodgespoten, waarbij we dan uiteraard doelen op aardappelen voor de bewaring. Door de late graanoogst realiseren we ons dat misschien niet zo, maar als U dit leest is het toch rond 10 sept. en tijd om met de aardappelen en uienoogst van start te gaan. En dan moet het weer zeker niet tegen zitten willen we rond 1 oktober daarmee klaar zijn. De tijd nodig voor de stoppelbewerking, de bemesting van grasgroenbemesters en de najaars kalibemesting wordt al met al wel erg kort terwijl het stuk voor stuk toch zaken van belang zijn. In de veehouderijsektor heeft men gelukkig niet, zoals vorig jaar met voedertekorten te kampen en kan men wat dat betreft met een gerust hart de komende stalperiode tegemoetzien. Een stalperiode die dan begint met een heffing op de melkprijs waar men in onze streek toch wel erg tegen gekant is. En terecht naar onze mening, want het inkomen in de melkveehouderij- sektor wordt daardoor sterk aangetast. Maar alle inspanningen van onze georganiseerde bedrijfsleven ten spijt zal de heffing ingang vinden op 16 sept. a.s. en dat zal dan in ons landje wel exakt op die datum beginnen ook. En of dat laatste in andere E.E.G.-landen ook zo zal zijn be twijfelen we ten sterkste, zodat de Nederlandse veehouderij weer het zwaarst getroffen zal worden. Is dat dan nog aanvaardbaar? Het is bekend dat niet alleen in West Zeeuws Vlaanderen het aantal maaidorsers dusdanig groot is, dat bij een ekonomische berekening de dorskosten per ha door een gemiddeld genomen oppervlakte per maaidorser die ver onder het gewenste ligt, veel te hoog zijn. Ja zelfs veel hoger dan de tarieven die ervoor in rekening worden gebracht. Toch is de reden van deze grote aantallen genoegzaam bekend en ook wel begrijpelijk. Een fis caal afgeschreven machine, die ook nog door de boer voor het grootste deel zelf van het gewenste onderhoud wordt voorzien; het nog beter op het juiste tijdstop kunnen oogsten enz. tellen hier allemaal mee. En dan in een oogstperiode als nu is het gewoonweg spektakulair de verrichtingen te volgen. Een klein aantal droge zonnige dagen: en weg was weer het graangewas, blauwmaanzaad en ook al grotendeels de erwten. Het werd trouwens hoog tijd dat het ophield met de regen. Zo hier en daar kwam al flink schot in granen en erwten voor. Bij tellingen zelfs tot 10%, waarbij er dan ook nog wel sprake zal zijn van zgn. onzichtbaar schot. Bij de zaaizaadhoeveelheden straks voor oogst 1978 zal hier toch wel rekening mee moeten worden gehouden. Met de droogkosten valt het mee. Alleen zij die vroeg begonnen, zullen met deze kostenfaktor rekening moeten hou den. De kg-opbrengsten lopen zoals verwacht (dit is elk jaar zo) weer sterk uiteen: van 4000 kg tot 7000 kg per ha. Gemiddeld wordt toch wel de 5500 kg gehaald. Op de zware klei zijn deze stukken beter dan op de lichtere grond. Misschien scheelt dit wel 1500-2000 kg per ha, wat zowaar geen klein verschil in saldo is. Opvallend is de vrij goede stand van de groenbemesters zoals die van onder het graan vandaankomen. Zo snel mogelijk een 50-70 kg N per ha geven op de grasgroenbemester is echter belangrijk. Het stro wordt ondanks de matige prijs overwegend van het land gehaald. Hierbij zien we allerlei werkmethoden, waarbij vrouwen, kinderen en bejaarden worden ingeschakeld. Plaatselijk werden veel erwten uit het zwad gedorsen o.a. met de nobil-viners en meestal tot volle tevredenheid. Als het weerwerder meezit kan half september de grote drukte worden verwacht in de aardappel, uien en bonenoogst. De vroege rassen van de stamslabonen zijn reeds geplukt en door de fabrieken verwerkt. Over de opbrengst valt niet te klagen. Het is dit jaar een goed gewas in financieel opzicht. Hopelijk kunnen we dit over een paar maanden ook van nog meer gewassen zeggen. Als de nood het hoogst is, is de redding nabij, wordt weieens gezegd. Nu dit is t.a.v. de graanoogst en de vele al en niet gemaaide erwtenpercelen dit jaar wel van toepassing geweest. Gezien verschillende onzekerheden werd in de 4e week van augustus in Schouwen-Duiveland, toch gekombined. wel met hoog vochtgehalte, maar was uitstel van "te beginnen" aksep- tabel. Zo'n vraag kan achteraf beantwoord worden. Gelukkig kwam na de 4e week van augustus het goede antwoord. Er volgde een volle week van gunstig weer. Er werd overal volop Toch was de graanoogst weer snel geborgen, maar in veel perce len was er schade door schot en vocht. gedraaid. Het gevolg is geweest, dat van 29 augustus t/m 5 september praktisch alle granen gekombined zijn en ook de erwten, zowel uit zwad als van stam. T.a.v. de opbrengst van de granen mogen we aannemen, dat de kg-opbrengst tarwe ge middeld bij de 6500 kg per ha zal liggen en van de zomergerst bij de 4500 kg per ha. Gemiddeld niet slecht, maar daar staat tegenover, dat de kg-prijs niet zo gunstig is. Bovendien plaatse lijk nogal wat droogkosten. Er is afgelopen week enorm veel stro geperst. Opvallend weinig verhakseld. Bij de erwten zal de kg- opbrengst tegenvallen. Door bekende omstandigheden nog al verliezen bij het uit zwad en van stam kombinen. Bovendien valt de kwaliteit ook tegen. Van de bruine bonen, die niet mee zullen vallen, worden de eerste percelen getrokken gemiddeld/ge- ruiterd. Van het blauwmaanzaad zijn de eerste percelen ge kombined (van stam). Gemiddeld zal. vanwege de aanwezige plaatselijke mankementen, de kg-opbrengst tegenvallen. Er zijn reeds vele aardappelpercelen doodgespoten. Er waren ook vele percelen, waarvan het loof het liet afweten. De groeitoename zal dan ook gemiddeld wel tegenvallen. De bemonstering wijst dat ook wel uit. De sortering heeft zich gunstig ontwikkeld. De gemiddelde opbrengst zal vermoedelijk tegen de 40 ton per ha liggen. De suikerbieten staan erover het algemeen nog vrij goed voor. Geen uitbreiding van de toch al niet van betekenis zijnde vergelingsziékte. Over de opbrengst verwachting lopen de me ningen uiteen, maar meevallen zal het vermoedelijk toch niet. We staan voor de aardappeloogst. In jaren met een ruime marktvoorzie_ning kan de kwaliteit in belangrijke mate mede bepalend zijn voor de afzetmogelijkheden. Het is nu zaak om extra aandacht te besteden aan de oogst van dit produkt. Voor kom knolbeschadiging tijdens rooien, transport en inbreng in de bewaarplaats. Van belang ook zijn om de blauwgevoeligheid van een partij vast te stellen (monster nemen na het doodspui ten). Verder is van groot belang om de rooiverliezen te beper ken. Op de Prov. ploegkampioenschappen in de W.P. hebben de 4 vertegenwoordigers van Schouwen-Duiveland een zeer goed resultaat behaald. In een sterk bezet "toernooi" werd een 2e plaats (Joh. Hoogenboom), een 4e plaats (A. Fierens), een 11e plaats (A. Kleywegt) en een 15e plaats (L. de Kok) bereikt in de kategorie wentelploegen van de 18 deelnemers. Gelukkig hebben we een weersomslag gekregen zodat we de graanoogst 1977 in de Westhoekhebben kunnen beeindij>en. De schade door de regen toegebracht is niet gering. Bijna iedere collega deelt daar wel in mee. De één heeft het in de vorm van schot in de tarwe, de ander had het in gerst, die geen brouwgerst meer was. Andere hadden het in de bonen, erwten, vlas, gras zaad en noemt u maar op. Ook 't gewicht van 't stro was op eens geweldig teruggelopen. Nu dan is de schade wel ongeveer weergegeven. Voeg daarbij de structuurschade aan de grond en het feit, dat er van de grondbewerking niet teveel meer terecht zal komen. Het beste zal zijn om nu maar een chemische on- kruidbestrijding te doen plaatsvinden want na '77 komt er ho pelijk ook weer een '78 en om dan veel gebruik te maken van de brak is ook een nare bijsmaak aan '77. 't Ware niet Toen het alleen de bonen, die moeilijke weken hebben gehad, weer wat beter werd stond iedereen te dringen bij de loonwerker, dat hij nu toch eerst aan de beurt moest komen. Met ware Salomons- wijsheid moest de loonwerker zijn klanten tevreden houden. Na zo'n periode met veel regen kom je temeer tot de ontdekking dat een ander belastingsysteem voor de landbouwer meer moge lijkheden zou moeten kunnen bieden. Iedere ondernemer heeft risiko's die gedragen moeten worden. De agrariër en er zijn er nog meer, dat weten we ook, hebben een extra risiko. 't Zou gevonden moeten kunnen worden dat er extra gereserveerd zou moeten kunnen worden voor dergelijke natte jaren. De midde len die we mogen toepassen bij de Ink. Bel. biedt bij lange na niet dat soelaas dat anderen wel eens denken, dat het biedt. Of. zouden we naast een hagelverzekering meer aandacht aan een regenverzekering moeten gaan schenken? Voorlopig genoeg er over. We gaan nu naar de aardappel- en bietenoogst. 't Is laat! We hopen, dat september een blijvende weersverbetering zal brengen, zodat we toch weer snel bij zijn met ons werk! Landbouwschap spreekt met minister over gevolgen Tijdens een gesprek dat het Landbouwschap had met de minis ter van Landbouw, is het toetredingsvraagstuk van de EG aan de orde geweest. Het Landbouwschap heeft de aandacht van de minister gevraagd voor de gevolgen ten aanzien van het ge meenschappelijk landbouwbeleid en in het bijzonder voor het EG-groente- en fruitbeleid. De minister heeft medegedeeld, dat de EG-raad van land bouwministers aan de hapd van voorstellen van de Europese Commissie een aparte diskussie zal wijden aan het toetredings vraagstuk. Deze diskussie, die door de Nederlandse minister van .Landbouw is voorgesteld, zal de EG-raad tegen het einde van dit jaar houden. Het Landbouwschap zal op korte termijn zijn gedachten over de toetreding van landen tot de EG en de gevolgen ervan voor de groente- en fruitbeleid formuleren en aan de minister voorleg gen. dat percelen met ruim voldoende stikstof de hoogste opbrengst hebben gegeven. Was de tarwe echter te zwaar, dan was de opbrengst direkt duidelijk minder en zulke zwaar gelegerde percelen kwamen er in ons gebied nog in grote aantallen voor. Grondonderzoek op stikstof in het vroege voorjaar blijft daarom geboden en rekening houden met de voorvrucht is als vanouds een goede manier. De zware regenval van de laatste weken heeft heel wat struk- tuurbederf aan de grond teweeg gebracht. Nu het weer gaat drogen wordt vooral de zware grond in de uien, de aardappelen en de slechte bruine bonen kogelhard. Vroeger werden de bo nen aan de tol gezet en dan konden we daarna een behoorlijke schatting maken van de te verwachten opbrengst. Nu worden ze praktisch allemaal machinaal geoogst, maar er zijn thans wel percelen bij welke het dorsen niet waard zijn. Wie van specule ren houdt, moet het dit jaar in de bruine bonen doen, want die zullen ongekend duur worden. Als babyvoeding bij uitstek zal het voor de jonge gezinnen een extra uitgavepost betekenen en daarom misschien wel een punt waar men in de politiek over kan struikelen. roeger heeft een stamselekteur eens gepresteerd om een stam van een aardappelras te kweken welke praktisch alleen knollen gal van de maat 35 - 45. Jammer genoeg is deze stam afgekeurd, omdat ze niet representatief was voor 't betreffende ras en ook omdat de aardappelen niet louter voor de pootgoed- teelt bestemd zijn. maar uiteindelijk voor de konsumptieteelt moeten dienen. Men mag geen oude koeien uit de sloot halen, maar toch is het wel de moeite waard om hier eens wat dieper op in te gaan. Wat zouden we denken van een stam welke alleen knollen gaf in de maat van 35-45 opwaarts? Zo'n stam zou bepaald heel wat minder aardappelopslag veroorzaken en als we ons niet vergissen is daar nog een prijs mee te winnen ook. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 5